Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22

Θέμα: ESET και Mac

  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω το ESET NOD32 Antivirus που είναι για windows. Προσπάθησα να το βάλω σε Mac αλλά δε μπόρεσα. Πάνω στην συσκευασία όμως αναγράφει και για Mac. Πως μπορώ να το εγκαταστήσω??
    Αν δεν μπορέσω, μπορώ να κατεβάσω το ESET Cyber Antivirus που είναι για Mac και να βάλω το κλειδί από την συσκευασία που έχω, θα το δεχτεί??

  2. #2
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Πεύκη
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG300N
    Δεν υπάρχουν virus στα Mac !!!!.

    Τόσο το ESET όσο και οποιοδήποτα άλλο antivirus software δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα,
    αντίθετα κάποια από αυτά αποσταθεροποιούν το σύστημα.
    ...κι όταν όλα αποτύχουν, ρίξε μια ματιά στο manual !

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    Orange España
    Router
    Orange Livebox
    Path Level
    Fastpath
    Για να είμαστε 100 % ακριβείς ιοί για OSX υπάρχουν. Xρησιμοποιώ Mac από το 2004 και έχω ακούσει 2 φορές για viruses. Έχω ακούσει αλλά δεν έχω κολλήσει ποτέ σε κανένα από τα 25 περίπου Macs που χρησιμοποιώ και συντηρώ

  4. #4
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Πεύκη
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG300N
    Φίλε μου, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

    Στο περιβάλλον Mac OS X δεν απαντώνται ιοί, πάντως επικράτησε ο χαρακτηρισμός virus και για το trojan ή trojan horse, το malware δηλαδή που απαντάται σε Mac computers.

    • Virus είναι software σχεδιασμένο να καταστρέφει αρχεία και φακέλους σε συστήματα Windows. Ο τεχνικός δε προσδιορισμός του είναι ένα κακόβουλο πρόγραμμα που εγκαθίσταται, ενσωματώνεται αυτόβουλα μέσα σε ένα άλλο πρόγραμμα (εφαρμογή) ή σε αρχείο και εξαπλώνεται, διαδίδεται σε άλλα computers.

    • Trojan ή trojan horse αποκαλούνται όλες οι μορφές malware που μπορεί να προσβάλλουν το Mac OS X. Πρόκειται για software (εφαρμογές, preference panes, utilities) που δεν κινεί υποψίες, όμως στην πραγματικότητα εγκαθιστά λογισμικό που ανοίγει μια "πίσω πόρτα" (back door) στο σύστημα. Αυτή η πίσω πόρτα λοιπόν επιτρέπει στον hacker πρόσβαση στα αρχεία και θεωρητικά σε όλο το OS X. Ένα μολυσμένο από trojan μηχάνημα τυπικά γίνεται τμήμα ενός botnet (μηχανήματα, που τα συστήματα ασφαλείας τους έχουν παραβιασθεί και ελέγχονται πλέον από τρίτους μέσω network protocols όπως IRC και HTTP).

    * Ζητώ κατανόηση για την αναλυτική περιγραφή, όμως το νήμα μπορεί να διαβάζουν και φίλοι που ενδέχεται να μην είναι τεχνικά καταρτισμένοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος igiorgio : 20-12-13 στις 16:01.
    ...κι όταν όλα αποτύχουν, ρίξε μια ματιά στο manual !

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    Orange España
    Router
    Orange Livebox
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία για να είμαι λοιπόν και εγώ πιο ακριβής ούτε virus, ούτε worms, ούτε malware δεν έχω βρει ποτέ σε OSX ούτε έχω ακούσει κάποιον χρήστη να αναφέρει κάτι. Δουλεύω σε εταιρεία που έχουμε περίπου 30-40 Macs όλων των ειδών και χύμα χωρίς antivirus (μέχρι πριν 3 χρόνια και χωρίς firewall). Ούτε στο Server λειτουργικό μου χει τύχει κάτι. Βέβαια κατά καιρούς όλο και κάποιος γράφει σε κανα forum αλλά προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πότε τπτ.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Πεύκη
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG300N
    Εφ' όσον κάνει κανείς ασφαλές computing, περιληπτικά δηλαδή χρησιμοποιεί γνήσια προγράμματα, δεν επισκέπεται αφερέγγυες ιστοσελίδες και δεν ανοίγει οτιδήποτε του έλθει με email δεν υπάρχει περίπτωση να μπλέξει με trojans ή με οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να απειλήσει το Mac OS X.

    Ενώ βέβαια συνιστάται να αποφεύγει χρήση του Java στο δίκτυο (όχι το JavaScript), είναι ο αδύναμος κρίκος για όλα τα λειτουργικά συστήματα.
    ...κι όταν όλα αποτύχουν, ρίξε μια ματιά στο manual !

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    Orange España
    Router
    Orange Livebox
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως πολλές φορές, επίτηδες, έχω κάνει όλα τα "don't" σχετικά με ασφάλεια αλλά και πάλι... τπτ... Θα σταματήσω να ποστάρω γιατί θα με περάσουν για πωλητή της Apple :P

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A

  9. #9
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Από τι στιγμή που (άθελα σου) εκτελείς κώδικα δεν υπάρχει λειτουργικό που να μην επειρεάζεται από malware.

    http://www.cnet.com/news/detecting-a...lware-in-os-x/

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hannibal_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τι στιγμή που (άθελα σου) εκτελείς κώδικα δεν υπάρχει λειτουργικό που να μην επειρεάζεται από malware.

    http://www.cnet.com/news/detecting-a...lware-in-os-x/
    Δεν διαφωνω απλα το αναφερω γιατι ακουω συχνα για το ΜΥΘΟ που λενε καποιοι οτι τα mac δεν κολανε τιποτα Καποιοι μαλιστα λενε και το κορυφαιο "εγω δεν εχω κοληση τιποτα και για αυτο δεν εχω προστασια, δεν χρειαζεται, εχω Mac..." Φυσικο ειναι να νομιζουν οτι δεν εχουν τιποτα αφου δεν εχουν εργαλειο να κανει την διαγνωση ...

  11. #11
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνω απλα το αναφερω γιατι ακουω συχνα για το ΜΥΘΟ που λενε καποιοι οτι τα mac δεν κολανε τιποτα Καποιοι μαλιστα λενε και το κορυφαιο "εγω δεν εχω κοληση τιποτα και για αυτο δεν εχω προστασια, δεν χρειαζεται, εχω Mac..." Φυσικο ειναι να νομιζουν οτι δεν εχουν τιποτα αφου δεν εχουν εργαλειο να κανει την διαγνωση ...
    Ναι ο μύθος υπάρχει γενικότερα σε *nix συστήματα ότι δεν έχουν προβλήματα και δεν κολάνε τίποτα.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Τεσπα, το θέμα είναι ότι AV δεν χρειάζεται σε MAC όπως δεν χρειάζεται σε Linux και άλλα τέτοια συστήματα με βάση το unix.

    Ισχύει πάντα ότι ο χρήστης πρέπει να προσέχει, αλλά σε ενημερωμένο σύστημα, χωρίς εγκατάσταση "μυστήριων" εφαρμογών, σε OSX δεν έχεις κανένα θέμα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #13
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ισχύει πάντα ότι ο χρήστης πρέπει να προσέχει, αλλά σε ενημερωμένο σύστημα, χωρίς εγκατάσταση "μυστήριων" εφαρμογών, σε OSX δεν έχεις κανένα θέμα.
    με τι λογικη που το λες δεν χρειάζεται ουτε στα Windows
    Anyway εγω απλα ηθελα να αναφέρω οτι ειναι μυθος οτι τα MAc δεν κολανε (δεν κολανε ιους αλλα κολανε malware adware κτλ )

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Αλήθεια είναι αυτό, αλλά τα παράθυρα είναι πιο ευπαθή από την μάνα τους, και... (σημαντικό "και") τα κυνηγάνε πιο πολύ οι δημιουργοί κακόβουλων προγραμμάτων.

    Η Μ$ έβαλε AV στο λειτουργικό από μόνη της, τυχαίο; Δεν νομίζω...
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #15
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Κατα την ταπεινή μου αποψη αυτο που ειπες ειναι και ο κυριότερος λογος που ακομα δεν υπαρχουν virus (υπαρχουν malware adware trojan... )

    Δεν ασχολουνται οι δημιουργοί ιων να φτιαξουν γιατι τα Μac χρισιμοπουνται ελαχιστα στο κοσμο οποτε θα εκαναν και μικρη ζημία
    Επισης τα περισσοτερα απο αυτα δε τα βαζουν καν στο ιντερνετ αφου τα εχουν για επαγγελματικούς λογους και χρηση οπως photoshop κτλ και δεν εχουν τιποτα αλλο φορτωμένο εκτος απ τα προγραμματα εργασιας

    η MS δεν εβαλε ΑV εβαλε firewall To ιδιο εγινε και στα Mac Στα OS X Yosemite υπαρχει firewall προεγκατεστημενο Τυχαιο? δε νομιζω ...

    ps. αντιθετα στο iphone που ασχοληθηκαν δεν δυσκολεύονται να παρακάμπτουν οτιδήποτε σε χρονο μηδεν (βλ. jailbrake)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γιατί ESET Mail Security; (Windows Exchange Server)
    Από Charis.a στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-13, 16:25
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-13, 16:47
  3. vDSL, DNS, connection problem και ESET
    Από paxara στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-13, 05:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας