Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Περιοχή
    Τούμπα-Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120 Mpbs
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE AF611-TV
    Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ygouli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;
    Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό ... σε κάθε refresh έδειχνε και διαφορετική τιμή το sn margin down από 6,0-6,1-2,0 ενημερώνω πως ήμουν σε Infineon dslam... Με broadcom Alcatel Dslam της κοπελιάς μου με Forthnet ηταν σταθερά καρφωμένο από 6,4 εως 6,1 ... Εγω που είμαι με wind και Broadcom Alcatel παίζει από 6,1 εως 6,0 σταθερό στην ίδια γραμμή με τα ίδιο σπλίτερ που είχα και στην Forthnet ...
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ygouli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;
    Κάτι τέτοια μ' έκαναν και έφυγα. Δεν πειράζει, ησύχασα...

  4. #4
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από umay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τέτοια μ' έκαναν και έφυγα. Δεν πειράζει, ησύχασα...
    Με Cyta πως τα πας ;;;; Έκανα και εγώ το 1+unlimited περιμένω την ημερομηνία ενεργοποίησης
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  5. #5
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ygouli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;
    Σε όλα αυτά πάιζει και ρόλο το ρούτερ αν έχει απαρυθμιστεί τότε λογικό να έχεις πρόβληματα . Η τιμή πάντως είναι το πολύ σημαντικό στις δύκολες εποχές που ζούμε . έτσι ανάλογα με τις προταιρεότητες σου αποφασίζεις

  6. #6
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν γίνεται συγκεκριμένες ώρες, βρομάει εξωτερική παρεμβολή στο last mile.
    Δύσκολα θα μπορέσεις να κάνεις κάτι, η προστασία από παρεμβολές του δικτύου του χαλκού δεν είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει και δεν παίζουν κονδύλια από οτε για αλλαγή της κατάστασης.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Cyta πως τα πας ;;;; Έκανα και εγώ το 1+unlimited περιμένω την ημερομηνία ενεργοποίησης
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα, το μόνο που ίσως μπορεί να συμβεί είναι η διακοπή τηλεφώνου αν υπάρξει διακοπή ρεύματος διότι η υπηρεσία είναι VOIP.
    Επίσης, κάνουν και εκπτώσεις για τους πελάτες που παραμένουν σταθεροί...
    Ανεπιφύλακτα έχω να πω ότι είναι ο σταθερότερος πάροχος μετά τον ΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3.627
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχθές το βράδυ υπήρχε πρόβλημα, ξανά, γιατί είχαν πέσει κάποια κυκλώματα της Forthnet. Τα οποία, btw, ανέβηκαν νωρίς το πρωί.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από umay Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μόνο που ίσως μπορεί να συμβεί είναι η διακοπή τηλεφώνου αν υπάρξει διακοπή ρεύματος διότι η υπηρεσία είναι VOIP.
    γνωρίζεις κάποιον που να ΜΗΝ έχει ασύρματη συσκευή και να ΈΧΕΙ σταθερό με διακοπη ρεύματος?
    εγώ όχι :-P

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolass18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωρίζεις κάποιον που να ΜΗΝ έχει ασύρματη συσκευή και να ΈΧΕΙ σταθερό με διακοπη ρεύματος?
    εγώ όχι :-P
    Ε, καλό είναι να υπάρχει και ένα σταθερό για ώρα ανάγκης ή σε περίπτωση που τελειώσει η μπαταρία του ασύρματου (εδώ που τα λέμε ούτε εγώ έχω, έχω δύο ασύρματα ...!!!)

  11. #11
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Βασικά σε όσο αφορά την σταθερότητα δικτύου για εμένα προσωπικά η καλύτερη εταιρία είναι η Halls on Line, όλες η άλλες παίζουν άλλα ακριβή αν δεν την πάρεις vodafone

  12. #12
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    ρε μην σπαμαρεις ελεος εδω ειναι το thread της forthnet.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι και σήμερα τα κυκλώματα παιγμένα λιγάκι?

    Edit: Για κάποιο λόγο, οι DNS της Forthnet κάνουν περιεργα κόλπα στο φόρτωμα ορισμένων σελίδων. Πέρασα τις διευθύνσεις του Google Public DNS μέσω telnet (dns server route add κλπ με metric 1 και 5)και τα προβλήματα διορθώθηκαν. Μήπως η Forthnet έχει τίποτα caching servers για CDNs και σελίδες τύπου Youtube/Google που υπολειτουργούν και ο Public DNS τους προσπερνά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ferongr : 04-02-14 στις 07:29.
    Packets: Lost in the intrawebs

  14. #14
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι και σήμερα τα κυκλώματα παιγμένα λιγάκι?

    Edit: Για κάποιο λόγο, οι DNS της Forthnet κάνουν περιεργα κόλπα στο φόρτωμα ορισμένων σελίδων. Πέρασα τις διευθύνσεις του Google Public DNS μέσω telnet (dns server route add κλπ με metric 1 και 5)και τα προβλήματα διορθώθηκαν. Μήπως η Forthnet έχει τίποτα caching servers για CDNs και σελίδες τύπου Youtube/Google που υπολειτουργούν και ο Public DNS τους προσπερνά;
    Τι είναι ακριβώς το talenet Βασικά παίζει με διαφορετικά DNS να λειτουργεί καλύτερα όσον αφορά την εμφάνιση ιστοσελίδων, όχι την ευστάθεια του δικτύου. Την ευστάθεια του δικτύου αφορά το snr.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-01-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkamared Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά σε όσο αφορά την σταθερότητα δικτύου για εμένα προσωπικά η καλύτερη εταιρία είναι η Halls on Line, όλες η άλλες παίζουν άλλα ακριβή αν δεν την πάρεις vodafone
    Είναι πιο σταθερό λόγω του margin, αν πεις στην forthnet πως παρατηρείς αστάθεια, θα στο ανεβάσουν και θα είναι σταθερό. Απλά η forthnet έχει το default πιο χαμηλά.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 17:05
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-13, 14:37
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-13, 22:57
  4. Μηνύματα: 753
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-13, 01:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας