Σελ. 11 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 385
  1. #151
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Παιδια , το 2013 ημουν εκπαιδευτης σε ΙΕΚ (2 ωρες την εβδομαδα για 4 μηνες , πληρωμη με ΑΕΔ , χωρις να είμαι ελευθερος επαγγελματιας). Υπάγομαι στην τροπολογια ως μισθωτος ή όχι ;
    Ξερει κανεις ;

  2. #152
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Και έτσι μάθαμε ότι δεν έχουν κανένα failover για μια τόσο κρίσιμη υποδομή. Ψάχνανε λέει τις εφεδρείες αφού έπεσε το σύμπαν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια , το 2013 ημουν εκπαιδευτης σε ΙΕΚ (2 ωρες την εβδομαδα για 4 μηνες , πληρωμη με ΑΕΔ , χωρις να είμαι ελευθερος επαγγελματιας). Υπάγομαι στην τροπολογια ως μισθωτος ή όχι ;
    Ξερει κανεις ;
    Αν έχεις μέχρι 5000 ευρώ εισόδημα και ψηφιστεί η τροπολογία, είσαι μισθωτός.

  3. #153
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Δεν εχει ψηφιστεί ακομη ;

  4. #154
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν τα υπεβαλε ο εργοδοτης σου ηλεκτρονικα στο taxisnet να εμφανιζονται στις αποδοχες σου;
    αν ναι, τα βαζεις στον κωδικο 307 και τικαρεις το 019.

  5. #155
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν τα υπεβαλε ο εργοδοτης σου ηλεκτρονικα στο taxisnet να εμφανιζονται στις αποδοχες σου;
    αν ναι, τα βαζεις στον κωδικο 307 και τικαρεις το 019.
    Ο 307 με 019 είναι για ατομική επιχερηση/ελ.επ., αφού αμείφθηκε με απόδειξη δαπάνης (απ'ότι κατάλαβα) τα βάζει στον 507 όπως πάντα.
    mathew ψηφίστηκε δεν ψηφίστηκε αν μπεις τώρα και δεις τι σου βγάζει θα ψάχνεις τα υπογλώσσια, περίμενε κανένα μήνα.

  6. #156
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το ποσο στο 507 φορολογειται ως ελεθερο επαγγελμα. ενω στο 307 προστιθεται στο εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες και εχει την μειωση φορου 2100€

  7. #157
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ποσο στο 507 φορολογειται ως ελεθερο επαγγελμα. ενω στο 307 προστιθεται στο εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες και εχει την μειωση φορου 2100€
    Ναι, και συμπληρώνεται μόνο αν είσαι επιτηδευματίας και υπό συγκεκριμένες προυποθέσεις, όχι όποτε θέλουμε για να μας βγούν τα νούμερα. Δες τις οδηγίες για 307 και 019 καθώς και την παρ.1 του άρθρου 45 του ΚΦΕ για λεπτομέρειες, δεν έχουν σχέση με την περίπτωση.
    Επίσης το ποσό στον 307 μεταφέρεται από τον 348 του Ε3, άρα είναι πολύ απίθανο να σε αφήσει να το συμπληρώσεις χωρίς να έχεις στείλει Ε3.

  8. #158
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν ειναι μονο για να μας βγουν τα νουμερα. Στο 507 σου ανοιγει νεο παραθυρο που ζητα να ξαναεισαγεις αφμ εργοδοτη, ποσο κλπ. Αυτο δεν εχει νοημα να ξαναγινει για ενα ποσο που ηδη εχει σταλει ηλεκτρονικα και εμφανιζεται στο αναδυομενο παραθυρο των μισθωτων εισοδηματων.

    Το 019 λεει:
    Είστε επιτιδευματίας που φορολογείται με τις διατάξεις παρ. 1 του άρθρου 45 ΚΦΕ;

    Το αρθρο 45 ΚΦΕ λεει εδω:
    http://epixeirisi.gr/actions/lemma/?item_id=4737489
    1. Εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι το εισόδημα που προκύπτει κάθε ένα οικονομικό έτος από μισθούς, ημερομίσθια, επιχορηγήσεις, επιδόματα, συντάξεις και γενικά από κάθε παροχή που χορηγείται περιοδικά με οποιαδήποτε μορφή είτε σε χρήμα είτε σε είδος ή άλλες αξίες για παρούσα ή προηγούμενη υπηρεσία ή για οποιαδήποτε άλλη αιτία, το οποίο αποκτάται από μισθωτούς γενικά και συνταξιούχους.
    Αρα αφορα ξεκαθαρα κοσμο που πληρωθηκε με καποια αποδειξη επαγγελματικης δαπανης αλλα ειναι ουσιαστικα μισθωτος, οχι ελευθερος επαγγελματιας.

    Και το 307 λεει:
    Εισόδημα από ατομ. επιχ. παροχής υπηρεσιών ή ελευθ. επαγγ. της παρ. 1 αρθρ. 45 ΚΦΕ

    Αν εισαι αληθινος ελευθερος επαγγελματιας και κανεις Ε3, συμπληρωνεις τον πινακα 4Δ και κυριως το 501 (Καθαρό εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα), οχι το 307

    Δεν ειμαι φοροτεχνικος/λογιστης βεβαια και δεν εχω την πολυτελεια να πληρωσω καποιον, αλλα απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω οσα γραφω και ετσι θα συμπληρωσω την δικη μου δηλωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntoremi : 30-04-14 στις 08:10.

  9. #159
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    mathew ψηφίστηκε δεν ψηφίστηκε αν μπεις τώρα και δεις τι σου βγάζει θα ψάχνεις τα υπογλώσσια, περίμενε κανένα μήνα.
    Ηδη εχω αρισει να παιρνω υπογλωσια.
    Γιατι λες να περιμενω κανενα μηνα ; Θα αλλαξει κατι ;

  10. #160
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι φοροτεχνικος/λογιστης βεβαια και δεν εχω την πολυτελεια να πληρωσω καποιον, αλλα απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω οσα γραφω και ετσι θα συμπληρωσω την δικη μου δηλωση.
    Τώρα τι να σου πω. Καταλαβαίνεις λάθος. Στην παράγραφο 1 του 45 δες την περίπτωση εε. Δες τις οδηγίες του Ε3 για τον κωδικό 348. Όταν λέμε "Εισόδημα από ατομ. επιχ. παροχής υπηρεσιών ή ελευθ. επαγγ." εννοούμε...αυτό που λέμε, εισόδημα από ατομ. επιχ. παροχής υπηρεσιών ή ελευθ. επαγγ., όχι εισόδημα που το βαφτίσαμε έτσι επειδή μας βολεύει. Το ίδιο και για το "Είστε επιτηδευματίας που φορολογείται με τις διατάξεις παρ. 1 του άρθρου 45 ΚΦΕ;", πιο σαφές δε γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηδη εχω αρισει να παιρνω υπογλωσια.
    Γιατι λες να περιμενω κανενα μηνα ; Θα αλλαξει κατι ;
    Περίμενε να ψηφιστεί η τροπολογία και να αρχίσουν να κάνουν την εκκαθάριση με τα νέα δεδομένα. Αν είσαι εντός των ορίων θα δεις λογικά μηδενικό (μην ξεχάσεις και αποδείξεις).

  11. #161
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γιατι εστιαζεις μονο στην περιπτωση εε;; Η αρχη της παραγραφου 1 που μιλα ξεκαθαρα για μισθωτους δεν σου κανει;

    Επισης το "ειστε επιτιδευματιας που φορολογειται με τις διαταξεις παρ. 1 του άρθρου 45 ΚΦΕ" σημαινει "εισαι επιτιδευματιας αλλα φορολογεισαι ως μισθωτος". Οταν λοιπον εγω πληρωθω ψιλολογια χρηματα με 1-2 αποδειξεις επαγγελματικης δαπανης (ουτε βιβλια εχω, ουτε τιμολογιο εκοψα, ουτε εναρξη εχω κανει) τοτε ειμαι μεν ελευθερος επαγγελματιας που πρεπει ομως να φορολογηθω ως μισθωτος. Εμενα μου ειναι ξεκαθαρη η διατυπωση.

    Απο κει και περα, ο καθενας κανει ο,τι καταλαβαινει ή απευθυνεται σε λογιστη (και τον πληρωνει).

  12. #162
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Είσαι επιτηδευματίας σημαίνει ένα και μόνο ένα πράγμα, έχεις κάνει έναρξη και έχεις βιβλία. Ο 019 λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να κόβεις ΑΠΥ για να τον τσεκάρεις. Και μόνο που μπερδεύεις τον ελεύθερο επαγγελματία με τον επιτηδευματία δείχνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσεις λογιστή ή τουλάχιστον να αγοράσεις έναν καλό οδηγό για να μην κάνεις κανένα σοβαρό λάθος και τρέχεις. Αν και κατά 99% δε θα σε αφήσει να συμπληρώσεις 307 και 019 χωρίς Ε3, οπότε είναι ακαδημαική η συζήτηση.

  13. #163
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://www.express.gr/news/finance/7...218742312.php3
    ΠΙΝΑΚΑΣ 4
    «ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ»

    Προστίθενται οι εξής περιπτώσεις (5-8) στον πίνακα 4Α:

    - Κωδικός 307: εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθ. επαγγ. της παρα. 1. αρθρο 45ΚΦΕ. Αφορά στους ελεύθερους επαγγελματίες και επιτηδευματίες που έχουν μέχρι τρεις εργοδότες και με υπογεγραμμένη σύμβαση εργασίας. Οι περιπτώσεις αυτές φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών.
    τις επομενες μερες θα περασω κι απο την κοντινη μου ΔΟΥ να ρωτησω για σιγουρα.

  14. #164
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.express.gr/news/finance/7...218742312.php3


    τις επομενες μερες θα περασω κι απο την κοντινη μου ΔΟΥ να ρωτησω για σιγουρα.
    Και τις κρατησεις που τις δηλώνουμε ; Στο 605 που αφορα παρακρατηση 20% ή στο 315 των μισθωτων ;

  15. #165
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τις κρατησεις που τις δηλώνουμε ; Στο 605 που αφορα παρακρατηση 20% ή στο 315 των μισθωτων ;
    Εσύ πουθενά, αν δεν είναι προσυμπληρωμένες στον 605 επικοινώνησε με τον εργοδότη.

Σελ. 11 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορολογια εισοδηματος 2013
    Από cool11 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1075
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 13:30
  2. Έκπτωση Φόρου εισοδήματος μέσω της δαπάνης ενοικίου...
    Από anasm στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-13, 13:48
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 20:55
  4. Φορολογια εισοδηματος 2012
    Από cool11 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 382
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας