Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά IP camera για να'χω όποτε θέλω εικόνα από το τι γίνεται στο σπίτι μου μέσω του κινητού μου. Βασικά με ενδιαφέρει να έχει και ανιχνευτή κίνησης, οπότε αν πιάσει κάτι να στέλνει απευθείας live feed στο κινητό μου. Κοιτάω κάτι σε value-for-money, να μην ξεπερνάει δηλαδή τα 100 ευρώ, μου πρότειναν αυτήν:
    http://www.ebay.com/itm/320978336414...%3AMEBIDX%3AIT
    που βγαίνει στα 70 ευρώ, σύμφωνα με τα specs έχει motion detection, night vision, τραβάει βίντεο σε 720p, έχει λέει και dual-way audio (δηλαδή μπορώ και να μιλήσω από το κινητό και να με ακούν στο σπίτι; ) κλπ..

    Καλή μου φαίνεται, δεν έχω και θέμα να παραγγείλω μέσω eBay, απλά ήθελα και κάποια άλλη πρόταση για να συγκρίνω, αν υπάρχει κάτι ανάλογο από Ελλάδα για να γλιτώσω και από την αναμονή δεν θα'λεγα όχι...

    Βασικά ήθελα κάτι δοκιμασμένο, ειδικά όταν έχει να κάνει με ασφάλεια, γιατί με κινεζοαγορές στο παρελθόν έχω πέσει σε περιπτώσεις χαμηλής ποιότητας, με αποσυνδέσεις από το δίκτυο κλπ.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο (όσον αφορά τα specs) που θα έπρεπε να προσέξω σε μια αγορά τέτοιου είδους..

  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε foscam. Υπάρχουν αρκετά μοντέλα και στην Ελληνική αγορά. Εχουν πολυ καλή υποστήριξη στο δίκτυο και για settings κλπ καθώς και όλα όσα αναφέρεις (motion detection, sound alarm). Με σετταρισμα σε ένα dyndns έχεις όλη την πληροφορία στο κινητό σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσχετο...
    Μια ΙΡ κάμερα μπορεί να δουλέψει και σαν web camera για Skype κλπ?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Θες s/w που θα κάνει μια εικονική συσκευή, θα παίρνει το βίντεο από το δίκτυο και θα το δίνει στην εικονική για να το δει το Skype.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spycon69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε foscam. Υπάρχουν αρκετά μοντέλα και στην Ελληνική αγορά. Εχουν πολυ καλή υποστήριξη στο δίκτυο και για settings κλπ καθώς και όλα όσα αναφέρεις (motion detection, sound alarm). Με σετταρισμα σε ένα dyndns έχεις όλη την πληροφορία στο κινητό σου.
    +1 για foscam. Ακομα καλυτερα οταν ειναι η γνησια.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Βασικά σκέφτομαι μήπως με foscam πληρώνω το όνομα, ενώ ίσως θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με λιγότερα χρήματα..

    Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα και έχει εμπειρία, ήθελα να μάθω κάποια minimum specs για τα οποία θα πρέπει να ψάχνω. Πέραν δηλαδή από κάποια λίγο πολύ προφανή, fps, ανάλυση το αν θα είναι HD ή όχι κλπ, βλέπω κάτι για night vision κάτι lux κλπ, που δεν ξέρω από ποιο "επίπεδο" και κάτω είναι μη-αποδεκτά..

    Έχω βρει και στο chinavision κάτι αρκετά πιο φθηνές ακόμα και από eBay, αλλά ψιλοκολλάω...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-11-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά σκέφτομαι μήπως με foscam πληρώνω το όνομα, ενώ ίσως θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με λιγότερα χρήματα..

    Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα και έχει εμπειρία, ήθελα να μάθω κάποια minimum specs για τα οποία θα πρέπει να ψάχνω. Πέραν δηλαδή από κάποια λίγο πολύ προφανή, fps, ανάλυση το αν θα είναι HD ή όχι κλπ, βλέπω κάτι για night vision κάτι lux κλπ, που δεν ξέρω από ποιο "επίπεδο" και κάτω είναι μη-αποδεκτά..

    Έχω βρει και στο chinavision κάτι αρκετά πιο φθηνές ακόμα και από eBay, αλλά ψιλοκολλάω...

    Θεωρώ οτι η διαφορά των 10-15 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο. Η foscam εχει σημαντική υποστήριξη που σε κάποιες περιπτώσεις ειναι πολλαπλάσιας αξίας.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-07-2009
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18600/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Netfaster IAD2(pstn)
    Καλημερα παιδες.
    Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να καταγραφω την εικονα απο IP καμερα σε καποιον υπολογιστη και με ποιο προγραμμα

    Κατι γνωστοι μου εβαλαν μια Belkin Netcam στο εξωχικο αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναιν α ειδοποιει με email και να στελνει μερικες φωτογραφιες σε περιπτωση κινησης.

    Προσπαθησα με το ispy αλλα δεν μπορεσε να βρει την εικονα..Εχετε να προτεινετε κατι?
    Βρηκα αυτην που βλεπω πως εχει δυνατοτητα για καταγραφη

    Ψαχνοντας ειδα και αυτην μιας και προτεινατε Foscam.
    Mε την foscam θα εχω δυνατοτητα καταγραφης σε υπολογιστη?(ο υπολογιστης θα ειναι μονιμα συνδεδεμενος στο δικτυο οποτε θα μπορει να καταγραφει)

    Εχετε να προτεινετε καποια αλλη?Να μην υπερβαιενι τα 90 ευρω ομως

    Ευχαριστω

  9. #9
    Εγγραφή
    25-11-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos.kouk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδες.
    Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να καταγραφω την εικονα απο IP καμερα σε καποιον υπολογιστη και με ποιο προγραμμα

    Κατι γνωστοι μου εβαλαν μια Belkin Netcam στο εξωχικο αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναιν α ειδοποιει με email και να στελνει μερικες φωτογραφιες σε περιπτωση κινησης.

    Προσπαθησα με το ispy αλλα δεν μπορεσε να βρει την εικονα..Εχετε να προτεινετε κατι?
    Βρηκα αυτην που βλεπω πως εχει δυνατοτητα για καταγραφη

    Ψαχνοντας ειδα και αυτην μιας και προτεινατε Foscam.
    Mε την foscam θα εχω δυνατοτητα καταγραφης σε υπολογιστη?(ο υπολογιστης θα ειναι μονιμα συνδεδεμενος στο δικτυο οποτε θα μπορει να καταγραφει)

    Εχετε να προτεινετε καποια αλλη?Να μην υπερβαιενι τα 90 ευρω ομως

    Ευχαριστω
    Προσωπικά τη δουλειά αυτή την κάνω μέσω του NAS που έχω συνδεδεμένο και το οποίο δίνει παρα πολλες δυνατότητες (scheduler, notifications, screenshots, backup etc) Αν μπορείς να φτάσεις λίγο ψιλότερα στο budget νομίζω το NAS θα σε καλύψει και μελλοντικά.

Παρόμοια Θέματα

  1. ip camera σε αποσταση 1χλμ;
    Από katemis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-15, 17:52
  2. IP camera
    Από beto11 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 14:45
  3. IP Camera, wireless lan port forwqarding
    Από beto11 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 13:38
  4. Ερώτηση για IP camera
    Από sakisgrand στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-13, 21:24
  5. IP Camera σε Skype
    Από stelios4711 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 17:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας