Σελ. 26 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526
Εμφάνιση 376-385 από 385
  1. #376
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Λογω της γυναίκας μου θεωρουμαι φορολογικός κάτοικος ελλάδας

    Για εισοδημα Α εχω φορολογηθεί εδω (Σουηδια) με το ποσό Β.

    Αν φορολογουμουν στην ελλαδα θα έπρεπε να πληρώσω φόρο Γ και εισφορά Δ,

    όμως Β > Γ + Δ

    παρολα αυτα το ταξις επιμένει να μου χρεώνει την εισφορά Δ.

    Οποτε ουσιαστικά καλούμαι να πληρώσω για τα εισοδηματα μου το ποσο

    Ε = Β + Δ το οποιο ειναι μεγαλύτερο απο το Γ + Δ που θα έπρεπε να πληρώσω σαν φορολογούμενος στην ελλάδα

    Γραφουν στα παλια τους υποδηματα ολες τις διακρατικες συμφωνιες για την αποφυγη διπλής φορολογιας αλλα και την φορολογική ισοτητα γιατι καλούμαι να πληρώσω περισσότερο απο οτι ενας συμπολίτης μου με τα ιδια ακριβως εισοδήματα

  2. #377
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν η Σουηδία τηρεί τις διακρατικες συμφωνίες για την
    φορολογική ισότητα, γιατί επιβάλλει μεγαλύτερο φόρο
    από αυτόν που θα σου επέβαλλε η Ελλάδα;

  3. #378
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    η σουηδια επιβάλει τον φόρο που πρέπει συμφωνα με τον σουηδικο νόμο, η ελλαδα δεν μπορεί να φορολογήσει επιπλέον αυτα τα εισοδηματα.
    αν η σουηδία μου επέβαλλε μικρότερο φόρο απο οτι θα επρεπε να πληρώσω για τα ιδια ισοδηματα στην ελλάδα, την διαφορά θα την πλήρωνα στην ελλάδα

  4. #379
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Εντάξει, από τη μια μεριά έχουμε τον σουηδικό
    νόμο και από την άλλη τον ελληνικό!
    Πάρ' τον ένα και χτύπα τον άλλο...

  5. #380
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ας πανε να ζητησουν τα χρήματα απο τους Σουηδούς #leftayparxoun

    - - - Updated - - -

    Η εφορία μπορεί να ταλαιπωρεί και τους Ελληνες του... εξωτερικού

    Spoiler:

    «Εχω μια βδομάδα στην Ελλάδα, αλλά αντί για διακοπές ξημεροβραδιάζομαι στην εφορία», διηγείται Ελληνας εργαζόμενος στη Γερμανία. «Το χειρότερο, δε, είναι ότι τελικά θα φορολογηθώ διπλά». Η περίπτωσή του δεν αποτελεί εξαίρεση, αλλά κανόνα. Η ελληνική εφορία φαίνεται ότι ταλαιπωρεί τους φορολογουμένους, όσο μακριά και αν πάνε. Η ρίζα του κακού βρίσκεται στην ασάφεια γύρω από την αλλαγή φορολογικής κατοικίας, καθώς κάθε ΔΟΥ απαιτεί διαφορετικά έγγραφα. Επισήμως, κάτοικος εξωτερικού θεωρείται όποιος ζει πάνω από 183 μέρες εκτός συνόρων, κάτι που παλαιότερα αποδεικνυόταν με μια υπεύθυνη δήλωση και τη φορολογική δήλωση που κατέθεταν στη χώρα κατοικίας τους. «Εδώ και ενάμιση χρόνο, που οι νεομετανάστες έχουμε πολλαπλασιαστεί, τα απαιτούμενα έγγραφα έχουν αυγατίσει!», λένε οι υπόχρεοι. Οι κατά τόπους εφορίες ζητούν συμβόλαιο εκμίσθωσης σπιτιού, συμβόλαιο εργασίας, «και μάλιστα αορίστου χρόνου, που δεν συνηθίζεται καθόλου έξω», πιστοποιητικό εγγραφής στον δήμο, πιστοποίηση από το ελληνικό προξενείο, «την ώρα που πολλά προξενεία έχουν καταργηθεί», ενώ σε περίπτωση φορολογουμένου που ισχυρίστηκε ότι ζούσε εκτός συνόρων ήδη από φοιτητής, απαιτήθηκε αντίγραφο του πτυχίου. «Και όλα αυτά με την περίφημη σφραγίδα της Χάγης, που απαιτεί περισσότερη αναμονή σε ουρές».

    Πιο πολύπλοκη είναι η κατάσταση για όσα παντρεμένα ζευγάρια μοιραία «χωρίστηκαν» κατά τη μετανάστευση, καθώς το ένα μέλος βρήκε εργασία στο εξωτερικό και το άλλο παρέμεινε στην Ελλάδα. «Το ελληνικό σύστημα απαιτεί οι παντρεμένοι να κάνουν από κοινού φορολογική δήλωση, όσο αναχρονιστικό και αν αυτό ακούγεται!», καταγγέλλει πελαγωμένη έτερη φορολογούμενη.

    Το ζήτημα είναι ότι σπάνια μπορεί να διαφωτίσει τους ενδιαφερόμενους ένας επαγγελματίας φοροτεχνικός, καθώς τα δεδομένα συνεχώς αλλάζουν. «Ρωτάμε λογιστές και αυτοί σηκώνουν τα χέρια ψηλά», αναφέρει στην «Κ» Ελληνίδα εργαζόμενη στο Κατάρ. «Η διαδικασία αλλαγής φορολογικής κατοικίας καθίσταται πλέον εξαιρετικά δυσχερής και χρονοβόρος, σε ορισμένες περιπτώσεις η ολοκλήρωσή της μπορεί να υπερβεί το ένα έτος», σημειώνει στην «Κ» η διευθύντρια του Τμήματος Φορολογικών Υπηρεσιών της KPMG, κ. Ανέζα Σταύρου, αφού «οι εφορίες είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικές όταν οι εργαζόμενοι μεταναστεύουν σε χώρες με προνομιακό φορολογικό καθεστώς (π.χ. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα)». Διάχυτη είναι η αίσθηση μεταξύ των Ελλήνων του εξωτερικού ότι η εν λόγω δυστοκία του συστήματος είναι ηθελημένη, προκειμένου τα ταμεία του κράτους να μη στερηθούν τα έσοδα από την ισχύουσα φορολογία. «Μας αντιμετωπίζουν εκ προοιμίου, λες και σκοπεύουμε να κλέψουμε το ελληνικό κράτος».

    Το θέμα έχει φτάσει μέχρι τη Βουλή. Προ ολίγων ημερών, τέσσερις βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κατέθεσαν σχετική ερώτηση στον υπουργό Οικονομικών. «Πολλοί Ελληνες που εργάζονται στο εξωτερικό και τυγχάνει να έχουν κάποιο πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα στην Ελλάδα (π.χ. ενοίκιο) κινδυνεύουν να φορολογηθούν για το εισόδημα που απέκτησαν στο εξωτερικό δύο φορές», ανέφεραν συγκεκριμένα. «Για το οικονομικό, μάλιστα, έτος 2013 ήταν υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή της φορολογικής δήλωσης. Ομως στο ηλεκτρονικό έντυπο δεν υπήρχε αντίστοιχο πεδίο όπου να δηλώνεται το φορολογικό πιστοποιητικό από χώρες του εξωτερικού». Για τη μείωση κατά το δυνατόν την ταλαιπωρίας, η κ. Σταύρου συστήνει σε όσους τώρα αποφασίζουν να μεταναστεύσουν «να επικοινωνήσουν άμεσα με την αρμόδια ΔΟΥ και να την ενημερώσουν για την επικείμενη αλλαγή».


    http://www.kathimerini.gr/771716/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/h-eforia-mporei-na-talaipwrei-kai-toys-ellhnes-toy-e3wterikoy

  6. #381
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογω της γυναίκας μου θεωρουμαι φορολογικός κάτοικος ελλάδας

    Για εισοδημα Α εχω φορολογηθεί εδω (Σουηδια) με το ποσό Β.

    Αν φορολογουμουν στην ελλαδα θα έπρεπε να πληρώσω φόρο Γ και εισφορά Δ,

    όμως Β > Γ + Δ

    παρολα αυτα το ταξις επιμένει να μου χρεώνει την εισφορά Δ.

    Οποτε ουσιαστικά καλούμαι να πληρώσω για τα εισοδηματα μου το ποσο

    Ε = Β + Δ το οποιο ειναι μεγαλύτερο απο το Γ + Δ που θα έπρεπε να πληρώσω σαν φορολογούμενος στην ελλάδα

    Γραφουν στα παλια τους υποδηματα ολες τις διακρατικες συμφωνιες για την αποφυγη διπλής φορολογιας αλλα και την φορολογική ισοτητα γιατι καλούμαι να πληρώσω περισσότερο απο οτι ενας συμπολίτης μου με τα ιδια ακριβως εισοδήματα
    Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει στην ελληνικη φορολογικη σου δηλωση να εμφανισεις εσοδα που εχεις σε αλλο κρατος. Σιγα μην μπορουνε να τα βρουνε τα τζιμανια της ελληνικης εφοριας. Εδω δεν μπορουν να κανουν τα απλα...

  7. #382
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Να ρωτήσω και εγώ.

    Τι γίνεται με αυτήν την προκαταβολή φόρου;

    Αν εγώ βγάλω λιγότερα λεφτά από πέρυσι του χρόνου και έχω λιγότερη φορολογία, θα μου επιστρέψει κάποιος τη διαφορά; ή θα την κρατήσουν με διάφορε προφάσεις;
    Sent From My Computer Using Firefox

  8. #383
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Θεωρητικά αφαιρείται από το εισόδημα του επόμενου έτους. Αν όλος ο φόρος του επόμενου έτους είναι μικρότερος από την προκαταβολή τότε πρέπει να σου επιστρέψουν και το υπόλοιπο της διαφοράς.

    Δικαιολογίες μπορείς να ακούσεις, από το "δεν έχουμε φράγκο" μέχρι οτι έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές οπότε θα σου πούνε είτε για συμψηφισμό είτε να πληρώσεις τις οφειλές για να πάρεις τα άλλα...

  9. #384
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά αφαιρείται από το εισόδημα του επόμενου έτους. Αν όλος ο φόρος του επόμενου έτους είναι μικρότερος από την προκαταβολή τότε πρέπει να σου επιστρέψουν και το υπόλοιπο της διαφοράς.

    Δικαιολογίες μπορείς να ακούσεις, από το "δεν έχουμε φράγκο" μέχρι οτι έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές οπότε θα σου πούνε είτε για συμψηφισμό είτε να πληρώσεις τις οφειλές για να πάρεις τα άλλα...
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλώς επειδή είναι απατεώνες, δεν είναι το πρόβλημά μου να πάρω επιστροφή. Το πρόβλημά μου είναι αν η επιστροφή φόρου είναι ένα έμμεσο δάνειο προς τους εν λόγω απατεώνες και τελικά αν αυτό θα μου επιστραφεί με όποιον τρόπο. Ληξιπρόθεσμες δεν έχω (ακόμα)
    Sent From My Computer Using Firefox

  10. #385
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλώς επειδή είναι απατεώνες, δεν είναι το πρόβλημά μου να πάρω επιστροφή. Το πρόβλημά μου είναι αν η επιστροφή φόρου είναι ένα έμμεσο δάνειο προς τους εν λόγω απατεώνες και τελικά αν αυτό θα μου επιστραφεί με όποιον τρόπο. Ληξιπρόθεσμες δεν έχω (ακόμα)
    Σήμερα είδα και αυτό που νομίζω εξηγεί καλύτερα:

    Ι. Άρθρο 42. Επιστροφή φόρου

    1. Εάν ο φορολογούμενος δικαιούται επιστροφή φόρου, η Φορολογική Διοίκηση, αφού συμψηφίσει τους οφειλόμενους από τον φορολογούμενο φόρο με το ποσό προς επιστροφή, προβαίνει στην επιστροφή της τυχόν προκύπτουσας διαφοράς.

    2. Το επιστρεπτέο ποσό καταβάλλεται στον φορολογούμενο εντός ενενήντα (90) ημερών από την υποβολή έγγραφου αιτήματος του φορολογουμένου, εκτός εάν προβλέπεται μικρότερο χρονικό διάστημα από άλλη διάταξη της φορολογικής νομοθεσίας.

    3. Με έγγραφη δήλωση που περιλαμβάνεται στην αίτηση επιστροφής του φορολογουμένου, το επιστρεπτέο ποσό παρακρατείται με σκοπό το συμψηφισμό του με μελλοντικές οφειλές του φορολογουμένου.

    4. Η αξίωση για επιστροφή φόρου, ο οποίος καταβλήθηκε αχρεώστητα παραγράφεται κατά το χρόνο που παραγράφεται το δικαίωμα της Φορολογικής Διοίκησης για έκδοση πράξης προσδιορισμού φόρου, σύμφωνα με τις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 36 του Κώδικα αναφορικά με την αντίστοιχη φορολογική υποχρέωση από την οποία πηγάζει η αξίωση προς επιστροφή.

Σελ. 26 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορολογια εισοδηματος 2013
    Από cool11 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1075
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 13:30
  2. Έκπτωση Φόρου εισοδήματος μέσω της δαπάνης ενοικίου...
    Από anasm στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-13, 13:48
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 20:55
  4. Φορολογια εισοδηματος 2012
    Από cool11 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 382
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας