Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το φαντάστηκα λοιπόν ότι για arch μιλούσες
    Δεν είπες όμως στους ανθρώπους που αναφέρεσαι να το βάλουν μόνοι τους. ΕΣΥ που ξέρεις τι να κάνεις το έβαλες
    Η ερώτηση σε αυτό το νήμα δεν είναι αν μπορεί να μπει το Linux . Φυσικά και μπορεί να μπει. Από ανθρώπους όμως σαν και εσένα που γνωρίζουν τι κάνουν και πως
    Ο Topic starter προφανώς δεν γνωρίζει (αλλιώς δεν θα ρωτούσε τι διανομή να βάλει) Εκτός και αν του το στήσεις εσύ δεν έχει καμιά ελπίδα να βάλει Linux και να έχει λειτουργικό μηχάνημα
    Θα χάσει τον χρόνο του θα σπάσουν τα νεύρα του και θα μισήσει το Linux και είναι κρίμα
    Γιαυτό το Linux δεν έχει μεγάλη διάδοση γιατί όσοι θέλουν να το δοκιμάσουν ξεκινούν πάντα με λάθος βάση με αποτέλεσμα να συναντούν δυσκολίες και να το εγκαταλείπουν
    Όσοι δίνετε ελπίδες σε τέτοιους ανθρώπους τούς διώχνετε από το Linux
    Νομίζω ότι αντί να τον πείσεις να βάλει Linux αν τον προτρέψεις να βάλει μνήμη θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα
    Περίμενα αυτήν την απάντηση. Διανομές που πατάνε σε Arch υπάρχουν και μάλιστα με εγκατάσταση ευκολότερη/ταχύτερη κι από των 7 (ενδεικτικά: Bridge, Antergos, Manjaro). Για όλα υπάρχουν λύσεις, αρκεί να υπάρχει και η απαραίτητη διάθεση. Δεν είμαι αντίθετος με την προσθήκη επιπλέον μνήμης σε ένα παλιότερο μηχάνημα, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω πράγματα που απλά δεν στέκουν.

  2. #32
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SotSirx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω μια λιστα,εγω θα σου προτεινα το porteus μιας και το εχω δοκιμασει και ειναι αρκετα ελαφρυ και λειτουργικο με ωραιο gui...
    based on Slackware; ποιός θα γνωρίζει να απαντήσει σε οποιαδήποτε ερώτηση;
    Είχα προτείνει και εγώ σε κάποιο μέλος εδώ που ζητούσε Live CD το slax
    Αν και του άρεσε δεν πήρε απαντήσεις σε δυό ερωτήσεις που έκανε και την επόμενη μέρα την έκανε για ubuntu μεριά

  3. #33
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε διανομή, ακόμα και για τα «εύκολα» windoze. Δεν είναι όλοι γκομπιουτεράδες. Κάποιον βρίσκουν να τους βοηθήσει. Ο φίλος δείχνει να κατέχει το άθλημα, οπότε όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά
    Και να προσθέσω επιπλέον ότι δεν θα μας πέσει ούτε η μύτη ούτε η υπόληψη αν ζητήσουμε την βοήθεια κάποιου που (πρόθυμα) θα εγκαταστήσει μια διανομή στο PC μας.

  4. #34
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενα αυτήν την απάντηση. Διανομές που πατάνε σε Arch υπάρχουν και μάλιστα με εγκατάσταση ευκολότερη/ταχύτερη κι από των 7 (ενδεικτικά: Bridge, Antergos, Manjaro). Για όλα υπάρχουν λύσεις, αρκεί να υπάρχει και η απαραίτητη διάθεση. Δεν είμαι αντίθετος με την προσθήκη επιπλέον μνήμης σε ένα παλιότερο μηχάνημα, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω πράγματα που απλά δεν στέκουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να προσθέσω επιπλέον ότι δεν θα μας πέσει ούτε η μύτη ούτε η υπόληψη αν ζητήσουμε την βοήθεια κάποιου που (πρόθυμα) θα εγκαταστήσει μια διανομή στο PC μας.
    Βρε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά η ουσία σε αυτό το θέμα είναι άλλη
    Ο άνθρωπος ρώτησε τί διανομή να βάλει για να έχει λίγο ποιο γρήγορο μηχάνημα
    Προτείνεις λοιπόν στον φίλο μας να βάλει μόνος του Arch ή είσαι διαθέσιμος να πας σπίτι του να του τα στήσεις εσύ;

  5. #35
    Εγγραφή
    02-05-2012
    Μηνύματα
    530
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα προτείνει και εγώ σε κάποιο μέλος εδώ που ζητούσε Live CD το slax
    Αν και του άρεσε δεν πήρε απαντήσεις σε δυό ερωτήσεις που έκανε και την επόμενη μέρα την έκανε για ubuntu μεριά
    Τα ubuntu οσο πανε και γινονται και πιο βαρια,οποτε αναλογως τι ζητας και τα χαρακτηρηστικα του υπολογιστη βαζεις ενα distro ωστε να σε καλυψει...

  6. #36
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Αν έμενα σχετικά κοντά του δεν θα είχα καμία αντίρηση ακόμα και να πάω σπίτι του και να τον βοηθήσω. Στο κάτω-κάτω δεν θα είναι η πρώτη φορά που βοηθάω με αυτόν τον τρόπο κάποιον. Όμως αν διαβάσεις παραπάνω θα δείς ότι πρότεινα ήδη "φιλικές" διανομές με βάση το Arch.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SotSirx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ubuntu οσο πανε και γινονται και πιο βαρια,οποτε αναλογως τι ζητας και τα χαρακτηρηστικα του υπολογιστη βαζεις ενα distro ωστε να σε καλυψει...
    Μα γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε; συγκεντρωθείτε λίγο στην ερώτηση που κάνει ο Γιώργος ρε παιδιά
    Δεν υποστηρίζω ότι είναι καλύτερα/χειρότερα τα ubuntu
    Είπα ότι μια διανομή based on Slackware θα δυσκολέψει έναν αρχάριο χρήστη
    Ο χρήστης που αναφέρομαι είναι σε αυτό το νήμα καί πήγε σε άλλη διανομή γιατί του το επέτρεπε ο υπολογιστής
    Ο Γιώργος δεν έχει αυτή τη πολυτέλεια
    Οπότε αν κάνετε μια πρόταση κάντε την σύμφωνα με τις ανάγκες του χρήστη όχι με κριτήριο ποια είναι η καλύτερη διανομή και αν μπορούν να τρέξουν Linux σε μηχανήματα παλιά - δεν διαφωνούμε σε αυτά

  8. #38
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Καλώς... αλλά μέχρι πριν λίγο ισχυριζόσουν ότι το Linux δεν έχει καμία χρήση σε παλιό μηχάνημα

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγώ σε παλια μηχανηματα που εχω δλδ amd athlon xp 1800 με 512RAM καποτε γιατι τωρα το ενα το εκανα 2GB , επισης σε λαπτοπ acer amd sempron 2800 + 512RAM μετα το εκανα 1GB, εβαλα debian testing + ΧFCE και παει πολυ καλα. Τρεχω firefox ναι ειναι ποιο βαρια γενικα, αλλα αναλογα τι ανοιγεις, αν θες να παιζεις games στο facebook εννοειτε τα ξεχνας!!! το ubuntu θεωρω οτι δεν κανει για παλια μηχανηματα πλεον, ισως καποτε με το παλιο καλο gnome 2, τωρα με unity και ιστοριες οχι σιγουρα. DEbian testing με ετοιμο γραφικο περιβαλλον http://cdimage.debian.org/cdimage/we...s/i386/iso-cd/ επισης πολυ καλο ειναι και το LXDE που επισης πολυ ελαφρυ, KDE με τιποτα και GNOME. Προσωπικα προτιμω το netinstall cd γιατι βαζω οτι θελω απο πακετα μετα αλλα για καποιον ας πουμε αρχαριο δεν το συνιστω. To arch επειδη εχω δοκιμασει ειναι ποιο ελαφρυ (θα ειναι η επομενη βασικη διανομη μου με την 1η ευκαιρια) αλλά απαιτεί αρκετές γνώσεις και σίγουρα δεν κάνει για κάποιον αρχάριο, τωρα εχω στο deskop μου LMDE (linux mint debian) με MATE, GNOME και CINNAMON. Το debian ειναι παιχνιδάκι στην εγκατάσταση. To LMDE ειναι πολυ καλο αλλα ειναι ποιο βαρυ απο το debian και μαλλον οχι τοσο καλο για παλιοτερους υπολογιστές.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. τι συστημα cctv να βαλω?
    Από gabrianna στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-13, 15:10
  2. να βάλω Linux;
    Από Τρελογιατρός στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-13, 08:18
  3. παλιος υπολογιστης τι Linux Να ΒΑΛΩ
    Από SirAggelos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 00:29
  4. Τι θερμοσίφωνα να βάλω;
    Από NeK στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 11:24
  5. Πρόβλημα με τον επεξεργαστή. Τι ψήκτρα πρέπει να βάλω;
    Από Cartoon123 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 23:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας