Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 68

Θέμα: Times ISP

  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άκουσα ότι:

    Από ISP για 384/128 η τιμή εκκίνησης είναι €200/μήνα.

    Προσοχή. Το παραπάνω δεν είναι οι φήμες της κυρά-Μαρίκας... Είναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ "εκτίμηση"

    (Ο ISP και η "πηγή" θα προστατευτούν μέχρι τελευταίας ρανίδας)

  2. #2
    Το avatar του μέλους Anonymous
    Anonymous Guest
    ti les re sovarologeis?
    twra pou to akousa afto mou pesane ta malia mou
    egw iksera 80 euro oxi 200
    panagitsa mou

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2003
    Περιοχή
    Antwerp
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    12Mbps/512Kbps
    ISP
    Scarlet (BE)
    Router
    Dlink
    Ηρεμια παιδια,
    εγω θα προτεινα στον φιλο να μας αποκαλυψει και αλλες λεπτομερειες αντι να δημιουργει κλιμα περαιτερω ανυσηχιας, λες και δεν μας εφτανε η τρομοκρατια του πΟΤΕ εχουμε τωρα και απο "καποιον" ISP.

    Γιατι φιλε, ποιον προστατευεις, ποιος σοβαρος ISP θα σκεφτοταν να ανακοινωσει κατι τετοιο?!!!?

    Τεσπα, ψυχραιμια θα υπαρχει καποια λογικη σε τουτη εδω την χωρα, μην ξεφυγουμε τελειως

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Aθήνα/Guildford/Bcn
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~15500/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    zyxel p-600
    Αν το δώσουν με 200, ξέρουν βέβαια που θα το βάλουν..

    Δεν πάμε να μείνουμε όλοι μαζί σε κανα χωριό στην Αγγλία;.. Αν το δώσουνε τόσο μέχρι και την isdn θα ξηλώσω γ*** τη χρονοχρέωσή τους. Αλλά σε αυτό το θέμα κανείς δεν αναφέρθηκε. Δηλαδή το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε πότε θα ενεργοποιήσει η βιβόντι και άλλους κόμβους... Τέλεια.

  5. #5
    Το avatar του μέλους basil
    basil Guest
    Αν είναι έτσι, πιο φτηνό θα μας βγαίνει να πέρνουμε το αεροπλάνο για αγγλία για να use φτηνή adsl! Είπαμε ρε παιδιά, στοχεύστε τις εταιρίες αλλά υπάρχουμε και εμείς που δεν έχουμε ΑΤΜ για να βγάζουμε συνέχεια money και να τα δίνουμε στον πΟΤΕ και τον ISP.
    Η τρομοκρατία της προπαγάνδας!

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε δημιουργώ σε καμία περίπτωση κλίμα "περαιτέρω ανησυχίας". Απλά λέω τι μου είπανε.
    Όσον αφορά το ποιον προστατεύω... Έλεος ρε παιδιά... πολύ Φώσκολο βλέπετε!!! Δεν προστατεύω κανέναν. Απλά όταν ένας ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ISP σου λέει κάτι πριν ανακοινώσει επίσημα τιμές είναι προφανές ότι δε λες "η ΤΑΔΕΝΕΤ μου το είπε".

    Επίσης... 80 Ευρώ;;; Θα αστειεύεστε. Το κόστος των ευρυζωνικών είναι στον ISP (και στις backbone συνδέσεις του)... ΔΕΝ είναι στα χάλκινα (επιχρυσομένα;; καλώδια του ΟΤΕ!

    Εγώ περίμενα μια τιμή γύρω στα 100~150 Ευρώ... Γι αυτό και τα 200 μου κάνανε εντύπωση... γι αυτό και το ανέφερα.

    ΥΓ. Στον συγκεκριμένο ISP είμαι συνδρομητής και μετέπητα συνεργάτης εδώ και 8 χρόνια... 8!!! Από τότε που είχα πληρώσει μια περιουσία για το 14.4Kbps modem μου... Ξανά θα το πώ: Το ποσό ΔΕΝ το έβγαλα από το μυαλό μου, ούτε θέλω να σας εκνευρίσω περισσότερο!

  7. #7
    Το avatar του μέλους digimonk
    digimonk Guest
    Τι είναι αυτά που λέτε ρε.

    ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

    Γιατί έξω είναι πιο φθηνά!

    Νομίζεται πως εκεί, το "στήσιμο" της υποδομής κοστίζει φθηνότερα?

    Καλά θα κάνουν ορισμένοι, να λένε τις πηγές τους ή να σιωπούν.

    Εδώ είμαστε όλοι ανώνυμοι πολίτες.

  8. #8
    Το avatar του μέλους digimonk
    digimonk Guest
    Τις τελευταίες μέρες, μάθαμε πως ακόμα "τρώνε" από τις μισθωμένες γραμμές σε εταιρίες.

    Γι αυτό δεν σκοπεύουν να προορίσουν τόσο bandwidth σε ιδιώτες, με ADSL, τόσο φθηνά όσο στην υπόλοιπη Ευρώπη.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Aθήνα/Guildford/Bcn
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~15500/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    zyxel p-600
    Σε λίγες μέρες θα μάθουν κι αυτοί να δουλεύουν τον κόσμο. Ετσι θα το αφήσουμε?

    Οσο για το θέμα της παραπληροφόρησης, ας μην αχολούμαστε και με τόση θέρμη με αυτό.. Λογικό είναι όταν ένας εξ υμών ακούσει κάτι που αφορά όλους μας, να θέλει να ενημερώσει και τους άλλους. Τουλάχιστον ας αναγνωρίσουμε την καλή πρόθεση. Είναι γεγονός πως λίγοι επιβεβαιώνονται, όμως τα λάθη των άλλων δε θα πρέπει να βαραίνουν τις πλάτες οποιουδήποτε θέλει να μοιραστεί με εμάς κάτι που έμαθε. Ακόμη κι αν δεν ανταποκρίνονται αυτές οι πληροφορίες στην πραγματικότητα και πάλι δεν είναι ο κύριος υπεύθυνος αυτός που μας ενημέρωσε αλλά αυτός που πρώτος άφησε να διαρεύσει η πληροφορία.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Επίσης... 80 Ευρώ;;; Θα αστειεύεστε. Το κόστος των ευρυζωνικών είναι στον ISP (και στις backbone συνδέσεις του)... ΔΕΝ είναι στα χάλκινα (επιχρυσομένα;; καλώδια του ΟΤΕ!
    [...snip...]
    ΥΓ. Στον συγκεκριμένο ISP είμαι συνδρομητής και μετέπητα συνεργάτης εδώ και 8 χρόνια... 8!!! Από τότε που είχα πληρώσει μια περιουσία για το 14.
    Συνεπώς θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το *πόσο* bandwidth θα κοστίσουμε στον ISP εξαρτάται από το πόσο θα μας δώσει...

    Σκέφτηκε κανείς εκεί που δουλεύεις ότι ένα μεγάλο κομμάτι αυτών που γκρινιάζουν ΔΕΝ καίγονται τόσο για 384kbit download αλλά για έστω 64kbit always on?

    Δεν θα άφηνε περιθώριο κέρδους στην ΤΑΔΕΝΕΤ μια 384/128 adsl που θα απέδιδε στο 80% (έστω ...) της ημέρας 64/64 για 60-80Ε το μήνα ; Χμ;

    -Κ.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    και εγώ πιστεύω πως οι τιμές θα είναι εξωφρενικές στην αρχή... το θέμα είναι πως αντίθετα με άλλους που λένε οτι θα πέσουν γρήγορα... λέω πως αν ο ΟΤΕ παραμείνει μονοπώλειο σε τέτοιο βαθμό και κανείς και τίποτα δεν αποφασίσει να κάνει μεγάλα βήματα.. τότε οι τιμές θα παραμείνουν υψηλές και οι μειώσεις θα είναι ελεεινά αργές... ξέρω πως ή κινητή τηλεφωνία δεν έχει σχέση με το adsl για να τα συγκρίνουμε όπως ξέρω οτι και τα κινητά υπάρχουν χρόνια... (μόνο που και το internet υπάρχει τα ίδια χρόνια...) αλλά όταν ακούς πως μέχρι το τέλος του 2003 οι εταιρείες θα αρχίσουν να αλλάζουν τα δίκτυα τους σε 3G ενώ για το aDSL α΄κόμα δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει έστω και τότε... ε κάπως νοιώθεις... τέσπα... ανταγωνισμός είναι το κλέιδί... και αν δεν μπορεί να κάνει κάποιος κάτι για τον ΟΤΕ και τις τιμές του τότε ας βοηθηθούν οι μικρότεροι εν ανάγκη... άσχετα αν το αξίζουν πραγματικά η όχι.. δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πια...
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  12. #12
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Επίσης... 80 Ευρώ;;; Θα αστειεύεστε. Το κόστος των ευρυζωνικών είναι στον ISP (και στις backbone συνδέσεις του)... ΔΕΝ είναι στα χάλκινα (επιχρυσομένα;; καλώδια του ΟΤΕ!
    [...snip...]
    ΥΓ. Στον συγκεκριμένο ISP είμαι συνδρομητής και μετέπητα συνεργάτης εδώ και 8 χρόνια... 8!!! Από τότε που είχα πληρώσει μια περιουσία για το 14.
    Συνεπώς θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το *πόσο* bandwidth θα κοστίσουμε στον ISP εξαρτάται από το πόσο θα μας δώσει...

    Σκέφτηκε κανείς εκεί που δουλεύεις ότι ένα μεγάλο κομμάτι αυτών που γκρινιάζουν ΔΕΝ καίγονται τόσο για 384kbit download αλλά για έστω 64kbit always on?

    Δεν θα άφηνε περιθώριο κέρδους στην ΤΑΔΕΝΕΤ μια 384/128 adsl που θα απέδιδε στο 80% (έστω ...) της ημέρας 64/64 για 60-80Ε το μήνα ; Χμ;

    -Κ.
    είναι ακριβώς το τι χρειάζεται ο καθένας... για εμένα πχ μια 64/64 που λές με φτηνό πάγιο (όχι και 60-80Ε!!! προς θεού! άσχετα αν δεν γίνεται πλέον... τουλάχιστον τα μισά) θα ήμουν ικανοποιημένος... παιχνίδια δεν παίζω σχεδόν καθόλου.. πόσο μάλλον online PeerTOpeer δεν πολυχρησιμοποιώ (σπάνια θα κατεβάσω κάτι απ το kazaa αλλά δεν θα με χάλαγε να είχα την δυνατότητα κακά τα ψέματα) ΑΛΛΑ το χρειάζομαι κυρίως για την δουλειά μου σαν προγραμματιστής και για επικοινωνία ... οπότε για εμένα τα 64κ είναι μια χαρά... για κάποιον που θέλει online games ή DivX όλη την μέρα.. ε δεν νομίζω να τον ικανοποιεί... αλλά τουλάχιστον ΓΙΑ ΑΡΧΗ θα έχει ο καθένας μας την επιλογή... στην τελικη δώστε έστω και flatrate isdn αφου θέλετε να φύγουν και τα τελέυταία netmods ρε γαμώ την τρέλα μου! ...
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  13. #13
    Το avatar του μέλους basil
    basil Guest
    Αν εξαιρέσεις ένα μικρό ποσοστό χρηστών, οι υπόλοιποι το μόνο που ζητάν είναι φθηνή adsl ακόμα και 64k 24h σύνδεση στο internet. Προτημώ να έχω μια χρέωση 60ε τον μήνα και να κάνω να κατεβάσω 500mb 2 μέρες συνεχόμενα στο internet, παρά να δίνω 150-200 για να τα κατεβάσω σε 3 ώρες. 8)

  14. #14
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basil
    Αν εξαιρέσεις ένα μικρό ποσοστό χρηστών, οι υπόλοιποι το μόνο που ζητάν είναι φθηνή adsl ακόμα και 64k 24h σύνδεση στο internet. Προτημώ να έχω μια χρέωση 60ε τον μήνα και να κάνω να κατεβάσω 500mb 2 μέρες συνεχόμενα στο internet, παρά να δίνω 150-200 για να τα κατεβάσω σε 3 ώρες. 8)
    Δεν ξέρω... εγώ πάντως για internet 60 ευρώ το μήνα δεν δίνω που ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα... το θεωρώ κοροιδία να μου πουν πάρε μια 64αρα ισα ισα να κάνεις την δουλειά σου και δώσε μας 20 χήνες τον μήνα.. όποιος θέλει και όποιου του περισσεύουν ας τα δώσει.. δεν μας φτάνουν ενοίκια, λογαριασμοί, δώσεις κτλ έξοδα θα έχουμε μια ζωή και τα νταβατζιλίκια του κάθε OTE για αγαθά (όπως η επικοινωνία και το internet) που αν μη τι άλλο θα έπρεπε να είναι πάμφτηνα. Όποιος λοιπόν ή τα έχει ή έχει τον μπαμπά του απο πίσω να τα σκάει ναι 60 ευρώ δεν θα τον χαλάσουν... δεν είναι όλοι έτσι όμως.
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνεπώς θα πρέπει να γνωρίζεις ότι το *πόσο* bandwidth θα κοστίσουμε στον ISP εξαρτάται από το πόσο θα μας δώσει...

    Σκέφτηκε κανείς εκεί που δουλεύεις ότι ένα μεγάλο κομμάτι αυτών που γκρινιάζουν ΔΕΝ καίγονται τόσο για 384kbit download αλλά για έστω 64kbit always on?
    Καταρχήν δε δουλεύω για ISP. Αν δούλευα, σε καμία περίπτωση δε θα έβγαζα προς τα έξω πληροφορίες σχετικά με τον εργοδότη μου!
    Αναφορικά με το 24/7 always on φυσικά και το σκέφτηκε πολύς κόσμος!!! Κοίτα τα postings μου εδώ.
    Μάλιστα πάρα πολλές εταιρείες στο εξωτερικό (νομίζω και η Vivondi-διορθώστε με) έχουν ήδη βρει τη λύση: Απλά απαγορεύουν τα πακέτα με προορισμό χαμηλές πόρτες (80/25/23/21/110) προς τους συνδεδεμένους Η/Υ ουσιαστικά αχρηστεύοντας (ή δυσκολεύοντας εξαιρετικά) τη δυνατότητα να τρέξεις υπηρεσίες (services).

    Όσο για το θέμα της "παραπληροφόρησης", είναι πιστεύω πολύ εύκολο για όσους έχουν κάποιες επαφές στην αγορά να ρωτήσουν και να με επαληθεύσουν/διαψεύσουν. Μεταξύ μας, ΜΑΚΑΡΙ να βγει κάποιος και να πει "η ΔΕΙΝΑΝΕΤ θα το δώσει με €80 και μας λες αηδίες/ψέματα".
    Ειλικρινά, προτιμώ να "εκτεθώ" σε ένα forum και να πληρώνω €80 τη σύνδεσή μου παρά να επαληθευθώ, απλά και μόνο για να σας πω "είδατε; σας είχα προειδοποιήσει"!!!!

    Τέλος για την ανωνυμία... Έλεος ρε μεγάλε... Κάτι κουμπάκια που έχει κάτω από κάθε posting δε σκέφτηκε να τα ελέγξει κανένας;;;;

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-05, 14:26
  2. PEEEEEEFTOUN OI TIMES :)
    Από Salvador στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-03, 17:15
  3. pοτε tha rixoun oi isp tis times?
    Από momo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-03, 00:43
  4. times
    Από Soulkeeper στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-03, 18:56
  5. Bandwidth Problems = aDSL user vs ISP? or aDSL user vs ISP + OTE?
    Από Antony_Ace στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-03, 22:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας