Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    Νέα έκθεση του οργανισμού ENISA της ΕΕ για την ασφάλεια στον κυβερνοχώρο

    Σήμερα ο οργανισμός ENISA της ΕΕ για την ασφάλεια στον κυβερνοχώρο δημοσίευσε μια νέα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  logo.png 
Εμφανίσεις:  160 
Μέγεθος:  4,2 KB 
ID: 132233έκθεση για το πώς η κινητή περιαγωγή θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε εθνικό επίπεδο για να μετριαστούν οι μεγάλες διακοπές λειτουργίας των κινητών δικτύων.

    Αυτή η έκθεση έχει στόχο να παράσχει στις ρυθμιστικές αρχές των εθνικών τηλεπικοινωνιών ένα χαρτοφυλάκιο πιθανών επιλογών, καθώς και τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των διαφόρων εθνικών προγραμμάτων περιαγωγής από τη σκοπιά της ασφάλειας και της ανθεκτικότητας.

    Τα δίκτυα και οι υπηρεσίες κινητών επικοινωνιών έχουν γίνει αναπόσπαστο μέρος της καθημερινής ζωής. Οι άνθρωποι εξαρτώνται τώρα ολοένα και περισσότερο από το κινητό τους τηλέφωνο, και περιμένουν να είναι συνδεδεμένοι οπουδήποτε ανά πάσα στιγμή.

    Η Neelie Kroes, η Ευρωπαία Επίτροπος αρμόδια για το Ψηφιακό θεματολόγιο, παρατήρησε:
    «Οι τηλεπικοινωνίες επηρεάζουν τα πάντα, και οι χρήστες έχουν τεράστιες προσδοκίες από αυτές. Οι αγορές πρέπει να λειτουργούν, οι συσκευές πρέπει να λειτουργούν, τα δίκτυα πρέπει να λειτουργούν και χρειάζεται να πραγματοποιούνται επενδύσεις».

    Οι διακοπές στη λειτουργία των κινητών δικτύων μπορούν να έχουν σοβαρό αντίκτυπο και στην
    οικονομία και στην κοινωνία, και είναι επίσης συνηθισμένες. Το 2012, οι μισές από τις σημαντικότερες διακοπές λειτουργίας στις επικοινωνίες που ανέφεραν τα κράτη μέλη της ΕΕ στον ENISA δυνάμει του Άρθρου 13a ήταν διακοπές λειτουργίας των κινητών δικτύων.

    Μερικές φορές, οι διακοπές λειτουργίας των κινητών δικτύων μπορούν να διαρκέσουν αρκετές ημέρες. Για παράδειγμα, το 2012 μια πυρκαγιά έπληξε μια τηλεπικοινωνιακή υποδομή στην Ολλανδία, και ένας μεγάλος αριθμός πελατών σε ολόκληρη τη χώρα δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει το κινητό δίκτυο για αρκετές ημέρες.

    Η διακοπή της λειτουργίας είχε σοβαρό αντίκτυπο σε μια πυκνοκατοικημένη αστική περιοχή, η οποία ήταν ζωτικής σημασίας για την οικονομία.

    Η εθνική περιαγωγή θα μπορούσε να λειτουργήσει ως εφεδρική λύση κατά τη διάρκεια σοβαρών διακοπών στη λειτουργία των κινητών δικτύων, δίνοντας στους συνδρομητές του πληγέντος παρόχου τη δυνατότητα περιαγωγής σε άλλα κινητά δίκτυα στη χώρα τους, ώστε κατ’ αυτόν τον τρόπο να συνεχίσουν να επικοινωνούν ακόμη κι όταν το δίκτυο του δικού τους παρόχου είναι εκτός λειτουργίας.

    Σε αυτή την έκθεση, εξετάζουμε την εθνική περιαγωγή από τη σκοπιά της ασφάλειας και της
    ανθεκτικότητας. Αναλύουμε διάφορες λύσεις εθνικής περιαγωγής, συζητούμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, και παρουσιάζουμε ένα χαρτοφυλάκιο προγραμμάτων.

    Ο ENISA κάνει επίσης συστάσεις, για παράδειγμα να συζητηθούν τα πιθανά προγράμματα εθνικής περιαγωγής με τους παρόχους, και να υποστηριχθεί η σύναψη συμφωνιών αμοιβαίας βοήθειας μεταξύ των παρόχων σε περίπτωση σοβαρών περιστατικών.

    Ο Καθηγητής Udo Helmbrecht, εκτελεστικός διευθυντής του ENISA, σχολίασε: «Έχουμε διερευνήσει την εθνική περιαγωγή ως λύση για τον μετριασμό των διακοπών λειτουργίας. Κάτι τέτοιο μπορεί να
    βελτιώσει την ασφάλεια και την ανθεκτικότητα των ευρωπαϊκών δικτύων επικοινωνίας, και να
    διασφαλίσει ότι οι ευρωπαίοι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν συνεχώς, ακόμα και κατά τη διάρκεια
    σημαντικών διακοπών λειτουργίας»

    Πηγή : ENISA
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails National Roaming for Resilience.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    [press]

    Η Neelie Kroes, η Ευρωπαία Επίτροπος αρμόδια για το Ψηφιακό θεματολόγιο, παρατήρησε:
    «Οι τηλεπικοινωνίες επηρεάζουν τα πάντα, και οι χρήστες έχουν τεράστιες προσδοκίες από αυτές. Οι αγορές πρέπει να λειτουργούν, οι συσκευές πρέπει να λειτουργούν, τα δίκτυα πρέπει να λειτουργούν και χρειάζεται να πραγματοποιούνται επενδύσεις».

    Οι διακοπές στη λειτουργία των κινητών δικτύων μπορούν να έχουν σοβαρό αντίκτυπο και στην
    οικονομία και στην κοινωνία, και είναι επίσης συνηθισμένες. Το 2012, οι μισές από τις σημαντικότερες διακοπές λειτουργίας στις επικοινωνίες που ανέφεραν τα κράτη μέλη της ΕΕ στον ENISA δυνάμει του Άρθρου 13a ήταν διακοπές λειτουργίας των κινητών δικτύων.
    Έχω να γράψω σε θέμα πολυ καιρό, αλλά την αγαπω αυτη τη γυναικα. Έχω βρεθει άπειρες φορές χωρίς ίντερνετ στο κινητο, και ο διπλανός μου να ειναι τίγκα. Στα νησια, στην αθήνα, στο σπιτι μου, wherever.
    Μιλαμε για home roaming. Ευχομαι να ακουσουν οι παροχοι, και να το δουμε να γινεται κι εδω.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω να γράψω σε θέμα πολυ καιρό, αλλά την αγαπω αυτη τη γυναικα. Έχω βρεθει άπειρες φορές χωρίς ίντερνετ στο κινητο, και ο διπλανός μου να ειναι τίγκα. Στα νησια, στην αθήνα, στο σπιτι μου, wherever.
    Μιλαμε για home roaming. Ευχομαι να ακουσουν οι παροχοι, και να το δουμε να γινεται κι εδω.
    Νομίζω πως μιλάνε για ποιο δύσκολες καταστάσεις, οπώς πχ το να βγεί off κάποια κυψέλη μιας εταιρίας και όχι κάλυψη παντού

  4. #4
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Το αντιληφθηκα αυτο που λες, επειδη το αρθρο μιλάει συνέχεια για ασφαλεια και έδωσε κι ενα καλο παραδειγμα με την πυρκαγια. Πιστεύω ότι οι εφαρμογές μπορουν να είναι πολλες.
    Μακαρι οι παροχοι να το δουν ως ευκαιρια να στηνουν και λιγοτερες κεραιες έτσι. Και δεν μιλαω για ακτινοβολια. Αλλα αν πχ σε μια αποσταση Α--> Β, 3 παροχοι βαλουν ο καθενας απο 3 κεραιες, τοτε θέλουμε 9. Αλλα απο το Β σημειο κι επειτα, δεν εχει σημα. Ας βαλουν 3 κεραιες στο συνολο, κι ας εχουμε 3 x A-->B, κάλυψη δικτύου (πάλι 9 κεραιες, αλλα μεγαλύτερη κάλυψη).

    Συγνωμη για την "αριθμητικη" μου. Ελπιζω να βγάζετε τι λεω. Όπως τα άρθρα που έχουν παρουσιαστει κι εδώ κατα καιρους για ένα μονο σκάψιμο για οπτικες, για όλους τους παροχους.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 21:03
  2. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-13, 23:12
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-13, 11:21
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 18:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας