Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Caret Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς η είδηση μόνο σε αφελείς μπορεί να απευθύνεται. Αν μια κρατική υπηρεσία χρειάζεται πληροφορίες από μια εταιρεία πληροφορικής και αυτές βρίσκονται στα datacenters της τότε η ίδια η εταιρεία θα τις δώσει με ή χωρίς κάποιο αντίτιμο. Ο μόνος τρόπος για να προστατευτεί κάποιος από αυτό είναι να μην χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες αυτών των εταιρειών.
    Ψηλοσυμφωνώ. Γενικά η google και η κάθε εταιρεία καλά κάνει και ενισχύει τα μέτρα ασφαλείας στην διακίνηση προσωπικών πληροφοριών, από εκεί και μετά καλό είναι να μην θεωρούμε οτι προστατευόμαστε 100% από τα πάντα και να μην έχουμε δεμένο τον γαϊδαρο.

  2. #17
    Εγγραφή
    07-10-2011
    Περιοχή
    Αλμυρός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE H108N
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 10.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaGuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα στελνει κρυπτογραφημενα μαλλον στην NSA να μην τα βλεπει κανας αλλος.
    Χαχα! Καλό.
    Μεγάλο τρολ η google!

  3. #18
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το θεμα τους ειναι να μην διαρρεουν πληροφοριες στο ενδιαμεσο ,για να μπορουν να τις πουλησουνε ολες αυτουσιες αυτοι ;
    ενα πραγμα που δεν εχει εμπνευσει η γκουγκλ , ειναι η ασφαλεια .
    χρησιμοποιω την μηχανη αναζητησης καθε μερα εδω και πανω απο 10 χρονια , και τους παραδεχομαι σε αυτο. αλλα στο θεμα της ασφαλειας , νομιζω οτι δεν υπαρχει , απλα δεν υπαρχει ασφαλεια. και η παραπανισια γνωμη μου ειναι οτι η γκουγκλ εγινε γολιαθ του ιντερνετ οχι λογο της απηχησης μονο , αλλα και απο (τουλαχιστον ) κρατικα κονδυλια για την διαθεση μαζικων πληροφοριων .
    ειναι και απο μια αποψη ,μοναδικο κοινωνικο πειραμα , η δυναμη που μετατοπιζεται στα δυκτυα του ιντερνετ .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #19
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις πιο λανθασμένες άποψεις που ακούγονται το τελευταίο καιρό, είναι το θα κάνω το χ για να μην με παρακολουθεί η NSA και είμαι οκ. Όχι, αυτό που πρέπει να κάνεις, που είναι χρέος σου να κάνεις, είναι να αλλάξεις την NSA —και την όποια NSA— και όχι να της κρύβεσαι.
    Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες. Ισως σε ενα φανταστικο κοσμο (φυσικα δεν μιλαω για την Ελλαδα μονο). Στην πραγματικοτητα δεν μπορεις να "αλλαξεις" καμια υπηρεσια πληροφοριών στον κόσμο/της χώρας σου ούτε και οποιαδήποτε άλλη δημόσια/κρατική υπηρεσία. Αν "θελει" να σε παρακολουθησει θα το κανει πολυ ευκολα και πισω απο την πλατη σου, της κυβερνησης ή οποιου την ελεγχει. Για το λογο αυτο υπαρχει και το plausible deniability, για να μπορουν οι κυβερνησεις ή οι αρχηγοι κρατων να αρνηθουν ευκολα και ελευθερα πραγματα τα οποια δεν γνωριζαν για δικη τους ασφαλεια βεβαιως βεβαιως.
    Το οτι μας παρακολουθουν και θα συνεχισουν να μας παρακολουθουν ειναι δεδομενο. Δεν ειναι θεμα ηττοπαθειας ή απραξιας. Ειναι θεμα οτι παντα θα υπαρχουν πιο ισχυρα συμφεροντα και οργανωσεις για να κινησουν τα νηματα, απο την οποιαδηποτε κολλεκτιβα ανθρωπων/πολιτων. Και στο τελος της ημερας οσοι ανθρωποι και να "ξεσηκωθουν" για να αλλαξουν την οποια NSA (α) δεν θα ειναι ποτε αρκετοι, (β) θα χασουν το momentum που θα εχουν και θα ξεφουσκωσει το κινημα τους γιατι στο τελος τελος καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα συμφεροντα, εννοιες και προτεραιοτητες απο τον διπλανο του.

    Ας θυμηθουμε λιγο και τους αγανακτισμενους στο Συνταγμα. Ξεκινησαν δυναμικα, μετα εγινε φολκλορ που κατεβαινε καθε καρυδιας καρυδι για να το δειξουν οι καμερες ή να το παιξει ψευτοεπαναστατης αλλα στο τελος της ημερας ατονισε και δεν εφερε και κανενα πραγματικο, μετρησιμο αποτελεσμα στην δοκιμαζομενη απο την κριση ελληνικη κοινωνια.

    Για να παραφρασω λιγο το παραδειγμα σου ειναι σαν να λεω οτι αυτο που πρεπει να κανω, το χρεος μου, ειναι να αλλαξω την αστυνομια και την οποια αστυνομια για να κανει καλυτερα και επαρκεστερα τη δουλεια της και οχι να προστατευω μονος μου την περιουσια μου απο τους κλεφτες (με συναγερμους, θωρακισμενες πορτες, κλειδαριες ασφαλειας, εταιρειες σεκιουριτι, σκυλια κτλ). Επειδη ξερω οτι δεν ζω σε κανενα παραδεισο, πρωτα θα κανω αυτο που μπορω για να προστατευσω μονος μου τα συμφεροντα μου (οσο καλυτερα μπορω) και μετα θα στραφω σε πιο συλλογικες λυσεις. Αν περιμενω απο τις συλλογικες κινησεις να λυθουν τα προβληματα, θα περιμενω για παντα.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archer77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Και για ποιον λόγο να αφήνουμε τρύπες που να εκμεταλλεύεται η κάθε υπηρεσία για να υποκλέπετει πληροφορίες από το δίκτυό μας, ενώ μπορούμε να τους αναγκάσουμε να μας πληρώνουν για αυτές τις πληροφορίες"

    Σε ένα υποθετικό meeting στην google... :P
    κακοήθειες...

  6. #21
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Η ΝSA δεν τα κλέβει στη διακίνηση αλλά τα παίρνει κατευθείαν απο την πηγή. Δεν βοηθάει λοιπόν σε αυτή την περίπτωση το SSL. Βέβαια ότι γίνεται προς την κατεύθυνση της ασφάλειας ευπρόσδεκτο είναι, απλά να μην έχουμε λάθος προσδοκίες για το τι μπορεί να κάνει.

  7. #22
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΝSA δεν τα κλέβει στη διακίνηση αλλά τα παίρνει κατευθείαν απο την πηγή. Δεν βοηθάει λοιπόν σε αυτή την περίπτωση το SSL. Βέβαια ότι γίνεται προς την κατεύθυνση της ασφάλειας ευπρόσδεκτο είναι, απλά να μην έχουμε λάθος προσδοκίες για το τι μπορεί να κάνει.
    Όχι για να σου πω ότι έχεις άδικο, αλλά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  NSA-Google.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  52,6 KB 
ID: 137001

  8. #23
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες...
    Διαφωνώ. Ο ρεαλιστής δεν είναι συνώνυμο ούτε του ηττοπαθή, ούτε του ανθρώπου που παραχωρεί τα δικαιώματά του.
    Με την συμπεριφορά που προτείνεις απλώς τους νομιμοποιείς στην συνείδησή σου και θέτεις την βάση για να νομιμοποιηθούν οι τακτικές τους και στον πραγματικό κόσμο.
    Όσο τους εκχωρείς δικαιώματα, τόσο περισσότερα θα ζητούν και τόσο περισσότερο θα υποχωρείς.

    Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα που αναφέρεις ως επιχείρημα: προστατευω μονος μου την περιουσια μου απο τους κλεφτες (με συναγερμους, θωρακισμενες πορτες, κλειδαριες ασφαλειας, εταιρειες σεκιουριτι, σκυλια κτλ. Ξεκινήσαμε με ξεκλείδωτες πόρτες. Όταν η αστυνομία δεν μπόρεσε να μας προφυλάξει, κλειδώσαμε. Όταν οι κλειδαριές έσπασαν, βάλαμε κλειδαριές ασφαλείας. Όταν έσπασαν τις πόρτες (αφού δεν μπορούσαν τις κλειδαριές), βάλαμε θωρακισμένες πόρτες. Όταν παραβιάστηκαν και αυτές, βάλαμε συναγερμούς κοκ.
    Με απλά λόγια μας κυνηγούν και εμείς κάνουμε μόνο πίσω...

    Τέλος δεν γνωρίζω τι κάνουν οι αγανακτισμένοι τώρα, αλλά γνωρίζω τι κάνει το EFF και το AllOut. Το διαδίκτυο και οι δυνατότητες που μας δίνει η σύγχρονη τεχνολογία είναι ακόμη πολύ πρόσφατα για να τα δώσουμε αμαχητί. Δέχεσαι a priori μια κατάσταση που δεν υπήρχε καν πριν μία δεκαετία.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά, επειδή δεν έχω να κρύψω κάτι το ιδιαίτερο από την NSA, δεν θορυβούμαι ιδιαίτερα από τέτοια ποστ. Το μόνο που μ' ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ασφάλεια στο mail μου ώστε να μην μπορεί να διαβάσει τα μηνύματά μου ο κάθε stalker-χάκερ της συμφοράς και να μην υπάρχει το ενδεχόμενο να χάσω την πρόσβασή μου σ' αυτό.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, επειδή δεν έχω να κρύψω κάτι το ιδιαίτερο από την NSA, δεν θορυβούμαι ιδιαίτερα από τέτοια ποστ. Το μόνο που μ' ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ασφάλεια στο mail μου ώστε να μην μπορεί να διαβάσει τα μηνύματά μου ο κάθε stalker-χάκερ της συμφοράς και να μην υπάρχει το ενδεχόμενο να χάσω την πρόσβασή μου σ' αυτό.
    Πρόσεχε γιατί αυτό που λες είναι αφελές και επικίνδυνο. Τι θα πει δεν έχεις τίποτα να κρύψεις; Οι περισσότεροι σε αυτή την κατηγορία δεν είμαστε; Πιστεύεις ότι πολλοί άλλοι έχουν να κρύψουν περισσότερα από εσένα ή απλά το 70-80% (ή όσο είναι) του πληθυσμού που είναι στην ίδια κατάσταση με εσένα θα πρέπει απλά να αποδεχτεί το ότι η nsa θα μπορεί (ενδεχομένως) να διαβάσει τα email τους επειδή "δεν έχουν κάτι να κρύψουν";

    Όλοι όσοι ενστερνίζονται την άποψή σου για τον δεύτερο λόγο, καλό θα ήταν να διαβάσουν σχετικά άρθρα/αναλύσεις και να ενημερωθούν για περιστατικά όπως αυτό.

    Μας έχουν ταΐσει το παραμύθι ότι είναι απαραίτητο να θυσιάσουμε τα προσωπικά μας δεδομένα για να πιάσουν τους "κακούς" κι εμείς τους πιστεύουμε χωρίς να αναρωτηθούμε μήπως τελικά δεν είναι τόσο αθώα τα κίνητρά τους όπως και το τι μπορεί να κάνει κάποιος σε πολιτικό/κοινωνικό επίπεδο με όλα αυτά τα δεδομένα.

  11. #26
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, επειδή δεν έχω να κρύψω κάτι το ιδιαίτερο από την NSA, δεν θορυβούμαι ιδιαίτερα από τέτοια ποστ. Το μόνο που μ' ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ασφάλεια στο mail μου ώστε να μην μπορεί να διαβάσει τα μηνύματά μου ο κάθε stalker-χάκερ της συμφοράς και να μην υπάρχει το ενδεχόμενο να χάσω την πρόσβασή μου σ' αυτό.
    Προσωπικά, επειδή δεν έχω κάτι αξίας να μου κλέψουν, δεν θορυβούμαι ιδιαίτερα από τους κλέφτες. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι αν αποφασίσουν να μπουν σπίτι μου την ώρα που κοιμάμαι, να σκουπίσουν τα πόδια τους στο χαλάκι και να μην μου τελειώσουν τον καφέ.

    Εκτός και αν είσαι πολίτης των ΗΠΑ πάντως, η NSA και ο stalker-χάκερ της συμφοράς πρέπει να θεωρούνται ένα και το αυτό.
    Επίσης έχεις μια γκρίζα περιοχή στον συλλογισμό σου. Αν ένας υπάλληλος της NSA σε παρακολουθεί εκτός του ωραρίου του, τότε είναι εντάξει ή είναι stalker; Αν αντί για υπάλληλος της NSA είναι στέλεχος στην αντίστοιχη υπηρεσία κάποιας άλλης χώρας;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 20:35
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 16:56
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 20:36
  4. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-13, 15:31
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 01:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας