Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-12-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γεια σας.. Μενω σε χωριο κοντα σε ενα αστικο κεντρο (Λαμια) το οποιο εχει 2 κεντρα να συνδεθεις,η απευθειας απο την Λαμια οπου ειμαι τωρα η ενα αλλο 1 χιλιομετρο μακρια... Η διαφορα ειναι οτι οπως ειμαι εγω τωρα συνδεδεμενος αυτη τη στιγμη εχω 300 kbps συνδεση και 61.2 db noise !!!! στο αλλο δικτυο οσοι ειναι συνδεδεμενοι (οπως και ο γειτονας μου) απολαμβανουν πολυ καλη ταχυτητα.. Ενας αλλος γειτονας που γυρισε στον οτε τον συνδεσαν στο κοντινο κεντρο και απο ιντερνετ σαν το δικο μου τωρα εχει καλο,επισης μου ειπε οτι του ειπε ο τεχνικος του οτε οτι εχει διαθεσιμες θεσεις σε αυτο το κεντρο αρκετες .. κανω ενα τηλεφωνο πριν 5 μερες στο οτε shop και μου λενε οτι εχει θεσεις εκει αλλα πρεπει να κανεις αιτηση φορητοτητας να ερθει ο τεχνικος,να σου πει που θα σε συνδεσει και αν θες προχωρας..
    Οι αποριες μου ειναι οι εξης
    1)Το συμβολαιο μου ληγει με την hol 28/3 , μπορω να κανω την αιτηση φορητοτητας στον οτε και αν μου πουν πως θα με συνδεσουν απο το καλο κεντρο οποτε να φυγω απο την hol? αν κανω αιτηση φορητοτητας ξεκιναει και διαδικασια διακοπης και απο τη hol? **το λεω αυτο γιατι αν με αφησουν στο παλιο δεν εχω κανενα κερδος να παω στον οτε

    2)θα πληρωσω κατι για την αιτηση φορητοτητας?

    ευχαριοστω

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδη περασαν μερες & δεν απαντησε κανενας περνω το ρισκο να σου απαντησω ... απο Αγγλια που ξερω & πρεπει να ισχυει το ιδιο ... αν εχεις συμβολαιο με καποιον παροχο ας πουμε με την ΧΟΛ μαλλον θα πληρωσεις τους μηνες που μενονται συν καποιο μικρο προστιμο αποσυνδεσης ... οποτε μπορει να μην σε συμφερει ...

    Τωρα και τα 2 κεντρα στην περιοχη σου πιστευω οτι μπορει να παιζεται και το εξης ... το κεντρο της ΧΟΛ να ειναι μακρια οποτε η μονη λυση ειναι ο οτε οταν τελειωση το συμβολαιο σου ... θα πρεπει να ρωτησεις την ΧΟΛ & να τους πεις οτι θελεις να φυγεις λογο καλυτερης ταχυτητας απο το κοντινοτερο κεντρο ... αν τους πεις οτι θα φυγεις μπορει και σε συνδεσουν και οι ιδιοι στο μελλον (μπορει να παρει χρονο η διαδικασια) αν μπορουν να σου δωσουν γραμμη απο το κοντινοτερο κεντρο αν της ΧΟΛ εχουν μηχανηματα εκει, αλλα δεν ειμαι σιγουρος για αυτο ... αν δεν μπορουν να το κανουν τοτε σε αυτην την περιπτωση δεν γινεται τιποτα εκτος αν πας στον οτε ... αν υπαρχει προστιμο θα περιμενεις να ληξει το συμβολαιο .. αν ηδη εχει ληξει τοτε δεν βλεπω προβλημα για αλλαγη παροχου

    Επισης αυτοι που εχουν καλυτερη ταχυτητα μηπως εχουν VDSL? μπορεις να μαθεις απο τον οτε? γιατι συνηθως ειναι αλλες γραμμες αυτες και καμια φορα παιρνουν συνδεση απο αλλο κεντρο η καμπινα που παλι συνηθως ειναι πιο κοντα στα σπιτια

    Για την αιτηση φορητοτητας δεν ξερω ... θα ρωτησεις τον οτε παλι η αν καποιος αλλος ξερει πιστευω θα σου γραψει εδω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 05-01-14 στις 13:10.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2013
    Περιοχή
    Κηπούπολη
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11044/1080
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΟΤΕ-Speedport Entry 2
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας.. Μενω σε χωριο κοντα σε ενα αστικο κεντρο (Λαμια) το οποιο εχει 2 κεντρα να συνδεθεις,η απευθειας απο την Λαμια οπου ειμαι τωρα η ενα αλλο 1 χιλιομετρο μακρια... Η διαφορα ειναι οτι οπως ειμαι εγω τωρα συνδεδεμενος αυτη τη στιγμη εχω 300 kbps συνδεση και 61.2 db noise !!!! στο αλλο δικτυο οσοι ειναι συνδεδεμενοι (οπως και ο γειτονας μου) απολαμβανουν πολυ καλη ταχυτητα.. Ενας αλλος γειτονας που γυρισε στον οτε τον συνδεσαν στο κοντινο κεντρο και απο ιντερνετ σαν το δικο μου τωρα εχει καλο,επισης μου ειπε οτι του ειπε ο τεχνικος του οτε οτι εχει διαθεσιμες θεσεις σε αυτο το κεντρο αρκετες .. κανω ενα τηλεφωνο πριν 5 μερες στο οτε shop και μου λενε οτι εχει θεσεις εκει αλλα πρεπει να κανεις αιτηση φορητοτητας να ερθει ο τεχνικος,να σου πει που θα σε συνδεσει και αν θες προχωρας..
    Οι αποριες μου ειναι οι εξης
    1)Το συμβολαιο μου ληγει με την hol 28/3 , μπορω να κανω την αιτηση φορητοτητας στον οτε και αν μου πουν πως θα με συνδεσουν απο το καλο κεντρο οποτε να φυγω απο την hol? αν κανω αιτηση φορητοτητας ξεκιναει και διαδικασια διακοπης και απο τη hol? **το λεω αυτο γιατι αν με αφησουν στο παλιο δεν εχω κανενα κερδος να παω στον οτε

    2)θα πληρωσω κατι για την αιτηση φορητοτητας?

    ευχαριοστω
    1. Από την στιγμή που έχεις συμβόλαιο για 2 μήνες ακόμα με την HOL θα πληρώσεις πρόστιμο διακοπής,πάρε τηλ την hol και ρώτησε πόσο είναι το κόστος,μπορεί να είναι 75 μπορεί και 100,οπότε αν δεχτείς να πληρώσεις αυτό το ποσό ενημέρωσε τους να σου κόψουνε το ίντερνετ την ημέρα που θα σε ενεργοποιήση ο ΟΤΕ.
    2. Εκτός από αυτά που σου έγραψα θα πληρώσεις τέλη ενεργοποίησης 35 ευρώ στον ΟΤΕ.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    300kbps στο 1 χιλιόμετρο; νομίζω πως έχεις πρόβλημα, δεν είναι η απόσταση μόνο. Γενικά στην hol έχεις χαμηλότερη ταχύτητα λόγω του ψηλού margin που βάζουν, αλλά η δική σου κατάσταση είναι ψιλοτραγική.
    Ο φίλος σου που ξέρει ότι τον συνδέσαν στο κοντινό κέντρο; Αν έχει γνώσεις ή κάποιο γνωστό που τον ενημερώνει καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν να μάθεις από πρώτο χέρι γιατί με την εξυπηρέτηση είτε από οτε είτε από hol δεν θα πάρεις τις πληροφορίες που θες, ό,τι κατέβει ή ξέρει ο κάθε υπάλληλος θα μάθεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-12-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzikiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    300kbps στο 1 χιλιόμετρο; νομίζω πως έχεις πρόβλημα, δεν είναι η απόσταση μόνο. Γενικά στην hol έχεις χαμηλότερη ταχύτητα λόγω του ψηλού margin που βάζουν, αλλά η δική σου κατάσταση είναι ψιλοτραγική.
    Ο φίλος σου που ξέρει ότι τον συνδέσαν στο κοντινό κέντρο; Αν έχει γνώσεις ή κάποιο γνωστό που τον ενημερώνει καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν να μάθεις από πρώτο χέρι γιατί με την εξυπηρέτηση είτε από οτε είτε από hol δεν θα πάρεις τις πληροφορίες που θες, ό,τι κατέβει ή ξέρει ο κάθε υπάλληλος θα μάθεις.
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Μακαρι να ημουν στο κοντινο κεντρο που ειναι 1 χιλιομετρο,αλλα δυστηχως ειμαι σε χαλκινο καλωδιο >5 χιλιομετρων... αν ημουν στο κεντρο που απεχει 1 χιλιομετρο θα ειχα και ταχυτητα οπως ο γειτονας μου... Ο φιλος μου ξερει οτι τον συνδεσαν εκει γιατι ρωτησε τον τεχνικο του οτε ,και ειδε οτι με 24αρα hol που ηταν στα 300 kbps πηγε στα 3 mbps περιπου με 4 mbps αρα συνδεση!!! .. Περυσι ειχα παρει τηλεφωνο στη hol γιατι ειχε 150 kbps ταχυτητα!!! και μου λενε αν εχετε τεχνικα προβληματα μπορουμε να σας το διακοψουμε,αλλα δεν το διεκοψα γιατι δεν εβρισκα ενναλακτικη... Οπως και ο φιλος μου ηταν στη hol και ετσι τον αποδεσμευσαν γιατι εκανε διακοπες... Φταιει η αποσταση στο δικτυο που ειμαι για την ταχυτητα,αν ηταν το noise margin θα μπορουσα να δοκιμασω με καποιο router που μπορεις να το κατεβαζεις για να κλειδωσει σε ποιο χαμηλα επιπεδα αλλα με τετοια κακης ποιοτητας γραμμη πιστευω ουτε θα συχρονιζε... τωρα θα παω αυτοπροσωπος στον οτε να δω αν υπαρχουν θεσεις στο κοντινο δικτυο και μετα,αν μου πουν ναι,να δω τι θα κανω με την hol... μονο εγω στη γειτονια εμεινα με hol!!!!!

    1)Ρωτησα αλλα χωρις να τους πω για τεχνικα κλπ και μου ειπαν πρεπει να πληρωσω το συνολικο ποσο της εκπτωσης που μου κανουν καθε μηνα!!!!

    2)Το ξερω για τα 35 ευρω του τελους ενεργοποιησειςπου θα ερθουν στον πρωτο λογαριασμο,ας παρω εγω μια αξιοπρεπει συνδεση να μπορω να κανω την δουλεια μου και δεν με πειραζει αυτο...

  6. #6
    Εγγραφή
    01-05-2012
    Περιοχή
    Adslgr.com
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    επικαλέσου τεχνικά θέματα, μήπως μπορέσουν και σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ποινή.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να τους το πεις, ότι η ταχύτητα σου είναι τραγική και έχεις αποσυνδέσεις κλπ. Δεν είναι λογικό να πληρώσεις για να φύγεις από τέτοια κατάσταση, αφού είναι ευθύνη της hol. Πίεσε τους όμως γιατί σίγουρα θα προσπαθήσουν να στα πάρουν τα λεφτά.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-12-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    απο τον οτε μου ειπαν σημερα οτι εχει θεσεις εκει και μπορουν να με συνδεσουν στο κοντινο κεντρο... μου ειπαν οτι ο πρωτος λογαριασμος θα ερθει καπου στα 100 ευρω .... χρεωνεται η μεταφορα σε αλλο δικτυο?

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop 350-450 Ευρώ... Please Help!!!
    Από Goldark στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 09:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας