Σελ. 8 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 345
  1. #106
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Αυτοί που δεν έχουν κάρτα ανήκουν και στα δύο στρατόπεδα πάντως.. Το θέμα είναι, γούστο και καπέλο σου, πάρε οποίο θες..αλλά χρησιμοποιησε το.. Μή το έχεις σα κινούμενο στολίδι για να σε "θαυμάζουν" ..
    VAMOS ARIS
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  2. #107
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποστηρικτικα ειναι αν εχεις στο μυαλο σου τη νοοτροπια οτι υπαρχουν αντιμαχομενες παραταξεις. αλλα μην βαφτιζεις αυτη την ιδεολογια καταναλωτικη συνειδηση, γιατι με λυπη μου θα σου πω οτι ειναι το αντιθετο της. αν σε δυο-τρια χρονια εχω τα χρηματα και τους λογους να αλλαξω το galaxy s2 μου θα κοιταξω και τις συσκευες που προσφερει η samsung, και εκεινες της apple για να αποφασισω τί θα πάρω. τελος παντων, συμφωνουμε να διαφωνουμε. εγω θεωρω οτι αυτη τη στιγμη η apple προσφερει ενα καλο προϊόν σε εξωφρενικη τιμη. εσυ θεωρεις οτι η apple ενσαρκωνει μια τετοια "ιδεολογια" (που όμως δεν δικαιολογείται από τα πράγματα : δες τις τιμές της apple στα notebook, δεν εχουν καμια σχεση με τις παραλογες τιμες των iphone και imac, και ειναι, αντιθετως, αρκετα ανταγωνιστικες)
    Καταρχήν εγώ δεν μίλησα για καταναλωτική ιδεολογία, μίλησα για λογικές. Ο παραλληλισμός με ιδεολογία αφορούσε τις πολιτικές/πρακτικές της απλ ως εταιρείας. Και φυσικά δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά γιατί ούτε ξέρω τι κάνεις εσύ προσωπικά ούτε και θα υπήρχε κάποιος λόγος να ασχοληθώ με αυτό. Ωστόσο είναι φανερό ότι βλέπουμε με διαφορετικό τρόπο τα πράγματα και γι' αυτό ακριβώς διαφωνούμε. Δεν είναι κακό. Πάντοτε σε όσα λέω ασχολούμε με τη λογική που έχει κάτι και όχι προσωπικά με ανθρώπους. Η απλ και ο τρόπος με τον οποίο χειρίζεται την εικόνα και τα προϊόντα της καθώς επίσης και ο τρόπος σκέψης που σχεδόν επιβάλει σε πολλούς από τους χρήστες της (και το βλέπω στα λεγόμενα πολλών και είμαι σίγουρος ότι το έχεις δει κι εσύ κατά καιρούς), ναι παραπέμπει σε τέτοιου είδους ιδεολογία.

  3. #108
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέω είναι πολύ απλό.

    Όποιος μπορεί και έχει τη δυνατότητα να δώσει σχεδόν ένα χιλιάρικο για μια συσκευή η οποία δεν του είναι απαραίτητη είτε έχει αρκετά διαθέσιμα χρήματα στην άκρη ή κάτι δε πάει καλά με τις προτεραιότητες στο κεφάλι του.

    Κι επειδή ουκ ολίγες φορές μου χει τύχει το γνωστό "δεν έχω κάρτα" από κατόχους iPhone, καταλαβαίνεις τι γίνεται. Καμία διάθεση τρόλινγκ σ αυτό το post. Εκφράζω μια ελληνική πραγματικότητα.

    Εμένα τόσο απλό μου φαίνεται.
    Σε διαβάζω προσεκτικά - απο τα αξιόλογα μέλη μπορώ να πώ - αλλά πρέπει να σου πώ ότι, οι προτεραιότητες οι δικές μου είναι διαφορετικές απο τις δικές σου. Δεν μπορείς να ξέρεις και να αποφασίζεις για άλλους, να αξιολογείς και να θέτεις τις προτεραιότητες τους.

    Η επιλογή που στηρίζεται στην δυνατότητα κτήσης (ακόμα και με κάποια υστέρηση σε άλλα αγαθά), στην αισθητική πλευρά, στα κριτήρια που ο καθένας μας θέτει ως ικανοποιητικά για τον εαυτό του για να κρίνει αν ένα προϊόν τον ικανοποιεί, ακόμα και στο μαρκετινγκ (πως θα πλασαριστεί ένα προΙόν), είναι καθαρά υποκειμενική. Και είναι μια μορφή ελευθερίας: αγοράζω ότι θέλω και ότι μου αρέσει, γιατί εγώ κρίνω τι είναι απαραίτητο για μένα. Αν τυχαίνει να είναι apple, samsung, opel, mercedes, ferrari, ποσώς με απασχολεί.

    Επίσης, η ελληνική πραγματικότητα δεν είναι πατέντα δικιά μας, ισχύει σε όλες τις χώρες.

  4. #109
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Θα το κάνω ακόμη πιο φραγκοδίφραγκα μέσω ενός μικρού παραδείγματος.

    Όταν χρωστάς στη ΔΕΗ και πάνε να σου κόψουν το ρεύμα αλλά επειδή η Apple έβγαλε κινητό θα πας να το πάρεις με τα λεφτά της ΔΕΗ, υπάρχει θέμα.

    Κατάλαβες τι θέλω να πω?

  5. #110
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Φυσικά και υπάρχει θέμα! Που θα φορτίζει το κινητό με κομμένο ρεύμα;

  6. #111
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαραίτητη
    Συγνώμη για το mini-stalking, αλλά σε άλλο thread κάτι βλέπω να αναφέρεις κάτι για forthnet 3play full pack. Τρανζιστοράκι δεν έχεις για να ακούς τα αθλητικά; Βιβλιοθήκη κάπου κοντά για να δανείζεσαι δωρεάν βιβλία αντί να βλέπεις ταινίας; Και εδώ που τα λέμε η pots τηλεφωνία μάλλον για πλούσιους και χασομέρηδες είναι. Υπάρχει μια χαρά το σκαηπ για τα πιο πολλά τηλέφωνα, άντε και skype credit για να μιλάς με οπισθοδρομικούς τύπους χωρίς internet (για δουλειά εννοείται: το χασομέρι με οπισθοδρομικούς και άσκοπο είναι και επιζήμιο).

    Βρήκαμε και δεύτερο για το τριχίλιαρο στο λογιστήριο.

    Σε όλα αυτά βέβαια γίνομαι σκόπιμα κομπλεξικός γιατί αρνούμαι να δεχτώ τον τρόπο με τον οποίο ζυγίζεις τα πράγματα, σου αρνούμαι τη δυνατότητα να έχεις κάποια χρήματα που θα διαθέσεις όπως εσύ κρίνεις για να περνάς καλύτερα. Επειδή λοιπόν με το δικό μου ζύγισμα η nova θα ερχόταν λ.χ. λίγο μετά από τα αδιάβροχα ακουστικά στο τζακούζι, θεωρώ ότι εσύ έχεις ήδη και αδιάβροχα ακουστικά και τζακούζι και σε κρίνω ανάλογα.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "μίσος" υπάρχει γιατι υπάρχουν παιδάκια που κάνουν σαν να τους πήραν το γλυφιτζούρι οταν κάποιος πει κακιά λεξούλα για το αγαπημένο τους παιχνίδι. Όταν φερθούν ώριμα θα πάρουν και ανάλογα εμπεριστατωμένες απαντήσεις, μέχρι τότε το δούλεμα θα πάει σύννεφο
    Άσε, διαβάσαμε ήδη ώριμες και εμπεριστατωμένες κριτικές:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόbank
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει και σανό δώρο??? ωχωχωχωχωχ σορυ τρολάρω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους! Δεν είναι δυνατόν δύο γνωστοί μου να κυκλοφορούν ήδη με iPhone 5S, αγορασμένο από Αμερική και εγώ να μη μπορώ να το έχω! Δεν θα βγω από το σπίτι μέχρι να το παραλάβω, με τι μουτρα θα κυκλοφορώ στους κοινωνικούς μου κύκλους; Θα παίρνω τον πωλητή μου ανά 30 λεπτά τηλέφωνο μέχρι να μου το φέρει ο ίδιος στην πόρτα μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, σε τεχνολογικό φόρουμ συνηθίζεται ο κόσμος να έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης απ το κόσμο στο μαγαζί που τραγουδάει η Πάολα πχ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είσαι.

    Όταν ΠΛΕρώσεις για το μπουκάλι, ζήτα κι αποδειξη.





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα δια ταύτα τώρα, δεν θα ζητήσουμε από κανένα fanboy την άδεια για να σχολιάσουμε την κατακριτέα τιμολογιακή πολιτική πώλησης των iPhone 5s και 5c, δεν είμαστε το cosmo forum ούτε κάνα χαβαλεδοblog, αλλά ένα από τα μεγαλύτερα τεχνολογικά forums με μέλη που ξέρουν 5 πράγματα και δεν καταπίνουν ότι τους πασάρουνε αμάσητα, αν δεν σας αρέχει τα κουβαδάκια σας και αλλού, δεν υποχρεώνουμε κανέναν να είναι εδώ και να μας ανέχεται.
    Να με συμπαθάς αλλά στο μισό thread κατάλαβα ότι σχολιάζαμε/ξεκατινιάζαμε τους μελλοντικούς αγοραστές και όχι την πολιτική. Και δεν νομίζω ότι εκτροχιάστηκε η συζήτηση από Apple user.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  7. #112
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για το mini-stalking
    Βεβαίως να σου εξηγήσω αν και δεν είμαι υποχρεωμένος.
    Εγώ κυνηγούσα τη Forthnet 10 μέρες για να μου κάνουν μια προσφορά για το 3play με 49,90€ όπως θα διάβασες (25€ κάτω), ταυτόχρονα έκοψα τη Vodafone και το έχω κάνει κάρτα και επίσης το κάπνισμα.
    Οπότε με το περίσσευμα μου, πάλεψα για προσφορά και απολαμβάνω 3play μέσω της προσφοράς που κυνήγησα.

    Αυτό τώρα τι σχέση έχει με το θέμα ή με το "η apple έβγαλε συσκευή, τρέχουμε" μόνο εσύ το καταλαβαίνεις.

  8. #113
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Αυτό που γράφει ο OxAp0d0 δεν το έχεις δει ως λογική σε κάποιο γνωστό σου; Δε μπορεί να μη το έχεις δει...
    Επιπλέον όταν κρίνουμε την λογική/πρακτική/πολιτική μιας εταιρείας δεν είναι λογικό να πάει και στους καταναλωτές που αγοράζουν τα προϊόντα της η κουβέντα; Πόσο μάλλον όταν μπαίνουν και μιλάνε για «ζωάδια» μερικοί... Μήπως δεν διάβασες όλα τα μηνύματα του νήματος;

  9. #114
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Κοίτα, θα ξεφύγουμε αρκετά από το θέμα που είναι η διάθεση των νέων iPhone 5S & 5C από τους τρεις εισαγωγείς αλλά έτσι και αλλιώς εκτροχιασμένο είναι το νήμα.

    Τα iPhone γενικά είναι καταπληκτικά μηχανάκια αλλά αρκετά ακριβά. Το μόνο μοντέλο που δεν θα με ενθουσίαζε ως δώρο είναι το πρόσφατο 5C αλλά θα δύσκολα θα αγόραζα κάποιο για μένα χωρίς καλή επιδότηση. Η τιμή τους έσπρωξε τους υπόλοιπους γνωστούς κατασκευαστές να δώσουν μοντέλα πάνω από 600€.
    Θεώρησε δεδομένη την πρώτη αγορά μιας τέτοιας συσκευής (apple ή κάτι άλλο) και πάμε για το επόμενο μοντέλο. Στην περίπτωση του iPhone έχεις στα χέρια σου μια συσκευή με υψηλή μεταπωλητική αξία και με μια καλή επιδότηση μπορείς να πάρεις σε καλή τιμή το επόμενο. Στην περίπτωση των άλλων έπρεπε να είχες υπομονή και να έπαιρνες ένα μοντέλο μερικούς μήνες μετά την κυκλοφορία του που η τιμή του κατέβαινε σφαίρα. Πάλι πώληση και πας για το νέο. Και οι δύο την έβγαζαν ψιλοκαλά κάνοντας μια αρχική επένδυση.
    Το πρόβλημα που μεγαλώνει για μένα δεν είναι τόσο η υψηλή τιμή όσο ο ρυθμός ανανέωσης που προσπαθεί να περάσει η αγορά. Φτάσαμε σε σημείο στις ΗΠΑ να σπάνε τα 24μηνα συμβόλαια στους 20 μήνες και πλέον να δίνουν 3-4 διαφορετικούς τρόπους για συχνότερη αλλαγή. Στην Ελλάδα λόγω συνθηκών δύσκολα θα συνεχίσουμε σε αυτό το τρυπάκι και αναγκαστικά θα πάμε σε πιο ώριμη συμπεριφορά κρατώντας τις συσκευές για αρκετά χρόνια. Εξάλλου η έννοια της επιδότησης σε εμάς έχει αλλάξει αφού άλλαξε και η κατανάλωση των πελατών.

    Το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Οι εταιρίες φτιάχνουν προϊοντα και τα κοστολογούν όπως νομίζουν. Ο κάθε πελάτης έχει τις ανάγκες του, αληθινές ή εικονικές, έχει τα δεδομένα του και πορεύεται σύμφωνα με αυτά. Τα πράγματα είναι απλά.

  10. #115
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το κάνω ακόμη πιο φραγκοδίφραγκα μέσω ενός μικρού παραδείγματος.

    Όταν χρωστάς στη ΔΕΗ και πάνε να σου κόψουν το ρεύμα αλλά επειδή η Apple έβγαλε κινητό θα πας να το πάρεις με τα λεφτά της ΔΕΗ, υπάρχει θέμα.

    Κατάλαβες τι θέλω να πω?
    Κατανοητό, νόμιζα όμως ότι μιλάμε για άτομα που ξεφεύγουν απο την κλινική περίπτωση των ψυχοπαθών, των ανεύθυνων ή των "μικρών" που μεγαλώνουν με τα λεφτά του μπαμπά. Και οι 3 κατηγορίες δεν είναι αντιπροσωπευτικές (και δεν φταιει η apple για αυτό).

  11. #116
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, θα ξεφύγουμε αρκετά από το θέμα που είναι η διάθεση των νέων iPhone 5S & 5C από τους τρεις εισαγωγείς αλλά έτσι και αλλιώς εκτροχιασμένο είναι το νήμα.

    Τα iPhone γενικά είναι καταπληκτικά μηχανάκια αλλά αρκετά ακριβά. Το μόνο μοντέλο που δεν θα με ενθουσίαζε ως δώρο είναι το πρόσφατο 5C αλλά θα δύσκολα θα αγόραζα κάποιο για μένα χωρίς καλή επιδότηση. Η τιμή τους έσπρωξε τους υπόλοιπους γνωστούς κατασκευαστές να δώσουν μοντέλα πάνω από 600€.
    Θεώρησε δεδομένη την πρώτη αγορά μιας τέτοιας συσκευής (apple ή κάτι άλλο) και πάμε για το επόμενο μοντέλο. Στην περίπτωση του iPhone έχεις στα χέρια σου μια συσκευή με υψηλή μεταπωλητική αξία και με μια καλή επιδότηση μπορείς να πάρεις σε καλή τιμή το επόμενο. Στην περίπτωση των άλλων έπρεπε να είχες υπομονή και να έπαιρνες ένα μοντέλο μερικούς μήνες μετά την κυκλοφορία του που η τιμή του κατέβαινε σφαίρα. Πάλι πώληση και πας για το νέο. Και οι δύο την έβγαζαν ψιλοκαλά κάνοντας μια αρχική επένδυση.
    Το πρόβλημα που μεγαλώνει για μένα δεν είναι τόσο η υψηλή τιμή όσο ο ρυθμός ανανέωσης που προσπαθεί να περάσει η αγορά. Φτάσαμε σε σημείο στις ΗΠΑ να σπάνε τα 24μηνα συμβόλαια στους 20 μήνες και πλέον να δίνουν 3-4 διαφορετικούς τρόπους για συχνότερη αλλαγή. Στην Ελλάδα λόγω συνθηκών δύσκολα θα συνεχίσουμε σε αυτό το τρυπάκι και αναγκαστικά θα πάμε σε πιο ώριμη συμπεριφορά κρατώντας τις συσκευές για αρκετά χρόνια. Εξάλλου η έννοια της επιδότησης σε εμάς έχει αλλάξει αφού άλλαξε και η κατανάλωση των πελατών.

    Το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Οι εταιρίες φτιάχνουν προϊοντα και τα κοστολογούν όπως νομίζουν. Ο κάθε πελάτης έχει τις ανάγκες του, αληθινές ή εικονικές, έχει τα δεδομένα του και πορεύεται σύμφωνα με αυτά. Τα πράγματα είναι απλά.
    Συμφωνώ στα περισσότερα και πιο πολύ γράφω για να τονίσω ότι πραγματικά το θέμα δεν είναι η απλ, αλλά η λογική αυτή και φυσικά η απλ δεν είναι η μόνη εταιρεία που την υιοθετεί.

  12. #117
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως να σου εξηγήσω αν και δεν είμαι υποχρεωμένος.
    Εγώ κυνηγούσα τη Forthnet 10 μέρες για να μου κάνουν μια προσφορά για το 3play με 49,90€ όπως θα διάβασες (25€ κάτω), ταυτόχρονα έκοψα τη Vodafone και το έχω κάνει κάρτα και επίσης το κάπνισμα.
    Οπότε με το περίσσευμα μου, πάλεψα για προσφορά και απολαμβάνω 3play μέσω της προσφοράς που κυνήγησα.

    Αυτό τώρα τι σχέση έχει με το θέμα ή με το "η apple έβγαλε συσκευή, τρέχουμε" μόνο εσύ το καταλαβαίνεις.
    Η σχέση είναι με το ότι όπως εσύ θες να σου αναγνωρίσω ότι μπορείς να βάλεις nova χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να μου εξηγείς (εκτός αν προσωπικά μου χρωστάς λεφτά ξερωγώ) και χωρίς να με έχεις μπάστακα να σου λέω τι είναι απαραίτητο και τι όχι, έτσι και ο ΧΥΖ τύπος μπορεί να πάρει iPhone χωρίς να έχει στην άκρη τόσα χρήματα που να τον θεωρούμε ντε και καλά πλούσιο ή να καταλήγουμε όπως λες ότι "κάτι δε πάει καλά με τις προτεραιότητες στο κεφάλι του". Ανάμεσα στους τύπους που θα έπρεπε να τσοντάρουν τριχίλιαρα στην οικεία ΔΟΥ και αυτούς που δεν έχουν για τη ΔΕΗ λες δεν υπάρχει μια μέση κατηγορία;


    Για να πάμε στο πιο on-topic το "τρέξιμο" είναι μάλλον η ορθολογικότερη αντίδραση στην κυκλοφορία iPhone αν σκοπεύεις να το αγοράσεις. Άντε να αφήσεις κανα μήνα μήπως εμφανιστεί κάτι τύπου "antennagate". Από εκεί και πέρα, με την υπόθεση ότι η Apple δε ρίχνει τις τιμές στη μέση της σεζόν, αν έχεις σκοπό να πάρεις iPhone καλύτερα να το πάρεις φθινόπωρο.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  13. #118
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, θα ξεφύγουμε αρκετά από το θέμα που είναι η διάθεση των νέων iPhone 5S & 5C από τους τρεις εισαγωγείς αλλά έτσι και αλλιώς εκτροχιασμένο είναι το νήμα.

    Τα iPhone γενικά είναι καταπληκτικά μηχανάκια αλλά αρκετά ακριβά. Το μόνο μοντέλο που δεν θα με ενθουσίαζε ως δώρο είναι το πρόσφατο 5C αλλά θα δύσκολα θα αγόραζα κάποιο για μένα χωρίς καλή επιδότηση. Η τιμή τους έσπρωξε τους υπόλοιπους γνωστούς κατασκευαστές να δώσουν μοντέλα πάνω από 600€.
    Θεώρησε δεδομένη την πρώτη αγορά μιας τέτοιας συσκευής (apple ή κάτι άλλο) και πάμε για το επόμενο μοντέλο. Στην περίπτωση του iPhone έχεις στα χέρια σου μια συσκευή με υψηλή μεταπωλητική αξία και με μια καλή επιδότηση μπορείς να πάρεις σε καλή τιμή το επόμενο. Στην περίπτωση των άλλων έπρεπε να είχες υπομονή και να έπαιρνες ένα μοντέλο μερικούς μήνες μετά την κυκλοφορία του που η τιμή του κατέβαινε σφαίρα. Πάλι πώληση και πας για το νέο. Και οι δύο την έβγαζαν ψιλοκαλά κάνοντας μια αρχική επένδυση.
    Το πρόβλημα που μεγαλώνει για μένα δεν είναι τόσο η υψηλή τιμή όσο ο ρυθμός ανανέωσης που προσπαθεί να περάσει η αγορά. Φτάσαμε σε σημείο στις ΗΠΑ να σπάνε τα 24μηνα συμβόλαια στους 20 μήνες και πλέον να δίνουν 3-4 διαφορετικούς τρόπους για συχνότερη αλλαγή. Στην Ελλάδα λόγω συνθηκών δύσκολα θα συνεχίσουμε σε αυτό το τρυπάκι και αναγκαστικά θα πάμε σε πιο ώριμη συμπεριφορά κρατώντας τις συσκευές για αρκετά χρόνια. Εξάλλου η έννοια της επιδότησης σε εμάς έχει αλλάξει αφού άλλαξε και η κατανάλωση των πελατών.

    Το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Οι εταιρίες φτιάχνουν προϊοντα και τα κοστολογούν όπως νομίζουν. Ο κάθε πελάτης έχει τις ανάγκες του, αληθινές ή εικονικές, έχει τα δεδομένα του και πορεύεται σύμφωνα με αυτά. Τα πράγματα είναι απλά.
    Ακριβώς.

    Επίσης ο κάτοχος iphone που το πήρε επειδή ήξερε τι είναι iphone και το επέλεξε γιαυτό δεν θα μπεί καν στην διαδικασία να "υπερασπιστεί" ή, ακόμη χειρότερα, να πείσει τους άλλους οτι το iphone ειναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί. Το πήρε γιατι έτσι γούσταρε και γιατι τον εξύπηρετεί και τέλος.

    Το παραπάνω ταιρίαζει σε κάθε αγορά. Ο συνειδητοποιημένος είναι χαλαρός και δεν τραβάει ζόρια με κανέναν.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  14. #119
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19/1
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΛΑΜΙΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ασφάλεια κλοπής για iphone μπορώ να κάνω;

  15. #120
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magnuslupus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφάλεια κλοπής για iphone μπορώ να κάνω;
    Στις ΗΠΑ το προσφέρει η Apple για κάποιο ποσόν το χρόνο, δεν θυμάμαι πόσο, το οποίο περιλαμβάνει και ζημιές από λάθος του χρήστη (νερό, πέσιμο, κλπ). Κοίτα μήπως προσφέρεται και στην Ελλάδα.

Σελ. 8 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 212
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 11:18
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 00:18
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-13, 18:28
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-13, 20:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 20:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας