Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Περιοχή
    Adelaide, Australia
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Internode
    Router
    Archer D5
    Εχω προσβαση στον Okeano και προσπαθω να φτιαξω ενα wordpress. Ακολουθησα αυτο https://www.digitalocean.com/communi...n-ubuntu-12-04 . Τωρα εχω 2 θεματακια: 1. Δεν εμφανιζετε η αρχικη του μπλογκ, 2 πως μπορω να συνδεσω ενα domain που εχω απο το papaki στο μπλογκ

    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα ntebis,

    Αρχικά υποθέτουμε ότι εκτός από το συγκεκριμένο link, ακολούθησες και τις οδηγίες για εγκατάσταση του LAMP stack που έχει link στο ίδιο άρθρο.

    1) Μπορείς να δοκιμάσεις το domain (ανάλογα πως το έχεις ρυθμίσει στα vhost) απευθείας στον browser, βάζοντας στο hosts file του PC σου μια καταχώρηση IP - domain.
    Επιπλέον μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στα logs του Apache (συνήθως /var/log/apache)

    2) Η "σύνδεση" του domain, σημαίνει ουσιαστικά οι DNS που έχεις δηλώσει να απαντάνε ότι το domain εξυπηρετείται από την τάδε IP. Αν δεν υπάρχουν θα χρειαστεί απλά να προσθέσεις A records στο zone file, όπως λέγεται, που να δείχνουν στην IP του vps σου.

    Ενημερωτικά αν σκοπεύεις να εγκαταστήσεις παραπάνω sites, θα βρεις την διαχείριση των sites μέσω terminal λίγο κουραστική, θα σου πρότεινα ένα open source control panel σαν το Virtualmin, που ουσιαστικά είναι ένας wrapper-web-gui-control-panel επηρεάζει ελάχιστα το σύστημα κατά την εγκατάστασή του και στην ουσία σου δίνει ένα Web interface για να ρυθμίσεις από mailserver και cronjobs μέχρι το startup των services του μηχανήματος.

    Φιλικά,
    Παναγιώτης

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2007
    Περιοχή
    Adelaide, Australia
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Internode
    Router
    Archer D5
    Σχετικα με το domain, εχω κανει το blog.ntebis.eu και θελω να με στελνει στο blog που ειναι στο xx.xx.xx.xx/wordpress . To δοκιμασα αλλα δεν με αφηνει να διαλεξω το συγκεκριμενο path. Στην ουσια θελω να ειναι blog.ntebis.eu/p=1 (οπως ειναι τελος παντων) και οχι απλως να κανει redirect στην IP. Μηπως χρειαζετε να φτιαξω δικους μου nameservers? Αυτη τη στιγμη ειμαι με τους ns του papaki

    - - - Updated - - -

    Update: Εκανα εγκατασταση το VirtualMin μεσω αυτου τou guide http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1197883 και χρησιμοποιησα το ns1.ntebis.eu . Να το αλλαξω και να βαλω τα nameservers απο το παπακι, να φτιαξω δικο μου nameserver ή να το αφησω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntebis : 21-12-13 στις 08:06.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-11-2013
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα ntebis,

    Ξεκινώντας από την αρχή, κατά την πληκτρολόγηση του blog.ntebis.eu ρωτάται το μητρώο EU ποιοι nameservers εξυπηρετούν το domain ntebis.eu, είτε απαντηθούν οι nameservers του registrar σου είτε οι δικοί σου δεν έχει σημασία. Συνήθως βέβαια του registrar είναι λίγο πιο αξιόπιστοι, προσφέρουν redundancy κλπ.

    Το σημαντικό είναι στο zone του domain να υπάρχει μια καταχώρηση για το subdomain σου, δηλαδή της μορφής
    Κώδικας:
    blog.ntebis.eu. IN A xx.xx.xx.xx
    Ώσπου xx.xx.xx.xx η IP του μηχανήματός σου, ώστε να γνωρίζει ο browser που να κάνει την αίτηση για το blog.ntebis.eu.

    Σε αυτό το σημείο o browser ξέρει που να ζητήσει το blog.ntebis.eu και θα πρέπει να στείλει μια απάντηση ο Webserver από την IP xx.xx.xx.xx, συγκεκριμένα στο virtualmin αν έχεις δημιουργήσει έναν virtualserver blog.ntebis.eu σωστά, στην διαδρομή Virtualmin-> Services -> Configure website->Edit Directives θα πρέπει να μπορείς να εντοπίσεις ανάμεσα στα άλλα τα παρακάτω:

    Κώδικας:
    ServerName blog.ntebis.eu
    DocumentRoot /home/USERNAME/public_html/

    Φιλικά,
    Παναγιώτης

Παρόμοια Θέματα

  1. exchange server
    Από kostaspd στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-13, 01:13
  2. netbook για media/file server και torrent
    Από takis222 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 20:02
  3. virtualbox και ubuntu server 2.10
    Από TEO2202 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-13, 18:29
  4. Πρόβλημα με archlinux server και συνδεση με pc
    Από giorgiosb στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-13, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας