Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,
    Θα ήθελα να ρωτήσω εδώ, καθώς από τον ΟΤΕ που ειναι ο πάροχός μου, μου είπαν οτι δε γίνεται..
    Έχω ISDN γραμμή με ένα κεφαλικό και ένα MSN νούμερο, το οποίο το έχω κάνει να βγαίνει μεσω
    του κεφαλικού, για να έχω το πακέτο των δωρεάν αστικών κλήσεων.

    Στις αναλογικές θύρες του ΝΤ εχω βάλει: στην ab1 αναλογική συσκευή με το κεφαλικό νούμερο,
    στην ab2 αναλογική συσκευή με το MSN νούμερο.

    Οι συσκευές είναι σε διαφορετικούς χώρους. Οταν καλώ το κεφαλικό νούμερο από το MSN
    η κλήση γίνεται κανονικά (ακόμα και που το έχω ρυθμίσει να βγαίνει μέσω του κεφαλικού)
    αλλα γίνεται μέσω του κέντρου του ΟΤΕ με ενδεχόμενη χρέωση (το τσεκαρα γιατι βγάζοντας το
    καλώδιο RJ11 από το πριζάκι του τοίχου κόβεται η συνδιάλεξη)

    Αυτό που θέλω είναι (αν μπορώ να προγραμματίσω το santis, χωρίς να αλλαξω τη διαμόρφωση
    που περιέγραψα παραπάνω) οταν καλώ απο το MSN στο κεφαλικό και αντίστροφα να μη βγαινει
    η κλήση προς το κέντρο του ΟΤΕ αλλα να γίνεται εσωτερική σύνδεση της ab1 με την ab2 για αποφυγή
    τυχόν χρεώσεων.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Δεν γίνεται αυτό που θες. Με το netmod/Santis δεν μπορεί να γίνει, παρά μόνο με ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο.
    Αλλά αν έχεις βάλει απεριόριστες αστικές κλήσεις και όπως λες έχεις ορίσει να βγαίνουν οι κλήσεις και από το MSN με το κεφαλικό νούμερο τότε δεν υπάρχει θέμα χρεώσεων.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Eίναι εύκολο να ελέγξεις τί γίνεται μέσα από την αναγνώριση κλήσεων. Αν καλείς από την ab2 οποιοδήποτε νούμερο ή την ab1 θα πρέπει να βλέπεις το νούμερο της κεφαλικής στην αναγνώριση κλήσης.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patsos345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    Θα ήθελα να ρωτήσω εδώ, καθώς από τον ΟΤΕ που ειναι ο πάροχός μου, μου είπαν οτι δε γίνεται..
    Έχω ISDN γραμμή με ένα κεφαλικό και ένα MSN νούμερο, το οποίο το έχω κάνει να βγαίνει μεσω
    του κεφαλικού, για να έχω το πακέτο των δωρεάν αστικών κλήσεων.

    Στις αναλογικές θύρες του ΝΤ εχω βάλει: στην ab1 αναλογική συσκευή με το κεφαλικό νούμερο,
    στην ab2 αναλογική συσκευή με το MSN νούμερο.

    Οι συσκευές είναι σε διαφορετικούς χώρους. Οταν καλώ το κεφαλικό νούμερο από το MSN
    η κλήση γίνεται κανονικά (ακόμα και που το έχω ρυθμίσει να βγαίνει μέσω του κεφαλικού)
    αλλα γίνεται μέσω του κέντρου του ΟΤΕ με ενδεχόμενη χρέωση (το τσεκαρα γιατι βγάζοντας το
    καλώδιο RJ11 από το πριζάκι του τοίχου κόβεται η συνδιάλεξη)

    Αυτό που θέλω είναι (αν μπορώ να προγραμματίσω το santis, χωρίς να αλλαξω τη διαμόρφωση
    που περιέγραψα παραπάνω) οταν καλώ απο το MSN στο κεφαλικό και αντίστροφα να μη βγαινει
    η κλήση προς το κέντρο του ΟΤΕ αλλα να γίνεται εσωτερική σύνδεση της ab1 με την ab2 για αποφυγή
    τυχόν χρεώσεων.
    Ευχαριστώ.
    Όταν οι κλήσεις βγαίνουν από το κεφαλικό και όχι από το MSN δεν τίθετε θέμα χρεώσεων ! Εγώ που έχω 3 MSN τα οδηγώ σε κέντρο και δεν χτυπάνε σε αναλογικές καν ! Στις αναλογικές βγαίνει μόνο το κεφαλικό !

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Επειδή έχω το ίδιο ακριβώς setup (ISDN με ένα MSN νούμερο), μπορείς να κάνεις κάτι απλό...

    Γιά το παραπάνω που λένε οι φίλοι (ότι δεν μπορείς να κάνεις να καλούν εσωτερικά οι πόρτες) δεν το γνωρίζω, αλλά, προφανώς, γιά να το λένε, έτσι θα είναι.

    Το απλό που μπορείς να κάνεις, βέβαια, έχει μία προϋπόθεση:να είσαι σε κάποιο πρόγραμμα (π.χ. αστικές & υπεραστικές 180'/μήνα). Τότε, θα τους πεις να αναλώνονται αυτά τα 180' καί από τις δύο πόρτες (ab1 & ab2) όταν καλείς. Τώρα, εδώ τίθεται και ένα άλλο ζήτημα. Σε τί υπάλληλο θα πέσεις, και με τί γνώσεις πάνω απ' όλα.

    Εγώ, για κάτι που ήθελα, σε μία κλήση μου στο 13888 μου είχαν πει ότι αυτό δε γίνεται. Τα λεπτά του προγράμματος χρεώνονται μόνο στο κεφαλικό. Εντελώς τυχαία, σε άλλη μου κλήση, για κάτι άλλο, η υπάλληλος μου έκανε τη ρητορική ερώτηση εάν έχω ζητήσει να αναλώνονται τα λεπτά του προγράμματος καί στο msn νούμερο. Εγώ της είχα πει ότι κάποιος άλλος απ τον Ο.Τ.Ε. μού είχε πει ότι αυτό δε γίνεται, κ.λπ. κ.λπ. Μύλος... Μάλλον, όμως, γίνεται...

    Τώρα, ίσως παίζει ρόλο και το πρόγραμμα που είσαι. Εγώ έχω 200'/μήνα (180' αστικά/υπεραστικά & 20' κινητά). Εάν έχεις απεριόριστα και κάτι άλλο προς κινητά, δεν ξέρω. Γιά ψάξτο λίγο. Θέλει λίγο τρέξιμο, μήπως καταφέρεις να έχεις αποτέλεσμα.

    Και φυσικά, πολλή υπομονή και να πετύχεις υπάλληλο με γνώσεις ΚΑΛΕΣ, και που θα στο κάνει τελικά.

    υ.γ. Και μην παίρνεις μόνον 13888. Ψάξε στο internet για τηλέφωνα Ο.Τ.Ε. από 210 σε διάφορες περιοχές. Όχι μόνο στη δική σου. Καμιά φορά μπορεί να βρεις κανένα τηλέφωνο 210... σε κάποιον προϊστάμενο (εντάξει, όχι και διευθυντή τμήματος), κάποιον πιό υψηλού επιπέδου, που θα σου πει ένα-δυο πράγματα παραπάνω.

    Καλή τύχη!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ, για κάτι που ήθελα, σε μία κλήση μου στο 13888 μου είχαν πει ότι αυτό δε γίνεται. Τα λεπτά του προγράμματος χρεώνονται μόνο στο κεφαλικό. Εντελώς τυχαία, σε άλλη μου κλήση, για κάτι άλλο, η υπάλληλος μου έκανε τη ρητορική ερώτηση εάν έχω ζητήσει να αναλώνονται τα λεπτά του προγράμματος καί στο msn νούμερο. Εγώ της είχα πει ότι κάποιος άλλος απ τον Ο.Τ.Ε. μού είχε πει ότι αυτό δε γίνεται, κ.λπ. κ.λπ. Μύλος... Μάλλον, όμως, γίνεται...
    Για τον ΟΤΕ πολύ σωστά όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές μόνο στο κεφαλικό νούμερο μετράνε τα προγράμματα (π.χ. απεριόριστα) στα MSN δεν μπορεί να εφαρμοστεί κανένα πρόγραμμα και υπάρχει χρέωση για αυτό το λόγο προτείνουν την ρύθμιση του Netmod/Santis κλπ ώστε οι εξερχόμενες να βγαίνουν με το κεφαλικό νούμερο ! Για αυτό το λόγο πριν 1 περίπου χρόνο αναγκάστηκα να αλλάξω με μια χρονοβόρα διαδικασία να αλλάξω το κεφαλικό νούμερο με ένα MSN από το οποίο είχα την μεγαλύτερη εξερχόμενη κίνηση. Αυτό ισχύει μόνο στον ΟΤΕ στις υπόλοιπες εταιρίες η μόνη που έχει "κανονικό" ISDN είναι η WIND (από την πρώην TELLAS) η οποία μπορεί και εφαρμόζει τα προγράμματα της στο κεφαλικό και σε όλα τα MSN.
    Η συγκεκριμένη που μίλησες στον ΟΤΕ μάλλον δεν ήταν σωστά ενημερωμένη....Έτσι την είχα πατήσει και εγώ την πρώτη φορά.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα σε όλους,
    Ο προγραμματισμός των πορτών δεν είναι θέμα ΟΤΕ όπως το εννοείτε.... Τις πόρτες ab1/ab2 τις φτιάχνει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του !
    Δεν είναι θέμα υπαλλήλου ή κάποιου άλλου ανρθώπου !

    Οι ρυθμίσεις στο modem είναι απλές...εντολές ...Οποιός θέλει βοήθεια ας πει τι θέλει να του πω την εντολή !

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Πολύ σωστά ο προγραμματισμός των πορτών του Netmod/Santis (ab1/ab2) δεν είναι θέμα ΟΤΕ, μπορεί να το κάνει και ο καθένας μόνος του.

    Θέμα ΟΤΕ και συγκεκριμένα πρόβλημα του μηχανογραφικού τους συστήματος είναι ότι τα προγράμματα που έχει βγάλει ο ΟΤΕ τα τελευταία χρόνια εφαρμόζονται μόνο στο Κεφαλικό Νούμερο και όχι για τα MSN !
    Δηλαδή εξερχόμενες κλήσεις με αριθμό που είναι MSN έχει πάντα χρέωση μιας και δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε αυτό πρόγραμμα τύπου απεριόριστες κλήσεις κλπ.

    Ο ΟΤΕ πάντα στο συγκεκριμένο πρόβλημα προτείνει - προτρέπει να ρυθμιστούν οι πόρτες και οι αντίστοιχες συσκευές ISDN να βγαίνουν οι εξερχόμενες κλήσεις μόνο με τον κεφαλικό αριθμό και όχι με κάποιο MSN.
    Η WIND και οι υπόλοιπες εταιρίες που υποστηρίζουν ISDN (είτε μέσω VOIP με terminal εξοπλισμό) δεν έχουν τέτοιο θέμα και υποστηρίζουν τα προγράμματα τους σε όλους τους αριθμούς, κεφαλικό & MSN.

    Πριν 3 χρόνια περίπου που την πάτησα έχοντας την "διαβεβαίωση" από την πωλήτρια του ΟΤΕ ότι πλέον διορθώθηκε το πρόβλημα αυτό - με είχε πάρει από τμήμα προσφορών συγκεκριμένα γιατί είχα ISDN γραμμή με ενεργοποιημένο MultiMSN (4MSN) και μέχρι πέρσι όπου μέχρι και γραπτό αίτημα για να πάρω επίσημη απάντηση το τι μπορεί να γίνει για το θέμα αυτό μου είπαν το εξής :

    Πρόκειται για αδυναμία του μηχανογραφικού συστήματος του ΟΤΕ και ΔΕΝ πρόκειται να διορθωθεί γιατί οι ISDN γραμμές είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με τις PSTN που κυρίως απευθύνονται σε επιχειρήσεις και οι ISDN γραμμές με ενεργοποιημένο κάποιο MSN είναι ένα ελάχιστο ποσοστό και δεν συμφέρει το κόστος για την τροποποίηση αυτή.

    Έχω μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα αρχίζοντας από την πωλήτρια, τον προϊστάμενο της, τον τεχνικό του αστικού κέντρου, το τμήμα για τα θέματα του ISDN (1242 αν θυμάμαι καλά), τεχνικό τμήμα στα κεντρικά του ΟΤΕ, την εξυπηρέτηση πελατών στα κεντρικά του ΟΤΕ, το τμήμα που προγραμματίζει τις γραμμές, τον πωλητή για τις γραμμές ISDN στο ΟΤΕshop της περιοχής μου, τον τεχνικό που μίλησε ..... Όλοι μα όλοι μου επιβεβαίωσαν τα παραπάνω !

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά ο προγραμματισμός των πορτών του Netmod/Santis (ab1/ab2) δεν είναι θέμα ΟΤΕ, μπορεί να το κάνει και ο καθένας μόνος του.

    Θέμα ΟΤΕ και συγκεκριμένα πρόβλημα του μηχανογραφικού τους συστήματος είναι ότι τα προγράμματα που έχει βγάλει ο ΟΤΕ τα τελευταία χρόνια εφαρμόζονται μόνο στο Κεφαλικό Νούμερο και όχι για τα MSN !
    Δηλαδή εξερχόμενες κλήσεις με αριθμό που είναι MSN έχει πάντα χρέωση μιας και δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε αυτό πρόγραμμα τύπου απεριόριστες κλήσεις κλπ.

    Ο ΟΤΕ πάντα στο συγκεκριμένο πρόβλημα προτείνει - προτρέπει να ρυθμιστούν οι πόρτες και οι αντίστοιχες συσκευές ISDN να βγαίνουν οι εξερχόμενες κλήσεις μόνο με τον κεφαλικό αριθμό και όχι με κάποιο MSN.
    Η WIND και οι υπόλοιπες εταιρίες που υποστηρίζουν ISDN (είτε μέσω VOIP με terminal εξοπλισμό) δεν έχουν τέτοιο θέμα και υποστηρίζουν τα προγράμματα τους σε όλους τους αριθμούς, κεφαλικό & MSN.

    Πριν 3 χρόνια περίπου που την πάτησα έχοντας την "διαβεβαίωση" από την πωλήτρια του ΟΤΕ ότι πλέον διορθώθηκε το πρόβλημα αυτό - με είχε πάρει από τμήμα προσφορών συγκεκριμένα γιατί είχα ISDN γραμμή με ενεργοποιημένο MultiMSN (4MSN) και μέχρι πέρσι όπου μέχρι και γραπτό αίτημα για να πάρω επίσημη απάντηση το τι μπορεί να γίνει για το θέμα αυτό μου είπαν το εξής :

    Πρόκειται για αδυναμία του μηχανογραφικού συστήματος του ΟΤΕ και ΔΕΝ πρόκειται να διορθωθεί γιατί οι ISDN γραμμές είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με τις PSTN που κυρίως απευθύνονται σε επιχειρήσεις και οι ISDN γραμμές με ενεργοποιημένο κάποιο MSN είναι ένα ελάχιστο ποσοστό και δεν συμφέρει το κόστος για την τροποποίηση αυτή.

    Έχω μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα αρχίζοντας από την πωλήτρια, τον προϊστάμενο της, τον τεχνικό του αστικού κέντρου, το τμήμα για τα θέματα του ISDN (1242 αν θυμάμαι καλά), τεχνικό τμήμα στα κεντρικά του ΟΤΕ, την εξυπηρέτηση πελατών στα κεντρικά του ΟΤΕ, το τμήμα που προγραμματίζει τις γραμμές, τον πωλητή για τις γραμμές ISDN στο ΟΤΕshop της περιοχής μου, τον τεχνικό που μίλησε ..... Όλοι μα όλοι μου επιβεβαίωσαν τα παραπάνω !
    Ναι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ! Έτσι είναι ! Η πλάκα είναι ότι ορισμένοι της εξυπηρέτησης λένε ότι να ναι ώρες ώρες αλλά η αλήθεια είναι αυτή που λές !
    Για μένα είναι bug του μηχανογραφικού συστήματος τους ! !


    Το μόνο που έχω να πώ έιναι ότι μπορεί να έπεσες σε πωλήτρια από τις εταιρίες που παίρνουν τηλέφωνο οπότε λένε ότι η απόψη που πήρες είναι άκυρη !

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Από ότι θυμάμαι μου είχαν πει ότι το πρόγραμμα της τιμολόγησης δεν αναγνωρίζει ότι τα MSN (ψευδο-νούμερα) ανήκουν στο κεφαλικό νούμερο της γραμμής όπου εφαρμόζονται τα διάφορα προγράμματα π.χ. απεριόριστα.

    Η πλάκα είναι ότι το γνώριζα εδώ και πολλά χρόνια και με πήραν τηλέφωνο από τμήμα του ΟΤΕ και όχι από τρίτη εταιρεία -με τηλέφωνο της πωλήτριας και όνομα που ευτυχώς είχα κρατήσει- που όπως μου είχαν πει ήταν "ειδικό" για τις γραμμές ISDN και ειδικά για την γραμμή μου όπου είχα και ΜultiMSN, μάλιστα με διαβεβαίωσαν αρκετές φορές ότι πλέον το υποστηρίζει το σύστημα τους !
    Μέχρι τότε το θέμα το είχα λύσει με ενεργοποίηση πακέτου απεριορίστων από την Forthnet σε πολύ καλή τιμή μέσω προεπιλογής. Μόλις ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με τις χρεώσεις στα MSN και πήρα την πωλήτρια πίσω τηλέφωνο άρχισαν και εκείνοι να το ψάχνουν, το υποτιθέμενο "ειδικό τμήμα" και στο τέλος κατέληξα σε έναν τεχνικό από ένα τμήμα προγραμματισμού (αν θυμάμαι καλά) όπου μου εξήγησε αναλυτικά τι γίνεται με το θέμα και μου πίστωσε ότι χρεώσεις είχαν γίνει μέχρι τότε από τα MSN. Έψαξα αρκετά για να βρω πάλι κάποια εταιρεία που να μπορούσα να την ξαναβάλω σαν προεπιλογή όπως την Forthnet γιατί λόγω της εισόδου του 2Play, οι περισσότερες εταιρείες (όπως και η forthnet) είχαν καταργήσει τις αντίστοιχες υπηρεσίες και σου πρότειναν να πας σε 2 Play, ευτυχώς νομίζω μέχρι τώρα η WIND δεν τα έχει καταργήσει και είναι και η μόνη εκτός του ΟΤΕ που έχει "καθαρό" ISDN κληρονομιά από την TELLAS.

    Ακόμη και 1 χρόνο μετά με έπαιρναν τηλέφωνο για προσφορά με τα πακέτα των απεριορίστων από τον ΟΤΕ και όταν τους ρώταγα μου λέγανε βεβαίως γίνεται με μία απλή ρύθμιση (εννοούσαν την εκτροπή των εξερχομένων από το κεφαλικό) !

    Τελικά πριν 1.5 χρόνο όταν έβγαλε τα πακέτα με τις προσφορές 6+6 με τα απεριόριστα και τα κινητά λόγω κόστους κατέληξα με μία χρονοβόρα διαδικασία να αλλάξω το παλιό κεφαλικό με ένα MSN που είχα και τις περισσότερες εξερχόμενες κλήσεις.

    Και πάλι καλά που βρέθηκαν και 2 ενημερωμενοι υπάλληλοι στον ΟΤΕ και με βοήθησαν στην αλλαγή αυτή γιατί όσους άλλους είχα ρωτήσει μου έλεγαν δεν γίνεται η αλλαγή αυτή χωρίς να γίνει κατάργηση εντελώς της γραμμής και των νούμερων (κεφαλικό & MSN ) που είχε αυτή είχε και που μπορούσε να κρατήσει η διαδικασία ακόμη και περισσότερο από έναν μήνα !

  11. #11
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι θυμάμαι μου είχαν πει ότι το πρόγραμμα της τιμολόγησης δεν αναγνωρίζει ότι τα MSN (ψευδο-νούμερα) ανήκουν στο κεφαλικό νούμερο της γραμμής όπου εφαρμόζονται τα διάφορα προγράμματα π.χ. απεριόριστα.

    Η πλάκα είναι ότι το γνώριζα εδώ και πολλά χρόνια και με πήραν τηλέφωνο από τμήμα του ΟΤΕ και όχι από τρίτη εταιρεία -με τηλέφωνο της πωλήτριας και όνομα που ευτυχώς είχα κρατήσει- που όπως μου είχαν πει ήταν "ειδικό" για τις γραμμές ISDN και ειδικά για την γραμμή μου όπου είχα και ΜultiMSN, μάλιστα με διαβεβαίωσαν αρκετές φορές ότι πλέον το υποστηρίζει το σύστημα τους !
    Μέχρι τότε το θέμα το είχα λύσει με ενεργοποίηση πακέτου απεριορίστων από την Forthnet σε πολύ καλή τιμή μέσω προεπιλογής. Μόλις ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με τις χρεώσεις στα MSN και πήρα την πωλήτρια πίσω τηλέφωνο άρχισαν και εκείνοι να το ψάχνουν, το υποτιθέμενο "ειδικό τμήμα" και στο τέλος κατέληξα σε έναν τεχνικό από ένα τμήμα προγραμματισμού (αν θυμάμαι καλά) όπου μου εξήγησε αναλυτικά τι γίνεται με το θέμα και μου πίστωσε ότι χρεώσεις είχαν γίνει μέχρι τότε από τα MSN. Έψαξα αρκετά για να βρω πάλι κάποια εταιρεία που να μπορούσα να την ξαναβάλω σαν προεπιλογή όπως την Forthnet γιατί λόγω της εισόδου του 2Play, οι περισσότερες εταιρείες (όπως και η forthnet) είχαν καταργήσει τις αντίστοιχες υπηρεσίες και σου πρότειναν να πας σε 2 Play, ευτυχώς νομίζω μέχρι τώρα η WIND δεν τα έχει καταργήσει και είναι και η μόνη εκτός του ΟΤΕ που έχει "καθαρό" ISDN κληρονομιά από την TELLAS.

    Ακόμη και 1 χρόνο μετά με έπαιρναν τηλέφωνο για προσφορά με τα πακέτα των απεριορίστων από τον ΟΤΕ και όταν τους ρώταγα μου λέγανε βεβαίως γίνεται με μία απλή ρύθμιση (εννοούσαν την εκτροπή των εξερχομένων από το κεφαλικό) !

    Τελικά πριν 1.5 χρόνο όταν έβγαλε τα πακέτα με τις προσφορές 6+6 με τα απεριόριστα και τα κινητά λόγω κόστους κατέληξα με μία χρονοβόρα διαδικασία να αλλάξω το παλιό κεφαλικό με ένα MSN που είχα και τις περισσότερες εξερχόμενες κλήσεις.

    Και πάλι καλά που βρέθηκαν και 2 ενημερωμενοι υπάλληλοι στον ΟΤΕ και με βοήθησαν στην αλλαγή αυτή γιατί όσους άλλους είχα ρωτήσει μου έλεγαν δεν γίνεται η αλλαγή αυτή χωρίς να γίνει κατάργηση εντελώς της γραμμής και των νούμερων (κεφαλικό & MSN ) που είχε αυτή είχε και που μπορούσε να κρατήσει η διαδικασία ακόμη και περισσότερο από έναν μήνα !
    Ξεθάβω το θέμα, γιατί βλέπω ότι μόνο εδώ μπορώ να πάρω σοβαρές απαντήσεις και όχι μέσω ΟΤΕ. Κατάλαβα το θέμα, ότι το πακέτο απεριόριστων κλπ. για να ισχύσει, πρέπει η κλήση να βγαίνει πάντα από τον κεφαλικό αριθμό. Η ερώτησή μου, η πολύ συγκεκριμένη, είναι η εξής: Το από "που βγαίνει η κλήση" συνδέεται απαραίτητα με το τι αριθμό βλέπει αυτός που καλείς; Δηλαδή αν βλέπει τον κεφαλικό βγαίνει από αυτόν και αν βλέπει τον msn βγαίνει από τον msn; Και αν ναι, που βρίσκω και το πιο φυσιολογικό, υπάρχει τρόπος (πχ. μέσω netmod ή κέντρου), ενώ η κλήση βγαίνει στην πραγματικότητα από τον κεφαλικό, να βλέπει αυτός που καλείς τον msn;

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskazanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθάβω το θέμα, γιατί βλέπω ότι μόνο εδώ μπορώ να πάρω σοβαρές απαντήσεις και όχι μέσω ΟΤΕ. Κατάλαβα το θέμα, ότι το πακέτο απεριόριστων κλπ. για να ισχύσει, πρέπει η κλήση να βγαίνει πάντα από τον κεφαλικό αριθμό. Η ερώτησή μου, η πολύ συγκεκριμένη, είναι η εξής: Το από "που βγαίνει η κλήση" συνδέεται απαραίτητα με το τι αριθμό βλέπει αυτός που καλείς; Δηλαδή αν βλέπει τον κεφαλικό βγαίνει από αυτόν και αν βλέπει τον msn βγαίνει από τον msn; Και αν ναι, που βρίσκω και το πιο φυσιολογικό, υπάρχει τρόπος (πχ. μέσω netmod ή κέντρου), ενώ η κλήση βγαίνει στην πραγματικότητα από τον κεφαλικό, να βλέπει αυτός που καλείς τον msn;
    Όπως τα λες έτσι είναι : "Δηλαδή αν βλέπει τον κεφαλικό βγαίνει από αυτόν και αν βλέπει τον msn βγαίνει από τον msn".
    Αυτό που λες στην συνέχεια ούτε υπάρχει σαν δυνατότητα ούτε στο ISDN ούτε αλλού, ούτε μπορεί να γίνει : " η κλήση βγαίνει στην πραγματικότητα από τον κεφαλικό, να βλέπει αυτός που καλείς τον msn ".

    Το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ και ΜΟΝΟ μπορεί να υποστηρίξει τα διάφορα πακέτα με χρόνο ομιλίας μόνο στο κεφαλικό νούμερο και ΟΧΙ στα MSN ! Όταν ο άλλος βλέπει νούμερο που είναι MSN - βγαίνεις με αυτόν τον αριθμό, τότε χρεώνεσαι κανονικά την κλήση!

    Οι υπόλοιπες εταιρείες είτε με το κανονικό ISDN (WIND), είτε με το ISDN over VoIP (Vodafone, CYTA κλπ) υποστηρίζουν τα πακέτα ομιλίας σε όλα τα νούμερα της γραμμής.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα....Εντος των ημερων θα βαλω vdsl ΟΤΕ isdn με msn αριθμο . Δεν ξερω τι netmod θα μου φερουν.Δεν καταλαβα αν εγω ή ο τεχνικος που θα ερθει περεπει να ρυθμισει να μην χρεωνονται οι κλισεις απο τον msn αριθμο ...Μπερδευτηκα αρκετα ....Ευχαριστω.

    Φιλικά Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

  1. VOIPYO: VOIP provider με χρεωση 0,006 € το λεπτό σε κινητά!
    Από kbitsik στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 224
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 12:26
  2. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 16:39
  3. 2 ISDN με 4 MSN σε τηλεφωνικό κέντρο
    Από Papados στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 13:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας