Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Crittercism που είναι γνωστή για τα crash reports της έδωσε στην δημοσιότητα την πρώτη State Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  state-of-mobile-infographic.gif 
Εμφανίσεις:  373 
Μέγεθος:  38,5 KB 
ID: 137236of Mobile μελέτη που μέσω της συλλογής και ανάλυσης δεδομένων από το 1 δις ενεργούς χρήστες της μηνιαίως, δείχνει την απόδοση των εφαρμογών για φορητές συσκευές

    Από την ανάλυση προέκυψε πως η έκδοση Gingerbread του Android 2.3.x εμφανίζει το υψηλότερο ποσοστό σε εφαρμογές που δυσλειτουργούν και κρασάρουν, 1,7%, διπλάσιο από την τελευταία έκδοση KitKat την ICS και την Jelly Bean που εμφανίζουν προβλήματα σε ποσοστό 0.7% των εκτελούμενων εφαρμογών.

    Στο άλλο στρατόπεδο η νέα έκδοση του iOS 7.1 εμφανίζει ποσοστό προβληματικών εφαρμογών 1,6% ενώ οι παλιότερες εκδόσεις iOS 7 και iOS 6 ακόμα υψηλότερο με 2,1% και 2,5% αντίστοιχα.

    Πηγή : The NextWeb

    στο συνημμένο είναι η πλήρης μελέτη
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails crittercism-mobile-benchmarks.pdf  


  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    @nnn
    Τρέχω να ξαναβαλω το λάδι στο μάτι!

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το περίμενα, πραγματικά . Το αντίθετο περίμενα.
    Αλλά....
    Πατατάκια , γαριδάκια , ποπ κορν , αναψυκτικά και περιμένω τα σχόλια των fanboys , όλων των λειτουργικών.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Προσωπικά έχω δουλέψει και τα δύο λειτουργικά σε πολλές και διαφορετικές εκδόσεις:
    - android από 2.2 σε 2.3 και τώρα σε 4.3 και 4.4.2
    - ios από 5.0 μέχρι 7.1 σε iphone και ipad
    Η εμπειρία μου με το android στις εκδόσεις 2.2 και 2.3 ήταν τραγική. Απίστευτα κολλήματα, κρασσαρίσματα, reboot του τηλεφώνου και δε συμμαζεύεται. Στις 4.3 και 4.4.2 είναι πολύ λιγότερα αλλά και πάλι... Αυτό που παρατηρώ επίσης είναι ότι ορισμένες εφαρμογές "κρατάνε" τους πυρήνες του note μου να "τρέχουν" και οι 4, ενώ έχω σβήσει όλες τις εφαρμογές και έχω αδειάσει τη RAM. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με συγκεκριμένες εφαρμογές ή με δυσλειτουργία της rom (μάλον το τελευταίο), αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι αν δεν το κοιτάζω για να κάνω ένα reboot όταν συμβαίνει, αδειάζει η μπαταρία μου με τη μία.
    Στο ios 5 και 6, επί 2 χρόνια που τα δούλεψα, είναι ζήτημα να "κράσσαρε" εφαρμογή πάνω από 2-3 φορές (και στις δύο μου συσκευές μαζί). Από το 7.0 και μετά, άρχισε να συμβαίνει λίγο περισσότερο αλλά και πάλι όχι τόσο όσο με το android (στις τελευταίες του εκδόσεις).
    Τώρα τι λένε οι μελέτες της συγκεκριμένης εταιρείας...
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  5. #5
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    γενικά πάντως τα ποσοστά αν και σαν αριθμός είναι χαμηλά, σαν προσαρμοσμένο μέγεθος είναι συγκλονιστικά υψηλά και για τα δύο λειτουργικά. Θα ήταν ενδιαφέρον όταν υπάρξει βέβαια το ανάλογο δείγμα, να είχαμε και τα αντίστοιχα στοιχεία για τα windows 8.1

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η μελέτη αναφέρεται σε εφαρμογές που υπάρχουν σε όλα τα υπό ανάλυση λειτουργικά φαντάζομαι; Αν κάποιες υπάρχουν μόνο σε ένα, δεν είναι κατάλληλες για σύγκριση καθώς αλλοιώνουν το δείγμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προτείνω να δείτε το συνημμένο pdf, το ανέβασα γιατί θέλει register για να το δεις όλο, η έρευνα δεν αφορά μόνο τα κρασαρίσματα αλλά λέει και για τις συσκευές κλπ, 1 δις χρήστες μηνιαίως είναι τεράστιο στατιστικό δείγμα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Και εγω εχω δουλέψει όλα αυτα τα κινητα γιατι ειχα και iphones μου φαινεται τουλαχιστον στα δικα μου 50-50 μου εχουν τυχει προβληματα και σε android 2.1, 2.3, 4.0. 4,1 4,2 και iphone 3GS, iphone 4 και iphone 4S. Στα παλιοτερα με android 2.3 πολλα μπορει να οφειλονται στο H/W καθως αρκετα κινητα ηταν με 256mb ram και cpu πχ 600mhz ακομα εχω τετοιο. Λογικο.....οπως ξερουμε τα στατιστικα ειναι στατιστικα προσωπικα δεν τα πιστευω οτι νανε.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12500kbps/100kbps up
    ISP
    voda(no)fone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108N
    SNR / Attn
    4-11(dB) / 34.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι αλλά ειναι aple και ειναι so cooooooooooooooooool

  10. #10
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Ως προς τις δυσλειτουργίες που αναφέρει η μελέτη, παίζει ρόλο το γεγονός ότι το ένα λειτουργικό πρέπει να «τρέχει» σε δεκάδες συσκευές, ενώ το άλλο φτιάχνεται για συγκεκριμένες;

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς τις δυσλειτουργίες που αναφέρει η μελέτη, παίζει ρόλο το γεγονός ότι το ένα λειτουργικό πρέπει να «τρέχει» σε δεκάδες συσκευές, ενώ το άλλο φτιάχνεται για συγκεκριμένες;
    εγω πιστευω πως εχει σχεση, αναλογα την εφαρμογη γιατι πχ κινητα android και tablets τοσα πολλα που υπαρχουν πρεπει καθε εφαρμογη να φτιαχτει να παιζει καλα σε ολα. Προσφατα μου ετυχε μια εφαρμογη στο android να μην παιζει καν στο κινητο μου δλδ να κλεινει αμεσως ενω στο tablet παιζει αψογα!

  12. #12
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Εφόσον ισχύει σε τι συμπέρασμα μας οδηγεί αυτό, όσον αφορά τα αποτελέσματα της μελέτης;

  13. #13
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έχει πλάκα το πως χρησιμοποιούν στο κείμενό τους dark patterns προκειμένου ο αφελής αναγνώστης να φτάσει στο συμπέρασμα πως το Android είναι πιο επιρρεπής στα κρασαρίσματα.

    Τα λέμε πάντως καιρό για τα κρασαρίσματα του iOS καθώς και για την σημασία του να έχεις ένα λειτουργικό που δοκιμάζεται σε χιλιάδες διαφορετικές συσκευές. Άντε όμως να πείσεις τους fanatics.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    ισως το πρωτο επισημο δειγμα..για να δουμε αντιδρασεις
    VAMOS ARIS

  15. #15
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Προσωπικά προτιμώ android για κινητό (η μεγαλύτερη δυνατότητα παραμετροποίησης του android, ειδικά όσον αφορά τις χρήσεις του κινητού, μου είναι σημαντικότερη από την ομαλότητα του ios με τους ενοχλητικούς περιορισμούς του), αλλά αν είχα την οικονομική δυνατότητα (....άνεση ;-) ) σε καμία περίπτωση δεν θα προτιμούσα ταμπλέτα android από ipad. Και μάλιστα δεν έχω καμία μονοπύρηνη κινέζικη ταμπλέτα από τα ράφια του σούπερμάρκετ - το ακριβούτσικο galaxy tab έχω. Λαγκάρει συστηματικά κι έχει πολύ περισσότερα κολλήματα συγκριτικά με ipad της προηγούμενης γενιάς, ακόμα και με την jelly bean που τάχα διασφαλίζει την ομαλότητα.

    Για κινητό θα ξαναγόραζα android με κλειστά τα μάτια. Για ταμπλέτα, όπου με νοιάζει περισσότερο να σερφάρω στο δίκτυο ομαλά και να χρησιμοποιώ περισσότερες εφαρμογές χωρίς κρασαρίσματα, ούτε θα το σκεφτόμουν.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 11:02
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-14, 09:37
  3. Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 19:39
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 08:20
  5. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-13, 02:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας