Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Windows 8
    Με την κυκλοφορία των Windows 8.1 να είναι πρόσφατη καθώς και μετά τις πρόσφατες διαρροές για ένα νέο "κύμα" ενημερώσεων ονόματι "Threshold" το 2015 στα χνάρια του "Blue" -που έχει ξεκίνησει ήδη- που θα φέρει πιο κοντά τα Windows, τα Windows Phone και το XBOX, νέες φήμες κάνουν λόγο για το ότι η Microsoft εξετάζει να αναβαθμίσει το desktop περιβάλλον των Windows σε επικείμενη αναβάθμιση, που είχε αφήσει χωρίς σημαντικές αλλαγές στις δύο τελευταίες εκδόσεις των Windows, πέρα από μικροβελτιώσεις.

    Οι αλλαγές έχουν να κάνουν με το γεγονός πως εξετάζεται η επιστροφή του πλήρους μενού της Έναρξης, πέρα από την Start Screen, καθώς και η δυνατότητα να εκτελούνται "Modern" εφαρμογές από την επιφάνεια εργασίας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2_1_1_2_1_4_thumb.jpg 
Εμφανίσεις:  78 
Μέγεθος:  70,2 KB 
ID: 132661Η Microsoft δεν έχει αποφασίσει ακόμα για τη μορφή και το UI του μενού της έναρξης. Με άλλα λόγια δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα εάν το μενού θα έχει την παλιά του μορφή ή θα πρόκειται για μια πιο tile-friendly έκδοσή του, στα πλαίσια πάντα ενός μενού έναρξης. Μάλιστα, πιο πρόσφατες φήμες κάνουν λόγο για το ότι το μενού αυτό ήδη αποκαλείται ως "mini-Start" εσωτερικά από τη Microsoft, καθώς η ίδια θεωρεί ως "full-Start" τη Start Screen.

    Το μενού, εάν οι φήμες αποδειχθούν αληθινές, θα κυκλοφορήσει μαζί με τη Start Screen και ο χρήστης θα επιλέγει τι απ' τα δύο θα έχει ενεργό. Ωστόσο, δε θα είναι διαθέσιμο σε όλες τις εκδόσεις των Windows, κάτι που σημαίνει πως ίσως περιλαμβάνεται μόνο στη full-featured έκδοση των Windows, με τα Windows RT να μη το ενσωματώνουν.

    Το μενού της Έναρξης και η δυνατότητα εκτέλεσης "Modern" εφαρμογών ως παράθυρα στο desktop θα συμπεριληφθεί πιθανότατα στα Windows "Threshold" που θα κυκλοφορήσουν το 2015 -πιθανώς ως Windows 8.2- με τις πηγές να μην αποκλείνουν να το δούμε και πολύ νωρίτερα: συγκεκριμένα την άνοιξη του 2014, όπου έχει επιβεβαιωθεί πως θα κυκλοφορήσει ένα μικρότερου μεγέθους update στα Windows 8.1 (ως "Update 1") για να συμβαδίσει με τα Windows Phone "Blue" που θα κυκλοφορούν εκείνον τον καιρό.

    Να σημειωθεί πως οι φήμες διακινούνται από τους Paul Thurrott και Mary Jo Foley που είναι γνωστοί στο χώρο για τις έγκυρες και διαπιστωμένες πληροφορίες που έχουν δώσει κατά καιρούς, οπότε το όλο θέμα είναι εξαιρετικά πιθανό να συμβεί.

    Πηγές: WPCentral, Paul Thurrott, The Verge, ZDNet

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Και να το εξετάσει και να το εφαρμόσει, το μενου έναρξη σε μερικούς (στους περισσότερους βασικά) είναι απαραίτητο. Μπράβο πάντως, νωρίς το κατάλαβαν
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Μερικοί τα έχουν συνηθίσει, άλλοι όχι. Πέρα όμως από τις όποιες γκρίνιες, το μόνο σίγουρο είναι πως θα έπρεπε να υπάρχει δυνατότητα επιλογής...

    Τώρα αν ήθελα το παλιό gui θα άξιζε την αναβάθμιση; για 15€ μάλλον ναι... ειδικά από xp

    και μόνο πως το "σκέφτονται" τι σημαίνει άραγε;; ότι πήγαν άπατα;;

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    σα να λέμε, στη ford* σκέφτονται να ξανα-βάλουν τιμόνι στα μοντέλα τους, απλά δεν ξέρουν αν θα είναι στρόγγυλο ή τετράγωνο....


    *τυχαία επιλογή κατασκευαστή αυτοκινητών

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    προσωπικα,δε μου λειπει καθολου
    VAMOS ARIS

  6. #6
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε εμένα μου λείπει. Αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή του να το χρησιμοποιώ ή όχι.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εμένα μου λείπει. Αλλά θα ήθελα να έχω την επιλογή του να το χρησιμοποιώ ή όχι.
    Yeap αυτή ήταν η μεγάλη φόλα της MS.

    Όπως κουβάλαγε το start menu των windows95 σαν επιλογή μεχρι πρόσφατα, έτσι θα έπρεπε να έχει και το start menu των 7.
    Θα γινόταν obsolete απο μόνο του, αφού αργά ή πιο αργά όλοι σχεδόν θα μεταπηδούσαν σταδιακά στη νεα start screen, που είναι απείρως καλύτερος app launcher.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  8. #8
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11700/1023 (εκεί γύ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710Vn
    Εγώ επειδή είχα και έχω πάρει κρανιοεγκεφαλικά το όλο πόνημα της Microsoft να μας φορέσει κολάρο στα Pc μας μια "tablet" έκδοση των windows σώνει και καλά, πέρασα (τόσο στα 8 όσο και 8.1) το πρόγραμμα StartIsBack και ΗΔΗ έχω το menu των 7 στο desktop και τις ευκολίες που αυτό προσφέρει στον χρήστη, πέρα από τα τετράγωνα και τα τρίγωνα (κάλαντα).

    Πάντως και γω πιστεύω ότι αυτή και μόνο η κωλοτούμπα που πιθανόν να επιχειρήσει η Microsoft, σημαίνει ότι τα 8 ο γενικότερος πληθυσμός τα σνομπάρει αφού κάνει θεσπέσια τη δουλειά του με τα εξαιρετικά 7. Και καλά κάνει (ο πληθυσμός).


    MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickvog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ επειδή είχα και έχω πάρει κρανιοεγκεφαλικά το όλο πόνημα της Microsoft να μας φορέσει κολάρο στα Pc μας μια "tablet" έκδοση των windows σώνει και καλά, πέρασα (τόσο στα 8 όσο και 8.1) το πρόγραμμα StartIsBack και ΗΔΗ έχω το menu των 7 στο desktop και τις ευκολίες που αυτό προσφέρει στον χρήστη, πέρα από τα τετράγωνα και τα τρίγωνα (κάλαντα).

    Πάντως και γω πιστεύω ότι αυτή και μόνο η κωλοτούμπα που πιθανόν να επιχειρήσει η Microsoft, σημαίνει ότι τα 8 ο γενικότερος πληθυσμός τα σνομπάρει αφού κάνει θεσπέσια τη δουλειά του με τα εξαιρετικά 7. Και καλά κάνει (ο πληθυσμός).
    Aν δεν χρησιμοποιείς skydrive, office 2010 η νεότερο και IE, όντως τα 8 δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα 7 σε θέμα UI. Under the hood έχουν πολλές βελτιώσεις, αλλά αυτές ποτέ δεν έπεισαν τους καταναλωτές να αλλάξουν λειτουργικό.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ε όχι και "έγκυρος" ο Θαρό. Στο διάστημα 96-04, τον διάβαζα αρκετά έως πολύ τακτικά.

    Την τελευταία 17ετία έχει πετάξει και πολλές "έγκυρες" πατάτες, που τελικά δεν υλοποιήθηκαν.



    ΥΓ: Τα άρθρα του Θαρό, ήταν τα αντίστοιχα ΕΠΑνικά των "από τη σκοπιά του απλού χρήστη", του ΡΑΜ.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Πρώτη φορά λειτουργικό 4+ ετών πουλα παραπάνω το τελευταίο δίμηνο
    από ένα λειτουργικό καινούργιο. Άρα κάτι έπρεπε να κάνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεν χρησιμοποιείς skydrive, office 2010 η νεότερο και IE, όντως τα 8 δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα 7 σε θέμα UI. Under the hood έχουν πολλές βελτιώσεις, αλλά αυτές ποτέ δεν έπεισαν τους καταναλωτές να αλλάξουν λειτουργικό.
    Όλα τα παραπάνω μια χαρά δουλεύουν και στα 7. Άρα δεν υπάρχει λόγος για 8.
    .
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  12. #12
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Και στα XP, αρα δεν υπαρχει λογος για τα 7.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα παραπάνω μια χαρά δουλεύουν και στα 7. Άρα δεν υπάρχει λόγος για 8.
    .
    Οχι γιατί στα 8.1 είναι ενσωματωμένο το skydrive. Βλέπεις όλους τους φακέλους σου, ακόμα και αν δεν είναι σωσμένοι τοπικά, με ενα δεξί κλικ στο φάκελο επιλέγεις αν θες να είναι on-line only ή available offline. Το ίδιο ισχύει για το integration του office.
    Βάλε και το back up ρυθμίσεων κλπ που σου επιτρέπει.

    Για τον ΙΕ στα 8.1 λειτουργεί σαν τον chrome. Aν ανοίξω τabs στο ένα pc, και κανω login σε κάποιο αλλο με τα στοιχεία μου μπορώ να τα ανοίξω και εκεί κλπ κλπ.

    Για όσους δουλεύουν στο οικοσύστημα της MS η βελτίωση είναι τεράστια από τα 7 στα 8.1. Για τους υπόλοιπους δεν βλέπω σοβαρό λόγο αναβάθμισης.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  14. #14
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Start Wars Episode IX: Return of the Start Button

  15. #15
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Όταν πριν την κυκλοφορία τους γράφαμε ότι το υποχρεωτικό start screen είναι ένα εκτρωματικό κατασκεύασμα για όσους χρησιμοποιούν το pc ως επαγγελματικό εργαλείο και όχι ως παιχνιδομηχανή μάς κράζανε ότι είμαστε "οπισθοδρομικοί"

    Άντε με το καλό να διορθώσουν και το αισθητικό μέρος του UI το οποίο μοιάζει με σκίτσο 5χρονου

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 12:54
  2. Μηνύματα: 206
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-13, 01:50
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-13, 16:35
  4. "Βίαιη" αλλαγή από Hotmail σε Outlook! Καταγραφή προβλημάτων με Outlook.
    Από Ερωτών στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 22:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας