Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Kαι πάνω που το συνηθίσαμε...

    Όποια βελτίωση πάντως είναι ευπρόσδεκτη.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σιγά σιγά προετοιμάζουν την αγορά για τα 9 και την επιστροφή σε κάτι σωστό. Η μεγαλύτερη αποτυχία των 8 ήταν ότι δεν ακούμπησαν σε κανένα περιβάλλον εργασίας. Ένα αντιπαραγωγικό έκτρωμα για τους περισσότερους business χρήστες.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα XP, αρα δεν υπαρχει λογος για τα 7.
    Τα 7 ειναι κλάσεις ανώτερα από τα XP. Ε μη τρελαθούμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι γιατί στα 8.1 είναι ενσωματωμένο το skydrive. Βλέπεις όλους τους φακέλους σου, ακόμα και αν δεν είναι σωσμένοι τοπικά, με ενα δεξί κλικ στο φάκελο επιλέγεις αν θες να είναι on-line only ή available offline. Το ίδιο ισχύει για το integration του office.
    Βάλε και το back up ρυθμίσεων κλπ που σου επιτρέπει.

    Για τον ΙΕ στα 8.1 λειτουργεί σαν τον chrome. Aν ανοίξω τabs στο ένα pc, και κανω login σε κάποιο αλλο με τα στοιχεία μου μπορώ να τα ανοίξω και εκεί κλπ κλπ.

    Για όσους δουλεύουν στο οικοσύστημα της MS η βελτίωση είναι τεράστια από τα 7 στα 8.1. Για τους υπόλοιπους δεν βλέπω σοβαρό λόγο αναβάθμισης.
    Ζεις μια χαρά χωρις αυτά. Δεν ειναι λόγος να πετάξεις τα 7 για τα 8, ειδικά με ένα εκτρωμα για interface που σου βάζουν.
    Σημείωση, εχω 7 enterprize στη δουλειά και 8.1 στο σπίτι. Ο λόγος που δεν έχω ξηλώσει τα 8.1 για ένα linux ειναι μόνο ο χρόνος.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Ασχολούμε με υπολογιστές απο τα 5μου και τον Spectrum.
    Οσες φορές έχω κάτσει σε 8αρια εχω αναθεματίσει την ώρα και την στιγμή.
    Να μην συζητήσω στο πόσα laptop έχω ξηλώσει τα 8αρια και έχω βάλει 7αρια κατα απαίτηση των χρηστών τους!

  5. #20
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Ανεξάρτητα από τη συζήτηση 7 vs 8, το Start menu το χρησιμοποιώ μόνο για γράφω το πρόγραμμα που θέλω να εκτελέσω, όπως και στα 8, οπότε το ίδιο μου κάνει. Τα tiles είναι άλλη συζήτηση

  6. #21
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Η Start Screen συνηθίζεται. Δε μπορώ να καταλάβω τον ντόρο που γίνεται για ένα μίνι μενού έναντι ενός full screen. Τι κάνατε δηλαδή με το Start menu; Το ανοίγατε όλη τη μέρα και το κοιτούσατε με τις ώρες και η Start Screen σας χαλάει την αισθητική; Τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας χρήστης με το μενού; Ανοίγει εφαρμογές, αναζητάει και κλείνει τον υπολογιστή. Τίποτα παραπάνω! Ακριβώς τα ίδια που κάνει και με τη Start Screen, που στην περίπτωση των αποτελεσμάτων αναζήτησης εμφανίζονται και πολύ καλύτερα οργανωμένα. Τα tiles και η χρησιμότητά τους είναι άλλο θέμα, για το κομμάτι της αναζήτησης/εκτέλεσης/χρήσης Η/Υ μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου. Να πω ότι η Start Screen σου αποσπάει την προσοχή όταν την ανοίγεις, γι' αυτό γίνεται το όλο θέμα; Δεκτό, αλλά και πάλι μπορείς να το συνηθίσεις.
    Όπως και νά 'χει, συμφωνώ πως εξ' αρχής θα έπρεπε να είχε αφήσει το παλιό μενού ως fall back επιλογή για όσους δε μπορούν χωρίς αυτό, όπως έκανε με τα XP. Σταδιακά, όπως είπε φίλος πιο πάνω, θα απαξιωνόταν και εν τέλει μετά από 1-2 εκδόσεις θα το καταργούσε και κανείς δε θα διαμαρτυρόταν (όπως το κατήργησε και στα 7 το "κλασσικό" μενού Έναρξης).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε όχι και "έγκυρος" ο Θαρό.
    Δε ξέρω αν στην 8ετία που αναφέρεις έγραφε πατάτες, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια που τον διαβάζω έχει πέσει μέσα σε ό,τι έχει γράψει (πχ επαναφορά κουμπιού Έναρξης, 3 GDR εκδόσεις στα WP, λίστα χαρακτηριστικών τους κλπ). Δε ξέρω εάν άλλαξαν οι πηγές του ή σοβαρεύτηκε ο ίδιος, πάντως τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο απ' τον ανεκδιήγητο Eldar Murtazin που είναι πιο καταστροφολόγος και από διάφορους Έλληνες δημοσιογραφίσκους...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην συζητήσω στο πόσα laptop έχω ξηλώσει τα 8αρια και έχω βάλει 7αρια κατα απαίτηση των χρηστών τους!
    Και άλλα πόσα λάπτοπ έχω συναντήσει με 8 και όταν ρωτούσα τους χρήστες "θέλετε να σας βάλω τα 7, θα σας μπερδέψουν" μου απαντούσαν "μια χαρά είναι, άστα". Είναι θέμα συνήθειας.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-07-2003
    Περιοχή
    Αποδημος Ελληνισμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/40
    ISP
    AIM Τσεχια
    Συμφωνω οτι ειναι θεμα συνηθειας αν και στα 8.1 η προσθηκη του κουμπιου εστω και με αυτη την μορφη ηταν απαραιτητη. Δουλευω servers με 2012 απο remote desktop και ριχνω καταρες που δεν υπαρχει αυτο το κουμπι.
    Νothing that you learned from ash and debris...

  8. #23
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε με το καλό να διορθώσουν και το αισθητικό μέρος του UI το οποίο μοιάζει με σκίτσο 5χρονου
    Εγω απο την πρωτη στιγμη στα 8 λατρεψα το UI, πλεον τα 7ρια με τις διαφανειες και τις σκιουλες μου φαινονται σαν παιχνιδι απο τα Jumbo για 7-12

  9. #24
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απο την πρωτη στιγμη στα 8 λατρεψα το UI, πλεον τα 7ρια με τις διαφανειες και τις σκιουλες μου φαινονται σαν παιχνιδι απο τα Jumbo για 7-12
    ειναι αυτο που λεμε προσωπικο γουστο του καθενος...
    εγω παλι οσο εχω χειριστει 8 σε laptop φιλης απλα αγανακτησα την ωρα και την στιγμη και φυσικα εμενα μου φαινεται ακριβως το αντιθετο αποτι πιστευεις εσυ για τα 7 σε σχεση με τα 8...

    ps: δε ξερω σε desktop πως φαινεται παντως στο laptop αυτη η αρχικη οθονη πρεπει να ειναι οτι χειροτερο μπορει να εχει σκεφτει καποιος... μιλαμε μερικα sec εψαχνα κατι και κουραστηκα...
    ps2: επισης μου εκανε εντυπωση πως ειναι φρεσκο γενικα το laptop με i7 κιολας και σερνεται χωρις να εχει τιποτα ιδιαιτερο πανω...(δε το εχω ψαξει γιατι απλα οσο το χειριστηκα μου εκανε εντυπωση οπως και στην κατοχο του που ειπε πως ειναι ετσι απο την αρχη)
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  10. #25
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα δεν είναι να επιβάλει ο καθένας τι γουστάρει ή τι νομίζει στον άλλον εδώ μέσα.

    Το start menu / task bar των 7 δεν είναι ίδιο με το Start menu / task bar των XP . Προσωπικά δεν με βόλεψε καθόλου και το θεωρώ απαράδεκτο. Με υποχρέωσε - ανάγκασε ουσιαστικά να το μην χρησιμοποιώ άλλη λειτουργία του πέραν του search program and files feature του... που πρακτικά μου είναι παντελώς άχρηστο όταν πίνω καφέ, τρώω την πίτσα μου , ξύνω τα @@ μου κτλ , αφού αναγκάζομαι ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ για να πληκτρολογίσω κάτι το οποίο στο παρελθόν το είχα διαθέσιμο και οργανωμένο σε ομάδες όμορφα και τακτικά με 2-3 click. (και όχι , δεν γουστάρω να βάζω στο PC μου Χ επιπλέον programs για να επαναφέρω παλαιά λειτουργικότητα προηγούμενης έκδοσης των Windows) .

    Είναι απλό το θέμα , πολλές φορές υπάρχουν λάθος άτομα σε θέσεις που παίζουν καθοριστικό ρόλο. Έτσι και τώρα , έτρεξε ένας ανάπηρος το Project (είχε κ άλλους) και προφανέστατα έβγαλαν λάθος συμπεράσματα.
    Έχεις μετά και μία εποχή που διοικούν στοκάδια εμπορικοί , ε δεν χρειάζεται και πολύ.

    Μονάχα από σεβασμό για λόγους συνήθειας ενός Α ποσοστού του αγοραστικού κοινού της η Microsoft θα έπρεπε να έχει Profiles του Interface σε XP, 7 , 8 .-
    Είναι ηθικό και πρακτικό το θέμα . Klein mein για τις παραπάνω εργατοώρες που απαιτούνται .

  11. #26
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα δεν είναι να επιβάλει ο καθένας τι γουστάρει ή τι νομίζει στον άλλον εδώ μέσα.

    Το start menu / task bar των 7 δεν είναι ίδιο με το Start menu / task bar των XP . Προσωπικά δεν με βόλεψε καθόλου και το θεωρώ απαράδεκτο. Με υποχρέωσε - ανάγκασε ουσιαστικά να το μην χρησιμοποιώ άλλη λειτουργία του πέραν του search program and files feature του... που πρακτικά μου είναι παντελώς άχρηστο όταν πίνω καφέ, τρώω την πίτσα μου , ξύνω τα @@ μου κτλ , αφού αναγκάζομαι ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ για να πληκτρολογίσω κάτι το οποίο στο παρελθόν το είχα διαθέσιμο και οργανωμένο σε ομάδες όμορφα και τακτικά με 2-3 click. (και όχι , δεν γουστάρω να βάζω στο PC μου Χ επιπλέον programs για να επαναφέρω παλαιά λειτουργικότητα προηγούμενης έκδοσης των Windows) .

    Είναι απλό το θέμα , πολλές φορές υπάρχουν λάθος άτομα σε θέσεις που παίζουν καθοριστικό ρόλο. Έτσι και τώρα , έτρεξε ένας ανάπηρος το Project (είχε κ άλλους) και προφανέστατα έβγαλαν λάθος συμπεράσματα.
    Έχεις μετά και μία εποχή που διοικούν στοκάδια εμπορικοί , ε δεν χρειάζεται και πολύ.

    Μονάχα από σεβασμό για λόγους συνήθειας ενός Α ποσοστού του αγοραστικού κοινού της η Microsoft θα έπρεπε να έχει Profiles του Interface σε XP, 7 , 8 .-
    Είναι ηθικό και πρακτικό το θέμα . Klein mein για τις παραπάνω εργατοώρες που απαιτούνται .
    Nαι, ναι, ολοταχως για πισω!!
    Ξεχασες να αναφερεις και Win 98 interface!!

  12. #27
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Προτείνω να προσλάβουν τον τύπο του StartIsBack για να... μπει σωστά ξανά το Start Menu και να μην ξανακάνουν καμιά τέτοια χοντράδα.

  13. #28
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι, ναι, ολοταχως για πισω!!
    Ξεχασες να αναφερεις και Win 98 interface!!
    Αν το παλιό είναι καλύτερο σαφώς και πας πίσω ολοταχώς. Έγινε από VISTA σε ΧΡ,
    γίνεταικαι τώρα από 8 σε 7. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο, όπως ξαναέγραψα,
    που τα 7 είχαν αύξηση πωλήσεων, μεγαλύτερη από των 8 για τον μήνα Νοέμβριο.
    Κι έχουν και 4 χρόνια στην αγορά.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  14. #29
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    γουστα ειναι αυτα.δυσκολα γυρναω σε 7ρια πλεον..ακομη και σε 8(απο τα 8.1)
    VAMOS ARIS

  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Modern εφαρμογές στο desktop, επιτέλους, θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το skype και ένα σωρό άλλα ταυτόχρονα με άλλες εφαρμογές, τα αυτονόητα δηλαδή...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 12:54
  2. Μηνύματα: 206
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-13, 01:50
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-13, 16:35
  4. "Βίαιη" αλλαγή από Hotmail σε Outlook! Καταγραφή προβλημάτων με Outlook.
    Από Ερωτών στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 22:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας