Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου σε laptop 10ετίας και πλέον με 512 MB μνήμη και 30άρι σκληρό τρέχω τελευταίο πυρήνα, LibreOffice, Firefox, Vlc (avi/xvid) και μερικούς emulators, επέτρεψε μου λοιπόν να χαραχτηρίσω τα όσα αναφέρεις εντελώς εκτός πραγματικότητας. Άντε γιατί και το trolling έχει τα όρια του...
    Ποια διανομή; Καταλαβαίνεις πως αν τυχόν η απάντηση είναι arch ή τέλος πάντων οποιαδήποτε μη ubuntu based είναι ακατάλληλη για το μέσο χρήστη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos4421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης σε λάπτοπ με pentium 4 και 512 ΜΒ ram τρέχω ubuntu 10.10(πρόσφατα τα έβαλα αλλάζοντας τα αποθετήρια σε old release) με εγκατάσταση από mini iso(έβαλα μόνο τα προγράμματα που χρησιμοποιώ) και είμαι αρκετά καλά σε browsing και office.
    Πάλι τα ίδια... Net install, old release repository (πράγματα που ο αρχάριος χρήστης τα ακούει σαν κινέζικα) και μια διανομή 4 γενιές πίσω (να βρούμε ποια έκδοση windows είναι 4 γενιές πίσω; αντίστοιχα δηλαδή με τα windows 2000; )

    Σε τελική δεν είπα ότι δεν μπαίνουν είπα ότι ακόμη και να να κατορθώσει να τα βάλει (με υπομονή, διάβασμα, πειράματα) δεν θα είναι αυτό που περιμένει


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos4421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έβαζα περισσότερη ram αλλά δεν βρίσκω και αν βρω κάπου στο εξωτερικό, έχουν 90 ευρώ οι δύο(από 512ΜΒ έκαστη)
    Στο ebay έψαξες; ξεκινάνε από 5€

  2. #17
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Θα δοκιμάσω να κάνω τις απαντήσεις σας. Και μια και είμαστε με linux , τα mini ISO, τι είναι;

  3. #18
    Εγγραφή
    18-06-2011
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Στέλιο ευχαριστώ για την ιστοσελίδα, θα την τιμήσω, όσο όμως για το παρακάτω
    και μια διανομή 4 γενιές πίσω (να βρούμε ποια έκδοση windows είναι 4 γενιές πίσω; αντίστοιχα δηλαδή με τα windows 2000; )
    Διαφωνώ κάθετα, γιατί το ubuntu 10.10 είναι ένα χρόνο μεταγενέστερο από τα windows 7

  4. #19
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos4421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο ευχαριστώ για την ιστοσελίδα, θα την τιμήσω, όσο όμως για το παρακάτω

    Διαφωνώ κάθετα, γιατί το ubuntu 10.10 είναι ένα χρόνο μεταγενέστερο από τα windows 7
    Κοίτα λίγο την ερώτηση του Γιώργου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δοκιμάσω να κάνω τις απαντήσεις σας. Και μια και είμαστε με linux , τα mini ISO, τι είναι;
    Και άντε να του εξηγήσεις τώρα την εγκατάσταση από mini ISO μετα μην ξεχάσεις να του πεις πώς να αλλάξει repository

    Έχω έναν pentium 866 512ram geeforce 2 mx λυπάμαι να τον πετάξω και τον χρησιμοποιώ που και που για πειράματα
    Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες διανομές του έχω βάλει... ολοκληρωτική απογοήτευση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 23-12-13 στις 14:35.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos4421 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί λέει DDR-333 PC2700
    Ενώ οι δικές μου 266 MHz PC2100
    Είσαι σίγουρος ότι θα κάνουν; Εγώ δεν είμαι.
    Θα παίξουν σε χαμηλότερη συχνότητα, 99% δουλεύουν, η τιμή είναι αρκετά χαμηλή για να το "ρισκάρεις". Άποψη μου είναι ότι δεν θα έχει πρόβλημα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #21
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    να βάλεις το ΜΟΝΟΜΑΧΟ, το ελληνικό linux
    linux μόνο για Έλληνες

    πέρα από την πλάκα, το flame έτοιμο το χουμε. ελαφριές διανομές υπάρχουν πολλές. δες και τα άλλα νήματα που ρωτάν το ίδιο πράγμα. 512RAM είναι μια χαρά για βασικές εφαρμογές. όλα τα κινητά μέχρι πέρυσι τόση μνήμη είχαν. τα embeded συστήματα με τόση βγαίνουν. για εφαρμογές office, αναπαραγωγή πολυμέσων και internet μια χαρά σε βγάζει, αρκεί να μην βάλεις βαριά προγράμματα και φυσικά να μην τα συνδιάζεις. μάθε να τσεκάρεις την χρήση του επεξεργαστή και της μνήμης κι όταν πλησιάζεις τα όρια κόβε

    άντε και χρόνια πολλά (στο μηχάνημα)
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #22
    Εγγραφή
    18-12-2012
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    @sotos 4421

    Αν εχεις Paypal o Κινεζος με 13 ευρωπουλα στις στελνει μεχρι την Ελλαδα

    1GB 2X 512MB PC2100 DDR266 SODIMM 200PIN MEMORY LAPTOP RAM

    http://www.ebay.de/itm/Neu-1GB-2X-51...19a68#shpCntId

  8. #23
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια διανομή; Καταλαβαίνεις πως αν τυχόν η απάντηση είναι arch ή τέλος πάντων οποιαδήποτε μη ubuntu based είναι ακατάλληλη για το μέσο χρήστη;
    Ευτυχώς που περιμέναμε το Ubuntu με το Unity για να δούμε ευχρηστία. Όσον αφορά το Arch (γιατί σ' αυτό αναφέρομαι) το έχω εγκαταστήσει σε ανθρώπους που δεν έχουν σχεδόν καμία επαφή με την πληροφορική και όλοι τους το θεωρούν αρκετά πιο εύχρηστο ακόμα και από τα XP.

  9. #24
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Να βάλει μνήμη πρώτα, και μετά όλα τα άλλα.

    Όσο για μονομάχους, arch, κλπ, linux είναι, αλλάζεις σε KDE, Gnome ή ότι άλλο βολεύει. Εκτός και αν το Arch έχει πλέον δικό του windows manager και δεν το έμαθα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι τα ίδια... Net install, old release repository (πράγματα που ο αρχάριος χρήστης τα ακούει σαν κινέζικα) και μια διανομή 4 γενιές πίσω (να βρούμε ποια έκδοση windows είναι 4 γενιές πίσω; αντίστοιχα δηλαδή με τα windows 2000;
    Ο αρχάριος χρήστης που είχε την υπομονή να μάθει και να εγκαταστήσει ένα ένα τα προγράμματα του ψάχνοντας σε σκόρπιες σελίδες και να πατάει "Next" "Next" "I agree" "install"... "Close", δεν πρόκειται να βρεί δύσκολη την μαζική εγκατάσταση προγραμμάτων με 1 ή 2 κλικ στο Linux. Ο μύθος "η εγκατάσταση προγραμμάτων στα Windows είναι πιο εύκολη απ' ότι στο Linux" πρέπει να τελειώνει κάποια στιγμή.

    Όσον αφορά το παράδειγμα με τα Windows 2000 είναι τελείως άκυρο. Ο πυρήνας των 2000 είναι γραμμένος πριν από 13 χρόνια. Ο πυρήνας του Linux που τρέχω σε παλιά μηχανήματα είναι ο πιο φρέσκος που υπάρχει, το ίδιο και τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα στο λειτουργικό (Firefox, LibreOffice, VLC).

  11. #26
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αρχάριος χρήστης που είχε την υπομονή να μάθει και να εγκαταστήσει ένα ένα τα προγράμματα του ψάχνοντας σε σκόρπιες σελίδες και να πατάει "Next" "Next" "I agree" "install"... "Close", δεν πρόκειται να βρεί δύσκολη την μαζική εγκατάσταση προγραμμάτων με 1 ή 2 κλικ στο Linux. Ο μύθος "η εγκατάσταση προγραμμάτων στα Windows είναι πιο εύκολη απ' ότι στο Linux" πρέπει να τελειώνει κάποια στιγμή.

    Όσον αφορά το παράδειγμα με τα Windows 2000 είναι τελείως άκυρο. Ο πυρήνας των 2000 είναι γραμμένος πριν από 13 χρόνια. Ο πυρήνας του Linux που τρέχω σε παλιά μηχανήματα είναι ο πιο φρέσκος που υπάρχει, το ίδιο και τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα στο λειτουργικό (Firefox, LibreOffice, VLC).


    OpenSuse 12.3 με XFCE σε λαπτοπι σχεδόν 10ετίας. Firefox και Skype όλα κομπλέ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλει μνήμη πρώτα, και μετά όλα τα άλλα.

    Όσο για μονομάχους, arch, κλπ, linux είναι, αλλάζεις σε KDE, Gnome ή ότι άλλο βολεύει. Εκτός και αν το Arch έχει πλέον δικό του windows manager και δεν το έμαθα.
    Όλες οι διανομές Linux χρησιμοποιούν τον ίδιο πυρήνα πάνω-κάτω. Όμως ακόμα κι αν τρέχουν το ίδιο γραφικό περιβάλλον, δεν σημαίνει ότι αφήνουν το ίδιο αποτύπωμα στην μνήμη. Εξαρτάται μεταξύ άλλων παραγόντων από τα προγράμματα/υπηρεσίες με τα οποία ξεκινά μία διανομή. Όταν μία διανομή τρέχει 10άδες άχρηστες υπηρεσίες στο background λογικό είναι να καταναλώνει περισσότερη μνήμη από μία άλλη διανομή που δεν κάνει το ίδιο.

  13. #28
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που περιμέναμε το Ubuntu με το Unity για να δούμε ευχρηστία. Όσον αφορά το Arch (γιατί σ' αυτό αναφέρομαι) το έχω εγκαταστήσει σε ανθρώπους που δεν έχουν σχεδόν καμία επαφή με την πληροφορική και όλοι τους το θεωρούν αρκετά πιο εύχρηστο ακόμα και από τα XP.
    Καλά το φαντάστηκα λοιπόν ότι για arch μιλούσες
    Δεν είπες όμως στους ανθρώπους που αναφέρεσαι να το βάλουν μόνοι τους. ΕΣΥ που ξέρεις τι να κάνεις το έβαλες
    Η ερώτηση σε αυτό το νήμα δεν είναι αν μπορεί να μπει το Linux . Φυσικά και μπορεί να μπει. Από ανθρώπους όμως σαν και εσένα που γνωρίζουν τι κάνουν και πως
    Ο Topic starter προφανώς δεν γνωρίζει (αλλιώς δεν θα ρωτούσε τι διανομή να βάλει) Εκτός και αν του το στήσεις εσύ δεν έχει καμιά ελπίδα να βάλει Linux και να έχει λειτουργικό μηχάνημα
    Θα χάσει τον χρόνο του θα σπάσουν τα νεύρα του και θα μισήσει το Linux και είναι κρίμα
    Γιαυτό το Linux δεν έχει μεγάλη διάδοση γιατί όσοι θέλουν να το δοκιμάσουν ξεκινούν πάντα με λάθος βάση με αποτέλεσμα να συναντούν δυσκολίες και να το εγκαταλείπουν
    Όσοι δίνετε ελπίδες σε τέτοιους ανθρώπους τούς διώχνετε από το Linux
    Νομίζω ότι αντί να τον πείσεις να βάλει Linux αν τον προτρέψεις να βάλει μνήμη θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα

  14. #29
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το φαντάστηκα λοιπόν ότι για arch μιλούσες
    Δεν είπες όμως στους ανθρώπους που αναφέρεσαι να το βάλουν μόνοι τους. ΕΣΥ που ξέρεις τι να κάνεις το έβαλες
    Η ερώτηση σε αυτό το νήμα δεν είναι αν μπορεί να μπει το Linux . Φυσικά και μπορεί να μπει. Από ανθρώπους όμως σαν και εσένα που γνωρίζουν τι κάνουν και πως

    Ο Topic starter προφανώς δεν γνωρίζει (αλλιώς δεν θα ρωτούσε τι διανομή να βάλει) Εκτός και αν του το στήσεις εσύ δεν έχει καμιά ελπίδα να βάλει Linux και να έχει λειτουργικό μηχάνημα
    Θα χάσει τον χρόνο του θα σπάσουν τα νεύρα του και θα μισήσει το Linux και είναι κρίμα
    Γιαυτό το Linux δεν έχει μεγάλη διάδοση γιατί όσοι θέλουν να το δοκιμάσουν ξεκινούν πάντα με λάθος βάση με αποτέλεσμα να συναντούν δυσκολίες και να το εγκαταλείπουν
    Όσοι δίνετε ελπίδες σε τέτοιους ανθρώπους τούς διώχνετε από το Linux
    Νομίζω ότι αντί να τον πείσεις να βάλει Linux αν τον προτρέψεις να βάλει μνήμη θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα
    Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε διανομή, ακόμα και για τα «εύκολα» windoze. Δεν είναι όλοι γκομπιουτεράδες. Κάποιον βρίσκουν να τους βοηθήσει. Ο φίλος δείχνει να κατέχει το άθλημα, οπότε όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #30
    Εγγραφή
    02-05-2012
    Μηνύματα
    530
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, ήθελα να σας ρωτήσω, ποια είναι η πιο ελαφριά διανομή Linux. Σας το ρωτάω, γιατί θέλω να βάλω στο pc του αδερφού μου. Έχει amd athlom(tm) 1,24GHz με 512MB RAM. Θέλω να δοκιμάσω να βάλω linux, μήπως και πάει πιο γρήγορα. Είχα ακούσει ότι οι πιο ελαφριές διανομές είναι οι lubuntu και kubuntu, ισχύει;
    Δες εδω μια λιστα,εγω θα σου προτεινα το porteus μιας και το εχω δοκιμασει και ειναι αρκετα ελαφρυ και λειτουργικο με ωραιο gui...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τι συστημα cctv να βαλω?
    Από gabrianna στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-13, 15:10
  2. να βάλω Linux;
    Από Τρελογιατρός στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-13, 08:18
  3. παλιος υπολογιστης τι Linux Να ΒΑΛΩ
    Από SirAggelos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 00:29
  4. Τι θερμοσίφωνα να βάλω;
    Από NeK στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 11:24
  5. Πρόβλημα με τον επεξεργαστή. Τι ψήκτρα πρέπει να βάλω;
    Από Cartoon123 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 23:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας