Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    27-06-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Καλησπέρα. Mένω στην Παλλήνη και έχω double play HOL έως 24. Συνδέομαι στα 7. Όπως μου είπαν απο την HOL είμαι μακριά απο τον κόμβο και η γραμμή μου δεν θα πιάσει πάνω απο 8. Σκέφτηκα να πάω σε Cyta/Forthnet 2play 8Mbps μιας και είναι 12 ευρώ φθηνότερα το μήνα. Έχω 3 ερωτήσεις. Ξέρει κάποιος πληροφορίες για το δίκτυο της Cyta/Forthnet; Συγκεκριμένα για το δίκτυό της στην Παλλήνη; Eίναι αξιόπιστες εδω ή θα σέρνονται; Αυτό που με ενδιαφέρει (γιατί ξέρω πως άνω απο 8 δεν θα πιάνω) είναι να είναι σταθερή η γραμμή (όχι αποσυνδέσεις) και να μπορώ να παίζω online τόσο στο PC όσο και στο PS4 καθώς και να κάνω torrents χωρίς προβλήματα. Ευχαριστώ για κάθε απάντηση

  2. #2
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα και καλές γιορτές. Προσωπικά δεν θα πρότεινα forthnet αφού έχει χαμηλό snr margin και μπορεί να υπάρχουν αρκετές αποσυνδέσεις. Η cyta από την άλλη είναι μια σχετικά καλή εταιρία, φτηνή και αξιόπιστη. Παρ'όλα αυτά αν είσαι ευχαριστημένος/η από την HOL και δεν σε πειράζει η τιμή μείνε. Άλλωστε και εγώ που άλλαξα πρόσφατα το σκυλομετάνιωσα. Οπότε θα έλεγα να μην το διακινδυνεύσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex9589 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλές γιορτές. Προσωπικά δεν θα πρότεινα forthnet αφού έχει χαμηλό snr margin και μπορεί να υπάρχουν αρκετές αποσυνδέσεις. Η cyta από την άλλη είναι μια σχετικά καλή εταιρία, φτηνή και αξιόπιστη. Παρ'όλα αυτά αν είσαι ευχαριστημένος/η από την HOL και δεν σε πειράζει η τιμή μείνε. Άλλωστε και εγώ που άλλαξα πρόσφατα το σκυλομετάνιωσα. Οπότε θα έλεγα να μην το διακινδυνεύσεις.
    καλές γιορτές και καλή χρονιά να έχουμε . Γενικότερα όσο πιο χαμηλό margin έχει κάποιος τόσο το καλύτερο γτ έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες στο ιντερνετ και η forthnet δίνει την δυνατότητα να έχεις ο πιο χαμηλό margin . Αν βλέπεις ότι έχεις αποσυνδέσεις τότε ζητάς να στο ανεβάσουν και τελειώνει το θέμα και οι αποσυνδέσεις αν υπάρχουν . η κάθε εταιρεία έχει ορίσει πόσο φτάνει το ποιο χαμηλό margin(forthnet 6, hol 11 ,cyta 9 ή 11)

  4. #4
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αλήθεια μπορείς να αλλάξεις το target snr margin? Αυτό δεν το γνώριζα? Ευχαριστώ που μου το είπες! Καλές γιορτές!

  5. #5
    Εγγραφή
    27-06-2012
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Καλησπέρα και καλές γιορτές. Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Επειδή λόγω περικοπών μισθού είναι καθαρά οικονομικό το θέμα θέλω απλά αν κάποιος ξέρει αν οι Cyta/Forthnet είναι αξιόπιστες στην περιοχή μου. Με την hol πρόβλημα δεν έχω απλά αν μπορώ να αποφύγω τα 30 ευρώ για τα 8 και να πάω στα 19 θα είναι καλύτερα. Ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατά την γνώμη μου όλοι οι πάροχοι είναι το ίδιο αφού όλοι δανείζονται από τον ΟΤΕ. Σε ποιον πάροχο θα πας είναι δική σου επιλογή. Με την cyta βέβαια θα έχεις κατά την γνώμη μου καλύτερη τεχνική υποστήριξη. Παρ'όλα αυτά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και γιατι να αλλαξεις εταιρια ??παιρνεις το netgear dgn 2200 του περνας το firmware που παιζεις με οσο snr θες.με 6 πιανω 5.200 με 4 η 3 μπορω να πιασω 7 χωρις καποιο προβλημα.αφου πλεον ειναι ενταξει η γραμμη μου δεν αξιζει η αλλαγη παροχου ειδικα σε μενα που ειμαι μακρια απο το κεντρο 2-3 χλμ.....καλη χρονια!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    18-04-2013
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Για να πληρώνει λιγότερα. Δεν έχει λόγω να τα σκάει στην hol.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αν δεν κάνεις τηλεφωνήματα από το σταθερό, μπορείς να πάρεις το προπληρωμένο της forthnet που βγαίνει στα 15 ευρώ τον μήνα, αν δεν το προπληρώσεις είναι στα 18 τον μήνα.
    Από θέμα αξιοπιστίας της γραμμής δεν θα έχεις θέμα και θα κερδίσεις σε ταχύτητα γιατί τώρα κατα πάσα πιθανότητα στην Hol είσαι με 11 margin και θα πας σε 6 με την forthnet, όπως σου είπαν πιο πάνω.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Όπως ανέφεραν και άλλοι χρήστες, ούτε εγώ θα πρότεινα τη Forthnet. Αν θέλεις πάντως αξιόπιστη σύνδεση και χαμηλές χρεώσεις δες και την εναλλακτική της Wind. Έχω φίλο που μένει Παλλήνη, κοντά στο δημαρχείο (αν δεν κάνω λάθος), και ουδέποτε παραπονέθηκε για τη σύνδεση του.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-05-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikroman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνεις τηλεφωνήματα από το σταθερό, μπορείς να πάρεις το προπληρωμένο της forthnet που βγαίνει στα 15 ευρώ τον μήνα, αν δεν το προπληρώσεις είναι στα 18 τον μήνα.
    Από θέμα αξιοπιστίας της γραμμής δεν θα έχεις θέμα και θα κερδίσεις σε ταχύτητα γιατί τώρα κατα πάσα πιθανότητα στην Hol είσαι με 11 margin και θα πας σε 6 με την forthnet, όπως σου είπαν πιο πάνω.
    Είναι πολύ καλή επιλογή το προπληρωμένο. Όσο είναι σε αυτή την τιμή είναι καλή περίπτωση.
    Θα κερδίσεις σε ταχύτητα λόγω του margin και παρότι μπορείς να παίξεις και με routers που σου δίνουν τέτοια δυνατότητα, αλλά είναι πιο απλό όταν το κάνει η εταιρία μόνη της και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ή να έχεις γνώσεις επί του θέματος.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lex_luthor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως ανέφεραν και άλλοι χρήστες, ούτε εγώ θα πρότεινα τη Forthnet. Αν θέλεις πάντως αξιόπιστη σύνδεση και χαμηλές χρεώσεις δες και την εναλλακτική της Wind. Έχω φίλο που μένει Παλλήνη, κοντά στο δημαρχείο (αν δεν κάνω λάθος), και ουδέποτε παραπονέθηκε για τη σύνδεση του.
    Εγώ μένω κοντά στο δημαρχείο και η Forthnet που έχω είναι τραγική, άλλη μια αποσύνδεση και έφυγα για Wind πραγματικά ακούω καλά λόγια το τελευταίο διάστημα

  13. #13
    Εγγραφή
    06-06-2013
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manila Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μένω κοντά στο δημαρχείο και η Forthnet που έχω είναι τραγική, άλλη μια αποσύνδεση και έφυγα για Wind πραγματικά ακούω καλά λόγια το τελευταίο διάστημα
    εγώ πάντως που ήμουνα wind υπέφερα . έφυγα από τη wind και ησύχασε το κεφάλι μου από όλα τα προβλήματα που είχα με wind

  14. #14
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavlito Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως που ήμουνα wind υπέφερα . έφυγα από τη wind και ησύχασε το κεφάλι μου από όλα τα προβλήματα που είχα με wind
    Τελικά, παντού τα πάντα. Προσωπικά στη Wind βρήκα το λιμάνι μου. Δεν αλλάζω πάροχο με τίποτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lex_luthor : 12-01-14 στις 20:48.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tetra82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλές γιορτές. Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Επειδή λόγω περικοπών μισθού είναι καθαρά οικονομικό το θέμα θέλω απλά αν κάποιος ξέρει αν οι Cyta/Forthnet είναι αξιόπιστες στην περιοχή μου. Με την hol πρόβλημα δεν έχω απλά αν μπορώ να αποφύγω τα 30 ευρώ για τα 8 και να πάω στα 19 θα είναι καλύτερα. Ευχαριστώ!
    Από αξιοπιστία θα είναι το ίδιο με τώρα. Θα είσαι στην ίδια γραμμή. Με forthnet θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα, η διαφορά εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Από HOL σε Forthnet, αξίζει;
    Από sakisf στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-13, 02:37
  2. απο hol σε Οτε η διαφορα
    Από racing στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-13, 07:02
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 03:13
  4. help Aπο Hol σε Cyta
    Από jimmys στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-13, 14:10
  5. ΑΠΟ HOL ΣΕ CYTA - ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
    Από Morfeakos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 14:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας