Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-2014
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.587/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 23,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    FORTHNET
    Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι για αλλαγή από ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα στο Nova 3Play.
    Το ερώτημα μου, είναι αν αξίζει η αλλαγή αν πάρουμε υπόψη ότι από το 2007 που έχω internet στον ΟΤΕ, δεν έχει αποσυνδεθεί, κοπεί το internet ή τηλέφωνο πάνω από 20 φορές και σε περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο, μέσα σε ελάχιστες ώρες η βλάβη έχει επιδιορθωθεί έπειτα από τηλέφωνο για ενημέρωση βλάβης.

    Η Forthnet γενικά, πως τα πάει στο Ηράκλειο Κρήτης ; Ταχύτητες, αποσυνδέσεις, ping και τα λοιπά ; Θα είναι όπως και τώρα σε περίπτωση που πάω στην Forthnet;
    Επίσης για να κρατήσεις τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου, σε χρεώνουν κάτι παραπάνω ; Και αν ναι, πόσο ;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    1. Με την φορητότητα, καλώδια θα αλλάξουν στο Α/Κ της περιοχής σου.Θα βγάλουν το ζεύγος σου από τον ΟΤΕ και το βάλουν σε αυτό της forthnet.Δεν θα αλλάξουν κάτι στο ΚΑΦΑΟ.
    2. Σε ταχύτητα θα κερδίσεις περίπου 1 Mbps, γιατί η forthnet έχει ως default ρύθμιση τα 6 db το snr margin, ενώ ο ΟΤΕ τα 9.
    3. Η συμπεριφορά της γραμμής σου δεν θα αλλάξει με την μετάβαση στη forthnet.Στα ping θα δεις διαφορά, μιας και ομολογουμένως ο ΟΤΕ έχει καλύτερα ping σε σχέση με τους άλλους παρόχους.Gamer δεν είμαι για να μπορέσω να σου πω περισσότερα.
    4. Για το πότε θα επιδιορθωθεί η βλάβη, σε περίπτωση που.....κλπ, κλπ, κανείς δεν μπορεί να στο πει.Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση ξέρω πως η forthnet έχει μεγάλη αναμονή.Για τεχνικούς, δεν ξέρω.
    5. Αθήνα μένω, για Ηράκλειο Κρήτης δεν ξέρω να σου πω.
    6. Διατηρείς τον ίδιο αριθμό δίχως χρέωση.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-03-2014
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.587/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 23,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η αλήθεια είναι ότι με έπεισες. Δεν βλέπω το λόγο να δίνω 8€ παραπάνω στον ΟΤΕ για τα ίδια πράγματα που μου δίνει η Forthnet συν την τηλεόραση.
    Αν είναι να κερδίσω και σε ταχύτητα μια χαρά, και σταθερή να μην είναι βάζουν λίγο παραπάνω το SNR και έρχομαι στην ταχύτητα που είμαι τώρα. Τα ping, αν και gamer δεν μας απασχολούν τόσο για τα παραπάνω 8€ στον ΟΤΕ.
    Οι βλάβες αν είναι όπως και τώρα, μια στο τρίμηνο και ούτε, δεν με απασχολούν και τόσο.

    Το μόνο θέμα είναι ότι η αλλαγή θα πάρει αρκετό καιρό... Έχω τουλάχιστον internet και τηλέφωνο μέχρι να γίνει η μεταφορά;
    Θα ήθελα και μερικές παραπάνω γνώμες αν δεν σας κάνει κόπο

  4. #4
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Internet & τηλέφωνο δεν θα έχεις για κανά 2ωρο την ημέρα της φορητότητας.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Η αλλαγή παίρνει περίπου 15-20 ημέρες.
    Μέχρι να γίνει η μεταφορά θα έχεις κανονικά τηλέφωνο και internet από τον ΟΤΕ.
    Χωρίς τηλέφωνο-internet θα μείνεις μόνο την ημέρα που θα γίνει η αλλαγή από ΟΤΕ σε Forthnet και αυτό για 1 ώρα ή κάτι τέτοιο.

    Υπόψιν ότι θα πληρώσεις εφάπαξ 34,90€ με τον πρώτο λογαριασμό forthnet που θα σου έρθει.(Αυτό είναι το τέλος ενεργοποίησης και για να κρατήσεις τον αριθμό τηλεφώνου που ήδη έχεις δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω.)

    Προσοχή στο πότε έβαλες το ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα.
    Αν δεν έχουν περάσει 12 μήνες από τότε που το ενεργοποίησες (ή που αποδέχτηκες την τελευταία προσφορά του ΟΤΕ), ο ΟΤΕ θα σε χρεώσει τέλος αποδέσμευσης.(Σε αυτήν την περίπτωση είναι καλύτερα να περιμένεις να συμπληρωθούν οι 12 μήνες πριν πας στην forthnet, ώστε να γλιτώσεις αυτό το τέλος.)

    Από εκεί και πέρα, κατά τη γνώμη μου αξίζει η μεταφορά.
    Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις κάποια ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα του τηλεφώνου και του Internet.(Εκτός αν είσαι τρελός Gamer και μετράς τα ms.)
    Όσες φορές χρειάστηκα την εξυπηρέτηση πελατών, μου απάντησαν χωρίς ιδιαίτερη αναμονή και οι τεχνικοί τους μου τηλεφώνησαν μετά από λίγο για να δούμε τη βλάβη.(Ακόμα και στις 8 το βράδυ Σαββάτου!)

  6. #6
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Η Forthnet έχει support στο φόρουμ. Θα σου πρότεινα να τους ρωτήσεις αν έχουν διαθεσιμότητα στην περιοχή πριν μπλέξεις με αιτήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-03-2014
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.587/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 23,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dfourt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή παίρνει περίπου 15-20 ημέρες.
    Μέχρι να γίνει η μεταφορά θα έχεις κανονικά τηλέφωνο και internet από τον ΟΤΕ.
    Χωρίς τηλέφωνο-internet θα μείνεις μόνο την ημέρα που θα γίνει η αλλαγή από ΟΤΕ σε Forthnet και αυτό για 1 ώρα ή κάτι τέτοιο.

    Υπόψιν ότι θα πληρώσεις εφάπαξ 34,90€ με τον πρώτο λογαριασμό forthnet που θα σου έρθει.(Αυτό είναι το τέλος ενεργοποίησης και για να κρατήσεις τον αριθμό τηλεφώνου που ήδη έχεις δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω.)

    Προσοχή στο πότε έβαλες το ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα.
    Αν δεν έχουν περάσει 12 μήνες από τότε που το ενεργοποίησες (ή που αποδέχτηκες την τελευταία προσφορά του ΟΤΕ), ο ΟΤΕ θα σε χρεώσει τέλος αποδέσμευσης.(Σε αυτήν την περίπτωση είναι καλύτερα να περιμένεις να συμπληρωθούν οι 12 μήνες πριν πας στην forthnet, ώστε να γλιτώσεις αυτό το τέλος.)

    Από εκεί και πέρα, κατά τη γνώμη μου αξίζει η μεταφορά.
    Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις κάποια ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα του τηλεφώνου και του Internet.(Εκτός αν είσαι τρελός Gamer και μετράς τα ms.)
    Όσες φορές χρειάστηκα την εξυπηρέτηση πελατών, μου απάντησαν χωρίς ιδιαίτερη αναμονή και οι τεχνικοί τους μου τηλεφώνησαν μετά από λίγο για να δούμε τη βλάβη.(Ακόμα και στις 8 το βράδυ Σαββάτου!)
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση! Τρελός gamer δεν είναι αν και τα χαμηλά ms όλοι τα θέλουμε.
    Όσο αφορά την 12μήνη σύμβαση, το γνωρίζω και έχει τελειώσει εκτός αν έγινε ανανέωση σε καινούργιο πακέτο που δεν το γνωρίζω. Θα το κοιτάξω όμως.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Forthnet έχει support στο φόρουμ. Θα σου πρότεινα να τους ρωτήσεις αν έχουν διαθεσιμότητα στην περιοχή πριν μπλέξεις με αιτήσεις.
    Τι εννοείς αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου; Αν αναφέρεσαι στο VDSL, δεν είναι διαθέσιμο και το γνωρίζω. Για ADSL δίνουν όλες οι εταιρίες στην περιοχή μου απ' ότι ξέρω.
    Κάποιο link για το support;

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2014
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Forthnet έχει support στο φόρουμ. Θα σου πρότεινα να τους ρωτήσεις αν έχουν διαθεσιμότητα στην περιοχή πριν μπλέξεις με αιτήσεις.
    είναι καλύτερα έτσι . Έχει βοηθήσει πολύ κόσμο το forthnet support

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL από ΟΤΕ σε Forthnet
    Από Zissisf στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 13:02
  2. αλλαγή απο OTE σε forthnet
    Από bravelover στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 20:18
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-13, 20:29
  4. Αλλαγη απο ΟΤΕ σε Cyta- Αποριες
    Από manwlhs7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 01:34
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-13, 09:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας