Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23

Θέμα: HP Laptop

  1. #16
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Ξέρει κανένας αλήθεια τι να κάνω με τα partitions μου; Όπως είπα προηγουμένως πήγα και έσπασα τον σκληρό δίσκο C σε 2 ξεχωριστούς με την προοπτική ότι όταν θέλω να κάνω recovery, να μην χρειάζεται να ξαναμεταφέρω όλα τα αρχεία που θέλω να έχω στον φορητό από τον εξωτερικό μου που έχω σαν back up. Στην πορεία βέβαια διαπίστωσα ότι έτσι και το κάνεις χάνεις και την δυνατότητα για recovery. Υπάρχει κάποια λύση;

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα σβήσω το HP_TOOLS δεν θα δείχνει το μήνυμα;

    Το θέμα δεν είναι αν δείχνει το μήνυμα ή όχι.
    Το θέμα είναι η μπαταρία που είναι στα τελευταία της.

    Μπορείς να απενεργοποιήσεις τα μηνύματα, αλλά δεν το συνιστώ.
    Τα μηνύματα υπάρχουν για να μας προειδοποιούν.

    Ναι αν απενεργοποιήσεις τα tools, το πιο πιθανό δεν θα βλέπεις και το μήνυμα.
    Στο task mnager δίπλα από το ρολόϊ, κάτω δεξια, πρέπει να φορτώνει
    κάποια εφαρμογή για την μπαταρία. Μην την αφήνεις να τρέχει στην έναρξη
    και θα σταματήσει καιτο μήνυμα.

    Κι αν εννοείς να σβύσεις το HP_Tools Partition, όχι εκείνο δεν το πειράζεις.
    Δεν έχει καμιά σχέση με το μήνυμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανένας αλήθεια τι να κάνω με τα partitions μου; Όπως είπα προηγουμένως πήγα και έσπασα τον σκληρό δίσκο C σε 2 ξεχωριστούς με την προοπτική ότι όταν θέλω να κάνω recovery, να μην χρειάζεται να ξαναμεταφέρω όλα τα αρχεία που θέλω να έχω στον φορητό από τον εξωτερικό μου που έχω σαν back up. Στην πορεία βέβαια διαπίστωσα ότι έτσι και το κάνεις χάνεις και την δυνατότητα για recovery. Υπάρχει κάποια λύση;
    Μέσα στα Windows μπορείς να μπεις; Δοκίμασε να ενώσεις ξανα τα 2 partitions σς ένα.
    Μπορεί να ξεγελάσεις το πρόγραμμα και να γίνει κανονικά το recovery.

    Aλλά αν ενωθούν, εννοείται ότι θα διαγραφεί ότι υπάρχει στο δεύτερο partition
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #18
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    - - - Updated - - -



    Μέσα στα Windows μπορείς να μπεις; Δοκίμασε να ενώσεις ξανα τα 2 partitions σς ένα.
    Μπορεί να ξεγελάσεις το πρόγραμμα και να γίνει κανονικά το recovery.

    Aλλά αν ενωθούν, εννοείται ότι θα διαγραφεί ότι υπάρχει στο δεύτερο partition[/QUOTE]

    Μπαίνω κανονικά απλώς στην εκκίνηση δεν μπορώ να το εκκινήσω από το recovery. Θα δοκιμάσω να τα ενώσω ξανά όταν αποφασίσω κάποια στιγμή να τα επαναφέρω στην αρχική τους κατάσταση.

  4. #19
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Ποια τελευταία; Έχει χαλάσει τελείως. Για να δεις, ούτε φορτίζει. Πρέπει να είναι συνέχεια στην πρίζα το laptop.

    - - - Updated - - -

    Έχω μια απορία, βασικά δύο. 1)
    Εντάξει, έχεις το partition με το recovery, γίνεται να κάνεις recovery, αφού κάνεις format; Δηλ. πες ότι δεν θες να κάνεις recovery και κάνεις format, αλλά μετά από καμιά εβδομάδα, για οποιοδήποτε λόγο, θες να κάνεις recovery. Γίνεται;
    2) Σχετικά με το adslgr. Πείτε ότι εγώ κάνω μια ερώτηση και έρχονται και μου την απαντάνε άλλοι 5, ναι όμως πείτε ότι εγώ θέλω να τους διευκρινίσω κάτι παραπάνω όλους, για να πάρουν αυτοί την ειδοποίηση ότι εγώ ξαναέγραψα στο θέμα, πρέπει να πατήσω το <<απάντηση>> που βρίσκεται κάτω από κάθε απάντηση και να γράψω ή το τελευταίο κάτω που λέει <<+ Απάντηση στο θέμα>>;

  5. #20
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια τελευταία; Έχει χαλάσει τελείως. Για να δεις, ούτε φορτίζει. Πρέπει να είναι συνέχεια στην πρίζα το laptop.

    - - - Updated - - -

    Έχω μια απορία, βασικά δύο. 1)
    Εντάξει, έχεις το partition με το recovery, γίνεται να κάνεις recovery, αφού κάνεις format; Δηλ. πες ότι δεν θες να κάνεις recovery και κάνεις format, αλλά μετά από καμιά εβδομάδα, για οποιοδήποτε λόγο, θες να κάνεις recovery. Γίνεται;
    2) Σχετικά με το adslgr. Πείτε ότι εγώ κάνω μια ερώτηση και έρχονται και μου την απαντάνε άλλοι 5, ναι όμως πείτε ότι εγώ θέλω να τους διευκρινίσω κάτι παραπάνω όλους, για να πάρουν αυτοί την ειδοποίηση ότι εγώ ξαναέγραψα στο θέμα, πρέπει να πατήσω το <<απάντηση>> που βρίσκεται κάτω από κάθε απάντηση και να γράψω ή το τελευταίο κάτω που λέει <<+ Απάντηση στο θέμα>>;
    1) Ναι μπορείς αν δεν έχεις πειράξει το Recovery Partition. Format θα κάνεις μόνο στον C: (Partition των Windows).

    2) Ή πατάς το "Απάντηση στο θέμα" ή γράφεις ότι θέλεις στο "γρήγορη απάντηση" και πατάς υποβολή.
    Αυτοί που παρακολουθούν το θέμα θα ειδοποιηθούν αν έχουν τις ειδοποιήσεις ενεργές.

    Από όσο ξέρω τουλάχιστον, αλλά για σιγουριά ,περίμενε απάντηση κι από κάποιον Moderator, Admin, για το 2.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #21
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Ευχαριστώ.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Μου φαίνεται έχεις μπερδευτεί με τις ορολογίες recovery και format. Και τα δύο κάνουν την ίδια δουλειά. Σβήνουν όλα τα αρχεία στον c και εγκαθιστούν τα win. Toν όρο format τον χρησιμοποιούμε όταν σε έναν σταθερό ή στο φορητό βάζουμε το cd με τα win και κάνουμε format. Τον όρο recovery τον χρησιμοποιούμε συνήθως στους φορητούς όταν κάνουμε format όχι με το cd των win αλλά από το recovery partition που υπάρχει στον σκληρό. Format και Recovery κάνουν την ίδια δουλειά. Το recovery σου περνάει και τους drivers του φορητού. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι φίλοι. Εγώ κάπως έτσι τα ξέρω.

  8. #23
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Κάπως έτσι είναι με την μόνη διαφορά ότι με το Format μπορείς να περάσεις και να ρυθμίσεις εσύ το λειτουργικό.
    Το Recovery αφού κάνει Format, επαναφέρει το laptop \netbook στις ρυθμίσεις του κατασκευαστή,
    ακριβώς όπως ήταν όταν αγοράστηκε,εγκαθιστώντας λεοιτπυργικό drivers και εργαλεία που υπήρχαν.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με laptop hP G6-2290SV "Πάγωμα οθόνης"
    Από karetsos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 14:30
  2. αγορα laptop 410 ευρω. acer hp ή toshiba
    Από woody_alex στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 20:35
  3. HP Laptop που αδρανοποιείται μόνο του
    Από xpan στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-13, 14:22
  4. Pioneer Kuro 5090H+BENQ 6000+LUMENE EMBASSY II 240C+HP 6020ev Laptop
    Από idleboneZ στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 17:48
  5. μαυρη οθονη HP LAPTOP DV6-2010SV
    Από alxioa στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 13:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας