Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Είμαι εκτός Αθηνών για τις γιορτές και πήρα μαζί μου τα 2 router (Netfaster IAD2 και ΖΤΕ Η108Ν) που έχω από τη HOL να τα δοκιμάσω στις άλλες γραμμές ADSL που έχουμε. Δεν καίγομαι να βρεθεί λύση, απλά μου φαίνεται περίεργο...

    Στο πατρικό μου στο κέντρο της πόλης, έχουμε δύο γραμμές WIND και τα ρούτερ έπαιζαν μια χαρά. Όταν τα δοκίμασα όμως στο εξοχικό που έχουμε ΟΤΕ, είχαν όλο προβλήματα! Το Netfaster μπορούσε να συνδεθεί, αλλά όλοι οι υπολογιστές έδειχναν περιορισμένη πρόσβαση και δεν έμπαιναν στο ίντερνετ. Το Attenuation ήταν 58 db και είχε κλειδώσει μόνο στα 2 Mbps, ενώ έχουμε 4αρα ταχύτητα! Έβαλα μετά το ΖΤΕ και μόλις έβρισκε ίντερνετ, βάραγε αμέσως αποσύνδεση! Το Attenuation με αυτό ήταν στο 59 και είχε κλειδώσει λίγο κάτω από τα 2.

    Μετά έβαλα πάλι το ρούτερ του ΟΤΕ (Sagem Fast 2404) και αμέσως το ίντερνετ δούλεψε κανονικά και το download ήταν 3,5 Mbps. Τα στατιστικά του Sagem δεν τα έχω δει ακόμα, γιατί έχει άλλους κωδικούς και βαριέμαι να πάρω την εξυπηρέτηση του ΟΤΕ...

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για την διαφορα κλειδωματος με το νετφαστερ μπορει να οφειλεται στην συμβατοτητα μοντεμ & γραμμης (αλλα τσιπακια κατασκευαστη) σε πολυ μεγαλες αποστασεις σαν την δικη σου παιζει ρολο
    Οσο για το οτι οι υπολογιστες εχουν περιορισμενη προσβαση αυτο μπορει να οφειλεται οτι ηταν αλλοι υπολογιστες επανω πριν το συνδεσεις με οτε η κατι εχει γινει στο DHCP του μοντεμ, γενικα κατι εχει εχει να κανει την εσωτερικη ip
    Πιστευω αν του κανεις master reset θα λυσει το προβλημα (βεβαια το προβλημα μπορει να λυθει αν ψαχνεις στο καθε pc την στατικη η στο μοντεμ αλλα η επαναφορα εργστασιακων ρυθμισεων σε τετοιο απλο μοντεμ αιναι η πιο ευκολη λυση)

    Για το ζτε ισχυει το ιδιο ασυμβατοτητα μοντεμ γραμμης

    Οσο για το σαγκεμ ειναι επειδη ειναι συμβατο ... μπορει να ειναι απλα μοντεμ αυτα που δινει ο καθε παροχος αλλα ειναι σχεδον συμβατο με την γραμμη του για να υπαρχουν οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα συνδεσεως

    Αν βαλεις τωρα (σαν δοκιμη) το σαγκεμ σε γραμμη wind / hol θα δεις θα κλειδωνει πιο λιγο απο αυτα που δινουν αυτοι οι παροχοι και πιθανον να εχει και αυτο αποσυνδεσεις

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για γραμμή της HOL
    Από aLoUtOs στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 16:47
  2. Σταθερη γραμμη οτε στο κινητο μεσω gsm (whats up)
    Από JOHN197835 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-13, 12:47
  3. Πρόσβαση στον router μου από τους τεχνικούς της hol?
    Από vermio στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-13, 20:20
  4. Νέα Γραμμή ΟΤΕ
    Από AntwnhsM στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-13, 11:49
  5. γραμμη ΟΤΕ σε οικοδομη
    Από ababapanos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-13, 15:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας