Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster..κλπ..
    Καλημέρα σε όλους.
    Τηλεφώνημα πριν τις γιορτές απο HOL αν θέλω να μου βάλουν HOL my TV δωρεάν για τους πρωτους 2 μήνες, και χωρίς καμία δέσμευση για τους επόμενους.
    Απάντησα πως ΟΚ, ζήτησαν τα στοιχεία αποστολής του εξοπλισμού, κλείσαμε-συμφωνήσαμε και όλα ωραία...
    Ξανακαλεί η ίδια σε μισή ώρα και μασώντας τα λόγια μου είπε πως
    "επειδή έχουν κάποιο κώλημα απο το τεχνικό τμήμα όσον αφορά τη σύνδεση μου, δεν μπορεί προς το παρόν να ενεργοποιηθεί η προσφορά" .
    Απο τότε φυσικά το προς το παρόν έγινε μέχρι τώρα που δεν ξανακάλεσαν ποτέ.
    Τι ήταν όλο αυτό ρε παιδιά?
    Φυσικά δεν το ηχογράφησα για να θυμάμαι τα ακριβή της λόγια, αλλά η παραπάνω φράση είναι κατα 80% ακριβής.
    Φαντάζομαι το "κώλημα" θα αφορούσε κάποιο θέμα ταχύτητας και συμβατότητας της γραμμής μου με το hol tv κλπ...
    Το ερώτημα μου φυσικά δεν αφορά το lol tv τους που δεν καίγομαι και τόσο, αλλά τι μπορώ να κάνω όσον αφορά διεκδίκηση για κάτι καλύτερο ή τι είδους μέτρηση μπορώ αν τους ζητήσω?
    Εγώ μπορώ να μετρήσω την επάρκεια της γραμμής μου για HOL tv με κάποιο πρόγραμμα?

    Κι όλα αυτά τη στιγμή που για το 6άρι ονομαστικό που πληρώνω δεν μπορώ να πω πως έχω πρόβλημα για τη δουλειά που το θέλω, αφού στο download μου κόβει γύρω στα 670kb/sec.
    Μιαν άλλη σκέψη είναι να τους καλέσω οτι...ενδιαφέρομαι να βάλω HOLmyTV, έτσι να δω τι θα μου πουν.

    προιστορία:
    2 μήνες πριν το τηλεφώνημα είχα διαμάχη με τη HOL λόγω διακοπής της γραμμής μου για 20 μέρες περίπου λόγω βλάβης στο κουτί του ΟΤΕ, όπως όμως αποδείχτηκε δεν ήταν ακριβώς βλάβη αλλά ο ΟΤΕ είχε βάλει το κουτί σε σημείο όπου γίνονταν μούσκεμα όταν έβρεχε.
    Tεσπα, πολύ μεγάλη ιστορία, μετά απο μεγαλειώδη επέμβαση του ΟΤΕ που κράτησε...15 μέρες έφτιαξαν τη γραμμή μου, αλλά το κουτί τους εξακολουθεί να βρίσκεται σε εντελώς ακατάλληλο σημείο, παρόλο που με πληροφόρησαν οτι "έχει δρομολογηθεί η μεταφορά του"!
    Για την ιστορία η HOL με αποζημίωσε με το λοιπό της συνδρομής για αυτές τις 20 μέρες, έπειτα απο καταγγελία που έκανα στην ΕΕΤ.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το hol tv για να ενεργοποιηθεί στη γραμμή σου χρειάζεται να συγχρονίζεις τουλάχιστον στα 5Mbps όλες τις ωρες και να μην πέφτεις κάτω απο αυτό το όριο. Συνήθως, όταν κάποιος καλεί για να βάλει το συγκεκριμένο πακέτο, γίνεται έλεγχος της γραμμής απο την εταιρεία για να διαπιστωθεί κατα πόσο η γραμμή μπορεί να σηκώσει τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Αν δεν μπορεί, δεν θα σου τη δώσουν. Διαφορετικά η εταιρεία δεν έχει κανένα αλλο λόγο να σου την αρνηθεί! Κέρδος είναι γι αυτήν να μπορείς να έχεις κι αυτή την υπηρεσία, απο τη στιγμή που πληρώνεις για να δεις κάποιες ταινίες ή κανάλια.

    Δεν ξέρω όμως αν το τηλεφώνημα που έλαβες ήτανε απο την ίδια τη hol ή απο εξωτερικούς τους συνεργάτες. Μπορείς να καλέσεις το τμήμα πωλήσεων και να τους ρωτήσεις οτι ενδιαφέρεσαι για τη συγκεκριμένη υπηρεσία και αν τρέχει κάποια προσφορά. Θα δούνε τη γραμμη σου και θα σου πούνε με σιγουριά αν μπορείς να την έχεις ή όχι λόγω γραμμής. Αν σου πούνε και παλι όχι, σημαίνει οτι είτε λογω μεγάλης απόστασης, είτε λόγω κακού χαλκου, η υπηρεσία δεν μπορεί να υποστηριχθεί σωστά. Δεν μπορεί να γίνει κάτι δυστυχώς. Μεταξύ μας όμως δεν χάνεις και πολλά πράγματα. Αν θες να δεις μια ταινιούλα, ας είναι καλά τα τόρρεντς!! Για ποιό λόγο να πληρώνεις απο €2 εως €3 την κάθε ταινία που θα θες να δεις, όταν μπορείς να την κατεβάσεις απο το ίντερνετ;;; Όσο για τα κανάλια που προσφέρει, πέρα απο δυο τρια καλά, δεν νομίζω πως θα ξετρελαθείς κιόλας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vitruvian78 : 05-02-14 στις 15:59.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 780
    Έχεις 6άρα γραμμή από οτι λες.
    Αυτό συμαίνει ότι πιάνεις γύρω στα 5 Mbps. Είσαι ακριβώς στο όριο για να παίξει σωστά το HoL TV. Για αυτό λοιπόν το ακύρωσαν το όλο θέμα απο την HoL.

    Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να ανυσηχείς.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #4
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster..κλπ..
    Παραμένει όμως περίεργο το γεγονός ότι δεν έλεγξαν πρώτα το τεχνικό κομμάτι και μετά να μου κάνουν την πρόταση..

  5. #5
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπως σου είπα προφανώς σε κάλεσαν εξωτερικοί συνεργάτες, που δεν εχουν πραγματική σχεση με τη hol, οπότε πώς να κανουν τεχνικό έλεγχο;;

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe 7
    SNR / Attn
    9(dB) / 48.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    6 mbps ταχύτητα είναι καλά !! εγώ με 5 και κάτι οριακά. έχω my TV χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάτι άλλο θα είναι .

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μήπως το κώλυμα ήταν αυτό "δωρεάν για τους πρωτους 2 μήνες, και χωρίς καμία δέσμευση για τους επόμενους" και το κατάλαβαν αργότερα οπότε το κάλυψαν με το τεχνικό πρόβλημα;

  8. #8
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το κώλυμα ήταν αυτό "δωρεάν για τους πρωτους 2 μήνες, και χωρίς καμία δέσμευση για τους επόμενους" και το κατάλαβαν αργότερα οπότε το κάλυψαν με το τεχνικό πρόβλημα;
    Πολύ πιθανόν! Αν τους πάρει όμως και τους πει την ιστορία και εκφράσει ενδιαφέρον για την υπηρεσία ενδεχομένως να του κάνουν μια καλή προσφορά. Πιστεύω οτι το διμηνο δωρο θα το πάρει ετσι κι αλλιως, αν οχι εξάμηνο (εκτός κι αν δεν υπάρχει αυτο ακόμη). Πάντως οι περισσοτεροι γνωστοί μου το κρατανε δωρεαν εδω και πολυ καιρό μέσω ανανεώσημων προσφορών. Όπως φαίνεται δεν εχει πιάσει και πολύ σαν υπηρεσία, ίσως γιατί βγαίνει πολυ ακριβή.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    netfaster..κλπ..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik ilias Εμφάνιση μηνυμάτων
    6 mbps ταχύτητα είναι καλά !! εγώ με 5 και κάτι οριακά. έχω my TV χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάτι άλλο θα είναι .
    λάθος, είπα οτι για 6άρα πληρώνω, χωρίς να ξέρω την πραγματική μου στις τεχνικές παραμέτρους της, πχ ταχύτητα upload ή ping που ακόυω να λένε, αν κάτι απο αυτά παίζει ρόλο στο Hol tv.
    Το μόνο που ξέρω, στο μέγιστο και στην καλύτερη στιγμή της μέρας οτι στο download μου κόβει στα 670kb/sec.
    Γι αυτό θέλω να τη μετρήσω.

Παρόμοια Θέματα

  1. HOL my tv - video club
    Από BARKOULETOS στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1173
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-20, 01:47
  2. To Animal Planet στο πακέτο του hol my tv
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 14:16
  3. FOX, National Geographic Channel και Nat Geo Wild στο hol my tv
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-13, 17:35
  4. hellas online: Επτά νέα δωρεάν κανάλια στο hol my tv
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 22:30
  5. Hol + hol my tv + wifi προβληματα
    Από vstratis στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 11:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας