Εμφάνιση 1-14 από 14

Θέμα: Linkedin

  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θεωρησα σκόπιμο να δημιουργηθει ένα θέμα, ειδικα για το επαγγελματικο δίκτυο του Linkedin.
    Εχω διαφορες απορίες, αλλα και η παράθεση απόψεων γύρω από αυτο, μπορεί να φωτίσει αρκετές πτυχές, για το τι μπορεί κανείς να περίμενει από αυτό, τι είναι, αν αξίζει τελικα, και τι μπορεί να κάνει.

    Δεν έχω δημιουργήσει ακόμη προφίλ στο Linkedin, όπως άλλωστε δεν εχω και προφιλ στο Facebook, και γενικα προτιμώ να ελέγχω καθε φορά εγώ την πληροφόρηση που αφορά το άτομό μου, έστω κι αν αυτό σημαίνει για μένα πρόσθετο κόπο(πχ αποστολη mail με το cv) ή περιορισμός των επιλογών μου (δεν με βρίσκουν υποψήφιοι εργοδότες λόγω έλλειψης προφιλ). Ωστόσο, είμαι πρόθυμος και ανοικτός να ακούσω όλες τις απόψεις περί του θέματος.

    Ξεκινώ με κάποιες σκέψεις, προβληματισμούς, και ερωτήσεις.

    ---

    Πόση αξία έχει κατά τη γνώμη σας η δημιουργία ενός προφιλ; Μήπως τελικά είναι πιο πολύ θέμα πρεστίζ, και 'αφού έχουν όλοι, πρέπει να έχω κι εγώ'; Hype?

    Ξέρω ανθρώπους με Linkedin που δεν σταύρωσαν δουλειά, και ανθρώπους χωρίς προφιλ που κάνουν λαμπρή σταδιοδρομία…

    Έχει βρει κανείς, όντως, δουλειά από το Linkedin;

    Δεν υπάρχει ο φόβος, headhunters και όχι μονο, να 'εκμεταλλεύονται' τα προφιλ διαφόρων μελών του Linkedin, για να τα προβάλουν αυτά τα δεδομένα όπως νομίζουν, και εν αγνοία των μελών; Παλιότερα σε ελληνικη εταιρία, ήμουν αυτόπτης μάρτυς που 'αλίευαν' βιογραφικά από το internet, για να τα δηλώσουν ως εργαζόμενους σε 'φύλλα προδιαγραφών έργων/διαγωνισμών'….

    Μπορεί το μελος του Linkedin να περιορίσει την πρόσβαση στο προφιλ του, σε συγκεκριμένη χώρα; Κάτι τέτοιο, αν το έπαιρνα αποφαση να κανω προφιλ, θα με βολευε πολύ, καθώς δεν ενδιαφέρομαι γενικά για εργασιακές προτάσεις, από …Αλάσκα ως….Ανταρκτική, αλλά θέλω να στοχεύω σε συγκεκριμένη χώρα/χώρες, και δεν ενδιαφέρομαι για προτάσεις από άλλες χώρες. Αλλιώς καταντά spamming, αν ο κάθε…κινέζος εργοδότης μου στέλνει…προτάσεις!

    Αυτά για αρχή, όποιος ξέρει ας πει σχετικά με τα παραπάνω, και ας κουβεντιάσουμε έπειτα και γενικότερα για το Linkedin.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-2010
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μην περιμενεις και πολλα. Απλως δικτυωση κανεις και το πιο πιθανο με τους φιλους σου. Παντως κανε ενα προφιλ εστω φτωχο και δες πως θα παει στην πραξη.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν το εχω σε υποληψη. Νομιζω φαινεται απο τα οσα εγραψα.
    Ωστοσο υπαρχουν γυρω μου και 'υπερμαχοι' που φιλικά με 'αναθεματιζουν' που εξακολουθω να μην εχω linkedin προφιλ.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν ψάχνεις δουλειά στην Ελλάδα, αγνόησέ το. Αν μιλάμε για έξω, δε χάνεις τίποτα να ασχοληθείς, υπάρχουν HR που το ζητάνε αντί για CV.

    Με ένα σχετικά μέτριο profile, χωρίς να το έχω κυνηγήσει και με δηλωμένο το "δεν ψάχνω για δουλειά", πέρα από 5-6 head hunters ( οι οποίοι ήταν ευγενέστατοι μάλιστα, απλά δεν είμαι ακόμα αρκετά απελπισμένος για να τους χρησιμοποιήσω ) , μετράω μέχρι στιγμής 3 offers που θα ήθελα πολύ να εξερευνήσω, αν δεν έπρεπε να μείνω στη χώρα προς το παρόν για προσωπικούς λόγους.

    Από κει και πέρα, και η ίδια η δικτύωση μετράει αρκετά για εμένα. Όχι τόσο γιατί θα γνωρίσεις αξιόλογα άτομα ( που υπάρχουν κι αυτά, λίγοι όντως γράφουν σοβαρό υλικό στο LI ), αλλά γιατί αν γνωρίζεις ήδη, φαίνεται αλλιώς να είσαι απλά ο "ειδικός του Χ" από το να είσαι ο "ειδικός του Χ" με 100 connections που είναι και αυτοί "ειδικοί του Χ".

    Όσον αφορά την Αλάσκα, μπορεί να έχει κρύο, αλλά για εξειδικευμένους εργάτες πληρώνουν πάρα πολύ καλά
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ
    εχω ακουσει απο φιλους οτι οι ιδιοι αλλά κυριως τα παιδια τους βρηκαν πανευκολα αξιοπιστη εργασια ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    λιγο μετα που υπεβαλαν τα βιογραφικα τους στο LINKEDIN!
    Ταλαιπωρουνταν επι μηνες ισως και χρονια ψαχνοντας τοσο εντος οσο και εκτος Ελλαδος...
    Εξαρταται και απο τις εκατερωθεν απαιτησεις - προσοντα βεβαια!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-07-2013
    Περιοχή
    The Andes
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Προσωπικά, δημιούργησα LinkedIn πριν 2 μήνες, ανέβασα ό,τι θα έβαζα και σε ένα βιογραφικό, με εξαίρεση στοιχεία προσωπικού χαρακτήρα και ήδη με προσέγγισαν 2 recruiters για δουλειά σε Ολλανδία και Γερμανία.
    Πιστεύω, αυτό που λέει ο SfH για τη δικτύωση, μετράει.
    Έστω ότι είσαι μηχανικός με εξειδίκευση στους αυτοματισμούς. Είναι ένα μεγάλο αβαντάζ αν έχουν κάνει endorse τα skills (πχ. plc programming, home automation, industrial automation μπλα μπλα) άτομα σχετικά με το χώρο ή έχουν γράψει ένα reccomendation. Τουλάχιστον στο εξωτερικό βλέπω ότι το λαμβάνουν υπόψη, αφού κάποιοι μπαίνουν στον κόπο για endorse/reccomend.

    SfH, χωρίς να γνωρίζω σχετικά με τους Headhunters, τι το κακό έχουν; Για παράδειγμα recruiter αυτής της εταιρίας, θεωρείται headhunter;
    Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη, μιας και στο προσεχές μέλλον θα κοιτάξω για εργασία στο εξωτερικό.

  7. #7
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Το θέμα είναι να διαχωρίσεις το LI από οποιοδήποτε άλλο μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Άσε φίλους, γκόμενες/γκόμενους, αστειάκα, φωτό, ανέκδοτα κτλ κτλ. Εγώ πχ έχω κόσμο στο LI που δεν έχω στο Facebook και αντίστροφα.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά εγώ έχω δεκτεί πρόταση για εργασία μέσω του linkedin η οποία ήταν αρκετά καλή αλλά είχα εργασία οπότε την απέρριψα.Δύο φίλοι μου μηχανικοί έχουν βρει δουλειά μέσω linkedin Βέλγιο-Ολλανδία και μάλιστα ο ένα από αυτούς έχει αλλάξει και δύο δουλειές στο Βέλγιο.Οι ξένοι recruiters δουλεύουν πολύ μέσω Linkedin οπότε το θεωρώ μονόδρομο να το κάνεις αν θέλεις δουλειά εξωτερικό.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπαρχει καποια δυνατοτητα παραμετροποιησης, οσον αφορα την εμφανιση της πληροφοριας του προφιλ;

    Πχ. οπως στο youtube(ασχετο μεν-αλλα το αναφερω ως παραδειγμα διαβαθμισης της πληροφοριας) που μπορεις να ανεβασεις υλικο(βιντεο) που ειναι private και δεν το βλεπει κανεις αν δεν εχει το λινκ, ή unlisted που δεν το εμφανιζει σε αποτελεσματα κλπ.

    Ή οπως πχ. στο facebook, που διαλεγεις τι θα φαινεται δημόσια, και τι θα βλεπουν εγκεκριμένοι απο εσενα 'φιλοι' κλπ

    Δεν θα με χαλουσε επισης αν υπηρχε δυνατοτητα αποκλεισμου χωρών από τις οποίες δεν θα ήθελες κρούση (πχ μεσω ip ή αλλο δηλωμενου πεδίου), κάτι σαν spam filter δηλαδη.

    Ή ανεβαζεις προφιλ, και τα βλεπουν ολοι, ολα, ανεξαιρετως;

  10. #10
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να ορίσεις τι βλέπουν όσοι δεν είναι connected μαζί σου/κτλ. Οι recruiters συνήθως σου στέλνουν connect request και λένε για που ψάχνουν άτομα. Αν δε σε ενδιαφέρει, τους γειώνεις.

    SfH, χωρίς να γνωρίζω σχετικά με τους Headhunters, τι το κακό έχουν; Για παράδειγμα recruiter αυτής της εταιρίας, θεωρείται headhunter;
    Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη, μιας και στο προσεχές μέλλον θα κοιτάξω για εργασία στο εξωτερικό.
    Δεν είναι ότι έχουν κάποιο ιδιαίτερα αρνητικό στοιχείο, αρκετοί από αυτούς είναι αξιόλογα άτομα και κάνουν καλά τη δουλειά τους ( υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που θα δουν IT και θα σε προτείνουν για ηλεκτρολόγο ). Το θέμα είναι ότι, δε σε βοηθάνε για την ψυχή της μάνας τους, αλλά παίρνουν έμμεσα commision από το μισθό σου, που πρακτικά σημαίνει μικρότερος μισθός από το αν έβρισκες την ίδια δουλειά μόνος σου. Αν δυσκολεύεσαι να βρεις εργασία, καλοί είναι. Αν έχεις ήδη ή μόλις ξεκίνησες το ψάξιμο ( κι αντέχεις λίγο καιρό χωρίς εισόδημα ) , καλό είναι να ψάξεις πρώτα μόνος σου.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  11. #11
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποια δυνατοτητα παραμετροποιησης, οσον αφορα την εμφανιση της πληροφοριας του προφιλ;

    Πχ. οπως στο youtube(ασχετο μεν-αλλα το αναφερω ως παραδειγμα διαβαθμισης της πληροφοριας) που μπορεις να ανεβασεις υλικο(βιντεο) που ειναι private και δεν το βλεπει κανεις αν δεν εχει το λινκ, ή unlisted που δεν το εμφανιζει σε αποτελεσματα κλπ.

    Ή οπως πχ. στο facebook, που διαλεγεις τι θα φαινεται δημόσια, και τι θα βλεπουν εγκεκριμένοι απο εσενα 'φιλοι' κλπ

    Δεν θα με χαλουσε επισης αν υπηρχε δυνατοτητα αποκλεισμου χωρών από τις οποίες δεν θα ήθελες κρούση (πχ μεσω ip ή αλλο δηλωμενου πεδίου), κάτι σαν spam filter δηλαδη.

    Ή ανεβαζεις προφιλ, και τα βλεπουν ολοι, ολα, ανεξαιρετως;
    Θα έλεγα ότι σε γενικότερες γραμμές, δεν θα πρέπει να σε νοιάζει αν έχεις κατι κρυφό, ή όχι, γιατί στο LI υποτίθεται βάζεις πράγματα strictly work related. Δεν θα βάλεις πχ φωτό απο διακόπες και θα θέλεις να περιορίσεις το ακροατήριο. Αν δεν βάλεις στο LI ως προϋπηρεσία κάτι σαν πχ pole dancing () δεν έχει μεγάλη σημασία το επίπεδο privacy.

    - - - Updated - - -

    Παράδειγμα από ρυθμίσεις privacy:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  11,0 KB 
ID: 126559

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σημερα μιλουσα με ενα φιλο για τo linkedin, και μου ειπε οτι εχει λεει ρυθμιση για το ποιες χωρες σε ενδιαφερουν. Αυτό ειναι απλώς, 'πεδία' με χωρες ενδιαφέροντος;
    Αυτο διαφερει απο το να αποκλεισεις εργοδοτες που ανηκουν σε συγκεκριμενες χωρες;
    Λες ποιες χωρες σε ενδιαφερουν, οποτε λογικα δεν θα εχεις κρουση απο αλλες χωρες;
    Ή αν θελει καποιος θα σε 'σπαμαρει' ετσι κι αλλιως;
    Μπορειτε να μου επιβεβαιωσετε τελικα τι ισχυει με αυτο το θεμα?
    (περαν της λογικης-τα δεχομαι ολα, και μετα χειροκινητα ξεσκαρταρω τι με ενδιαφερει και τι οχι)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsour_ee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά εγώ έχω δεκτεί πρόταση για εργασία μέσω του linkedin η οποία ήταν αρκετά καλή αλλά είχα εργασία οπότε την απέρριψα.Δύο φίλοι μου μηχανικοί έχουν βρει δουλειά μέσω linkedin Βέλγιο-Ολλανδία και μάλιστα ο ένα από αυτούς έχει αλλάξει και δύο δουλειές στο Βέλγιο.Οι ξένοι recruiters δουλεύουν πολύ μέσω Linkedin οπότε το θεωρώ μονόδρομο να το κάνεις αν θέλεις δουλειά εξωτερικό.
    Ερωτηση: ξενοι recruiters, εννοεις οργανωμενα ανεξαρτητα γραφεια με head hunters?

    Εμενα θα με ενδιεφερε, αν τα ίδια τα HR τμηματα των εταιριων, κανουν αναζητησεις στο linkedin.
    Αν αυτο συνηθως δεν το κανουν για διαφορους λογους, τοτε, το να με 'διαλεξει' ενας headhunter για καποια δουλεια σε καποια εταιρια, ειναι μια χειροτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επισης κατι που δεν μου αρεσει, γενικοτερα με τα online προφιλ, και το λεω οτι ειναι καθαρα προσωπικη μου προτιμηση(γι'αυτο δεν εχω και facebook κλπ), ειναι οτι, θελω, να εχω τον ΑΠΟΛΥΤΟ έλεγχο της πληροφορίας περι το ατομο μου.
    Και αυτο συμβαινει, μονο οταν εγώ δίνω ότι θέλω, όπου θέλω.

    Πχ. θελω να διεκδικησω μια δουλεια καπου; Θα τους δωσω το βιογραφικο μου. Θα παρουσιαστω οπως εγω θελω να παρουσιαστω.

    Οταν εχω ενα προφιλ στο linkedin, δεν μπορω να το παραμετροποιω, αναλογα με το ποιος εργοδοτης (πχ απο ποιον επαγγελματικο κλαδο-πχ πληροφορικη, εκπαιδευση, ενεργεια κλπ) το κοιταζει καθε φορα. Ολοι βλεπουν το ιδιο. Κι αυτο, ενιοτε δεν ειναι κατ'εμε το βελτιστο.
    Ενω οταν στελνω ενα cv σε καποιον, ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα της υποψηφιας -για εργασια - εταιριας. Τι θα παρουσιασω, με ποια σειρα, που θα δωσω εμφαση κλπ.
    Ο εργοδοτης, θα ξερει για μενα, οτι εγω θελω να γνωριζει, επακριβως, μεχρι την τελευταια λεπτομερεια.

    Θεωρω οτι αυτο ειναι κατι που το χανεις, τον απολυτο έλεγχο δηλαδη, όταν γενικως και αοριστως εχεις ενα προφιλ στο linkedin.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το LI δεν το βλέπουν για να κάνουν απευθείας πρόσληψη, το βλέπουν για να δουν ποιους θα γνωρίσουν από κοντά. Αν τους αρέσει το LI σου ( και πίστεψε με, γενικά το κοιτάνε, μερικοί απλά κάνουν scan για keywords χωρίς να το διαβάζουν καν όλο ), θα σε φωνάξουν για 2-3-4 συνεντεύξεις. Εκεί θα έχεις την ευκαιρία να πουλήσεις τον εαυτό σου με το βέλτιστο τρόπο.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας