Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Γεια στην παρέα,

    θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με τη Forthnet με εσάς την κοινότητα, διότι μου συμπεριφέρθηκαν σαν ηλίθια και πιστεύω αξίζει ξέρει ο κόσμος να προσέχει. Δεν πρόκειται για ποιότητα υπηρεσιών, μόλις έγινα νέα πελάτης. Πρόκειται για το πώς με ξεγέλασαν για να υπογράψω το συμβόλαιό τους και να φεσωθώ πρόστιμο από τη Cyta. Το συμβόλαιό μου με τη Cyta έληγε 23 Οκτώβρη και φαγώθηκα να βάλω nova 3 play, οπότε ζήτησα μέσω διαδικτύου να επικοινωνήσουν μαζί μου. Πράγματι με πήραν τηλέφωνο μέσα στον Σεπτέμβρη, τους είπα ότι ενδιαφέρομαι για τις υπηρεσίες τους, και ότι το συμβόλαιο στη Cyta λήγει 23 Οκτώβρη και μου είπαν θα ξαναεπικοινωνήσουν αρχές Οκτώβρη μαζί μου. Αφού με διαβεβαίωσαν 10 φορές ότι δεν θα πάρουν τη γραμμή πριν τις 23 Οκτώβρη, τους πίστεψα, και σαν ηλίθια στις 4 Οκτώβρη υπέγραψα το συμβόλαιο με τη Forthnet. Τέσσερις μέρες αργότερα με πήρε η Cyta τηλέφωνο να επιβεβαιώσω και με προειδοποίησε ότι 18 Οκτώβρη, 5 μέρες πριν τη λήξη του συμβολαίου, θα έφευγε η γραμμή για τη Forthnet και θα φεσωνόμουν 72 Ευρώ πρόστιμο.

    Πήρα ΑΜΕΣΩΣ τη Forthnet να ακυρώσω την αίτησή μου, 1 μέρα αργότερα με ηχογράφησαν για επιβεβαίωση. Μου στείλανε μερικές μέρες μετά με κούριερ ρούτερ που αρνήθηκα, αφού η δόλια νόμιζα ότι η αίτηση είχε ακυρωθεί, και με πήραν να κλείσω ραντεβού για τον τεχνικό της Nova, που επίσης αρνήθηκα, αφού είχα ακυρώσει την αίτηση. 18 Οκτωβρίου το μεσημέρι, την ώρα που δούλευα, κόβεται το Ίντερνετ και το τηλέφωνο. Σημείωση δουλεύω μέσω Ίντερνετ. Από εκεί ξεκίνησε ένας Γολγοθάς. Αφού πήρα 200 τηλέφωνα στη Cyta και τη Forthnet, πλήρωσα κανένα 20εύρο και περίμενα άπειρη ώρα στην αναμονή, ο ένας έριχνε το μπαλάκι στον άλλο και τελικά τι μου είπαν: Καταχώρησαν το αίτημα ακύρωσής μου, αλλά δεν... το πρόλαβαν. Τέσσερις μέρες αφού υπέγραψα ακύρωσα και δεν πρόλαβαν. Τι δεν πρόλαβαν; Το τρένο; Όχι μόνο δεν το ακύρωσαν, αλλά δεν με ενημέρωσαν και έμεινα χωρίς σύνδεση. Η Cyta μου είπε ευγενικότατα ότι όφειλα να ξέρω ότι το συμβόλαιο λήγει 23 του μηνός και όχι 18, κι ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, η Forthnet μου είπε ότι επίσης δεν μπορούν να κάνουν τίποτα όσον αφορά το πρόστιμο της cyta, κανένας δεν πληρώνει τα σπασμένα και μόλις απέκτησαν έναν άκρως δυσαρεστημένο πελάτη για να κάνουν αρπαχτή σ' αυτήν την άθλια χώρα που λέγεται Ελλαδιστάν. Μου στοίχησαν ήδη 100 Ευρώ παραπάνω. Και αντί να ζητήσουν συγνώμη μου λέγανε ότι φταίω. Απλά έπρεπε να ακυρώσουν το αίτημα και θα το ξαναέκανα αφού έληγε το συμβόλαιο με τη Cyta. Πάλι πελάτισσα θα γινόμουν.

    Ευτυχώς μέσα στα 3 άτομα που μίλησα για να κανονίσω να μου στείλουν ξανά το ρούτερ και στους οποίους είπα ότι καίγομαι, γιατί δουλεύω μέσω Ίντερνετ, ήταν και μία υπάλληλος που μου πρότεινε να αλλάξω απλά τους κωδικούς πρόσβασης στο ρούτερ της Cyta. Οι άλλοι ούτε το σκέφτηκαν ούτε νοιάστηκαν. Αλλιώς θα είχα μερικές μέρες μετακόμιση μαμά και ο σκύλος μου ξενοδοχείο. Αλλά ποιον θα ένοιαζε; Τη Forthnet που ξέχασε να με ενημερώσει ότι το αίτημα ακύρωσής μου το γράψαν στα παλιά τους τα παπούτσια; Μάλλον πάλι εγώ θα έφταιγα, και θα όφειλα να ξέρω ότι το ρούτερ της Cyta μπορεί να συνδεθεί με τη Forthnet.

    Ο πωλητής εν τω μεταξύ μου είχε πει ότι οποιοδήποτε συμβόλαιο μπορεί να ακυρωθεί μέσα σε 15 μέρες μετά την υπογραφή του. Κι εγώ το ακύρωσα 4 μέρες μετά και μου είπαν... δεν το πρόλαβαν. Οπότε να ξέρετε η ακύρωση συμβολαίου στη Forthnet είναι τυπική. Καταχωρούν το αίτημα και το γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια. Είναι καιροσκόποι και κοροϊδεύουν τον κόσμο και μετάνιωσα 10 φορές που έγινα πελάτισσά τους. Αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polyniki : 21-10-13 στις 17:08.

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Λοιπόν, τώρα όπως έγιναν τα πράγματα, κλείσε τα ραντεβού για τη Nova και βάλε το modem για να μην μείνεις χωρίς υπηρεσίες γιατί για να γυρίσεις πίσω θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο μπέρδεμα.

    Εν συνεχεία, επειδή τα γραπτά μένουν, θα πας σε κατάστημα Forthnet και θα ζητήσεις να κάνεις έγγραφο αίτημα γράφοντας τα γεγονότα αναλυτικά (ότι σε διαβεβαίωσαν ότι δε θα πάρουν τη γραμμή πριν τη λήξη του συμβολάιου κι ότι τους ανέφερες ρητά την ημερομηνία 23/10 καθώς και το ότι αγνόησαν την ακύρωση) ζητώντας την πίστωση των 72€ ή όσο σε χρέωσε η Cyta για τη διακοπή συμβολαίου καθώς είναι δικό τους σφάλμα (του πωλητή) και επισύναψε το λογαριασμό της Cyta με τη χρέωση αποσύνδεσης.

    Αν αρνηθούν να σε αποζημιώσουν, επικοινώνησε με το τμήμα καταναλωτών της ΕΕΤΤ. αναφέροντας επίσης τα γεγονότα και επισυνάπτοντας αυτό που έστειλες και την απάντηση της εταιρίας.

    Κράτα μας ενήμερους.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αλλά τους τα είπα και στο τηλέφωνο. Θα μου γράψουν πάλι καμιά μπούρδα τελειώνοντας με το δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και όφειλα να ξέρω, και το μόνο που μου μένει είναι να γράψω την περίπτωση σε ένα δυο καλά φόρουμ, για να ξέρει ο κόσμος πώς πραγματικά δουλεύουν πίσω από τις φανφάρες και τις υποσχέσεις.

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polyniki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Αλλά τους τα είπα και στο τηλέφωνο. Θα μου γράψουν πάλι καμιά μπούρδα τελειώνοντας με το δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και όφειλα να ξέρω, και το μόνο που μου μένει είναι να γράψω την περίπτωση σε ένα δυο καλά φόρουμ, για να ξέρει ο κόσμος πώς πραγματικά δουλεύουν πίσω από τις φανφάρες και τις υποσχέσεις.
    Αν θες να κάνεις ότι νομίζεις εσύ έχει καλώς.

    Εγώ σου λέω τι να κάνεις μπας και πάρεις την πίστωση. Δεν έχει σχέση το τι είπες με ένα παιδάκι στο τηλέφωνο με το χαρτί στο κατάστημα και τα υπόλοιπα που σου περιέγραψα.

    Ακολούθησε πιστά τη διαδικασία που σου είπα παραπάνω αν θες να έχεις ελπίδες να πάρεις τα χρήματα σου έστω και μέσω πίστωσης σε λογαριασμό.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε ό,τι σου αναφέρει ο DSLaManiaC.
    Είναι ο μοναδικός και ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να κερδίσεις κάτι. Κάνε το εγγράφως γιατί έτσι δεν μπορούν να σου απαντήσουν λέγοντας κουταμάρες. Αν δεν σου απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών, το στέλνεις στην εεττ (κοινοποιημένο και στην forthnet) τονίζοντας πως δεν έλαβες καμία απάντηση μες στη νομιμη προθεσμία.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-08-2009
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κοιτα να δεις ας το δουμε και απο την αλλη πλευρα.... δεν σου φταιει κανεις .... οταν εχεις συμβολαιο απλα διαβαζεις με πολυ προσοχη αυτα που γραφει το χαρτι!!!!! Επισης στο ελλαδισταν εισαι οπως λες και ελλαδιστανιτισα εισαι .....ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ελληνες ΔΕΝ διαβαζουν ποτε μα ποτε το συμβολαιο, οδηγιες χρησης, εγγυηση....δεν μας φταει η ελλαδιτσα οταν εμεις οι ΙΔΙΟΙ φταιμε.
    Μην προσπαθεις οποτε να τα ριξεις σε κανεναν τους...φταις ναι δυστηχως φταις.
    Τωρα τι να κανεις? απλα αυτο που σου ειπε ο DSLaManiaC.....
    Συγνωμη που δεν παιρνω το μερος σου αλλα δεν μπορουμε να τα ριχνουμε συνεχεια σε αλλους αφου ΟΣΕΣ φορες και να διαβασα το μυνημα σου παλι βλεπω οτι ειναι δικο σου λαθος, απο την βιασυνη σου (και εγω ειμαι ετσι) τα εμπλεξες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dmitsos : 22-10-13 στις 22:30.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Peristeri Attikis
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 4.6(dB)
    H πλακα ειναι οτι ακριβως τα ιδια ελεγαν σε εναν χρηστη του σαητ που ηθελε να παει απο οτε σε νοβα, δεν θα στο κοψουμε νωριτερα κτλ παλι καλα που το παιδι αν θυμαμαι καλα αποφασισε να περιμενει την ληξη!
    Otenet -> Netone -> ON -> Wind -> Forthnet -> Cyta - Vodafone -> Cosmote -> Nova

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Εμπιστευτικές εναν πωλητή λογικό είναι να την πατήσεις έπρεπε να κανείς το συμβόλαιο αργότερα.εμένα η forthnet ήταν η μόνη εταιρία που μου έστειλε συμβόλαιο σε PDF πριν το υπογραψω αλλιώς δε υπέγραφα.το κούριερ δεν θα κάτσει να περιμένει να διαβάσεις τόσες σελίδες

  9. #9
    Το συμβόλαιο ζήτησα να μου το στείλουν σε PDF και αρνήθηκαν, και στον κούριερ ζήτησα να μου αφήσει το αντίγραφο πριν υπογράψω και αρνήθηκε. Η πολιτική τους είναι να σου στέλνουν ένα γουρούνι στο σακί να υπογράψεις, και σου λένε στο τηλέφωνο ότι δήθεν έχεις 15 μέρες προθεσμία να το ανακαλέσεις. Εγώ το ακύρωσα σε 4 μέρες, καταχώρησαν το αίτημα, και το αγνόησαν εντελώς, χωρίς καν να με ενημερώσουν. Ναι, φταίω που εμπιστεύτηκα τον πωλητή, ήξερα πολύ καλά το συμβόλαιο της Cyta και πότε λήγει, κι από εκεί και πέρα άρπαξαν την ευκαιρία να με στύψουν, για να πω σε όλους τους φίλους και συγγενείς μου τι π@π@ρες είναι, αντί να φροντίζουν για πραγματικά ικανιοποιημένους πελάτες όπως λένε τα φανφαρώδη κείμενα που συντάσσουν οι υπεύθυνοι μάρκετιγκ και δημοσίων σχέσεων, οι οποίοι ζουν προφανώς σε άλλο πλανήτη.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-11-2007
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ASR9K
    καταρχάς εχει το δικαιωμα υπαναχωρησης εντος 14 ημέρων απο την ημερομηνία ενεργοποιησης στον καινουργιο πάροχο εφόσον εγινε τηλεφωνικά η πώληση, αν σε ενδιαφέρει να επιστρέψεις στην cyta με καινουργια δεσμευση ισως δεχτουν να μην χρεωθεις το τελος αποδεσμευσης λογω εκ νεου δεσμευσης(κάνε μια προσπάθεια με την cyta)

  11. #11
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    εμενα με πηραν 2 τηλεφωνα μολις τους ειπα το οκ 1 να μου διαβασουν το συμβολαιο και επειδη το ηθελα και γραπτως με ξαναπηραν τηλεφωνο για να μου το δωσουν σε οποιο email ηθελα αλλιως δεν υπεγραφα τους το ειπα ξεκαθαρα. Αν δεις τι ορους εχει μεσα με την nova αν φυγεις απο την nova και μεινεις forthnet κτλ...τι ετσι γουρουνι στο σακι θα επαιρνα...κακος υπεγραψες χωρις να διαβασεις

  12. #12
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Ότι να ναι.

    Αναρωτιέμαι αν διαβάζετε καν τι έγραψε ή απλώς μπαίνετε μέσα να γράψετε "κακώς <ότι μου έρθει στο κεφάλι>".

    Ο χρήστης ήξερε πολύ καλά και για την ποινή και για το τι ισχύει και πήρε τη διαβεβαίωση ότι δε θα γίνει μεταφορά πριν τη λήξη.
    Το μόνο που μπορεί να πει κάποιος είναι ότι κακώς εμπιστεύτηκε τον συμπολίτη της (πωλητής) που σ αυτές τις εποχές της έφαγε 70 € για να πάρει bonus απ την ενεργοποίηση ισχυριζόμενος ψευδώς ότι υπάρχει διαδικασία καθυστέρησης της αποστολής της αίτησης στον ΟΤΕ.

    Πρέπει να στείλει έγγραφο παράπονο στη Forthnet και αν δεν ικανοποιηθεί να απευθυνθεί στην ΕΕΤΤ. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    μα το οτι τις λεω κακος υπεγραψες δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να στειλει παραπονο στην forthnet και στην ΕΕΤΤ. Απλα και εγω μετα απο παρομοια πραγματα πλεον οτι κανω τα εχω γραμμενα σε χαρτι για να εχω αποδειξεις

  14. #14
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρητικά πάντα, με βάση το RUO που τρέχει ένας πελάτης μπορεί να κάνει αίτηση διακοπής της ενεργοποίησης μέχρι και 2 μέρες (διορθώστε με αν κάνω λάθος) πριν την καθορισμένη από τον ΟΤΕ και την ΕΒΔΑΦ ημερομηνία.
    Αν μέσα σε 4 μέρες πήρε και ζήτησε να σταματήσει η ενεργοποίηση, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην προλάβαιναν. Η όλη διαδικασία, ειδικά όταν μπλέκονται 2 εναλλακτικοί πάροχοι και όχι ΟΤΕ - εναλλακτικός κρατάει τουλάχιστον 15 μέρες.

    Άρα; Ή ξέχασαν να ακυρώσουν την ενεργοποίηση, ή λόγω πολιτικής (την έχω δει κι αλλού) "ξέχασαν" να ακυρώσουν την ενεργοποίηση.

    Πολυνίκη, όλα τα δίκια είναι μαζί σου. Την καλύτερη συμβουλή αν θές να βγάλεις μια κάποια αποζημίωση από την ταλαιπωρία σου στην έχει δώσει ο DSLaManiaC.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  15. #15
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές. Να σημειώσω ότι το συμβόλαιο τρέχει εδώ και 6 μέρες και ακόμα δεν με πήραν από τη Nova για να έρθουν. Μου είπαν στην τεχνική υποστήριξη ότι το τακτοποίησαν και θα με πάρουν τηλέφωνο, έστειλα χθες και μέσω φόρμας αίτημα να μου στείλουν τον τεχνικό και ακόμα περιμένω το ραντεβού. Απογοήτευση, μόνο αυτό μπορώ να πω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η εμπειρία της τηλεόρασης!
    Από chat1978 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-13, 22:36
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 23:13
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-12, 08:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας