Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    Γεια σας

    Έχω Windows, ξεκίνησα τραπεζικές συναλλαγές μέσω Internet και έχω αμφιβολίες για την ασφάλεια των συναλλαγών που θα κάνω. Η τράπεζα βέβαια μου δίνει ένα extra pin, αλλά βρήκα ότι μπορώ να κάνω και συναλλαγές χωρίς αυτό. Με απλά λόγια υποκλοπή user name / password δίνει σε κάποιον απεριόριστη πρόσβαση στους λογαριασμούς μου.

    ΕΡΩΤΗΣΗ. Αν χρησιμοποιήσω ένα live DVD linux και κάνω τις συναλλαγές μου από αυτό μήπως έχω πολύ καλύτερη ασφάλεια ή ο (πιθανός) ιός ή keylogger θα μπορούσαν να κλέψουν δεδομένα παρ’ ότι ο υπολογιστής τρέχει αυτή τη στιγμή linux;

    Ευχαριστώ από πριν για τυχόν απάντηση σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν το κάνεις μέσω live cd, τότε δεν έχεις κίνδυνο από keyloggers. Στον υπολογιστή θα τρέχει μόνο ότι βρίσκεται στο live cd, το οποίο σημαίνει ότι αν το κατεβάσεις από την επίσημη τοποθεσία και ελέγξεις το md5sum δεν θα έχει keyloggers/ιούς. Ο κίνδυνος μετά θα είναι μόνο να βάλεις τα user/pass σε λάθος site.

    Το ότι μπορείς να κάνεις συναλλαγές με απλό authentication είναι όμως σοβαρό θέμα και έχει να κάνει με την τράπεζά σου. Ποια τράπεζα είναι;
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατάφερες και παρακάμπτεις το pin?
    Είσαι σίγουρος? Αν ναι, πέστο στην τράπεζα και θα σ' αποζημιώσει πλουσιοπάροχα.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  4. #4
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Συνήθως συναλλαγές μεταξύ λογαριασμών του ιδίου, πληρωμές πιστωτικών και λογαριασμών, δεν απαιτούν επιπλέον ασφάλεια. Οι επιπλέον κωδικοί, pin, certificates, οτιδήποτε, χρησιμοποιούνται για εμβάσματα σε λογαριασμούς τρίτων ή εκτός της τράπεζας.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10239/509
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedTouch 536i v6
    Κατ’ αρχή ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι καινούργιος σε αυτά τα κόλπα και δεν τα ξέρω ακόμα. Πάντως το πρώτο που θέλω να μάθω είναι την ασφάλεια του webbanking και μετά να ψάξω τρόπους, δυνατότητες κλπ..

    Έχετε δίκιο. Κοίταξα μέσα και γράφει ότι: «Για επιπλέον ασφάλεια, σε ορισμένες συναλλαγές όπως μεταφορές και εμβάσματα, απαιτείται η εισαγωγή κωδικού extraPIN»

    Το live DVD το κατέβασα από επίσημο site Ubuntu, έχει το mid5sum.txt. Θα μπαίνω με το DVD αυτό στη τράπεζα και θα έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Στην Εθνική χωρίς εξτρακωδικό (στον δίνει το pin generator) δεν γίνεται καμιά συναλλαγή.
    Στην Eurobank αν εχεις εγακατεστημένο το πιστοποιητικό ασφαλείας τον υπολογιστή σου δεν χρειάζεται extra pin για συναλλαγές,σε υπολογιστή χωρίς πιστοποιητικό ασφαλείας για συναλλαγές το extra pin έρχεται με μήνυμα στο κινητό σου.
    Στην WinBank το extra pin ερχεται με μήνυμα στο κινητό σου.
    Το ιδιο ισχύει και για την TTBank.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Η ΕΘΝΙΚΗ ναι εχει ενα pin generator που φυσικά δίνει την μέγιστη ασφάλεια. Ομως στην EUROBANK τα πιστοποιητικά χρειάζονται ΜΟΝΟ αν κάνεις εμβάσματα σε λογαριασμούς τρίτων! αν θες να πληρωνεις λογαριασμους απλά ή την πιστωτική σου δεν θελει. Αλλά είναι μόνο σε κινήσεις του ίδιου προσώπου οπότε κανένα πρόβλημα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας