Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: Firmware

  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Ήθελα να ρωτήσω τι είναι το Firmware;

    Άμα υπάρχει παράδειγμα για αυτό το θέμα, αυτός που απαντήσει, άμα θέλει ας το βάλει.
    Παρακαλώ άμα δεν είναι δύσκολο και θέλετε να μου στείλετε ένα link, θα ήταν προτιμότερο
    στα Ελληνικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Firmware.




    Spoiler:
    Αν έβαζες τους τίτλους των θεμάτων σου στο Google, θα είχες πιό γρήγορες και περισσότερες απαντήσεις
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Ναι, όμως σε μερικά θέματα, όπως το EFI δεν το βρίσκω στα Ελληνικά, αλλά στα Αγγλικά. Στα αγγλικά δεν έχω πολύ υψηλό επίπεδο και με δυσκολεύουν. Εξάλλου, εδώ ακούς διάφορες γνώμες.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oι διαφορετικές γνώμες θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν σε κάποια βλάβη ή για κάποια αγορά που θέλεις να κάνεις. Σε αυτά που ρωτάς δεν υπάρχουν διαφορετικές γνώμες. Κάνε οτι σου λέει ο cranky ποιο πάνω γιατί,ουτως ή άλλως, ολοι εκει θα σε παραπέμπουμε. Οσον αφορά την γλώσσα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την μετάφραση του Google.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 26-10-13 στις 00:46.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι διαφορετικές γνώμες θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν σε κάποια βλάβη ή για κάποια αγορά που θέλεις να κάνεις. Σε αυτά που ρωτάς δεν υπάρχουν διαφορετικές γνώμες.
    Πολύ σωστά, καί τα δύο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Δίκιο έχεις, μετά που το ξανασκέφτηκα, τοποθέτησα λάθος την πρόταση μου.
    Ναι όμως κοίτα για εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται και πιο γρήγορο. Ο ελεύθερος χρόνος που έχω για κάθε μέρα(εκτός Σαββατοκύριακο) είναι ένα μισάωρο. Άμα θέλω να μάθω για 5 θέματα τα οποία να είναι σαν το floating-point performance που είναι στα αγγλικά, στη wikipedia, θα μου πάρει ένα σωρό ώρα μόνο για το ένα, μέχρι να μεταφράσω. Ενώ εδώ κατευθείαν. Π.χ τότε που είχα
    ρωτήσει για τα repositories μου απάντησε ο giorgosts και άλλοι φυσικά, μια χαρά, με παράδειγμα, όλα ωραία ή για τα Regular repositories, Source repositories, Bleeding Edge repositories για kali linux μου απάντησε ο jim_p, όλα κατανοητά, μια χαρά. Και στο σχολείο να ρωτήσεις η καθηγήτρια πληροφορικής δεν τα ξέρει π.χ για DMZ στο router δεν το ήξερε. Ρώτησα εδώ και μου απάντησαν (δεν θυμάμαι το όνομα του), ένα κατεβατό, το έκανε όσο πιο απλοικά μπορούσε και μου απάντησε. Μπορεί να διαφωνήσετε, αλλά βολεύει και μάλιστα πολύ. Ρωτάς και μπορεί να σε απαντήσουνε μέσα σε ένα μισάωρο και λιγότερο.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ σχεδόν όλοι και έχουμε δώσει βοήθεια και έχουμε πάρει βοήθεια. Προσωπική μου άποψη, είναι ότι είσαι εντελώς λάθος στις απόψεις σου. Δηλαδή επειδή δεν έχεις ελευθέρο χρόνο, χρησιμοποιείς την καλή διάθεση των άλλων περιμένοντας έτοιμες απαντήσεις. Τα παιδιά που σου απάντησαν στις ερωτήσεις σου, ξόδεψαν και αυτά τον ελευθέρο χρόνο τους.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Εντάξει, τώρα τι να πω. Άμα πειράζει, να το σταματήσω (μετά από άλλα δύο ). Έτσι και αλλιώς άμα αισθάνονται τα παιδιά ότι τους ξοδεύω χρόνο ας με αφήνουν τελευταίο ή ακόμα καλύτερα ας μην με απαντούν καθόλου, ας με προσπεράσουν. Δεν πιέζω κανέναν. Θες, απάντησε, δεν θες μην απαντάς. Όποιος θέλει και μπορεί ας απαντήσει, διαφορετικά ας με προσπεράσουν όπως είπα. Άμα είναι από την επόμενη φορά να κάνω άλλες ερωτήσεις του τύπου, γιατί δεν μου ανοίγει ο firefox και μετά από απεγκατάσταση.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλικά πάντα, εμένα τουλάχιστον μου χτύπησε πολύ άσχημα αυτό που λες, ότι δεν έχω χρόνο να ψάξω ή να βγάλω άκρη από την αυτόματη μετάφραση, οπότε ρωτάω εδώ και όλο και κάποιος θα μου απαντήσει. Δηλαδή όλο και κάποιος θα καθήσει να ψάξει και να μου δώσει λύση στο προβλημά μου. Δηλάδή το θέμα δεν είναι ότι δεν ξέρεις πως να βρεις απαντήσεις, αλλά το θεωρείς πιο ευκόλο να το κάνει κάποιος άλλος για σένα.
    Αυτό είναι που με κακόφανηκε.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Να πω την αλήθεια δεν το βρίσκω κακό αυτό που κάνει.
    Απαντάει αυτός που ξέρει και δεν χρειάζεται να ψάξει.

    Όλο και κάποιος εδω μέσα θα έχει τις γνώσεις ή θα έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο,
    και θα μπορέσει να δώσει μια απλοϊκή απάντηση, σε σύγκριση με τα κατεβατά που γράφει π.χ. η Wikipedia.

    Kαι τουλάχιστον εγώ έτσι ξεκίνησα, και μάλιστα είχαν βρει το χρόνο και μου απαντούσαν,
    σε ότι ερωτήσεις έκανα τότε, που πολλές ήταν και ηλίθιες, άτομα που σίγουρα είχαν τις γνώσεις.

    Spoiler:
    Αλλά ήξερα Αγγλικά, και έτυχε να γνωρίσω σε forums άτομα όπως:
    ο Russinovich (SysInternals), AAPlus (Lavasoft,AdAware) (RIP) ,Canuk (RIP),που αν και είχαν τόσες ασχολίες και προσωπικά προβλήματα,
    πάντα έβρισκαν χρόνο να απαντάνε στις δικές μου ηλίθιες ερωτήσεις, πολλές φορές μιλούσαμε ώρες.

    Αφού λοιπόν αυτοί είχαν τον χρόνο, πιστεύω ότι και κάποιος από εδώ μέσα θα βρει χρόνο να απαντήσει.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω θα συμφωνήσω με ολους γιατί ο καθένας απο την πλευρά του εχει δίκαιο, απλά αλλάζει η οπτική γωνία που το βλέπει ο καθένας. Το βασικό είναι οτι δεν πρέπει να αισθάνεται άσχημα ο φίλος που ρωτάει. Το θέμα είναι οτι σε τόσο στάνταρ και τυποποιημένες ερωτήσεις είναι το ίδιο και οι απαντήσεις. Η πρόταση για το Google έγινε γιατί θα πάρει την ποιό σαφή και εμπεριστατωμένη απάντηση. Τώρα σίγουρα, οπως λεει και ο biggeo, και μέσα απο το forum μπορεί κάποιος να απαντήσει. Το θέμα είναι οτι όλοι μας, φαντάζομαι, ιεραρχούμε την σπουδαιότητα των ερωτήσεων και απαντούμε στην ποιο κρίσιμη ποιο γρήγορα. Γι'αυτό μπορεί και να αργήσει να πάρει απάντηση ο φίλος μας.

    Υ.Γ. Δεν θέλω να θεωρηθεί οτι υποβιβάζω την σπουδαιότητα της ερώτησης του φίλου μας απλά πιστεύω, και φαντάζομαι θα συμφωνήσει και αυτός, οτι ποιο σημαντικό είναι να δοθεί πρώτα μια απάντηση αν κάποιος εχει πρόβλημα με τον υπολογιστή του και μετά απάντηση σε ερώτηση γνώσεων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Κάτσε γιατί ψιλομπερδεύτικα. Η πρόταση που λες " Δηλαδή όλο και κάποιος θα καθήσει να ψάξει και να μου δώσει λύση στο προβλημά μου.", υποτίθεται ότι το έγραψα εγώ, γιατί δεν λέω αυτό. Απλώς άμα γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει, δεν βάζω κάποιον να ψάξει για εμένα. Άμα γνωρίζει, αλλιώς ας μην απαντήσει . Ωστόσο για τα αγγλικά πώς μπορώ να μεταφράσω π.χ αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Floating_point θα μου πάρει πολύ ώρα. Ενώ εδώ άμα υπάρξει κάποιος γνώστης θα απαντήσει, άμα μπορεί φυσικά. Είναι θέμα ευκολίας προς τα αγγλικά τα οποία δεν γνωρίζω σε μεγάλο επίπεδο και θέμα βολικότητας προς τον περιορισμένο χρόνο. Άμα έχω χρόνο π.χ καμιά Κυριακή ή οποιαδήποτε άλλη μέρα και το θέμα δεν είναι στα αγγλικά ή και στα αγγλικά να είναι αλλά όχι πολύ δύσκολο φυσικά και δεν θα ρωτήσω εδώ, άμα βρω την λύση αλλού.

    - - - Updated - - -

    Συμφωνώ με τον sweet dreams, σχετικά με αυτά που λέει στο υστερόγραφο. Όχι πως δεν συμφωνώ και με τα υπόλοιπα, αλλά απαντώ μιας και λέει " φαντάζομαι θα συμφωνήσει και αυτός". Συμφωνώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. SSD tips - tweaks & trim support , διαγνωστικά και firmware
    Από cuprakatos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2477
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-21, 20:37
  2. Gennet: Νέο firmware για το Oxygen με υποστήριξη IPv6
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-20, 10:32
  3. Thomson SpeedTouch 780WL Firmware r7.4.1.7 SIP New!?
    Από ZhenXlogic στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 22:23
  4. Thomson TG585v7 Firmware v8.2.6.5 (Plusnet) - ΑΨΟΓΟ !!!
    Από ntelisas στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 15:12
  5. Τελευταίο AVM labor firmware σε Annex A 7170 (7140)
    Από MarkoDiMarko στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 16:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας