Σελ. 795 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 775785790793794795796797800805815 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.911-11.925 από 12572

Θέμα: Kodi media center

  1. #11911
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου τα credentials για το twitch δεν αλλαζουν, ουτε το προσθετο αλλαζει κατι καθε 2 μηνες, πως με προστατευει εμενα μια υποχρεωτικη αλλαγη στο κλειδι καθε 2μηνο με βαση αυτα που λες? Ετσι κι αλλιως το κλειδι, αρα και το προσθετο, εχει προσβαση σε αυτα μονο
    Κώδικας:
    OAuth Token
    Authorized Scopes
    user:read:follows
    user:edit:follows
    user:read:subscriptions
    chat:read
    chat:edit
    Ουσιαστικά το rotation των κλειδιών δίνει την δυνατότητα στο backend να επιβάλει κάποια πράγματα στους client. Γιαυτό σου λέω δεν υπάρχει ακριβώς σωστό. Σίγουρα δίνει αυξημένη ασφάλεια καθώς αν διαρεύσει το κλειδί, τότε έχεις λιγότερο χρόνο με κλειδί on the loose αλλά από την άλλη πρήζεις και τον ερωτα. Το rotation των κλειδιών και το ζήτημα ειναι αντίστοιχο με password policies.

  2. #11912
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση. Σε Kodi 20, σε 3 διαφορετικές συσκευές android σε συγκεκριμένη σειρά που έχω αποθηκευμένη τοπικά, ενώ στις 2 από αυτές (android κινητό και xiaomi mi tv stick 4k με android TV) παίζουν τα επεισόδια κανονικά στην τρίτη συσκευή (τηλεόραση Sony με Android TV) με τόπου πατάω play είναι σαν να κολλάει η εικόνα και παίζει μόνο ο ήχος. Τι μπορεί να φταίει;

    Δεν μιλάμε καν για κάποιο καινούριο αρχείο, σειρά του 80, dvdrip. Και οι εγκαταστάσεις είναι σχεδόν πανομοιοτυπες. Ίδια έκδοση Kodi, ίδιο skin κλπ.

    Κανείς;

  3. #11913
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @sadako
    Ποσταρε ενα log αν μπορεις. Στο ειπε και ο ranger παραπανω. Και ενα mediainfo απο το αρχειο που δεν παιζει θα βοηθουσε.

    @chat1978
    Απο τα Χ features που εχει το twitch σαν υπηρεσια, πχ 2fa, συναλλαγες κλπ, θεωρεις οτι η αλλαγη του κλειδιου καθε διμηνο προστατευει το χρηστη απο κατι? Ξαναλεω οτι το κλειδι δινει προσβαση ΜΟΝΟ σε αυτα τα 5 "πεδια" που ειναι user-specific και οχι σε κατι πιο σημαντικο. Επισης, η αλλαγη του κλειδιου δεν συνεπαγεται αλλαγη στο password για προσβαση, που αυτο ειναι το σημαντικοτερο για οποιον τον απασχολει η ασφαλεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 02-03-23 στις 09:39.
    ديميتريس

  4. #11914
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sadako
    Ποσταρε ενα log αν μπορεις. Στο ειπε και ο ranger παραπανω. Και ενα mediainfo απο το αρχειο που δεν παιζει θα βοηθουσε.

    @chat1978
    Απο τα Χ features που εχει το twitch σαν υπηρεσια, πχ 2fa, συναλλαγες κλπ, θεωρεις οτι η αλλαγη του κλειδιου καθε διμηνο προστατευει το χρηστη απο κατι? Ξαναλεω οτι το κλειδι δινει προσβαση ΜΟΝΟ σε αυτα τα 5 "πεδια" που ειναι user-specific και οχι σε κατι πιο σημαντικο. Επισης, η αλλαγη του κλειδιου δεν συνεπαγεται αλλαγη στο password για προσβαση, που αυτο ειναι το σημαντικοτερο για οποιον τον απασχολει η ασφαλεια.
    Το βλέπεις πολύ απλοϊκα δεδομένου ότι χρησιμοποιείς το 2fa ως επιχείρημα για key rotation.

    Η προστασία είναι ή υπέρ του client ή υπέρ του back end. Ως client πρέπει να σκεφτείς end-user ή πρόγραμμα. 2fa και password expiration εστιάζουν στον χρήστη και το key rotation το πρόγραμμα.

  5. #11915
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν φταίει το add-on, τι κάνουμε;
    Θα αφαιρέσεις τη σειρά από το addon ώστε να μην την παρακολουθεί. Με τον ίδιο τρόπο που την έβαλες. Αλλά πρώτα δες αν πράγματι σβήνει το λειτουργικό τα αρχεία

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ένα τεράστιο δίκιο για την ταχύτητα. Εχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω library και είχα ξεχάσει αυτή την πτυχή.
    Το έχω αναφέρει πολλές φορές, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του kodi της python, το ότι τραβάνε τα στοιχεία online, δεν ξέρω τι. Αλλά η πλοήγηση στα addons είναι απίστευτα αργή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι το χρησιμοποιούσα και εγώ πριν πάω σε streaming και trakt. Κατά βάση πρώτα πήγα σε streaming, μετά σε trakt και τελευταίο έβαλα το progress. Έτσι όπως το έκανα, το progress ήταν θεοσταλτο αλλά λάθος εικόνα είχα.
    Ένα άλλο πλεονέκτημα που δεν έχεις με τα addons αλλά το έχεις με το library. Ενώ βλέπεις ένα επεισόδιο/ταινία ή ότι άλλο. πιάνεις το κινητό, μπαίνεις στο library και του λες παίξε μετά το τάδε βίντεο. Από την ίδια σειρά ή και όχι. Πολύ βολικό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω, ουσιαστικά από το library πατάς σε ένα επεισόδιο και έμασα ανοίγει το addon εκεί που ψάχνει τα sources. Βλέποντας το επεισόδιο κάνει mark as watched και το library αλλά και το trakt. Κατά βάση μπορεί να συγχρονίζει μέσω του trakt δύο libraries?
    Σε έχασα.
    Το κάνει mark as watched στην library και στέλνει σήμα και στο trakt. Μετά αυτά συγχρονίζουν μεταξύ τους.

    Αν έχεις το ίδιο trakt σε άλλο library που δεν έχει γίνει ακόμα mark as watched τοπικά, θα στο κάνει mark as watched και στην library.
    Αν το δεις ενώ είσαι offline (πχ όταν βλέπω μια σειρά στο τάμπλετ σε αεροπλάνο) θα το κάνει mark as watched στην library και μετά θα το συγχρονίσει με το trakt

  6. #11916
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βλέπεις πολύ απλοϊκα δεδομένου ότι χρησιμοποιείς το 2fa ως επιχείρημα για key rotation.

    Η προστασία είναι ή υπέρ του client ή υπέρ του back end. Ως client πρέπει να σκεφτείς end-user ή πρόγραμμα. 2fa και password expiration εστιάζουν στον χρήστη και το key rotation το πρόγραμμα.
    Προφανως το βλεπω απλοϊκα γιατι απλοϊκη πρεπει να ειναι ολη η διαδικασια. Θεωρω οτι δεν εινια τυχαιο που ο dev εχει κανει το προσθετο να πεταει ενα απλο prompt του στυλ "πηγαινε στο ταδε url (δικο του shortened url εδω) και αντεγραψε το key που θα σου βγαλει" αντι να εχει ολοκληρο κατεβατο με οδηγιες οπως για την ηλιθιοτητα του youtube.

    Το 2fa δεν το χρησιμοποιω σαν επιχειρημα για οτιδηποτε, απλα το αναφερω σαν feature που εχει το twitch σαν υπηρεσια. Το κλειδι δεν αναβαθμηζει την προστασια του χρηστη πουθενα. Ειναι απλα ενα κλειδι για να εχει το προσθετο προσβαση στο api (γιατι πρεπει να τραβαει δεδομενα ωστε να κανει αναζητησεις, λιστες κλπ) και σε ΠΕΝΤΕ υπολειτουργιες του και τερμα. Και αυτες οι 5 υπολειτουργιες του ειναι εντελως κλαϊν.
    Αν θες, σου στελνω το δικο μου κλειδι σε πμ και πες μου τι απο τα παραπανω θα καταφερεις να βρεις εσυ που το εχεις.

    Τελος, το κλειδι δεν εχει να κανει με το 2fa. Δεν εχω καν 2fa, αλλα κλειδι πρεπει να βγαζω κανονικα καθε 2μηνο επειδη εινια τρομπες οι devs του twitch.
    ديميتريس

  7. #11917
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω αναφέρει πολλές φορές, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του kodi της python, το ότι τραβάνε τα στοιχεία online, δεν ξέρω τι. Αλλά η πλοήγηση στα addons είναι απίστευτα αργή.
    Νομίζω έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική αλλά μερικά add-on το παραξηλώνουν στο τι τραβάνε. Πως art, δεδομένα που το kodi έχει cached.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα άλλο πλεονέκτημα που δεν έχεις με τα addons αλλά το έχεις με το library. Ενώ βλέπεις ένα επεισόδιο/ταινία ή ότι άλλο. πιάνεις το κινητό, μπαίνεις στο library και του λες παίξε μετά το τάδε βίντεο. Από την ίδια σειρά ή και όχι. Πολύ βολικό
    Αυτό κάνεις και με το progress. Τελειώνει, βγαίνεις απότ ην λίστα με τα sources και πας στο επόμενο επεισόδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνει mark as watched στην library και στέλνει σήμα και στο trakt. Μετά αυτά συγχρονίζουν μεταξύ τους.
    Με κάλυψες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως το βλεπω απλοϊκα γιατι απλοϊκη πρεπει να ειναι ολη η διαδικασια. Θεωρω οτι δεν εινια τυχαιο που ο dev εχει κανει το προσθετο να πεταει ενα απλο prompt του στυλ "πηγαινε στο ταδε url (δικο του shortened url εδω) και αντεγραψε το key που θα σου βγαλει" αντι να εχει ολοκληρο κατεβατο με οδηγιες οπως για την ηλιθιοτητα του youtube.

    Το 2fa δεν το χρησιμοποιω σαν επιχειρημα για οτιδηποτε, απλα το αναφερω σαν feature που εχει το twitch σαν υπηρεσια. Το κλειδι δεν αναβαθμηζει την προστασια του χρηστη πουθενα. Ειναι απλα ενα κλειδι για να εχει το προσθετο προσβαση στο api (γιατι πρεπει να τραβαει δεδομενα ωστε να κανει αναζητησεις, λιστες κλπ) και σε ΠΕΝΤΕ υπολειτουργιες του και τερμα. Και αυτες οι 5 υπολειτουργιες του ειναι εντελως κλαϊν.
    Αν θες, σου στελνω το δικο μου κλειδι σε πμ και πες μου τι απο τα παραπανω θα καταφερεις να βρεις εσυ που το εχεις.

    Τελος, το κλειδι δεν εχει να κανει με το 2fa. Δεν εχω καν 2fa, αλλα κλειδι πρεπει να βγαζω κανονικα καθε 2μηνο επειδη εινια τρομπες οι devs του twitch.
    Ξανά. Το κλείδι δεν ειναι για τον χρήστη. Ξαναδιάβασε με.

    Επιπλέον, το twitch δεν δίνει κλειδιά μόνο για τα add-on. Κάθε σοβαρό service κάνει τεράστια προσπάθεια στο θέμα api και ότι σχετίζεται με το access. Εσύ το βλέπεις πολύ απλοικά και πολύ μονόπλευρα από την πλευρά του χρήστη περίπου σε 1-1 αντιστοιχία. Δεν ειναι έτσι όμως και αυτό στο έχω ξαναγράψει ότι δεν ξέρεις πιστεύω τι γίνεται πίστευω από την κουρτίνα ενός service και πως παίρνονται αποφάσεις όταν κράζεις.

  8. #11918
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν καταλαβαινομαστε, οπως παντα. Εσυ μου λες πραγματα γενικα και αοριστα και εγω σου δειχνω τι συμβαινει στην πραγματικοτητα.
    ديميتريس

  9. #11919
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κάνεις και με το progress. Τελειώνει, βγαίνεις απότ ην λίστα με τα sources και πας στο επόμενο επεισόδιο.
    Δεν χρειάζεται να βγεις από την λίστα, να πας πίσω ή να διακόψεις την αναπαραγωγή. Κάνεις add to queue το επόμενο επεισόδιο από το library μπαίνοντας από το κινητό στο library με το app σου (πχ kore). To kodi συνεχίζει να δείχνει την σειρά σου και δεν φαίνεται τίποτα εκεί. Ούτε καν πάει η αναπαραγωγή στο παρασκήνιο όσο είσαι στο library.

    Με addons αλλά χωρίς library πως γίνεται αφού δεν βλέπει τα addons το kore;

  10. #11920
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινομαστε, οπως παντα. Εσυ μου λες πραγματα γενικα και αοριστα και εγω σου δειχνω τι συμβαινει στην πραγματικοτητα.
    Ναι γιατί αυτό που αναφέρεις εσυ ως απλοικό, είναι από την σκοπιά του ενός χρήστη, για ένα service λες και έχει μόνο εσένα πελάτη που το φτιάχνουν σε ένα γκαράζ. Καταλαβαίνω ότι το βλέπεις έτσι αλλά πίσω από την κουρτίνα έχει πανηγύρι που δεν γνωρίζεις και με τον απλοικό σου τρόπο το απαξιώνεις. Προσωπικά με χαλάει γιατί είμαι του χώρου. Αλλά αντικειμενικά κρίνεις κάτι χωρίς να γνωρίζεις.

    Στην περίπτωση μας δεν ξέρω γιατί το twitch επιλέγει αυτή την πολιτική. Θα μπορούσε πχ να παίξει youtube ή κάτι άλλο. Γενικά είδες τι έγινε με τα API keys της twitter; Αν αντιλαμβάνεσαι το θέμα με τους clients, πληρωμές, υποστήριξη, χάνω δεδομένα, τότε το api design ειναι τεράστιο και άλλο τόσο ειναι τα business policies. Μια πολιτική 2 μηνών, επιτρέπει στο service να έχει μέγιστο 2μήνες με valid keys εκεί εξω. Αν χρειαστεί να αλλάξει πολιτική γιατί έτσι του κατέβηκε του business, τότε απλά πρέπει να περιμένει 2 μήνες το πολύ χασούρα. Αυτά ειναι μερικά παραδείγματα. Σίγουρα δεν σκέφτοναι το γενικά τσάμπα κόσμο του kodi add-on.

  11. #11921
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το απαξιωνω γιατι μακροπροθεσμα η συντηρηση του ειναι περισσοτερο pain in the ass απ' οτι του youtube που εχει το ιδιο χαλι ακριβως με απαραιτητο api key. Στο youtube βεβαια κερδιζεις το οτι δεν βλεπεις διαφημισεις στα βιντεο, οποτε λες ας το κανω να παει στο διαολο, στο twitch δεν κερδιζεις τιποτα (να μην αρχισω για τις σφηνα διαφημισεις στα live stream του twitch).
    Οπως δεν ενημερωνουν οι μεν κλοουν του youtube για αλλαγες στο api, ετσι δεν ενημερωνουν και οι δε του twitch και πρεπει ο χρηστης να συμβουλευτει μεντιουμ για να ξερει τι τους κατεβηκε στο κεφαλι να κανουν. Αυτο το χαλι κραζω και απαξιωνω, μιας και δεν αναφερεται σε καμια eula ή κατι αντιστοιχο. Ολα τα υπολοιπα περι "εσωτερικης" ασφαλειας κλπ ειναι εντελως ανουσια για τον οποιονδηποτε χρηστη.

    p.s. Για τα χαλια του youtube εριξα ενα κραξιμο πριν λιγες μερες σε ενα θεμα για το youtube-dl. Αν θες ριξε μια ματια και εκει.
    ديميتريس

  12. #11922
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Πρόσφατα πήρε update (απο το playstore) το kodi σε 20 στο tvbox μου.
    Προβλήματα:
    1) Arctic horizon skin προκαλεί forced close στο kodi.. Γύρισα στο default skin και ΟΚ δεν κλείνει το kodi. Τσεκάρω για skin μέσω του kodi βλέπω έχει το Arctic horizon 2 αλλά δεν γίνεται εγκατάσταση πετάει error: the dependancy on plugin video.themoviedb.helper version 5.0.52-nexus could not be satisfied.

    2) Elementum (0.1.7.6) δεν δουλεύει... Για την ακρίβεια το burst (0.0.73) δεν φορτώνει τίποτα, είτε διαλέξω ταινία/ σειρά .. ότι και να δοκιμάσω δεν.... no links were found

    Καμιά ιδέα ? Περισσότερο το elementum με καίει...

  13. #11923
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως δεν σου τρεχει λογω αυτου?
    https://github.com/elgatito/plugin.v...tum/issues/669
    ديميتريس

  14. #11924
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως δεν σου τρεχει λογω αυτου?
    https://github.com/elgatito/plugin.v...tum/issues/669
    Android 9 είναι το tvbox
    Αποφάσισα να τα σβήσω όλα και να κάνω clean install, τώρα δουλεύει, τελικά είχε μείνει πίσω σε update to elementum (0.1.7.6) πλέον έχω την 0.1.8.7 . Μάλλον τσάμπα τα έσβησα όλα...

    Repo για να παίρνει αυτόματα ενημερώσεις το elementum έχουμε ? Γιατί τώρα κατέβασα το plugin.video.elementum-master για την εγκατάσταση... Το άλλο κουλό είναι ότι δεν κατέβαζε κάτι έξτρα που ήθελε το elementum πέταγε error. Με το που έβγαλα το lan απο το tvbox το κατέβασε χωρίς πρόβλημα με wifi.

  15. #11925
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως ειναι λογω αυτης της αναπηριας του kodi 19+ για τα third party repos που ειχα ανακαλυψει καποτε?
    https://github.com/elgatito/plugin.v...tum/issues/724
    ديميتريس

Σελ. 795 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 775785790793794795796797800805815 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας