Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχουμε στην οικογένεια ένα παλιό Corolla 1.3 του 91' αγορασμένο το 1998 μεταχειρισμένο με 78.000χλμ (προφανώς με γυρισμένο κοντέρ). Ευχάριστο και εύκολο στην οδήγηση αυτοκίνητο. Δεν έβγαλε ποτέ σοβαρή βλάβη μέχρι τα 260.000χλμ.
    Πριν από 1.5 χρόνο ξαφνικά άρχισε να καίει λάδια. Αρχικά το πρόβλημα δεν ήταν τόσο σοβαρό. Στην πορεία όμως όλο και χειροτέρευε. Έφτασα στο σημείο να του συμπληρώνω 1 με 2 λίτρα λάδι κάθε 2500 χιλιόμετρα. Παρόλα αυτά το αυτοκίνητο συμπεριφέρονταν κανονικά (εκτός από τα καυσαέρια του ). Πριν ένα μήνα (στα 310.000χλμ) ο κινητήρας κατέρρευσε. Σα να έχει χάσει τη μισή ιπποδύναμη. Καινούρια μπουζί μαύρα από το λάδι στα 100χλμ.

    Σε 4 συνεργία που το έχω πάει έλαβα τις εξής απαντήσεις.
    α) Πρέπει να κατέβει η μηχανή, να διαπιστωθεί το μέγεθος την βλάβης και ανάλογα να γίνει ρεκτιφιέ ή να αλλάξουν απλά ελατήρια-φλάντζες. Ελάχιστο κόστος 1000 ευρώ (για ρεκτιφιέ).
    β) Αλλαγή μηχανής. Ελάχιστο κόστος 600 ευρώ.
    γ) Το αυτοκίνητο προς πώληση όσο όσο.

    Η τρίτη επιλογή απορρίπτεται μιας και το αμάξι στην κατάσταση που βρίσκεται θα πάει κοψοχρονιά και είναι κρίμα.

    Είμαι σε δείλημα για ρεκτιφιέ ή αλλαγή μηχανής.
    Από τη μια με μικρό κόστος θα έχω μια αλλαγμένη μηχανή. Το θέμα είναι η "καινούρια" θα μου βγάλει προβλήματα? Θα είναι εντάξει? Που θα βρω αξιόπιστο μαγαζί να την αγοράσω?
    Από την άλλη θα γίνει συντήρηση στον ήδη υπάρχον κινητήρα και στην ουσία θα έχω μια καινούρια μηχανή να στρώσω. Αλλά ποιο συνεργείο να εμπιστευτώ για το ρεκτιφιέ? Θα γίνει καλή δουλειά ή θα ξαναβγάλει πρόβλημα?

    Αν κάποιοι από εσάς έχετε ανάλογη εμπειρία επάνω στο θέμα θα δεχόμουν οποιαδήποτε συμβουλή γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Πεύκη
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG300N
    Με αλλαγή μηχανής, υποθέτω ότι εννοείς κάποια μεταχειρισμένη. Δεν νομίζω ότι είναι αποδεκτή επιλογή, μιας και δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου παρουσιάσει τελικά.

    Κατά την γνώμη μου η σωστή λύση - εφ' όσον αποφασίσεις να κρατήσεις το αμάξι - είναι ρεκτιφιέ ή ενδεχομένως τρίψιμο βαλβίδων κλπ. Οπως και νάχει το πράγμα την επισκευή την κάνεις είτε σε συνεργείο της εμπιστοσύνης σου ή ιδανικά σε εξουσιοδοτημένο της ΤΟΥΟΤΑ.

    Από το 1994 οδηγώ ΤΟΥΟΤΑ, τα συντηρώ πάντα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και δεν μου παρουσίασαν ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Διεπίστωσα δε ότι το υπεύθυνο service που παρέχουν δεν είναι υποχρεωτικά ακριβότερο απ' αυτό του συνεργείου της γειτονιάς.

    Ολα καλά !
    ...κι όταν όλα αποτύχουν, ρίξε μια ματιά στο manual !

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Παρακολουθώ τα πάντα από την κορυφή του κόσμου...
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Connex 24mbps @ 18700/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Router
    Sagem F@st 1500wg
    SNR / Attn
    9(dB) / 20(dB)
    Τι το κανες και έσπασε στις 310.000 . Που λές και μένα καίει κάνα κιλό δύο ανά 5000χιλιόμετρα αλλα τώρα έχω 402.000 και το εργαλείο σφάζει. (αρκετά πεσμένο αλλά 0-100 έχει ακόμα ψυχή)

    Το αυτοκίνητο σε καλή κατάσταση άρα απορρίπτεται η πώληση ως είπες.
    Λοιπόν εσύ λες για ρεκτιφιέ. Το ρεκτιφιέ άμα μιλάμε για έναν κύλινδρο μπορεί να πετύχει μπορεί όχι. Σε 4 κυλίνδρους δεν είμαι και τόσο σίγουρος...
    Στο ελλάντα δεν είναι σίγουρο το ρεκτιφιέ να το ξέρεις. Και 600 ευρώ θα σου πάνε για να ανοιχτεί ο κινητήρας να αλλαχτεί φλάτζα και να πλανίσουν καπάκι και να το ξανακλίσουν. Μετα βάλε να τον κατεβάσουν να αλλαχτούν πήροι έμβολα κουζινέτα. Οπότε το 1000άρικο που σού πε είναι άκρως ρεαλιστικό νούμερο. Βάλε με το νού σου ότι με 1000 ευρώ δεν έχεις κινητήρα αλλά μια πιθανότητα για να έχεις τον κινητήρα in working contition... (είμαι κατά του ρεκτιφιέ)

    Η σωστή λύση είναι αλλαγή κινητήρα. Το θέμα είναι το εξής. Ενώ στα toyota ο κάθε κινητήρας (για επιβατηγά μιλάμε 4E kai 4A 3S μπλόκ) κάθεται στο άλλο, τα ρεύματα είναι λίγο μπέρδεμα όποτε σου προτείνω να κοιτάξεις για ίδιο κινητήρα ή για κινητήρα που η τοποθέτηση του να μη χρειάζεται ηλεκτρολόγο (να έχει ίδια ηλεκτρικά). Γιατί από τη μία θα πληρώσεις τα μαλιά της κεφαλής σου στον ηλεκτρολόγο (1000-1500€) και από την άλλη θα έχεις τα ρεύματα πατέντα και αν σου μείνει ποτέ από ηλεκτρικά δεν θα βρίσκει άκρη άλλος ηλεκτρολόγος το πιθανότερο...

    Το ποιό πιθανό να έχεις πολύ καλύτερο μοτέρ από αυτό που θά παιρνες μετά την επισκευή. Γιατί έχω δει επισκευές και συνήθως "δεν πετυχαίνουν τα ρεκτιφιέ".

    Το να βρείς μεταχειρισμένο κινητήρα από corolla (Λογικά το δικό σου φοράει 3E-FE) είναι εύκολο πιστεύω και ακόμα και πολύ βαριά χρήση να έχει υποστεί άλλες 200.000 χιλιόμετρα θα στις βγάλει άνετα.
    Αν είσαι πάλι αρπαγμένος μπορείς να βάλεις 3E-FTE από starlet turbo αλλα σ αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι αλεξίπτωτο για να σταματήσεις γιατί το μοτέρ είναι ΠΟΛΥ δυνατό και το corolla ούτε 1000 κιλά σωστά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skyliner34 : 17-02-07 στις 10:39.
    Intel i5 3570K / Intel Q9550 / Intel i3 / Intel Celeron G530 / Amd P-320 / AMD Sempron 2600+ / Intel Atom / AMD Athlon 2200+ / XBOX Media Center

    Using windows 7 and Debian Linux


  4. #4
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    igiorgio μεταχειρισμένη εννοώ και έχω αμφιβολίες για την αξιοπιστία της.
    Το εξουσιοδοτημένο συνεργείο για εμένα δεν είναι πανάκεια. Έχω απογοητευτεί από ένα τέτοιο. Ίσως και να έπεσα στην περίπτωση...

    skyliner34 το αμάξι ήταν εταιρικό αγορασμένο από μάντρα και σίγουρα θα έχει περισσότερα από 310000χλμ στην πλάτη του.
    Έχω παρατηρήσει πως τα μπουζί των δύο τελευταίων κυλίνδρων είναι που μαυρίζουν κάργα, ενώ στους δύο πρώτους όχι στον ίδιο βαθμό. Περί ρεκτιφιέ συμφωνώ μαζί σου γιαυτό και τόσο καιρό δεν τολμούσα να το κάνω.
    Για αλλαγή κινητήρα σκεφτόμουν 1600 από GLi Corolla (δεν τα πάω καλά με τα μοντέλα). Ο κινητήρας μου νομίζω πως είναι 4Ε-2Ε-κάπως έτσι. Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για καταλυτικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kx5 : 17-02-07 στις 10:49.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Παρακολουθώ τα πάντα από την κορυφή του κόσμου...
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Connex 24mbps @ 18700/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Router
    Sagem F@st 1500wg
    SNR / Attn
    9(dB) / 20(dB)
    Εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με τα ηλεκτρικά το 1.6 μοτέρ 4A-FE είναι ότι πρέπει αν και νομίζω ότι τα τότε 1.6 είχαν ίδιο μοτέρ με το δικό μου carina τεχνολογίας lean burn που είναι αρκετά δύστροπο μετα ηλεκτρολογικά του σε περίπτωση αλλαγής
    Intel i5 3570K / Intel Q9550 / Intel i3 / Intel Celeron G530 / Amd P-320 / AMD Sempron 2600+ / Intel Atom / AMD Athlon 2200+ / XBOX Media Center

    Using windows 7 and Debian Linux


  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Κατα την γνωμη μου το ρεκτιφιε ειναι προτιμοτερο. Απο προσωπικη πειρα , βεβαια οχι σε toyota .
    Στην θεσσαλονικη παντως εχει καλα συνεργεια για αυτο. Η αλαγη κινητηρα ειναι καλη μονο οταν εισαι σιγουρος οτι ειναι σε καλη κατασταση και με λιγα χιλιομετρα. Ασε που θα μπεις και στην γραφειοκρατικη διαδικασια να τον δηλωσεις .Και εκει αν θελει χρονο αλλα και χρημα.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Παρακολουθώ τα πάντα από την κορυφή του κόσμου...
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Connex 24mbps @ 18700/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Router
    Sagem F@st 1500wg
    SNR / Attn
    9(dB) / 20(dB)
    Όταν πρόκειται για ίδιο μοντέλο κινητήρα έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να τον δηλώσεις κάν, όχι 100% σίγουρος αλλά έτσι θυμάμαι ότι διάβασα και μου χε κάνει και εντύπωση μάλιστα. Για τσεκαρέτο
    Intel i5 3570K / Intel Q9550 / Intel i3 / Intel Celeron G530 / Amd P-320 / AMD Sempron 2600+ / Intel Atom / AMD Athlon 2200+ / XBOX Media Center

    Using windows 7 and Debian Linux


  8. #8
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία δίνουν δύο χρόνια εγγύηση για εργασεία και ανταλακτικά.Και τα ρεκτιφιέ αν δεν είναι τρόμπας ο μάστορας είναι σίγουρο 100%
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  9. #9
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyliner34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πρόκειται για ίδιο μοντέλο κινητήρα έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να τον δηλώσεις κάν, όχι 100% σίγουρος αλλά έτσι θυμάμαι ότι διάβασα και μου χε κάνει και εντύπωση μάλιστα. Για τσεκαρέτο
    Σωστό αν δείτε στής καινούργες άδειες μόνο τύπο μηχανής αναγράφη και όχι αύξων αριθμό.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  10. #10
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SIEMENS CL 110
    SNR / Attn
    7,9(dB) / 25(dB)
    Πριν απο 2 περιπου χρονια αντιμετωπισα την ιδια κατασταση. Σε αυτοκινητο nissan (με περιπου 330.000 πολυ δυσκολα -φορτωμενα- χιλιομετρα) ο κινητηρας 'κραταλιζε' εντονα και η διαγνωση του μηχανικου ηταν ρεκτιφιε ή αλλαγη κινητηρα.

    Ρωτησα ενα 2ο μηχανικο και η γνωμη του ηταν το ρεκτιφιε να γινει ΜΟΝΟ σε μαστορα που εμπιστευομαστε. Κοστος του ρεκτιφιε ηταν τοτε στα 900 ευρω και περιλαμβανε γενικη επισκευη.

    Τελικα (και δυστυχως) το ρεκτιφιε εγινε, αλλα απετυχε..... αν και το μοτερ δουλευε, εκαιγε λαδι, εχανε λαδι κι ολα τα καλα... συντομα το αυτοκινητο πουληθηκε για λίγα χρηματα.

    Βαση αυτης της προσωπικης εμπειριας, θα προτεινα αλλαγη κινητηρα.

    Επισης, υπαρχει και το φορουμ των 4τροχων

    http://www.4troxoi.gr/forum

    Υπαρχουν εκει ατομα με πολλες γνωσεις για να ακουσεις κι αλλες γνωμες

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyliner34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πρόκειται για ίδιο μοντέλο κινητήρα έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να τον δηλώσεις κάν, όχι 100% σίγουρος αλλά έτσι θυμάμαι ότι διάβασα και μου χε κάνει και εντύπωση μάλιστα. Για τσεκαρέτο
    Στα ΚΤΕΟ παντως ψαχνουν τον αριθμο.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  12. #12
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ παιδιά αν και με μπερδέψατε περισσότερο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία δίνουν δύο χρόνια εγγύηση για εργασεία και ανταλακτικά.Και τα ρεκτιφιέ αν δεν είναι τρόμπας ο μάστορας είναι σίγουρο 100%
    Αυτό δε το ήξερα. Αν όντως ισχύει θα προχωρήσω στο ρεκτιφιέ και ας κοστίσει κανά 500αρικο παραπάνω. Από βδομάδα θα το ψάξω.
    Ελπίζω η εγγύηση να μην είναι κοροϊδία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyliner34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πρόκειται για ίδιο μοντέλο κινητήρα έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να τον δηλώσεις κάν, όχι 100% σίγουρος αλλά έτσι θυμάμαι ότι διάβασα και μου χε κάνει και εντύπωση μάλιστα. Για τσεκαρέτο
    Μου είπαν πως δεν αλλάζει κάτι στην άδεια για ίδιο κυβισμό.

    Γενικά το αυτοκίνητο είναι παλιό και μικρής αξίας (έχει Α/C). Αλλά μετά από πολλά χρόνια ευχάριστων χιλιομέτρων και αξιόπιστης λειτουργίας δεν μου κάνει καρδιά να το δώσω για παλιοσίδερα. Όσοι έχουν Toyota πιστεύω θα με καταλαβαίνουν
    Από την άλλη δε θέλω να ξοδέψω μεγάλο ποσό διότι το αμάξι δεν θα παραμείνει στην οικογένεια για περισσότερο από 2-3 χρόνια. Όμως για την ώρα είναι απαραίτητο και χρήματα για καινούριο δεν υπάρχουν.

    Τώρα η αλλαγή κινητήρα είναι πρόβλημα διότι δεν έχω άνθρωπο να εμπιστευτώ. Θα τον αγοράσω στα τυφλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kx5 : 17-02-07 στις 19:49.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.723
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyliner34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πρόκειται για ίδιο μοντέλο κινητήρα έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να τον δηλώσεις κάν, όχι 100% σίγουρος αλλά έτσι θυμάμαι ότι διάβασα και μου χε κάνει και εντύπωση μάλιστα. Για τσεκαρέτο
    Ναι, ο σειριακός αριθμός κινητήρα δεν αναφέρεται στην άδεια κυκλοφορίας, και άρα, εφόσον ο κυβισμός παραμένει ίδιος, δεν χρειάζεται να δηλωθεί πουθενά


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία δίνουν δύο χρόνια εγγύηση για εργασεία και ανταλακτικά.Και τα ρεκτιφιέ αν δεν είναι τρόμπας ο μάστορας είναι σίγουρο 100%
    Σωστά, αλλά για τόσο παλιό κινητήρα δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να το συζητάει κανείς

    kx5, ο κινητήρας για να κατέβει και να λυθεί για να γίνει γνωμάτευση της βλάβηες και εκτίμηση του κόστους επισκευής θέλει περίπου στις 5 έως 6 ώρες εργασίας, που θα τις πληρώσεις προς ~25 ευρώ την ώρα σε κάποιο νορμάλ συνεργείο. Αυτό για αρχή...

    Η απώλεια λαδιού σε έναν κινητήρα μπορεί να προέλθει από διάφορες αιτίες, και δεν είναι η αλλαγή ή το ρεκτιφιέ πάντα απαραίτητο... Μπορεί να θέλει τσιμουχάκια βαλβίδων, μπορεί να θέλει φλάτζες, μπορεί να θέλει ελατήρια πιστονιών, ρεκτιφιέ, ή και πέταμα

    Το ρεκτιφιέ για κινητήρα του '91, αν το κάνεις σε αντιπροσωπεία, θα γίνει σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, και θα έχει και εγγύηση 2 ετών... αλλά το κόστος του θα είναι αρκετά υψηλό, αφού θα πληρώσεις συνολικά γύρω στις 14 ώρες εργατικών προς τιμές αντιπροσωπείας (~40-45 ευρώ/ώρα), + τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν...

    Το κακό είναι ότι αν δεν ξέρεις τι ακριβώς έχει ο κινητήρας δεν μπορείς να πάρεις σαφή θέση που να οδηγεί σε ασφαλές συμπέρασμα τι σε συμφέρει και τί όχι
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  14. #14
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό είναι ότι αν δεν ξέρεις τι ακριβώς έχει ο κινητήρας δεν μπορείς να πάρεις σαφή θέση που να οδηγεί σε ασφαλές συμπέρασμα τι σε συμφέρει και τί όχι
    Για να γίνει αυτό θα πρέπει να κατέβει ο κινητήρας. Τότε δε θα έχω και πολλές επιλογές...

    Δε μιλάμε για αντιπροσωπία αλλά για εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Η αντιπροσωπία είναι ιδιαίτερα ακριβή

  15. #15
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.723
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μιλάμε για αντιπροσωπία αλλά για εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Η αντιπροσωπία είναι ιδιαίτερα ακριβή
    Ναι... όταν είπα αντιπροσωπεία, εννοούσα εξουσιοδοτημένο συνεργείο

    Αρκεί να είναι πραγματικά εξουσιοδοτημένο και ότι "τύπου" εξουσιοδοτημένο
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αξίζει??
    Από testakross στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 01:15
  2. αξίζει?
    Από Jesakos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 12:09
  3. Αξίζει?
    Από Troten στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-06, 21:27
  4. Αξίζει...?
    Από Fiore στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-05, 18:31
  5. [3Com] 1.29 -> 1.31: αξίζει;
    Από iJohnnyCash στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-05, 02:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας