Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλημέρα σας... θέλω να ρωτήσω κάτι που το περιμένω πως θα είναι εξαιρετικά απλή η λύση του, αλλά για κάποιο λόγο έχω μπλεχτεί.

    Έχω ένα site δικό μου φτιαγμένο, όχι από εμένα αλλά από άλλο προγραμματιστή πριν από 5 περίπου χρόνια σε asp, ο οποίος όμως έχει φύγει στο εξωτερικό και δεν έχω κανένα τρόπο επικοινωνίας μαζί του. Εγώ ποτέ μου δεν είχα καμία σχέση με asp ή οτιδήποτε σχετικό, εκτός από κάποια μικρά βήμματα σε VB6 παλαιότερα, καθώς πάντα προτιμούσα άλλες γλώσσες. Έχω κωδικούς ftp account και για το control panel.

    Προσπαθώ λοιπόν να κατεβάσω όλο το site τοπικά και να το βλέπω από local machine όπως όταν είναι live. Έχω win7 και έχω βάλει IIS, στο οποίο βλέπω μια χαρά το demo site του IIS. Επίσης, στον ίδιο υπολογιστή έχω και Visual Studio 2010 (το αναφέρω σαν πληροφορία γιατί μπορεί να χρειάζεται). Το site κάνει χρήση και μιας βάσης δεδομένων, η οποία βρίσκεται σε ένα folder, το οποίο κι έχω κατεβάσει μαζί με όλα τα αρχεία του site. Προσπάθησα λοιπόν να κλωνοποιήσω το site σε locaλ machine, αντιγράφωντας όλο το site και δηλώνοντάς το σε IIS, αλλά δεν μπορώ να δω πως θα ενώσω τη βάση δεδομένων... επομένως λαμβάνωτο σφάλμα: "An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator."

    Η επόμενη προσπάθεια που έκανα είναι με Visual Studio 2010, όπου έκανα ένα νέο website, συνδέθηκα με ftp και κατέβασα όλα τα αρχεία στο local machine, μετά έκανα data connection τη βάση που έχω στο folder που κατέβασα (με test connection βλέπει πως η σύνδεση είναι μια χαρά).

    Αρχικά, λαμβάνω αμέσως το σφάλμα: "ASP.NET 4.0 has not been registered on the web server. You need to manually configure your web server for ASP.NET 4.0 in order for your site to run correctly." πριν ακόμα κάνω debuggin (F5).

    Αν δοκιμάσω debuggin για να δω το site, εμφανίζει μήνυμα "Unable to start debugging" και αναγκαστηκά προσπαθώ να δω το site με"start without debuggin (ctrl+F5) το οποίο μου δίνει πάλι: "An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator."

    Όλα τα παραπάνω τα κάνω φυσικά ως administrator του υπολογιστή.

    Θεωρώ πως το πιο πιθανό είναι το πρόβλημα με τη βάση δεδομένων και τη σύνδεσή της. Δεν έχω πρόσβαση σε IIS Manager στον live server, ώστε να δω ρυθμίσεις IIS...

    Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρω
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    καλημέρα. η βάση είναι access? υπάρχει mdb αρχείο; αν ναι τότε κάνε αναζήτηση του ονόματος του αρχείου σε όλο τον κώδικα του site. Συνήθως υπάρχει ένα αρχείο το οποίο γίνεται include σε όλα τα άλλα και σε αυτό δηλώνεται η σύνδεση με τη βάση. Για την access θα είναι κάτι τέτοιο:
    Κώδικας:
    Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=C:\myFolder\myAccessFile.accdb;
    Jet OLEDB:Database Password=MyDbPassword;
    ή κάτι τέτοιο
    Κώδικας:
    Driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)};Dbq=C:\mydatabase.mdb;Uid=Admin;Pwd=;
    αν βρεις κάτι παρόμοιο ανέβασέ το να σε βοηθήσουμε. Το site είναι σε vb ή σε jscript;
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  3. #3
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    η βάση είναι access και υπάρχει το mdb. Βρήκα όλες τις αναφορές και τις άλλαξα αλλά τίποτα....

    Για παράδειγμα,
    Κώδικας:
    thepath = request.ServerVariables("PATH_TRANSLATED")
    theposition = instrrev(thepath, "\")
    thepath = left(thepath, theposition)
    
    If Conn.State = adStateClose Then
        DebugString = DebugString & "Open connection"
    
    Conn.Open "DRIVER={Microsoft Access Driver (*.mdb)};DBQ=" & thepath & "..\db\file.mdb"
    
    DebugString = DebugString & "Connection was opened"
    End If
    αλλάζω εντελώς το
    Κώδικας:
     & thepath & "..\db\file.mdb
    με
    Κώδικας:
    C:\db\file.mdb
    Φυσικά στον φάκελο C:\db\ είναι η access βάση file.mdb που χρησιμοποιεί και το site.

    Δοκίμασα επίσης να αλλάξω την παράμετρο thepath, αλλά τίποτα...

    ΕΠίσης, δοκίμασα το website copy του visual studio 2010 στο οποίο κάνω connect τη βάση (με test connection δίνει success), αλλά και πάλι έχω το ίδιο αποτέλεσμα όταν πάω να δω το site τοπικα (με ctrl+F5)...

    Κάθε πρόταση δεκτή.
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    υπάρχουν κάποια θεματάκια.
    1. Έχει δικαιώματα το site στο C:\db\file.mdb ? Συνήθως το βάζουμε μέσα στο site (σε νέες εκδώσεις πχ στο App_Data όπου δεν δίνεται απευθείας πρόσβαση στο αρχείο αλλά μπορεί να δημιουργηθεί connection
    2. Τι driver χρησιμοποιείς; δηλαδή τι connection object χρησιμοποιείς;
    3. Ποια έκδοση windows και ποια έκδοση IIS χρησιμοποιείς; υπάρχουν πχ τέτοια προβλήματα.
    4. τι λάθος πετάει; τι error code;
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  5. #5
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agmarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν κάποια θεματάκια.
    1. Έχει δικαιώματα το site στο C:\db\file.mdb ? Συνήθως το βάζουμε μέσα στο site (σε νέες εκδώσεις πχ στο App_Data όπου δεν δίνεται απευθείας πρόσβαση στο αρχείο αλλά μπορεί να δημιουργηθεί connection
    2. Τι driver χρησιμοποιείς; δηλαδή τι connection object χρησιμοποιείς;
    3. Ποια έκδοση windows και ποια έκδοση IIS χρησιμοποιείς; υπάρχουν πχ τέτοια προβλήματα.
    4. τι λάθος πετάει; τι error code;
    Κατ'αρχήν, ευχαριστώ για το χρόνο σου...

    1. έχει δικαιώματα λογικά γιατί όλο το folder db/file.mdb είναι στο root του site... Το ίδιο folder structure έχω και τοπικά... το C:\db\file.mdb το έδωσα σαν παράδειγμα... Πιο σωστά θα έπρεπε να γράψω
    C:\mysite\db\file.mdb
    2. Δεν γνωρίζω πως μπορώ να το δω... βλέπω στα αρχεία "Server.CreateObject("ADODB.Recordset")" και "DRIVER={Microsoft Access Driver (*.mdb)};", αν βοηθάει αυτό...
    3. Win7 pro 64, IIS7.5
    4 To error είναι πολύ γενικό και είναι ακριβώς το παρακάτω...
    An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator. If you are the system administrator please click here to find out more about this error.

    Επίσης, ευχαριστώ για το link... θα δοκιμάσω και με αυτές τις αλλαγές που αναφέρει εκεί και βλέπουμε...

    Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    ακολούθησε το άρθρο για να εμφανίζονται τα λάθη. βρες το error code και δώσε το. στο google θα βρεις σίγουρα βοήθεια άμα έχεις το error code.
    Πάντως υποψιάζομαι όχι σχετίζεται με αυτό
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  7. #7
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Αγαπητέ Μάριε, χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σου.

    Τελικά ο IIS έχει αρκετά προβλήματα σε 64bit. Έβαλα ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις σε ένα win7 32bit σύστημα και δούλεψε με τη πρώτη, κάνοντας τις σχετικές αλλαγές που ανέφερες παραπάνω. Μου αρκεί...

    Και πάλι ευχαριστώ. υπόχρεος.
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

Παρόμοια Θέματα

  1. Skype like server σε VM
    Από elvenpath στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-14, 12:40
  2. Fax server σε elastix
    Από mondeo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 15:26
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 16:10
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 05:32
  5. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 02:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας