Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 68
  1. #16
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    laptop χωρις os και ξερο ψωμι..........

  2. #17
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τα 8 είναι ενα αποτυχημένο λειτουργικό γιατί η MS προσπάθησε με το ζόρι να αναγκάσει τους πελάτες της να χρησιμοποιήσουν ενα mobile interface σε desktop χωρίς touchscreen (το αντίθετο απο οτι είχε κάνει με τα windows mobile).
    Σιγά σιγά φαίνεται να το καταλαβαίνουν στην MS αν κρίνω απο τις αλλαγές στα 8.1 και τα όσα διαβάζω για τα 9.
    Οι OEM απλά ακολουθούν τον πελάτη και καλά κάνουν.

  3. #18
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 8 είναι ενα αποτυχημένο λειτουργικό γιατί η MS προσπάθησε με το ζόρι να αναγκάσει τους πελάτες της να χρησιμοποιήσουν ενα mobile interface σε desktop χωρίς touchscreen (το αντίθετο απο οτι είχε κάνει με τα windows mobile).
    Σιγά σιγά φαίνεται να το καταλαβαίνουν στην MS αν κρίνω απο τις αλλαγές στα 8.1 και τα όσα διαβάζω για τα 9.
    Οι OEM απλά ακολουθούν τον πελάτη και καλά κάνουν.
    Σωστός. Κι εμένα τα 8 με εξυπηρέτησαν μόνο σε 1 laptop (κατά σύμπτωση HP 2740p) με touchscreen. Για το desktop δύσκολα το βλέπω να γυρνάω σε 8 προς το παρον. Πάντως, σε σχέση με τα 7, το laptop πάει αρκετά πιο σβέλτα με τα 8.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός. Κι εμένα τα 8 με εξυπηρέτησαν μόνο σε 1 laptop (κατά σύμπτωση HP 2740p) με touchscreen. Για το desktop δύσκολα το βλέπω να γυρνάω σε 8 προς το παρον. Πάντως, σε σχέση με τα 7, το laptop πάει αρκετά πιο σβέλτα με τα 8.
    Πως ακριβως σε βολεψε το metro; Δηλαδη εστω οτι ειμαι με τον metro firefox και θελω να ανοιξω metro pdf μπορω να το κανω; Μπροστα-Πισω μεταξυ τους; Μηπως τελικα ειναι τοσο τελειο αυτο που σχεδιασε για μενα ο βλαξ Ballmer και εγω δεν εκτιμω την προσπαθεια του.

    Η αληθεια ειναι οτι θελω με το ζορι να αντιληφθω ποσο καλο ειναι το metro και να σταματησω το desktop για να εχει η ανθρωποτητα την χαρα να δει τον Ballmer σε ενα αλλο τρελο χωρο.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Οι ηλιθιότητες στο UI και η πραξικοπηματική μεταροπή του desktop environment σε tablet πληρώνονται

  6. #21
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Αντί για windows 7 θα μπορούσαν να βάλουν έτοιμο το windows shell που δίνει start menu στα windows 8. Τόσα και τόσα bloatware βάζουν...

  7. #22
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ειλικρινά θελω να μου πείτε ποιοι απο εσάς που κραζετε τα windows 8 για desktop έχετε ασχοληθεί έστω ενα δεκάλεπτο με αυτο; Οχι παραπάνω...μονο ενα δεκάλεπτο...

  8. #23
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Θα έπρεπε να προνοήσουν και να κάνουν το αθλιότατο όλων metro UI εντελώς optional στο πρώτο startup με επιλογή enable/disable, έτσι όποιος έχει βίτσιο να βγάζει τα μάτια και να θέλει 10 κλικς αντί για ένα θα μπορούσε να το κάνει.
    Λόγω του metro χαντακώθηκε ολόκληρο το λειτουργικό, ο τύπος που έδωσε το τελικό οκ για metro με το ζόρι by default θα έπρεπε να είχε απολυθεί/παραιτηθεί ήδη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά θελω να μου πείτε ποιοι απο εσάς που κραζετε τα windows 8 για desktop έχετε ασχοληθεί έστω ενα δεκάλεπτο με αυτο; Οχι παραπάνω...μονο ενα δεκάλεπτο...
    Οχι καθόλου.
    Το ίδο και οι εκ. χρήστες που δεν το χρησιμοποιούν, το ίδιο και εταιριούλες όπως η HP που προχωρησε σε αυτήν την κίνηση,το ίδιο κα ιη MS που έφερε πίσω το SB.
    Μόνο εσύ έχεις ασχοληθει και εκτιμήσει το θαύμα των Win8, όλοι οι άλλοι είναι απλά άσχετοι.
    The world can change by your actions not by your opinions

  9. #24
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εντάξει δεν είναι και θαύμα, αλλά για μένα προσωπικά, 4-5 φορές αναγκάστηκα να πατήσω Άνοιγμα με, για να βάλω προκαθορισμένο άλλο πρόγραμμα, ώστε να μην πετάγεται κάθε τόσο το full screen έκτρωμα του metro.

    Από τότε η μόνη επαφή με το metro είναι το τέλειο(για μένα) Home Screen, συν δώρο ένα λειτουργικό που κατάφερε να δείχνει πιο φρέσκο από τα άψογα 7άρια.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #25
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρόσφατα αγοράσαμε στη δουλειά μου PCs από DELL. Sticker Windows8 πίσω, Win7 Pro x64 εγκατεστημένα μετά από απαίτηση της εταιρίας και αφού στο IT είχαμε 'σκίσει' τα 8άρια τα οποία δεν μας έδωσαν τίποτε παραπάνω παρά λιγότερα. Σε περιβάλλον εργασίας, τα Win8 είναι ότι πιο άκυρο υπάρχει. Ορθά λοιπόν η HP όχι απλά το κάνει αλλά και το διαφημίζει.

  11. #26
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να προνοήσουν και να κάνουν το αθλιότατο όλων metro UI εντελώς optional στο πρώτο startup με επιλογή enable/disable, έτσι όποιος έχει βίτσιο να βγάζει τα μάτια και να θέλει 10 κλικς αντί για ένα θα μπορούσε να το κάνει.
    Λόγω του metro χαντακώθηκε ολόκληρο το λειτουργικό, ο τύπος που έδωσε το τελικό οκ για metro με το ζόρι by default θα έπρεπε να είχε απολυθεί/παραιτηθεί ήδη.


    Οχι καθόλου.
    Το ίδο και οι εκ. χρήστες που δεν το χρησιμοποιούν, το ίδιο και εταιριούλες όπως η HP που προχωρησε σε αυτήν την κίνηση,το ίδιο κα ιη MS που έφερε πίσω το SB.
    Μόνο εσύ έχεις ασχοληθει και εκτιμήσει το θαύμα των Win8, όλοι οι άλλοι είναι απλά άσχετοι.
    Μα δεν εχεις καταλάβει οτι ειναι προαιρετική η home screen με το metro interface...μπορει να θέλουν να στο πασάρουν γιατι θέλουν να το συνηθίσεις αλλα επιλογή σου ειναι αν θα το εχει ...εγω πλέον το χρησιμοποιώ πολυ σπάνια...μονο για κανα tunein radio για να ακούω μουσική απο το αγαπημένο μου προγραμμα για ραδιόφωνο άντε και για το skype που μου αρέσει πιο πολυ η metro εφαρμογή παρα η desktop...τωρα αν θελω να κάνω αναζήτησή κάποιο προγραμμα αντί να πηγαίνω κάτω αριστερά και να κάνω αριστερό κλικ κ μετα αναζήτησή τωρα πηγαίνω πάνω δεξιά και κάνω κλικ κ μετα αναζήτησή...πολυ μεγάλη διάφορα για κάποιον χρήστη...κατα τα αλλα ειναι λιγο πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ απο τα 7αρια κ του λείπει κ ενα κουμπί...δε ειναι τα κ τοςο τραγικό...ασε που όσοι ξερω (εκτός απο εναν) το προτιμούν απο τα 7αρια...εδω βλέπω να λένε για metro PDF για metro Firefox...αν ο συγκεκριμένος ( δεν βλέπω το όνομα του γιατι γράφω απο κινητο) είχε χρησιμοποιήσει τα 8 θα ήξερε οτι δεν υπάρχουν αυτα που λέει...τα 8 ειναι μια ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ μίξη desktop και tablet όπου αν θες μπορεις να χρησιμοποιήσεις μονο το desktop κομμάτι του, που το οποίο ειναι καλυτερο απο τα 7αρια...και δε χρειάζεται να επιτίθεσαι...δεν ειμαι ούτε παιδί της Microsoft ούτε κάποιος που προσπαθεί να σου πουλήσει τα 8αρια...την άποψη μου λεω και την στηρίζω με επιχειρήματα...

  12. #27
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά θελω να μου πείτε ποιοι απο εσάς που κραζετε τα windows 8 για desktop έχετε ασχοληθεί έστω ενα δεκάλεπτο με αυτο; Οχι παραπάνω...μονο ενα δεκάλεπτο...
    Κάνεις πλάκα τώρα έτσι; Τα έχω από τον Ιούνιο του 2011 και δεν πέρασε μέρα που να μην βρίζω. Συνεχώς ψάχνω τρόπους να αποφύγω το metro ή που στο καλό έχουν κρύψει την τάδε λειτουργία
    Δεν είναι γρηγορότερα από τα 7 ούτε μπουτάρουν ποιο γρήγορα όπως νομίζουν όλοι, απλά όταν τερματίζεις το λειτουργικό αυτό μπαίνει σε κατάσταση αδρανοποίησης
    Το metro είναι παντελώς άχρηστο, εκτός από τον καιρό που τον ανοίγεις για μερικά δευτερόλεπτα και αυτό απέκτησε χρησιμότητα γιατί μας βγάλανε τα gadgets
    Και αυτή η προτροπή συνεχώς να κάνεις microsoft account τι κουραστική

    Εσύ που το έχεις ψάξει τι ακριβώς κάνεις με το metro;

  13. #28
    Εγγραφή
    30-07-2009
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/18136
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Interleaved

  14. #29
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά θελω να μου πείτε ποιοι απο εσάς που κραζετε τα windows 8 για desktop έχετε ασχοληθεί έστω ενα δεκάλεπτο με αυτο; Οχι παραπάνω...μονο ενα δεκάλεπτο...
    Εγώ.

    Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο η αισθητική της full screen εφαρμογής (σε 27") ασχέτως ποσότητας περιεχομένου αλλά το εντελώς άθλιο UX που δεν έχει λογική καμπύλη μάθησης και πρέπει να ψάχνεις που έκρυψαν βασικές λειτουργίες (νομίζω στα 8.1 έκαναν κάποιες διορθώσεις επ' αυτού).

    Την ίδια περίοδο δούλεψα με Mint, Ubuntu και Mac οπότε μου κακοφάνηκε που τα 8 αν και είναι καλύτερα από τα 7 χαντακώνονται εξαιτίας μιας κάκιστης προσπάθειας παντρέματος δυο εντελώς διαφορετικών UIs.

  15. #30
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις πλάκα τώρα έτσι; Τα έχω από τον Ιούνιο του 2011 και δεν πέρασε μέρα που να μην βρίζω. Συνεχώς ψάχνω τρόπους να αποφύγω το metro ή που στο καλό έχουν κρύψει την τάδε λειτουργία
    Δεν είναι γρηγορότερα από τα 7 ούτε μπουτάρουν ποιο γρήγορα όπως νομίζουν όλοι, απλά όταν τερματίζεις το λειτουργικό αυτό μπαίνει σε κατάσταση αδρανοποίησης
    Το metro είναι παντελώς άχρηστο, εκτός από τον καιρό που τον ανοίγεις για μερικά δευτερόλεπτα και αυτό απέκτησε χρησιμότητα γιατί μας βγάλανε τα gadgets
    Και αυτή η προτροπή συνεχώς να κάνεις microsoft account τι κουραστική

    Εσύ που το έχεις ψάξει τι ακριβώς κάνεις με το metro;
    Εχω βάλει τα 8.1 τωρα οποτε δεν θυμάμαι αν υπάρχει αυτή η επιλογή στα 8...λοιπον κανεις δεξί κλικ κατω κατω στην κλασσική μπάρα στην επιφάνεια εργασίας πας ιδιοτητες, περιήγηση και εκει που λέει επιφ εργασίας απο κατω εχει αυτο που ζητάς...σορρυ κιολας αλλα τα windows 8 δεν κυκλοφόρησαν τον Οκτώβριο του 12; Πως τα εχεις απο το 11; Για το τι κάνω εγω με το μετρό το έγραψα πιο πάνω...για τα gadgets υπάρχει το 8gadgetpack τσεκαρε το...(σορρυ αν απαγορεύεται απο τους κανονισμούς να γράφω για τέτοια προγράμματα αλλα νομίζω οτι δεν ειναι παράνομο υλικό)

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 219
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 03:40
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-13, 08:40
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-13, 11:05
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 18:04
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 20:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας