Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-18 από 18
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KeyMaKeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την γραμμή. Τώρα που το σκέφτομαι και γω όταν ήθελα να αλλάξω από adsl σε vdsl υπήρξε ένα παραπλήσιο πρόβλημα. Λογικά θα στείλουν κάποιον τεχνικό να το ελέγξει και ίσως δηλώσουν και βλάβη στον ΟΤΕ αν χρειαστεί περεταίρω.
    Ένα ερώτημα που δεν απαντήθηκε σε προηγούμενο post μου είναι το εξής: Το φωτάκι με το ακουστικό του τηλεφώνου , που μέσα το manual λέει ότι ανάβει σε άσπρο , αυτό ανάβει όταν έχει ενεργοποιηθεί το vo-ip , ακόμα και αν δεν έχω συνδεδεμένη συσκευή? Διότι ίσως να το χρησιμοποιήσω σαν ένδειξη για το αν έχω internet ή όχι + ότι δεν διαθέτω τηλεφωνική συσκευή στον χώρο μου...

    Που λες , ξαναπήρα το support , λένε ότι έχει καταχωρηθεί σαν βλάβη στο δίκτυο και θα με πάρουν αύριο!!!! Ωχω ταλαιπωρία!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ναι. Το λαμπάκι γίνεται άσπρο όταν είναι ok η τηλεφωνία. Όπως είπα και πιο πριν δεν έχω πλέον αυτό το router για να το δοκιμάσω αλλα πιστεύω κατά 99% δεν χρειάζεται τηλεφωνική συσκευή.Μπορείς να τσεκάρεις αν είναι ok από Web Interface του router. Όπως φαίνεται σε αυτή την photo. θα πρέπει να λέει registered.
    Psaxneis Blog

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KeyMaKeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Το λαμπάκι γίνεται άσπρο όταν είναι ok η τηλεφωνία. Όπως είπα και πιο πριν δεν έχω πλέον αυτό το router για να το δοκιμάσω αλλα πιστεύω κατά 99% δεν χρειάζεται τηλεφωνική συσκευή.Μπορείς να τσεκάρεις αν είναι ok από Web Interface του router. Όπως φαίνεται σε αυτή την photo. θα πρέπει να λέει registered.
    Όχι , δυστυχώς , μου λέει disabled και στα 2.

    Tέσπα , μου είπαν ότι έχουν καταχωρήσει το πρόβλημα (έλλειψη internet και τηλεφωνίας) στο τμήμα δικτύου (άντε βρες άκρη τώρα). Πότε λες να με ενημερώσουν?

    Yπάρχει περίπτωση να γυρίσω στη wind , αν δεν λυθεί το πρόβλημα σύντομα; (τουλάχιστον εκεί δεν υπήρχε ποτέ κάτι τέτοιο, είχα ίντερνετ αμέσως)

    - - - Updated - - -

    Έγινε fixed το μεσημέρι , έχω πλέον internet , αλλά με καρφωτές ip και dns στα μηχανήματά μου (κάτι έπαθε το dhcp του router μάλλον) και η λυχνία του τηλεφώνου είναι στο κόκκινο, παρόλο που στην αρχή ήταν στο άσπρο.

    Κάνα qos παίζει γι αυτό το router? Θέλω να ανεβάζω αρχεία χωρίς να μεταβάλλεται το ping μου , και αυτή η ρύθμιση στο zyxel router, ήτανε ένα tick υπόθεση...

    - - - Updated - - -


    Eπίσης , qos για το πως να δώσω priority στα small packets , θα ήταν τέλειο αν γίνεται.

    - - - Updated - - -

    Aκόμη , προέκυψε το εξής ζήτημα :

    Σύνδεσα ένα λαπτοπ στο δίκτυό μου , και δεν μπορούσε να ανοίξει ο internet browser τις σελίδες.....μόνο με καρφωτά ip kai dns άνοιγε...γιατί και πως το λύνω?

    - - - Updated - - -

    UPDATE : Με μια μικρή ρύθμιση στο zyxel ρουτερ (VLAN στο 835) κατάφερα να έχω internet σε αυτό!!!! Οπότε αυτομάτως λύνονται οι παραπάνω απορίες μου

    Βέβαια , δεν θα χω τηλέφωνο , αλλά δεν με νοιάζει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 25-04-14 στις 22:53.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 14:26
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-13, 00:42
  3. Αλλαγή παρόχου από Forthnet
    Από ssiatis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 04:30
  4. η CYTA δίνει fastpath στο VDSL της?
    Από bobis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-13, 21:29
  5. Δίλημμα για επιλογή παρόχου VDSL
    Από Hellhamah στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-13, 14:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας