Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 145
  1. #31
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Πως γινεται οι συσκευες να επηρεαζουν τα συστηματα πλοηγησης αφου χρησιμοποιει GPS/IRS? Εκτος αν βεβαια επηρεαζει τα VOR και τα ILS που και παλι φτανει το σηματου κινητου να το κανει? Εδω και καποια χρονια, ειδικα η Lufthansa, εχει εξοπλισει τα πιλοτηρια με ipad για την ευκολια των πιλοτων και την καταργηση των χαρτιων. Αυτα γιατι δεν επηρεαζουν?

    Απο την αλλη λετε για την ασφαλεια μας σε περιπτωση που γινει κατι μην εμποδισει την εκκενωση κτλ. Ξαφνικα κανανε lift την απαγορευση ηλεκτρονικων συσκευων, αρα αμα γινει κατι, οι επιβατες δεν θα ειναι σε εντιμοτητα και ισως να εμποδισουν την εκκενωση. Mindfuck τι λετε.

    Εγω πιστευω οτι ειναι προκαταληψεις γιατι ειχαν συνδεσει διαφορα ατυχηματα με τις ηλεκτρονικες συσκευες. Και χρονια τωρα κανανε δοκιμες απλα τωρα αποφασισαν να σταματησουν την απαγορευση αφου δεν ειδαν να επηρεαζουν οι ηλ. συσκευες τις πτησεις.

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Επιτέλους!!!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20130728121554-iphone-vibrator.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  67,7 KB 
ID: 131726
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #33
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Περιοχή
    DSLAM - Ροστάν
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καθώς περνάει ο καιρός και οι νέες τεχνολογίες, παλιώνουν, υπάρχουν κάθε λογής περιορισμοί που αίρονται. Αυτό γίνεται είτε επισήμως, είτε στην καθημερινή πρακτική μας.
    Στα πρατήρια καυσίμων υπάρχει ακόμη το σήμα που λέει να κλείσουμε το κινητό.
    Κι αν δεν ξέρω τι να βάνω
    την τελεία κάνω άνω.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και καποια χρονια, ειδικα η Lufthansa, εχει εξοπλισει τα πιλοτηρια με ipad για την ευκολια των πιλοτων και την καταργηση των χαρτιων. Αυτα γιατι δεν επηρεαζουν?
    lol αυτο δε το ξερα!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P1070339.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  261,2 KB 
ID: 131753

    omg... βεβαια... φαντασου τι κρυαδα θα φαγανε οι παλαιοτεροι πιλοτοι οταν θα το πρωτοπερασαν...


    υ.γ. : κοιταξτε προσεκτικα την εικονα... χεχεχε

    καιρος να τελειωνει η παραμυθα λοιπον με τις "παρεμβολες"...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους!!!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20130728121554-iphone-vibrator.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  67,7 KB 
ID: 131726
    0χα0χα0χα0χα0χ0χα0χα0
    0χα0χα0χα0χα0χα0χ0αχα0

    ΕΛΙΩΣΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Artemius : 18-11-13 στις 01:58.

  5. #35
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κινητό από το οποίο ακούω μουσική και το οποίο έχω στην τσέπη μου είναι εμπόδιο για ασφαλή έξοδο; Δε λέω για laptop ή κάποια άλλη ογκώδη συσκευή, μιλάω για το κινητό που έτσι και σε δουν με τα ακουστικά στα αυτιά σου ζητάνε να κλείσεις τη μουσική. Επίσης, τι είναι πιο ογκώδες και εν δυνάμει επικίνδυνο, το κινητό που είναι στην τσέπη μου ή το βιβλίο/περιοδικό/εφημερίδα που διαβάζει ο διπλανός και το οποίο επιτρέπεται κανονικότατα να διαβάζει ακόμα και στην απογείωση/προσγείωση;
    Η απάντησή σου:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntebis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα ταξιδεψα με emirates και το σύστημα ψυχαγωγιας ηταν ανοιχτο σε ολη τη διαρκεια της πτησης και το διεκοπταν οποτε θελαν να κανουν ανακοινωση
    Με δικά σου ακουστικά μπορεί να μην ακούσεις, και δεν μπορούν να στα διακόψουν

  6. #36
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    ο σοβαρότερος λόγος για να μπαίνουν σε flight mode οι συσκευές, δεν είναι μην τυχών και επηρεάσουν όργανα, (αυτό είναι βλακεία) αλλά γιατί όταν μπεις στο αεροπλάνο, η άτρακτος λειτουργεί σαν κλωβός faraday περίπου, το σήμα είναι πάρα πολύ χαμηλό και για αυτό όλα τα τηλέφωνα λειτουργούν σε high output mode προσπαθώντας να επικοινωνισουν με την κυψέλη. οπότε είσαι εσύ μαζί και άλλοι 100 που όλοι μαζί σε στενό χώρο έχετε τα τηλέφωνα να "βαράνε" ακτινοβολία η οποία δε αντανακλάτε και μέσα στην καμπίνα από τα αλουμινένια τοιχώματα του αεροσκάφους και δεν φεύγει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #37
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Περιοχή
    Adelaide, Australia
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Internode
    Router
    Archer D5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, έπρεπε να διευκρινίσω πως εννοούσα τα δικά μας ακουστικά (έλεος)
    Βασικα αλλο ηθελα να πω αλλο μου βγηκε να πω

  8. #38
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikraven Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000
    Μπορεί να είναι στατιτιστικά απίθανο να συμβεί ένα ατύχημα
    αλλά δεν παύει να υπάρχει αυτή η πιθανότητα.
    Και στο φινάλε να το δούμε αλλιώς.
    Τι στο διάολο θα πάθουμε έχοντας κλειστό το κινητό εν πτήση αν χάσουμε μια κλήση ή δεν δούμε τα e-mail μας ή δεν συνδεθούμε στο φατσοβιβλίο??
    Δεν θα πάθει η υγεία μας τίποτα.
    +1000 με τη σειρά μου

  9. #39
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Έχει πλάκα που ακόμη και έμπειροι ταξιδευτές στο συγκεκριμένο thread, αντιμετωπίζουν ένα θέμα όπως η ασφάλεια πτήσεων, με τόση (ελληναράδικη) χαλαρότητα.
    Κοινώς: "Νταξ, υπάρχει μια στο εκατομμύριο να παρεμβάλλει το δικό μου κινητό στη λειτουργία του αεροσκάφους και να πάρω μαζί μου άλλες 200-300 ζωές, οπότε ας την παίξω ... την πιθανότητα".
    Μπράβο μας

    Κατά τα άλλα, για τα τεχνικά ζητήματα του αεροσκάφους (παρεμβολές, αισθητήρες, ακουστικά), δεν έχω να προσθέσω κάτι, καθώς οι προλαλήσαντες τα είπαν όλα.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  10. #40
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Έχω μια αμφιβολία για το κατά πόσον οι παρεμβολές μπορούν να προκαλέσουν κίνδυνο για την ασφάλεια για 2 λόγους:

    1) Αν όντως υπήρχαν πιθανότητες μια συσκευή κινητής να αποτελέσει κίνδυνο για την ασφάλεια του αεροσκάφους, δεν υπήρχε περίπτωση να άφηναν το θέμα στη διακριτική ευχέρεια του κάθε επιβάτη στο να απενεργοποιήσει τη συσκευή του - και στην πράξη έχει αποδειχτεί ότι πολλοί επιβάτες αγνοούν την οδηγία και δεν τα γυρίζουν καν σε flight-mode. Με το που περνούσαμε έλεγχο, θα μας χώνανε όλες τις συσκευές με 2G/3G δυνατότητα σε faraday bags, σφραγισμένες και θα μας τις επανέλεγχαν κατά την αποβίβαση! Εδώ μας έπεισαν ότι το μπουκαλάκι με το νερό είναι επικίνδυνο και δεν μπορούμε να το περάσουμε με την καμία από τον έλεγχο, θα κολλούσαμε στο κινητό;
    2) Το γεγονός ότι προχωρούν ντιρεκτίβες για τις αεροπορικές σχετικά με την παροχή υπηρεσιών κινητής in-flight, σημαίνει πως πρακτικά δεν υπάρχει θέμα - εκτός κι αν έχει υπάρξει κάποια σημαντική εξέλιξη στα ηλεκτρονικά συστήματα των αεροσκαφών που τα κάνει ανθεκτικά σε παρεμβολές από συσκευές χρηστών.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #41
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Sorry μιας και έχω να πετάξω από το 2002, αλλά απαγορεύουν να πάρεις μαζί σου μπουκάλι νερό; Seriously;

  12. #42
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry μιας και έχω να πετάξω από το 2002, αλλά απαγορεύουν να πάρεις μαζί σου μπουκάλι νερό; Seriously;
    Στον έλεγχο χειραποσκευών, απαγορεύεται να έχεις δοχεία με υγρά μέχρι κάποιου συγκεκριμένου όγκου (μέχρι 100ml νομίζω). Αν αγοράσεις μπουκάλι από τα καταστήματα που βρίσκονται μέσα στον τερματικό σταθμό π.χ. duty-free, everest κλπ. δεν υπάρχει πρόβλημα αφού δεν ξαναπερνάς έλεγχο
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #43
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πλάκα που ακόμη και έμπειροι ταξιδευτές στο συγκεκριμένο thread, αντιμετωπίζουν ένα θέμα όπως η ασφάλεια πτήσεων, με τόση (ελληναράδικη) χαλαρότητα.
    Κοινώς: "Νταξ, υπάρχει μια στο εκατομμύριο να παρεμβάλλει το δικό μου κινητό στη λειτουργία του αεροσκάφους και να πάρω μαζί μου άλλες 200-300 ζωές, οπότε ας την παίξω ... την πιθανότητα".
    Μπράβο μας

    Κατά τα άλλα, για τα τεχνικά ζητήματα του αεροσκάφους (παρεμβολές, αισθητήρες, ακουστικά), δεν έχω να προσθέσω κάτι, καθώς οι προλαλήσαντες τα είπαν όλα.

    οπως προειπα σε καποια ποστ παραπανω, "κοιταξτε προσεκτικα την φωτογραφια"

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P1070339.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  261,2 KB 
ID: 131776

    πιστευεις φιλε μου BlindG οτι ο πιλοτος θα εθετε ποτε εν γνωση του σε κινδυνο το αεροσκαφος και τις ψυχες πανω σε αυτο?

    οπως βλεπεις,το ολο θεμα ασφαλειας με τις οποιες "παρεμβολες" κτλ κτλ θεωρειται ληξαν απο τις εξελιξεις.
    το αν καποτε ισχυε,ή ήταν "απλά μια αναποδεικτη επιστημονικα πιθανοτητα" ή ήταν "παραμυθα" περα για περα,λιγη σημασια εχει.

  14. #44
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως προειπα σε καποια ποστ παραπανω, "κοιταξτε προσεκτικα την φωτογραφια"

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P1070339.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  261,2 KB 
ID: 131776

    πιστευεις φιλε μου BlindG οτι ο πιλοτος θα εθετε ποτε εν γνωση του σε κινδυνο το αεροσκαφος και τις ψυχες πανω σε αυτο?

    οπως βλεπεις,το ολο θεμα ασφαλειας με τις οποιες "παρεμβολες" κτλ κτλ θεωρειται ληξαν απο τις εξελιξεις.
    το αν καποτε ισχυε,ή ήταν "απλά μια αναποδεικτη επιστημονικα πιθανοτητα" ή ήταν "παραμυθα" περα για περα,λιγη σημασια εχει.
    Και ο πιλοτος γνωριζει, και η εταιρια, και ο οργανισμος που τους αφησε.

    Σκεφτειτε το αλλο. Τα αεροπλανα cessna, τα οποια εχουν τα βασικα συστηματα που εχει και ενα εμπορικο (Εχει το συστημα VOR, ILS, DME, εχει και το Airband για την επικοινωνια) εχω δει πολλους με βιντεακια απο κινητο, φωτογραφιες απο κινητο, να ειναι αναμμενο, και tablets οπως εχουν τα περισσοτερα πιλοτηρια. Αυτα γιατι δεν επηρεαζονται?

    Καποιος ο οποιος ασχολειται με συχνοτητες κτλ, να ψαξει να δει τα συστηματα που ανεφερα, να δει το φασμα συχνοτητων, και να μας πει αν οντως η κινητη συσκευη μπορει να τα επηρεασει. Μου κανει εντυπωση. Γιατι μερικοι σχολιαζουν ετσι στον αερα, ως προκατελημενοι επιβατες και μαλιστα σε ενα τεχνολογικο φορουμ το οποιο βρισκεται στο 2013. Λετε οτι ετσι απλα επηρεαζει. ΓΙΑΤΙ? Τι ειναι αυτα τα οργανα που επηρεαζει ενα κινητο? Τι κανουν, ποια ειναι? Κανεις. Αντε να βρουμε και μεις οσο πιο δυνατον μια αντικειμενικη απαντηση.

  15. #45
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντησή σου:

    Με δικά σου ακουστικά μπορεί να μην ακούσεις, και δεν μπορούν να στα διακόψουν
    Δεν με πείθεις λέμε!

    Αν ίσχυε αυτό, τι έχει αλλάξει τώρα και από εδώ και στο εξής θα επιτρέπεται η χρήση των ηλεκτρονικών συσκευών κατά την απογείωση/προσγείωση; Βρήκαν τρόπο να μου διακόψουν τη μουσική κατά βούληση; Ή μήπως το μέτρο εξαιρεί την ακρόαση μουσικής;

Σελ. 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 16:48
  2. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-13, 19:43
  3. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 17:05
  4. Αλλαγή Turbo-x mouse, λόγω μη ικανοποίησης στη χρήση του προιόντος. Γίνεται ?
    Από KallitexnisPro στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 04:24
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας