Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Έχω μια σύνδεση (στο όνομά μου) στην περιοχή Ζωγράφου για τη μητέρα μου που απεβίωσε πρόσφατα. Γενικά δεν έχω παράπονο από τη σύνδεση και είμαι διαίτερα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση της VIVODI.

    Έχω ένα παλιό πρόγραμμα με 2 γραμμές, απεριόριστα Εθνικά τηλεφωνήματα και ταχύτητα μέχρι 24 Mbps. Κόστος 23 €/μήνα. Το πρόγραμμα έχει ανανεωθεί σχετικά πρόσφατα (4/10/13). Τέλος προγράμματος (δέσμευσή μου) 3/10/14.

    Λόγω του θανάτου της μητέρας μου η σύνδεση δεν μου χρειάζεται πλέον και - χωρίς να έχω παράπονο, απλά για ενημέρωση των συνδρομητών της VIVODI/ON TELECOMS - παραθέτω εδώ τις δυνατές λύσεις που μου δόθηκαν από την εταιρεία:

    1. Διακοπή. Τέλος απενεργοποίησης €61.50 και επιστροφή εξοπλισμού.

    2. Μεταφορά σε άλλη περιοχή (π.χ. σπίτι μου) και ένταξη σε νέο πρόγραμμα της ON TELECOMS. Μια γραμμή με εθνικά απεριόριστα τηλεφωνήματα και Ιντερνετ μέχρι 8 Μbps 26.76€/μήνα. Αν θέλω και δεύτερη γραμμή + 20 € και πρόσθετο 12.40€/μήνα. Μετά μπορεί να γίνει αλλαγή στοιχείων συμβαλλομένου στο ίδιο πρόγραμμα.

    3. Μεταφορά σε άλλη περιοχή (π.χ. σπίτι μου) στο ίδιο (παλιό) πρόγραμμα της VIVODI. Τέλος μεταφοράς €67. Μετά μπορεί να γίνει αλλαγή στοιχείων συμβαλλομένου στο ίδιο πρόγραμμα.


    Υ.Γ.
    Στο σπίτι μου έχω ΟΤΕ με γραμμή ISDN (με 2ο αριθμό MSN) απεριόριστα εθνικά τηλεφωνήματα και Ιντερνετ μέχρι 24 Mbps. Κόστος 97€/2μήνο= 48€/μήνα. Χρειάζομαι οπωσδήποτε τη δεύτερη γραμμή για φαξ.

    Επειδή το κόστος του ΟΤΕ είναι σημαντικά μεγαλύτερο, μήπως συμφέρει να αφήσω τον ΟΤΕ (νομίζω έχω κλείσει χρόνο...) και να πάω με τη VIVODI/ON TELECOMS? Επειδή το τηλέφωνο/Ιντερνετ στο σπίτι χρησιμοποιείται επαγγελματικά από μένα και τη γυναίκα μου χρειάζομαι αυξημένη αξιοπιστία, δεν έχω περιθώρια για προβλήματα.

    Βέβαια θα ήθελα VDSL (χωρίς να μου είναι απαραίτητη η μεγάλη ταχύτητα - προέχει η αξιοπιστία) αλλά η VIVODI/ON TELECOMS δεν παρέχει. Ούτε ο ΟΤΕ προς το παρόν (στην περιοχή μου).

    Τι λέτε αγαπητοί συμφορουμίτες; Να μείνω στον ΟΤΕ ή να μεταβώ στην VIVODI/ON TELECOMS;
    Ανεξάρτητα με αυτό, σκέφτομαι να την κάνω κατά CYTA μεριά...

    - - - Updated - - -

    Τελικά έκανα αίτηση διακοπής...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δεν θα έκοβα τον ΟΤΕ για να πάω στην ΟΝ, και μαλιστα ζητώντας μεταφορα της γραμμής. Όταν ζητας αξιοπιστία δεν μπλέκεις σε τέτοιες ιστοριες με σχεδον ανύπαρκτους εναλλακτικούς! Το βρισκω επίσης πολύ ανέντιμο το γεγονός οτι ζητάνε λεφτά για να διακόψεις μετά απο τοσο μεγαλο χρονικό διάστημα!

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Nαι φαίνεται πως έχουν μεγάλη ανάγκη από λεφτά...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι φαίνεται πως έχουν μεγάλη ανάγκη από λεφτά...
    Αν έχεις πάρει έκπτωση στην ανανέωση σου καλώς σου τα ζητάνε. Αν δεν έχεις πάρει τίποτα φεύγεις και κουνάς άσπρο μαντήλι.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Ναι, είχα πάρει έκπτωση στην ανανέωση τον Σεπτ.2013, δηλαδή χρησιμοποιήθηκε για Σεπτέμβριο, Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Λένε ότι η συμφωνία περιείχε τέτοιο όρο απενεργοποίησης 61,50. Το "κανονικό" πάγιο ήταν 34 ευρώ και με την έκπτωση πήγε 22,80 ευρώ δηλ. έκπτωση 11 ευρώ. Στους 4 μήνες χρήσης 11*4=44 ευρώ.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2005
    Περιοχή
    Μεσόγεια
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16000/700
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΠΑΤΑ
    Router
    NetFaster 3
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vitruvian78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν θα έκοβα τον ΟΤΕ για να πάω στην ΟΝ, και μαλιστα ζητώντας μεταφορα της γραμμής. Όταν ζητας αξιοπιστία δεν μπλέκεις σε τέτοιες ιστοριες με σχεδον ανύπαρκτους εναλλακτικούς! Το βρισκω επίσης πολύ ανέντιμο το γεγονός οτι ζητάνε λεφτά για να διακόψεις μετά απο τοσο μεγαλο χρονικό διάστημα!
    Θα συμφωνήσω, καλά έκανες και διέκοψες.
    Read less
    More TV

  7. #7
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εξαρταται αν χρειαζεσαι τον αριθμό ή όχι.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] Προβλημα συνδεσης σε royter ote (baudtec)
    Από Saisem στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-14, 21:58
  2. Διακοπή σύνδεσης (μετά απο 2 μήνες).
    Από jim1900dz στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 18:04
  3. Διακοπη συνδεσης
    Από SeRGiOPaOk4 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 21:18
  4. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-13, 03:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας