Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 108
  1. #61
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η νέα εταιρία δεν θα αναγνωρίσει ότι έχουν δικαίωμα για κάτι τέτοιο τα συγκεκριμένα σωματεία.
    Κάνουν ένα νέο σωματείο και λύθηκε και το νομικό θέμα ρε παιδιά

  2. #62
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πήγαινε εσύ και ξεκίνα σωματείο. Ειναι αλλιώς να προσλαμβάνεσαι σε εταιρία με συλλογική σύμβαση και σωματείο και αλλιώς να το ξεκινάς εσύ απο το μηδέν. Το πρόσφατο παρελθόν έχει να δείξει πολλές απολύσεις εργαζομένων για αυτό τον λόγο. Φυσικά και δεν θα διαβάσεις για αυτές στον τύπο.
    Τα λόγια ειναι εύκολα, η πράξη γολγοθάς.

  3. #63
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιχειρημα απεναντι σε τι; στο οτι θεωρειτε τον συνδικαλισμο καταστροφη; στο οτι δεχεστε de facto σαν αληθινη την θεση της εταιριας; στο οτι μιλατε χωρις να εχει θιχθει ουτε μια δεκαρα απο την τσεπη σας; ή στο παραληρημα περι καταστροφης της χωρας;

    Διαβασε προσεκτικα ολο το νημα σε παρακαλω. Ολοκληρο ομως.
    κλασσικος αριστερος με εμπαθεια, ποτε δεν απανταει στην ουσια..

    εγγραψες:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παραφρονησουμε τελειως εδω μεσα με αυτα που βλεπουμε.
    Κανει αυθαιρεσιες μια εταιρια και φταινε οι συνδικαλιστες.
    Καταργουνται συλογικες συμβασεις και παλι φταινε οι συνδικαλιστες.
    Μετακινειται προσωπικο χωρις καμια καλυψη και δωστου φταινε οι συνδικαλιστες.

    Κατι σαν το "για ολα φταιει ο Συριζα".

    Εσεις που τα γραφετε αυτα εχετε δουλεψει εστω και μια ωρα εξαρτημενη εργασια;


    που τα ειδες? σε ποια ανακοινωση.
    Οσο για το νημα, εχω διαβασει ολα τα μηνυματα, σε αντιθεση με εσενα που δεν ειχες διαβασει καν τι λεω.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  4. #64
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιχειρημα απεναντι σε τι; στο οτι θεωρειτε τον συνδικαλισμο καταστροφη; στο οτι δεχεστε de facto σαν αληθινη την θεση της εταιριας; στο οτι μιλατε χωρις να εχει θιχθει ουτε μια δεκαρα απο την τσεπη σας; ή στο παραληρημα περι καταστροφης της χωρας;

    Διαβασε προσεκτικα ολο το νημα σε παρακαλω. Ολοκληρο ομως.
    Καλά τώρα αυτό που λες ότι δεν έχει θιχτεί δεκάρα από την τσέπη μας, είναι ότι πιο αυθαίρετο θα μπορούσες να πεις.
    Εκτός κι αν όλοι που απαντάνε στο συγκεκριμένο νήμα είναι μεγαλοκαρχαρίες εκατομμυριούχοι αφεντικά και βολεμένοι.
    Εγώ προσωπικά δεν αποδέχομαι ως defacto ούτε τα λεγόμενα του εργοδότη, ούτε τα λεγόμενα του συνδικαλιστή, ούτε του πολιτικού.
    Δυστυχώς για όλους μας, τα σωματεία είτε στη voda είτε στη wind σπάνια (για να μη πω ποτέ) έχουν καταφέρει να προστατέψουν θέσεις εργασίας. Αν το είχαν κάνει δεν θα είχε για παράδειγμα μειωθεί στο 50% το προσωπικό της wind, ούτε θα δούλευαν 2-3 ώρες επιπλέον κάθε μέρα χωρίς να το πληρώνονται σαν υπερωρία, ούτε θα επέστρεφαν εργαζόμενοι από τις καλοκαιρινές τους διακοπές για να διαπιστώσουν ότι η κάρτα εισόδου τους στην εταιρεία είχε ανακληθεί λόγω απόλυσης.
    Αντίθετα θα έλεγα το σωματείο του ΟΤΕ, έκανε την γνωστή συμφωνία με τη διοίκηση και με μια μικρή μείωση μισθού με αντίστοιχη μείωση των ωρών εργασίας έκλεισε μια συμφωνία για να μη γίνουν απολύσεις.

  5. #65
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    κλασσικος αριστερος με εμπαθεια, ποτε δεν απανταει στην ουσια..
    Αν το αριστερος το λες επικριτικα μου δειχνει το ποιον σου.
    Οσο για την ουσια σου απαντησα πολλες φορες αλλα οι παροπιδες σου σε εμποδιζουν να το διαβασεις.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  6. #66
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε εσύ και ξεκίνα σωματείο. Ειναι αλλιώς να προσλαμβάνεσαι σε εταιρία με συλλογική σύμβαση και σωματείο και αλλιώς να το ξεκινάς εσύ απο το μηδέν. Το πρόσφατο παρελθόν έχει να δείξει πολλές απολύσεις εργαζομένων για αυτό τον λόγο. Φυσικά και δεν θα διαβάσεις για αυτές στον τύπο.
    Τα λόγια ειναι εύκολα, η πράξη γολγοθάς.
    Αν παίρνονται οι αποφάσεις με πλειοψηφία και όχι με νοθεία, καθώς είχα τέτοια τότε ότι και να κάνει έχεις το πάνω χαίρει. Η πλειοψηφία παντού έχει δύναμη σε μία δημοκρατία η νοθεία απλά καταργεί την νομιμότητα

  7. #67
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το αριστερος το λες επικριτικα μου δειχνει το ποιον σου.
    Οσο για την ουσια σου απαντησα πολλες φορες αλλα οι παροπιδες σου σε εμποδιζουν να το διαβασεις.
    Συνεχιζεις το παραλληρημα χωρις να απαντας..
    οσο για το ποσο επικριτικα λεω το αριστερος, δε νομιζω οτι το νασαι αριστερος σε αγιοποιει... επομενως το λεω τοσο επικριτικα οσο και το δεξιος..
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  8. #68
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αθάνατος ελληνικός συνδικαλισμός.
    Πριν ακόμα ενημερωθούν για τον τρόπο και τις διαδικασίες κηρύσσουν απεργία.
    Μετά φταίει η ανάπτυξη που δεν έρχεται
    Μου φαίνεται ότι έχεις κάποιο δίκιο… Θεωρώ το δικαίωμα στην απεργία πολύ σημαντική κατάκτηση των εργαζομένων, ωστόσο όταν γίνεται κατάχρηση, αισθάνομαι πως χάνει το νόημα του. Και στην προκειμένη περίπτωση δημιουργείται νέα εταιρία, δεν μίλησε κανείς για απολύσεις ενώ έχουν ξεκαθαρίσει πως αυτοί που μεταφέρονται εκεί δεν έχουν καμία αλλαγή στα εργασιακά τους δικαιώματα και τους όρους απασχόλησης…

  9. #69
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    καθόλου άδικο δεν έχει άλλα ο Ελληνικός Συνδικαλισμός λειτουργεί με μια νοοτροπία και δύστυχος την νοοτροπία αυτή πόλοι την υπερασπίζονται. Εγώ έχω κακή εμπειρία από αυτή την νοοτροπία , τώρα για αυτή την εταιρία δεν ξέρω τι γίνεται άλλα αν μου προσφέρει δουλεία αν κάποιος δεν την θέλει απλά να μην πάει. Τα βασικά πρέπει να απαιτούμε πλέον όχι τα παραπάνω.

  10. #70
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν ανακοινώθηκε η ίδρυση της νέας εταιρείας και το εργασιακό καθεστώς για τους υπαλλήλους που μεταφέρονται εκεί, δεν διάβασα κάτι παράνομο ή προκλητικό. Τώρα που διαβάζω και την ανακοίνωση των εργαζομένων (και όχι τα σχόλια των μελών του φόρουμ παρακάτω γιατί η ανακοίνωση των εργαζομένων είναι αυτή που μας ενδιαφέρει εδώ), απ' ότι καταλαβαίνω, το πρόβλημα είναι ότι μεταφέρθηκαν στη νέα εταιρεία χωρίς να ερωτηθούν και με αλαζονικό τρόπο από την πλευρά των εταιρειών. Αν και εφόσον αυτό είναι κάτι που ανέκαθεν δικαιούνταν οι εταιρείες να κάνουν νόμιμα, (κι εμένα μου έχει συμβεί και μάλιστα με βόλεψε γιατί η νέα μου δουλειά ήταν πολύ πιο κοντά στο σπίτι μου και με πολύ καλύτερες συνθήκες εργασίας, ίδιο μισθό και ίδια σύμβαση εργασίας), τότε δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα.
    Επίσης, βλέπω ότι οι εργαζόμενοι γράφουν στην ανακοίνωση πως "Με αυτό τον τρόπο θέλουν να ξεφορτωθούν το τεχνικό προσωπικό πετώντας το σε μια εργολαβική εταιρία και ταυτόχρονα να ανοίξουν τον δρόμο για περαιτέρω συρρίκνωση της εταιρίας εκδιώκοντας και άλλα τμήματα στο μέλλον με ανάλογο τρόπο". Αν αυτό όντως συμβαίνει, τότε καλά κάνουν και απεργούν. Πώς το ξέρουν όμως; Ειδικά δεδομένου ότι και οι δύο εταιρείες ανακοίνωσαν πως κανείς δεν θα απολυθεί. Έχουν πρόσβαση σε κάποιες άλλες πληροφορίες που δεν έχουν ανακοινωθεί; Δεν ξέρω, μπερδεύομαι. Ήμουν κι εγώ εργαζόμενη που απολύθηκα μέσα σε μία νύχτα (και μάλιστα στην άδειά μου) από εταιρεία χωρίς να πάρω καν αποζημίωση, αλλά κάποια πράγματα προσπαθώ να τα βλέπω δίκαια και αντικειμενικά...

  11. #71
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτό λέω και γω. Αντίδραση για την αντίδραση; Και απο τακτικής απόψεως λάθος το θεωρώ. Εκτός αν έχουν κάποια πληροφόρηση που δεν έχουμε οι υπόλοιποι...

  12. #72
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Για να λέμε αλήθειες. Νοιάζεται κανένας; Πραγματικά νοιάζεται κανένας για αυτούς τους ανθρώπους; Αν του χρόνου υπογράψουν ατομικές συμβάσεις στο μισό των σημερινών τους αποδοχών όχι απλά δεν θα χυθεί δάκρυ, όχι απλά δεν θα γυρίσει κάποιος να ασχοληθεί αλλά και να το μάθει (αν και δύσκολο), θα πετάξει καμιά ατάκα του στυλ "τυχεροί είναι που έχουν δουλειά".

  13. #73
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    τελικα εγινε η απεργια?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να λέμε αλήθειες. Νοιάζεται κανένας; Πραγματικά νοιάζεται κανένας για αυτούς τους ανθρώπους; Αν του χρόνου υπογράψουν ατομικές συμβάσεις στο μισό των σημερινών τους αποδοχών όχι απλά δεν θα χυθεί δάκρυ, όχι απλά δεν θα γυρίσει κάποιος να ασχοληθεί αλλά και να το μάθει (αν και δύσκολο), θα πετάξει καμιά ατάκα του στυλ "τυχεροί είναι που έχουν δουλειά".
    φυσικα κ νοιαζεται.απλα αυτη τη στιγμη εχουν ολοι τα δικα τους προβληματα
    VAMOS ARIS

  14. #74
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    εγώ αυτό που ξέρω και βάσει ανακοίνωσης της Wind είναι πως κανένας δεν θα χάσει την θέση του και όλοι θα έχουν τις συμβάσεις ακριβώς όπως ήταν με ίδιους όρους κλπ

  15. #75
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manila Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ αυτό που ξέρω και βάσει ανακοίνωσης της Wind είναι πως κανένας δεν θα χάσει την θέση του και όλοι θα έχουν τις συμβάσεις ακριβώς όπως ήταν με ίδιους όρους κλπ
    Η ανακοινωση των εργαζομενων λεει αλλα. Εξαρταται τι θεωρεις αληθεια.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 20:20
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 02:15
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 00:18
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 08:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας