Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,

    Έχω συμβόλαιο στην Χ εταιρεία και θέλω να το κάνω καρτοκινητό στην Υ εταιρεία (φορητότητα). Με δεδομένο ότι το πάγιο προπληρώνεται στην Χ εταιρεία (ένας μήνας μπροστά), εάν απομένει κάποιος χρόνος μετά την μεταφορά, γίνεται επιστροφή μέρους του παγίου;

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Έχω συμβόλαιο στην Χ εταιρεία και θέλω να το κάνω καρτοκινητό στην Υ εταιρεία (φορητότητα). Με δεδομένο ότι το πάγιο προπληρώνεται στην Χ εταιρεία (ένας μήνας μπροστά), εάν απομένει κάποιος χρόνος μετά την μεταφορά, γίνεται επιστροφή μέρους του παγίου;
    Φυσικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απάντηση. Μήπως γνωρίζεις, εάν την επιστροφή την παίρνεις απ΄ευθείας από κάποιο κατάστημα της Χ εταιρείας με την επίδειξη κάποιου λογαριασμού ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος/διαδικασία;

  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Τσεκάρε ότι η Χ εταιρεία θα σου επιστρέψει όλο το πόσο και φόρο που σου παρακράτησε !

  5. #5
    Καλησπέρα!

    Θα ήθελα να θέσω ένα προσωπικό θέμα σχετικά με συμβόλαιο της Cosmote και μετατροπή εταιρικού σε ιδιωτικό συμβόλαιο.

    Το 2011, η εταιρία που δούλευε ο πατέρας μου έκλεισε και αποφάσισε να κάνει μετατροπή του εταιρικού σε ιδιωτικό συμβόλαιο, με διατήρηση του αριθμού. Η νέα σύμβαση υπεγράφη σε τοπικό κατάστημα της Cosmote, χωρίς καμία συμμετοχή της -χρεοκοπημένης- εταιρίας.

    Αφού πέρασε ένα διάστημα σχεδόν 1 έτους, αποφάσισε να πάει στη Vodafone. Έκανε αίτηση φορητότητας, όταν και τον ενημέρωσαν από την Cosmote ότι υπάρχει ποινή 147€, λόγω λήψης επιδότησης. Σημειώνεται ότι στο διάστημα αυτό του ενός έτους, δεν έγινε καμία νύξη από την εταιρία. Προκύπτουν 2 θέματα:

    α) Αφενός η επιδότηση πάρθηκε κεντρικά από την εταιρία (μαζί με καμιά 40αριά ακόμα επιδοτήσεις συμβολαίων) και δε χρησιμοποιήθηκε από τον πατέρα μου προσωπικά και

    β) αφετέρου όταν συμπληρώθηκε το νέο, ιδιωτικό συμβόλαιο δεν αναφέρθηκε πουθενά (ούτε προφορικά από τον υπάλληλο, ούτε εγγράφως) ότι το νούμερο κουβαλά χρεωστικά βάρη. Μάλιστα, δεν αναφέρεται πουθενά στα αντίστοιχα πεδία του συμβολαίου ούτε λήψη επιδότησης, ούτε ορισμένη διάρκεια συμβολαίου, με αποτέλεσμα να έχει το δικαίωμα ο συνδρομητής (ο πατέρας μου) να αποχωρήσει όποτε το επιθυμεί.

    Εν τέλει, η μεταφορά στη Vodafone έγινε κανονικά και σχετικά γρήγορα, παρά τη σχετική ενημέρωση της Cosmote για κυρώσεις. Επί 1,5 χρόνο, δεν είχε συμβεί το παραμικρό, έως σήμερα, όταν και ήρθε επιστολή από δικηγορικό γραφείο με τελεσίδικη ημερομηνία πληρωμής (29/11).

    Διαβάζοντας τους Γενικούς Όρους Παροχής, δε βρήκα ξεκάθαρα σημεία που να καθορίζουν το ζήτημα, αν και σε 2-3 παραγράφους υπάρχουν όροι που μπορούν να ερμηνευτούν κατά το δοκούν, από την κάθε πλευρά.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας επί του θέματος. Να το αγνοήσει και να πάει δικαστικά, εφόσον το επιθυμεί η Cosmote; Να πληρώσει το ποσό, λόγω μη δικαίωσης (αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά - τεχνικός, υπάλληλος εταιρίας κτλ);

    Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου και ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Μου κάνει πολύ εντύπωση το όλο θέμα.. Σας είπαν πότε πάρθηκε η επιδότηση;
    Μήπως υπήρχε σε ισχύ κάποιο συμβόλαιο 18μηνο/24μηνο και είχε παρθεί η επιδότηση όσο υπήρχε η εταιρεία; οπότε αυτό το "Βάρος" ακολούθησε στο νέο συμβόλαιο;
    Δεν σας δώσανε περισσότερες εξηγήσεις από την cosmote; einai dynaton?

  7. #7
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκάρε ότι η Χ εταιρεία θα σου επιστρέψει όλο το πόσο και φόρο που σου παρακράτησε !
    Η Χ εταιρεία, όπως κάτι έλεγε μέσα μου, τα έβγαλε ίσα βάρκα ίσα νερά, και μου οφείλει μόνο μερικά λεπτά του ευρώ. Ούτε λόγος για επιστροφή μέρους του παγίου. Έπρεπε (ποιος ξέρει; ) κανονικά για τις 19 ημέρες που είχα προπληρώσει και δεν μου παρείχαν καμία υπηρεσία, αφού είχε ήδη αναλάβει η άλλη εταιρεία, να μου επιστρέψουν το αντίστοιχο ποσό.

    Πραγματικά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει, αφού τους παίρνει, μεγάλες πολυεθνικές να αντιμετωπίζουν τον πελάτη με νοοτροπία του ψιλοκλευτράκου μπακάλη που κλέβει στο ζύγι.

    Τους έστειλα μήνυμα και περιμένω να δω τι θα απαντήσουν. Μπορεί στους όρους και τα ψιλά γράμματα να αναφέρεται ότι αυτοί έχουν δίκιο. Θα σας ενημερώσω.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου απάντησαν γρήγορα στο ηλεκτρονικό μήνυμα μου μέσα στο χρονικό διάστημα που έχουν θέσει
    και θα μου πιστώσουν κατά τα λεγόμενα τους το ποσό του παγίου που δεν έγινε χρήση. Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους αυτή η εκκαθάριση του προχρεωμένου παγίου δεν είχε ολοκληρωθεί όταν έγινε η έκδοση του τελευταίου λογαριασμού.

    Θα σας ενημερώσω.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Θα σας ενημερώσω.
    Επειδή μ΄αρέσει να κλείνουν τα νήματα, τελικά η εταιρεία μου επέστρεψε όλο το ποσό με τους φόρους μέσα για το διάστημα που δεν μου παρείχαν υπηρεσίες και είχα προπληρώσει. Η όλη διαδικασία από την φορητότητα στην νέα εταιρεία μέχρι την επιστροφή του ποσού διήρκεσε γύρω στους 2,5 μήνες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 20:07
  2. Εξαγωγη επαφων απο Windows Phone στο Outlook για μεταφορα σε αλλο κινητο!!
    Από Tzanakas3 στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-13, 01:48
  3. Πώς αυξάνεται η μεταφορά αρχείων σε ένα δίκτυο
    Από aguila21 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-13, 15:13
  4. Μεταφορά γραμμής σε άλλο διαμέρισμα
    Από raidenfreeman στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-13, 01:22
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 01:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας