Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 9.4(dB)
    Lightbulb
    Καλησπέρα σας,

    θα προσπσθήσω να είμαι σύντομος και να περιγράψω όσο το δυνατόν πιο πιστά την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει το δίκτυο μου, μάλιστα για το λόγο αυτόν έχω επισυνάψει και μία σχετική εικόνα με την τοπολογία μου. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις προτάσεις και τις ιδέες σας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  net_exp.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  36,5 KB 
ID: 132521

    Έχουμε και λέμε. Ο πάροχος μου όπως καταλαβαίνετε μου δίνει DSL και VOIP (Cyta Hellas το όνομα αυτού). Οι τεχνικοί μου έφεραν ένα Thomson κι εγώ ήδη έχω ένα Time Capsule (Router της Apple) το οποίο και ήθελα να αναλάβει τα πάντα (εννοώ το PPPoE και το Routing). Όπερ κι εγένετο.

    Στο Thomson δώθηκε ip η 192.168.1.254. Το Time Capsule έχει την τιμή 192.168.1.1. Μεταξύ τους έγινε bridge (πράσινη γραμμή).

    Ότι συσκευή κουμπώσω πίσω από το Time Capsule δουλεύει κανονικά, βλέπει ως gateway το Time Capsule κι από 'κει βγαίνει στο Internet. Καμία συσκευή δε βλέπει το 1.254
    Ότι συσκευή κουμπώσω πίσω από το Thomson, βλέπει ως gateway το Thomson κι όχι το Time Capsule. Καμία συσκευή δε βλέπει το 1.1

    Με απλά λόγια, κάνοντας bridge, είναι σα να δημιουργήθηκαν 2 ξεχωριστά δίκτυα. Το ένα παίζει πίσω από το Time Capsule και το άλλο πίσω από το Thomson.

    Και κάπου εδώ μπαίνει κι ο Elastix στο παιχνίδι!
    Ο Elastix λοιπόν για να παίξει, θα πρέπει να βλέπει ως dns το 192.168.1.254. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να είναι συνδεδεμένος πίσω από το Thomson. Αυτό συμβαίνει και τώρα και δουλεύει η τηλεφωνία.

    Το πρόβλημα όμως είναι πως εγώ από το υπόλοιπο δίκτυο δεν έχω πρόσβαση στο 192.168.1.50 όπου βρίσκεται ο Elastix, ώστε να έχω το Web Interface διαθέσιμο!

    Θα ήθελα πραγματικά τις ιδέες και τις απόψεις σας, αν μπορεί με κάποιο τρόπο να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο (ίσως με δεύτερη κάρτα δικτύου στον Elastix ή δίνοντας άλλο δίκτυο στο Thomson και πίσω...), έχει κολλήσει το μυαλό μας!

    Φυσικά θα ήθελα να κρατήσω το Time Capsule ώστε να κάνει αυτό το PPPoE μιας και δε θέλω να το συγκρίνω για την αξιοπιστία του.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στα router αυτό γίνεται με κατάλληλο κανόνα static route. Όμως απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή στο Time Capsule.
    Μόνη εναλλακτική που βλέπω είναι το routing να γίνει από το Thomson και το Time Capsule να δουλεύει ως απλό switch και AP.
    Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από της συσκευές της Apple, περίμενε μήπως υπάρχει κανείς με λύση στο πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Για δοκίμασε να συνδέσεις και με 2ο καλώδιο δικτύου Thomson & Time Capsule σε θύρες LAN.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 9.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δοκίμασε να συνδέσεις και με 2ο καλώδιο δικτύου Thomson & Time Capsule σε θύρες LAN.
    Το δοκίμασα Κι έχω σκαμπανευάσματα στο Internet. Μια ανοίγει, μια κλείνει... Αν και το Elastix το βλέπω κανονικά. Αλλά προφανώς θα γίνεται ψιλοπανηγύρι με τα πακέτα

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δοκίμασε στο Elastix ως dns της Google (8.8.8.8 & 8.8.4.4) ή του OpenDNS (208.67.222.222 & 208.67.220.220).
    Κάνε το ίδιο και στο Time Capsule.

  5. #5
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Ερώτηση, γιατί το * πρέπει να βλέπει το 1,254 (Thomson) για να δουλέψει?

    Το DNS του * δεν είναι απαραίτητο να είναι το router, μπορεί να είναι ότι θέλεις. Εγώ στα πειραματόζωα που εχω σε vm βάζω το opendns.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 9.4(dB)
    Οι τεχνικοί από τη Cyta μου είπαν πως πρέπει ο Elastix να βλέπει ως DNS το Thomson. Το 'χω αυτό σαν δεδομένο. Ισως γιατί το VoIP περνάει μέσα από το Thomson... (πιθανών να λέω και χαζομάρες, αλλά αυτό ζήτησαν ως απαιτούμενη κι αναγκαία συνθήκη)

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να καταλάβω το * έχει μέσα trunk και δουλεύει από κει η τηλεφωνία της Cyta;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σιγά να μην δώσουν τους κωδικούς για σύνδεση από άλλη συσκευή και ειδικά Asterisk.
    Το PBX είτε συνδέεται ως sip client στο Thomson (αν αυτό παίζει ως sip server) είτε μέσω της θύρας phone (δηλαδή (FXS-FXO).

    Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ο λόγος που κόβεται το Internet όταν συνδέεται και 2ο utp.
    Μήπως είναι και ο DHCP server του Thomson ενεργοποιημένος;

  9. #9
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 9.4(dB)
    Έχουμε και λέμε, στον * (μέσω του Elastix, ok), δημιούργησα ένα SIP trunk, που ναι έχει κανονικά, username, password, outbound proxy κτλ.

    Ο dhcp του Thomson είναι 99.9% απενεργοποιημένος μιας κι όταν συνδέσω συσκευή (π.χ. laptop) πίσω από το Thomson, δεν παίρνει αυτόματα ip.

    Όντως βάζοντας ένα utp, πίσω από μια θύρα Ethernet του TC και στην άλλη άκρη του Thomson, πέφτει το Internet...

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου έδωσε η Cyta τους κωδικούς ή τους "βρήκες"; Το πρώτο το θεωρώ ανήκουστο.
    Μήπως είναι ενεργοποιημένος ο DHCP του Elastix;
    Τελικά γιατί δεν χρησιμοποιείς το Thomson ως router και το Time Capsule ως switch και AP;
    Τι το κάνει καλύτερα (δεν το γνωρίζω ως συσκευή) μιας και ως router δεν έχει ρύθμιση static route που είναι απαραίτητο σε τέτοιες περιπτώσεις;

  11. #11
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 9.4(dB)
    χαχα... Όχι, δεν τους "βρήκα". Μου τους έδωσε η Cyta. Το πακέτο είναι επαγγελματικό, δήλωσα πως θα δουλέψω με Asterisk κι έτσι απλά φτιάξαμε ένα SIP trunk με τα όλα του. Δεν έχω δοκιμάσει να περάσω τα ίδια στοιχεία σε ένα απλό SIP phone, αλλά πιστεύω πως δεν είναι ανόητοι να δίνουν έτσι στον αέρα (και συγκεκριμένα στην περίπτωση μου, σε κάποιον που σκαμπάζει και 2 πράγματα) τους κωδικούς. Προφανώς αν δεν περάσει η κίνηση μέσα από το Thomson τους, δε θα γίνεται registered.

    Ούτε του Elastix ο DHCP είναι ενεργοποιημένος.

    Επειδή έχω "προσφερθεί" πολλές φορές για πειραματόζωο σε κάθε εταιρία, βλέπε CYTA, Forthnet, OTE... κατέληξα πως όταν το PPPoE το αναλαμβάνει το πλήρως αξιόπιστο (αλλά περιορισμένο, το δέχομαι, εν τέλει ) Time Capsule, δεν έχω σχεδόν καμία αποσύνδεση, κόλλημα που να χρειάζεται restart και τρίτο και πιο σημαντικό είναι το επόμενο. Όταν τη σύνδεση την αναλαμβάνει το TimeCapsule σου δημιουργεί 2 ασύρματα δίκτυα, π.χ. ένα για σένα κι ένα guest. Πολύ χρήσιμο σε περιβάλλοντα με κόσμο... Αν το βάλω σε bridge mode δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι το κάνει καλύτερα (δεν το γνωρίζω ως συσκευή) μιας και ως router δεν έχει ρύθμιση static route που είναι απαραίτητο σε τέτοιες περιπτώσεις;
    Για πληροφοριακούς λόγους, με static route πώς θα μπορούσε να δουλέψει; Αφού η πλευρά του TC δε βλέπει την πλευρά του Thomson και το ανάποδο...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι να πω; Δεν ξέρω, αλλά από αυτά που έχεις αναφέρει το θεωρώ υπερεκτιμημένη συσκευή.
    Το Fritz 7270 που έχω, έχει πλήρες λειτουργικό Guest ασύρματο δίκτυο σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν δουλεύει (router ή modem ή switch/AP).
    Δεν συζητάω για άλλα που παίρνουν εναλλακτά firmware (DD-WRT κλπ).
    Τέλος πάντων, μηχανήματα του διαβόλου που λέει και ο πατέρας μου. Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 9.4(dB)
    Όχι ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα, αλλά "ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει" κι επειδή όταν τελικά σετάρεται και δουλεύει (γιατί έχει όπως είπα περάσει από πολλές διαφορετικές υλοποιήσεις) ξεχνάς πως υπάρχει... Μας έχει βολέψει κι ο δίσκος που έχει εσωτερικά για το backup μας, είναι κι ένα σκασμό λεφτά αγορασμένο και είπα να το παλέψω μέχρις εσχάτον πριν το βάλω στην άκρη ή τέλος πάντων το κάνω να δουλεύει σαν ένα κοινό router σε bridge mode...

    Ευχαριστώ όμως για την προσπάθεια Το εκτιμώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Perarg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πληροφοριακούς λόγους, με static route πώς θα μπορούσε να δουλέψει; Αφού η πλευρά του TC δε βλέπει την πλευρά του Thomson και το ανάποδο...
    Συνήθως όταν ένα modem είναι σε Bridge mode, δεν έχουμε πρόσβαση στο μενού του άμεσα και χρειάζονται ένα από τα 2 παρακάτω:
    α. Η εύκολη πρακτική, αλλά όχι πάντα λύση, είναι να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το πίσω router και με χρήση 2ου utp.
    β. Η βέλτιστη και σωστή λύση είναι να βρίσκονται σε διαφορετικά υποδίκτυα και να κάνουμε χρήση κανόνα static route.
    Η κύρια δουλειά του router είναι να συνδέει μεταξύ τους 2 διαφορετικά δίκτυα, κάνοντας το κατάλληλο routing.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τηλεφωνία της Cyta ως γνωστόν "ακούει" στο VC2 8/36.
    Προφανώς έδωσαν rule στο Thomson ώστε να την "ρίχνει" σε συγκεκριμένη θύρα ethernet πάνω στην οποία συνδέεται το *.
    Παρόμοια δυνατότητα έχω δει σε ρούτερ Vigor.
    Τελικά μόνο ότι δεν θέλουν δεν κάνουν οι λεβέντες.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Elastix και απόρριψη κλήσεων από συγκεκριμένους αριθμούς
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-14, 09:59
  2. Elastix και μουσική προ απάντησης κλήσης
    Από teok1979 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-13, 14:16
  3. Elastix και έξοδο-είσοδο ήχου σε μίκτη
    Από eXpLoDeR στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 14:53
  4. elastix ΚΑΙ DTMF
    Από bak στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-13, 17:23
  5. Thomson TG782 και θυρα USB
    Από Tickos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-13, 00:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας