Σελ. 43 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 23333841424344454853 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 631-645 από 890
  1. #631
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιθανόν να ισχύει αυτό που αναφέρει ο spulse. Στην περιοχή σας έχει ξεκινήσει τοποθέτηση δικών της καμπίνων η Vodafone και λογικά κάποιες από αυτές έχουν ενεργοποιηθεί και δίνουν υπηρεσία.

  2. #632
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Πάντως η καμπίνα γράφει ΟΤΕ από έξω.
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  3. #633
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορεί στην δικιά σου περίπτωση να είναι άλλο το αίτιο.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στην περιοχή σας δεν μπορεί να υπάρχουν καμπίνες και των 2 εταιρειών. Π.χ. εδώ, η αριστερή είναι του ΟΤΕ και η δεξιά της Vodafone. Θα μπορούσε να είναι λίγο μακρύτερα ή απέναντι στην άλλη γωνία.

  4. #634
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω άλλη καμπίνα πέραν του ΟΤΕ. Εκτός αν η Vodafone δίνει VDSL από Α/Κ και θα πιάνω 6mb όπως τώρα ίσως με μεγαλύτερο upload
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  5. #635
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα πρέπει να μιλήσεις με την εταιρεία για να το ξεκαθαρίσεις, όπως έκανε και ο spulse.

  6. #636
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4.998 / 29.236
    ISP
    Nova 50
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    22/8(dB) / 5/14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από omegakious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα.

    Θα ήθελα τα φώτα σας στην υπόθεση μου.

    Μένω στα βαριά 800μέτρα απο τον ΟΤΕ της Νέα (Κατά την Forthnet), 450 kατά το Google Maps.Μένω στην Κωφίδου.

    Την προηγούμενη Παρασκευή κάνω ερώτηση για VDSL στην περιοχή μου, μου λένε πως υποστηρίζεται.
    Η αίτηση περνάει στο σύστημα τους την Δευτέρα, Πέμπτη μου στέλνουν το router, Παρασκευή παίρνω μήνυμα πως ενεργοποιήθηκε.

    Συνδέω το router και βλέπω ταχύτητα στο download 32 upload στα 4.9
    (Με την ADSL το router κλείδωνε στα 19 ή στα 21 το οποίο ήταν επιεικώς φανταστικό).

    Μιλάω με 4 τεχνικούς τους, οι 3 μου λένε οτι συνδέομαι στο αστικό κέντρο, η άλλη στο ΚΑΦΑΟ και οτι το βλέπουν και οι 4 τους στο σύστημα και ειναι σίγουροι για αυτό.

    Η Forthnet λέει οτι δεν θα κάνει τίποτα και οτι είναι "εώς 50 MBps".

    Θεωρούμαι παράλογος ρε παιδιά αν με την adsl κλειδώνω στα 21 και με την vdsl στα 32 ?

    Δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή, δεν υπάρχει καν τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη στο σπίτι και η Forthnet κάνει τον κινέζο.

    Θα με πάρουν τηλέφωνο μέσα στην βδομάδα να στείλουν τεχνικό.

    Η άποψη σας ?
    Παθών και εγώ !! Κλείδωνα στα 19-20 με adsl και τώρα με vdsl στα 25-31 ... Η Ιστορία μου ..:

    Μετά την πρώτη επίσκεψη του τεχνικού στον χώρο μου ( πρώτη άδεια από την δουλεια .. ) ενώ κλείδωνα στα 25-26 έφτασα μερικές φορές και στα 31 γιατί είπε ότι έκανε κάποιο καθάρισμα που κανονικά απαγορεύεται και ότι το κάνει μονό ο ΟΤΕ άλλα αυτος το έκανε... ΑΛΛΑ στην πρώτη κλήση που έκανα από το τηλέφωνο, διαπίστωσα ότι στην γραμμή έχει ένα μεγάλο βουητό !!!
    Ξανά κλήση στην 4net ... Δεν ξέραν δεν ράναν .. εγώ όμως ήξερα ότι φταίει το ρουτερ γιατί με το που το έκλεινα ο θόρυβος εξαφανιζόταν! Όχι μου λένε είναι πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού ( που έχω αλλάξει όλα τα ηλεκτρολογικά πριν 3 χρόνια γιατί ήταν ακατοίκητο το σπίτι για πολλά χρόνια και δεν είχε γραμμή τηλεφώνου ποτέ ξανά .. ) και ότι θα έρθει 2ος τεχνικός στο σπίτι και μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσω 30 ευρώ .. Έφερα τις αντιρρήσεις μου άλλα εν τέλη το δέχτηκα... Μάλιστα μου είπαν ότι ο ήχος φταίει που κλειδώνετε τόσο χαμηλά ...
    Δεύτερη επίσκεψη τεχνικού ( 2η άδεια από δουλειά .. ), ο τεχνικός γάτα, μου λέει δεν έχετε πρόβλημα κύριε στην γραμμή ως προς τον ήχο, το πρόβλημα είναι στα νέα ρουτερ, που σε μερικές περιπτώσεις κάνουν αυτόν τον ήχο στην γραμμή, άλλα είναι σχετικά καινούργιο το πρόβλημα και το τεχνικό τμήμα ακόμα δεν το δέχεται ούτε από εμάς, οπότε θα αργήσετε να βγάλετε άκρη ... Με τα πολλά τους καταφέρνει τους τεχνικους μέσα από την 4net ( γιατί αυτή είναι εξωτερικοί .. ) και μου αλλάζουν ρουτερ και μου στέλνουν το TG788vn va που είναι για επαγγελματίες για δοκιμή όπως συνέστησε ο τεχνικός που ήρθε και 3η φορά στον χώρο μου την επομένη μέρα ( 3η άδεια από δουλεια .. ) Ξαφνικά, ο ήχος εξαφανίστηκε !!!
    Τώρα στο θέμα της ταχύτητας, αφου μου είπε ο τεχνικός ότι είναι απαράδεκτη η ταχύτητα που κλειδώνω, μου είπε ότι επειδή δεν συνδέομαι σε ΚΑΦΑΟ άλλα στο αστικό κέντρο απευθείας, ότι δεν πρόκειται να βγάλω άκρη ποτέ ... γιατί επειδή το κομμάτι που είναι στο σπίτι έχει παλιά καλωδίωση από τον ΟΤΕ πρέπει να γίνει αλλαγή πράγμα που δεν θα το δεχτεί ο ΟΤΕ αφού έχω κλειδώσει και στα 30 ! Η εκτίμηση του είναι ότι εφ όσων είμαι κάτω από τα 200 μετρά από το αστικό κέντρο έπρεπε να είμαι πάνω από τα 45mbps !!
    από τότε λοιπών κλειδώνω 25-31 ανάλογα με την κ**** του καλωδίου του ΟΤΕ ... και προφανώς η 4net πάει για διακοπή και θα δοκιμάσω την τύχη μου σε άλλη εταιρεία ... κρίμα γιατί 12 χρόνια με την 4net δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα ...

  7. #637
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    H Forthnet είναι, μαζί με την CYTA, εταιρίες που δεν παίρνουν χονδρική από τις καμπίνες του ΟΤΕ. Πρόσφατα διάβασα ότι η Forthnet αλλάζει αυτή την πολιτική ανά κέντρο και ανά περίπτωση. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι λόγω οικονομικών δυσκολιών, κάνει ότι μπορεί για να αποφύγει να αυξήσει τα κόστη της, με το να πληρώνει και την χονδρική του ΟΤΕ. Από την στιγμή που έχεις μόνο 200 μέτρα απόσταση, δες πόσο συγχρονίζεις στην είσοδο του κτιρίου σου (κατανεμητή) ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει η δικιά σου καλωδίωση. Αν υπάρχει πρόβλημα και εκεί, αποφάσισε τι σε συμφέρει περισσότερο από άποψη κόστους-απόδοσης. Adsl ή Vdsl.

  8. #638
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Καλημερα παιδια.μενω αλσουπολη κοντα στην πλατεια παναιτωλιου.τσεκαρα για διαθεσιμοτητα vdsl στη hol και μου εβγαλε διαθεσιμο.ενω ο οτε τιποτα.wtf??

  9. #639
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Περιχαρής βλέπω σήμερα διαθεσιμότητα VDSL στην καμπίνα μου.

    Παίρνω μες την τρελλή χαρά στο 13888 για αναβάθμιση και ... ΜΟΥΤΣΑ. Δεν υπάρχει μου λένε διαθεσιμότητα.

    Τι διάλο γίνεται με το site τους τι να πω...

    Εγώ λέω να κάνω παραγγελία μέσω internet και βλέπω

    Υ.Γ. Το αστείο είναι οτι με την διεύθυνση μου βγάζει διαθεσιμότητα, ενώ με το τηλέφωνο όχι.
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

  10. #640
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ispoglini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδια.μενω αλσουπολη κοντα στην πλατεια παναιτωλιου.τσεκαρα για διαθεσιμοτητα vdsl στη hol και μου εβγαλε διαθεσιμο.ενω ο οτε τιποτα.wtf??
    Έχουν αρχίσει να ενεργοποιούν τις καμπίνες της Vodafone. Υπάρχει μία στην πλατεία, γωνία με Ηπείρου. Τους έχω κάνει αίτηση φορητότητας.

  11. #641
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Ειμει σχετικα φρεσκος στον ΟΤΕ οποτε θα κανω υπομονη..τι ειναι αυτο το πραγμα με το vdsl,σηριαλ εχει γινει..

  12. #642
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ispoglini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμει σχετικα φρεσκος στον ΟΤΕ οποτε θα κανω υπομονη..τι ειναι αυτο το πραγμα με το vdsl,σηριαλ εχει γινει..
    Πολύ φοβάμαι ότι ο ΟΤΕ θα περιμένει το τέταρτο τρίμηνο για να δώσει κατ' ευθείαν vectoring στη Νέα Ιωνία. Γι' αυτό και προχώρησα σε αλλαγή παρόχου. Ελπίζω να κάνω λάθος.

  13. #643
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ φοβάμαι ότι ο ΟΤΕ θα περιμένει το τέταρτο τρίμηνο για να δώσει κατ' ευθείαν vectoring στη Νέα Ιωνία. Γι' αυτό και προχώρησα σε αλλαγή παρόχου. Ελπίζω να κάνω λάθος.
    Θα ήταν πάρα πολύ κακή επιχειρηματική κίνηση με τα δεδομένα που ξέρουμε, δηλαδή inalan και vodafone να προσφέρουν ήδη γραμμές. Δεν βρίσκω καμία λογική, συν το ότι το 1/3 των καμπινών έχουν ανοίξει ήδη έτσι και αλλιώς.

  14. #644
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4.998 / 29.236
    ISP
    Nova 50
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    22/8(dB) / 5/14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spulse Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Forthnet είναι, μαζί με την CYTA, εταιρίες που δεν παίρνουν χονδρική από τις καμπίνες του ΟΤΕ. Πρόσφατα διάβασα ότι η Forthnet αλλάζει αυτή την πολιτική ανά κέντρο και ανά περίπτωση. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι λόγω οικονομικών δυσκολιών, κάνει ότι μπορεί για να αποφύγει να αυξήσει τα κόστη της, με το να πληρώνει και την χονδρική του ΟΤΕ. Από την στιγμή που έχεις μόνο 200 μέτρα απόσταση, δες πόσο συγχρονίζεις στην είσοδο του κτιρίου σου (κατανεμητή) ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει η δικιά σου καλωδίωση. Αν υπάρχει πρόβλημα και εκεί, αποφάσισε τι σε συμφέρει περισσότερο από άποψη κόστους-απόδοσης. Adsl ή Vdsl.
    είμαι σε μονοκατοικία και ο τεχνικός που ήρθε και έκανε την μέτρηση είδε ότι η απώλεια από το κουτί του ΟΤΕ είναι < από 100kb... καθώς η πρωτη μπρίζα είναι διπλά από την πόρτα

  15. #645
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    speedpot
    Μόλις πήρα τηλέφωνο για ενεργοποίηση VDSL 50. Σήμερα είδα ότι μπήκε και τηλέφωνό μου στη λίστα.
    Το Αναλογιστικό, το Αναλογιστικό. Το Αναλογιστικό πολύ το αγαπώ!

Σελ. 43 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 23333841424344454853 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL νέα Σμύρνη
    Από fireillusion στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-16, 12:14
  2. Wind vdsl νέα σμύρνη
    Από fireillusion στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-14, 12:26
  3. VDSL Νέα Σμύρνη
    Από spdtst στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 15:51
  4. HOL double-play στη Νέα Ιωνία - Αττικής
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-13, 08:12
  5. VDSL στη Νέα Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-13, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας