Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας φιλοι!
    Γράφω επειδή το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το fsx. Όπως αναφέρω και στον τίτλο, το παιχνίδι στην αρχή τρέχει κανονικά, αλλά μόλις πατήσω fly now με πετάει στην επιφάνεια εργασίας λέγοντας "A fatal error occured, check for a solution online and restart the program blah blah". Έψαξα στο google και είδα ότι πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά ουσιαστική λύση δεν έχει κανείς. Να σημειώσω ότι όλοι μου οι drivers είναι up to date(και τα directx, visual C++ Redistributable κτλ), και το τρέχω σε win8 x64. Έχω δοκιμάσει με compatibility mode, έχω κάνει καμιά 20αριά reinstalls, με το expansion acceleration αλλά και χωρίς, με service pack 1, 2 αλλά και χωρίς(νομίζω ότι χωρίς τα service pack με βάζει με κάποια αεροπλάνα σε κάποιες περιοχές, αλλά μόλις πατήσω escape με πετάει πάλι). Έχω κάνει partition στον δίσκο, έβαλα τα win7 και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κι εκεί. Δοκίμασα παλαιότερους drivers της κάρτας γραφικών, και τα ίδια. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, είναι σαν να μην γίνεται να παίξει στο μηχάνημα μου ανεξαρτήτως από λειτουργικό και drivers.
    Έχει κάποιος καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

    PS. H έκδοση μου είναι το αυθεντικό deluxe edition. Η κάρτα γραφικών μου είναι η AMD Radeon 7850 OC, 4gb RAM DDR3 και i5-3470@3.2GHz.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Petros444 : 22-10-13 στις 15:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.477
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Τι addons έχεις πάνω;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #3
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω τίποτα απολύτως. Οι δοκιμές γίνονταν αμέσως μετά τα install.
    Μετά από περίπου 15 ώρες ατελείωτης ταλαιπωρίας, η λύση βρέθηκε. Όταν έχεις εγκατεστημένο το service pack 2, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ, στα setting του παιχνιδιού εμφανίζεται μία επιλογή που λέει Preview DirectX 10. Δεν την είχα δει νωρίτερα γιατί μάλλον δεν άνοιγα τα settings αμέσως μετά την εγκατάσταση κάθε service pack επειδή υπέθεσα οτι μένουν ίδια. Όταν λοιπόν τσέκαρα αυτήν την επιλογή το πρόβλημα διορθώθηκε τελείως. Κανένα error πια.Πραγματικά έφαγα πολλές ώρες να σκέφτομαι και να δοκιμάζω τι μπορεί να φταίει, αναβαθμίζοντας και τα components του DirectX για όλες τις εκδόσεις του, αλλα το έρημο το κουτάκι αυτό δεν το είχα δει. Τώρα κάνω εγκατάσταση το Acceleration πάνω στο SP1 για να δω αν εμφανίζεται πάλι αυτό το κουτάκι στα Settings(πράγμα που ελπίζω :P).

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.477
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι μου θύμιζε το πρόβλημά σου αλλά το είχα αντιμετωπίσει με το PMDG και τελικά είχε να κάνει με τα VC++ Redist που έπρεπε να τα ξαναπεράσω πάνω από εκείνα που πέρναγε το PMDG (και τώρα που θυμάμαι το πρώτο που μου έλεγαν ήταν να τσεκάρω το Preview Direct X αλλά σε εμένα η λύση σου δεν έπιανε - για άλλους λόγους προφανώς)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #5
    Εγγραφή
    22-08-2013
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17203/1023
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά τα πράγματα που κάνεις όταν υπάρχει πρόβλημα (όχι συμβατότητας), είναι τετριμμένα. DirectX, drivers VC++ Redist, αααντε και κανένα memory check κτλ. Το να τα τσεκάρεις όλα και να τα ξανατσεκάρεις και να τρως τόσες ώρες χωρίς να βγάλεις άκρη και στην τελική να ανακαλύπτεις τυχαία ότι ήταν απλά ένα κλικ σε ένα κουτάκι.... δεν μπορώ να περιγράψω πόσο ξενέρωσα.. :P

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή SIM σε micro SIM
    Από PiXel στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-23, 23:23
  2. Greek Sim News - Η πηγή ενημέρωσης του Sim Racer
    Από NickAtsi στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-13, 19:27
  3. A disc read error occured
    Από inec στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-13, 02:15
  4. chassis intruded fatal error system halted
    Από chas στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 15:07
  5. A disk read error occured press ctrl+alt+del
    Από anda12 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-13, 01:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας