Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    ναι, καλά το διαβάσατε. Η Microsoft, μάλλον σε μια απέλπιδη προσπάθεια εισόδου στον χώρο των κινητών, δίνει δωρεάν κινητά με windows phone λειτουργικό! Ειδικά στις χαμηλότερες κατηγορίες τιμής, όπου το Android απο την Google δίδεται εντελώς δωρεάν. Η καμπάνια αυτή ξεκινά απο χώρες της Ανατολής, αρχικά απο Ινδία. Και ενώ η άδεια χρήσης του λειτουργικού Windows phone κυμαίνεται απο 5 έως 15 δολλάρια, ωστόσο αυτό είναι σημαντικό ποσοστό σε κινητά στην χαμηλή κατηγορία τιμής.

    Αν νομίσατε ότι δίνει συσκευές, σας γέλασα! Το λειτουργικό δίνει δωρεάν! ωστε να προσελκύσει κατασκευαστές και πιθανόν αγοραστές ώστε να πιάσει ένα μερίδιο απο την χαμηλή κατηγορία τιμής, που ειδικά στις χώρες της ανατολής είναι και το σημαντικότερο. Και επειδή μετράν τα ποσοστά.

    Πηγή: http://www.extremetech.com/computing...e-with-android

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Αν και θάθελα να προσθέσω ότι εκεί στην Microsoft, είναι μάλλον βλάκες. Συγνώμη, αλλά και επιεικώς το λέω αυτό....
    Αν θέλουν πραγματικά να κατακτήσουν ένα σημαντικό μερίδιο, το πράγμα είναι απλό. Υπάρχει μια τεράστια βάση απο κινητά ήδη Android, που δεν αναβαθμίζονται, και οι χρήστες είναι δυσαρεστημενοι που είναι σε έκδοση τόσο παλιά πχ 2.3 όταν πλέον κυκλοφορεί εδώ και μήνες η 4.4 ΚιτΚατ.

    Οπότε, κόσμο έχουν, προγραμματιστές, και μάλιστα καλούς. Να βγάλουν Windows Phone πρώτα για τα παλιά αυτά κινητά. Και να το αφήσουν να διαρρεύσει στα γνωστά πειρατικά (όπως τις πατάτες δηλαδή του Καποδίστρια). Ετσι εκατοντάδες χιλιάδες θα βάλουν το λειτουργικό. Και να προχωράνε σε όλο και πιο νέες συσκευές. Εξάλλου, δεν θα ανακαλύψουν τον τροχό απο την αρχή. Εδώ open source developers, χωρίς να έχουν χαρτιά και όλα τις πληροφορίες για κινητά (λόγω NDA) βγάζουν εκδόσεις (cyanogen), δεν μπορούν αν κάνουν το ίδιο αυτοί που τα έχουν όλα στα χέρια τους, και full time programmers που ειναι υποτίθεται top of the crop; Εαν δεν έχουν, ας πάρουν αυτούς που κάνουν το cyanogen mod!!!!

    Φαντασου πχ το Samsung S3 να παίζει με Windows Phone!!!!

    Ξέρω, δεν θα βγάλουν λεφτά. Αλλά και που το δίνουν δωρεάν, πάλι λεφτά δεν θα βγάλουν, και επιπλέον έχουν λιγότερες πιθανότητες επιτυχίας. Σκοπός τους είναι η διείσδυση στον χώρο, at any cost....
    Αντε, όλα εγώ;;;;; Α, ρε Μπάλμερ, έπρεπε εγώ να ήμουν καπετάνιος!!!! (και με τα λεφτά του "καπετάνιου".... Οσοι απο την Microsoft ακούτε, Bill εσένα λέω, είμαι διαθέσιμος απο το καλοκαίρι και μετά... προλάβετε... )

  3. #3
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κι εγώ που έλεγα ότι θα μας μοιράσουν τζάμπα κινητά λόγο κρίσης για να πιάνουμε το δωρεάν Wifi του σαμαρά

    Χωρίς πλάκα πάντως, πολύ καλή ιδέα.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spstrouz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ που έλεγα ότι θα μας μοιράσουν τζάμπα κινητά λόγο κρίσης για να πιάνουμε το δωρεάν Wifi του σαμαρά

    Χωρίς πλάκα πάντως, πολύ καλή ιδέα.
    Η δική μου; Η των υψηλών μυαλών της Microsoft;

  5. #5
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η δική σου. Με την ιδέα που περιγράφεις θα μπορούσαν να δώσουν προσωρινή ζωή σε κινητά που θα χρειαζόταν άμεση αντικατάσταση και αν μείνουν ευχαριστημένοι οι χρήστες να περάσουν σε αναβάθμιση.

    Και με τα windows κάνουν κάτι αντίστοιχο άλλωστε αφού σου ''επιτρέπουν'' να τα κατεβάσεις από torrent κλπ, πλήρως αναβαθμίσιμα και το μόνο κλείδωμα ουσιαστικά είναι η σπαστική οθόνη που πετάει ότι τα windows δεν είναι αυθεντικά. Αν ο απλός χρήστης έπρεπε να πληρώνει για Windows θα τρέχαμε όλοι Linux

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και θάθελα να προσθέσω ότι εκεί στην Microsoft, είναι μάλλον βλάκες. Συγνώμη, αλλά και επιεικώς το λέω αυτό....
    Αν θέλουν πραγματικά να κατακτήσουν ένα σημαντικό μερίδιο, το πράγμα είναι απλό. Υπάρχει μια τεράστια βάση απο κινητά ήδη Android, που δεν αναβαθμίζονται, και οι χρήστες είναι δυσαρεστημενοι που είναι σε έκδοση τόσο παλιά πχ 2.3 όταν πλέον κυκλοφορεί εδώ και μήνες η 4.4 ΚιτΚατ.

    Οπότε, κόσμο έχουν, προγραμματιστές, και μάλιστα καλούς. Να βγάλουν Windows Phone πρώτα για τα παλιά αυτά κινητά. Και να το αφήσουν να διαρρεύσει στα γνωστά πειρατικά (όπως τις πατάτες δηλαδή του Καποδίστρια). Ετσι εκατοντάδες χιλιάδες θα βάλουν το λειτουργικό. Και να προχωράνε σε όλο και πιο νέες συσκευές. Εξάλλου, δεν θα ανακαλύψουν τον τροχό απο την αρχή. Εδώ open source developers, χωρίς να έχουν χαρτιά και όλα τις πληροφορίες για κινητά (λόγω NDA) βγάζουν εκδόσεις (cyanogen), δεν μπορούν αν κάνουν το ίδιο αυτοί που τα έχουν όλα στα χέρια τους, και full time programmers που ειναι υποτίθεται top of the crop; Εαν δεν έχουν, ας πάρουν αυτούς που κάνουν το cyanogen mod!!!!

    Φαντασου πχ το Samsung S3 να παίζει με Windows Phone!!!!

    Ξέρω, δεν θα βγάλουν λεφτά. Αλλά και που το δίνουν δωρεάν, πάλι λεφτά δεν θα βγάλουν, και επιπλέον έχουν λιγότερες πιθανότητες επιτυχίας. Σκοπός τους είναι η διείσδυση στον χώρο, at any cost....
    Αντε, όλα εγώ;;;;; Α, ρε Μπάλμερ, έπρεπε εγώ να ήμουν καπετάνιος!!!! (και με τα λεφτά του "καπετάνιου".... Οσοι απο την Microsoft ακούτε, Bill εσένα λέω, είμαι διαθέσιμος απο το καλοκαίρι και μετά... προλάβετε... )
    πολυ καλη ιδεα.θα ανασανουν τα κινητα πραγματικα.σιγουρα θα χασουν αρκετες λειτουργιες,αλλα θα τους δωσουν ζωη
    VAMOS ARIS

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei EchoLife EG8145V
    Είναι απαραίτητη η συνδρομή των κατασκευαστών SoC για κάτι τέτοιο.
    Κάνε το καλό και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό :)
    Για να μη χαλάει η μπαταρία του κινητού όταν φορτίζει όλο το βράδυ: DreamLab
    Δικαίωμα δικού σου modem-router

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από talos_2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απαραίτητη η συνδρομή των κατασκευαστών SoC για κάτι τέτοιο.
    Λες να μην συνεργάζονταν; χαχαχα.... Εγώ πιστεύω θα πετούσαν την σκούφια τους.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να μην συνεργάζονταν; χαχαχα.... Εγώ πιστεύω θα πετούσαν την σκούφια τους.
    Γιατί να κάτσει ένας OEM να γράψει drivers για wp μειώνοντας τις πιθανότητες για μεγαλύτερες πωλήσεις? Θα γράψει για android για την καινούρια συσκευή με το νέο τσιπάκι.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να κάτσει ένας OEM να γράψει drivers για wp μειώνοντας τις πιθανότητες για μεγαλύτερες πωλήσεις? Θα γράψει για android για την καινούρια συσκευή με το νέο τσιπάκι.
    Για android έχουν ήδη. Δεν χρειάζεται να γράψει ο κατασκευαστής. Αυτό λέω. Αυτό θα το κάνει η Microsoft προκειμένου να εισχωρήσει στην αγορά. Μπορεί να γράψει ένα σαν hypervisor προκειμένου να κάνει abstract την εκάστοτε υλοποίηση, με ποιό εύκολο το γραψιμο drivers για την εκάστοτε υλοποίηση. Το Windows Phone το έχει ήδη φτιαγμένο. Πχ για να το περάσει στο Samsung SIII, τι χρειάζεται να γράψει; Τους οδηγούς... Σκέψου όμως πόσοι θα φορτώναν το Windows Phone εαν το βρίσκανε τσάμπα, και δούλευε και καλά.... Ειδικά το τελευταίο. Εκεί είναι που μπορεί να ποντάρει η Microsoft. Εδώ το κάνουν αυτό άτομα που δεν είναι η δουλειά τους, απο χόμπι περισσότερο (ομάδα cyanogen mod)... Σίγουρα μπορούν να το κάνουν αυτό και στην Microsoft και μαλιστα πολύ καλύτερα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 19:43
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-13, 17:09
  3. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-13, 16:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-13, 22:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας