Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 73
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Cosmote
    Δελτίο Τύπου:
    Ανακοινώνεται πως από 26/5/2014 εφαρμόζονται τιμολογιακές αλλαγές στα προγράμματα Cosmote Απεριόριστα και Cosmote Economy όπως περιγράφονται στο συνημμένο αρχείο.

    Πηγή : Cosmote
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails anakoinosi-aperiorista-cosmote.pdf  


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με λίγα λόγια, κόβουμε κάτι λεπτά του λεπτού (απο 0,0055 το δευτερο σε 0,0054 το δευτερο) απο τις χρεώσεις εκτός παγίου και ανεβάζουμε το πάγιο 1.5 ευρώ για όλους!!
    + βάζουμε και νέο χαράτσι 5 ευρώ για επανασύνδεση αν στο έχουν κόψει πάνω απο 1 φόρα στο εξάμηνο!

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Επιτέλους μειώσεις!!
    ...
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια, κόβουμε κάτι λεπτά του λεπτού (απο 0,0055 το δευτερο σε 0,0054 το δευτερο) απο τις χρεώσεις εκτός παγίου και ανεβάζουμε το πάγιο 1.5 ευρώ για όλους!!
    + βάζουμε και νέο χαράτσι 5 ευρώ για επανασύνδεση αν στο έχουν κόψει πάνω απο 1 φόρα στο εξάμηνο!
    Ακριβώς.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλες αυτές οι ανακοινώσεις που αφορούν αλλαγή τιμολογιακής πολιτικής από τις εταιρίες, αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να "σπάσεις" το συμβόλαιο σου και να τους "χαιρετήσεις" χωρίς κόστος, αποφεύγοντας έτσι τα 12μηνα, 18μηνα κλπ...
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες αυτές οι ανακοινώσεις που αφορούν αλλαγή τιμολογιακής πολιτικής από τις εταιρίες, αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να "σπάσεις" το συμβόλαιο σου και να τους "χαιρετήσεις" χωρίς κόστος, αποφεύγοντας έτσι τα 12μηνα, 18μηνα κλπ...
    Ακριβως!
    Ακομα και αν δεν θελεις να το σπασεις, μια απειλη οτι θα το σπασεις αρκει για να σου δωσουν μια γενναια μειωση παγιου(πχ 10€).

    Το ειχα κανει πριν 3 χρονια οταν μολις ειχα κανει 3 συμβολαια 12μηνα με επιδοτηση περι τα ~1000€ συνολικα και αλλαξαν μονομερως καποιες χρεωσεις.
    Τους ειπα οτι θα καταγγειλω τη συμβαση(λογω οτι αλλαξαν μονομερως καποιες χρεωσεις) και θα σπασω το συμβολαιο χωρις κοστος και μου εδωσαν 10€ εκπτωση καθε μηνα σε καθε συμβολαιο μου.


    Τωρα βεβαια βλεπω πως αλλαξαν τους ορους και γραφουν οτι πρεπει να επιστρεψεις τυχον επιδοτηση κλπ, δεν νομιζω ομως οτι στεκει κατι τετοιο νομικα:
    Οι συνδρομιτες συμβολαίου και Καρτοσυμβολαίου COSMOTE εχουν το δικαίωμα να καταγγείλουν τη συμβαση τους αζημιως (εξαιρουνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικου εξοπλισμου ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/εκπτωσης/προσφοράς), εντός 1 μηνός από τη δημοσίευση του παρουσας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 27-03-14 στις 15:23.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες αυτές οι ανακοινώσεις που αφορούν αλλαγή τιμολογιακής πολιτικής από τις εταιρίες, αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να "σπάσεις" το συμβόλαιο σου και να τους "χαιρετήσεις" χωρίς κόστος, αποφεύγοντας έτσι τα 12μηνα, 18μηνα κλπ...
    Εγώ όμως που έχω έκπτωση στο πάγιο μου κάθε μήνα μπορώ να καταγγείλω την σύμβαση?(γιατί στο τέλοςτου pdf λέει ότι εξαιρούνται αυτά) Πως το κάνουμε αυτό? Τηλεφωνικά? Ή πρέπει να πάω σε κατάστημα?

  8. #8
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όμως που έχω έκπτωση στο πάγιο μου κάθε μήνα μπορώ να καταγγείλω την σύμβαση?(γιατί στο τέλοςτου pdf λέει ότι εξαιρούνται αυτά) Πως το κάνουμε αυτό? Τηλεφωνικά? Ή πρέπει να πάω σε κατάστημα?
    Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δε θα πρέπει να εξαιρεί την έκπτωση παγίου. Καλύτερα όμως να τους πάρεις τηλ.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  9. #9
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δε θα πρέπει να εξαιρεί την έκπτωση παγίου. Καλύτερα όμως να τους πάρεις τηλ.
    Τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν οτι λογω έκπτωσης παγίου δεν γίνεται. Της είπα ότι επειδή έχω έκπτωση στο πάγιο δεν σημαίνει πως θα υποβάλλομαι σε ότι αύξηση θέλουν.
    Μου είπε ότι να τα στείλω γραπτά να τα δεί κάποιος προιστάμενος και μου είπε αν θέλω μπορεί να μου κάνει μια επιπλέον έκπτωση η οποία είναι γύρω στα 4 ευρώ. Δεν είναι τίποτα αλλά κάθε έκπτωση είναι φυσικά δεκτή. και βαριόμουν να μπω στην διαδικασία γραπτά και τα σχετικά

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν οτι λογω έκπτωσης παγίου δεν γίνεται. Της είπα ότι επειδή έχω έκπτωση στο πάγιο δεν σημαίνει πως θα υποβάλλομαι σε ότι αύξηση θέλουν.
    Μου είπε ότι να τα στείλω γραπτά να τα δεί κάποιος προιστάμενος και μου είπε αν θέλω μπορεί να μου κάνει μια επιπλέον έκπτωση η οποία είναι γύρω στα 4 ευρώ. Δεν είναι τίποτα αλλά κάθε έκπτωση είναι φυσικά δεκτή. και βαριόμουν να μπω στην διαδικασία γραπτά και τα σχετικά
    Το θέμα είναι ότι όλοι όσοι δεν μπαίνουν στο adslgr ή σε άλλα φόρα, δεν μπορούν να γνωρίζουν για την αύξηση. Και συνεπώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτή. Ακόμη και έτσι πάντως, είναι λογική να παίρνεις τηλέφωνο και να ψαρεύεις έκπτωση; Και να έλεγες ότι η Cosmote έχει χαμηλές χρεώσεις γενικά...

  11. #11
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lex_luthor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι όλοι όσοι δεν μπαίνουν στο adslgr ή σε άλλα φόρα, δεν μπορούν να γνωρίζουν για την αύξηση. Και συνεπώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτή. Ακόμη και έτσι πάντως, είναι λογική να παίρνεις τηλέφωνο και να ψαρεύεις έκπτωση; Και να έλεγες ότι η Cosmote έχει χαμηλές χρεώσεις γενικά...
    Έχεις δίκιο στο site τους δεν βρήκα την σχετική ενημέρωση!

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lex_luthor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι όλοι όσοι δεν μπαίνουν στο adslgr ή σε άλλα φόρα, δεν μπορούν να γνωρίζουν για την αύξηση. Και συνεπώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτή. Ακόμη και έτσι πάντως, είναι λογική να παίρνεις τηλέφωνο και να ψαρεύεις έκπτωση; Και να έλεγες ότι η Cosmote έχει χαμηλές χρεώσεις γενικά...
    Ολοι οι συνδρομητες θα γνωριζουν για την αυξηση, γιατι ερχεται γραπτως η ανακοινωση μαζι με τον επομενο λογαριασμο.
    Τουλαχιστον ετσι εκαναν ολες τις προηγουμενες φορες.

    - - - Updated - - -

    ------------------------

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όμως που έχω έκπτωση στο πάγιο μου κάθε μήνα μπορώ να καταγγείλω την σύμβαση?(γιατί στο τέλοςτου pdf λέει ότι εξαιρούνται αυτά) Πως το κάνουμε αυτό? Τηλεφωνικά? Ή πρέπει να πάω σε κατάστημα?
    Συνηθως παιρνεις ενα τηλεφωνο και τους λες οτι θα καταγγειλεις τη συμβαση γιατι αλλαξαν μονομερως τους ορους της συμβασης. τις περισσοτερες φορες κανουν αντιπροσφορα, πχ μια εκπτωση στα παγια σου, ωστε να μην σε χασουν σαν πελατη.

    Αν θελεις να προχωρησεις με την καταγγελια, πας σε καταστημα και κανεις καταγγελια της συμβασης με υποσημειωση οτι αλλαξαν μονομερως τους ορους της αρχικης συμβασης.


    ------------------------

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δε θα πρέπει να εξαιρεί την έκπτωση παγίου. Καλύτερα όμως να τους πάρεις τηλ.
    Τιποτα δεν εξαιρουταν παλιοτερα και δεν πιστευω οτι και αυτα που γραφουν φετος("εξαιρουνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικου εξοπλισμου ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/εκπτωσης/προσφοράς") οτι ισχυουν νομικα.

    Παραδειγμα:
    Κανει καποιο πριν ενα μηνα νεο 24μηνο συμβολαιο των πχ 40€ και παιρνει δωρεαν ενα smartphone κοστους 500€ , λογω οτι του εδωσαν επιδοτηση 500€ για το 24μηνο συμβολαιο.
    Αποφασιζει η cosmote να αλλαξει μονομερως τους ορους συμβασης και να αυξησει το παγιο απο τα 40€ στα 80€ (τραβηγμενο, αλλα για να ειναι πιο υκολα κατανοητο το point μου).
    Τι μπορει να κανει ο πελατης;
    α) ή δεχεται την αυξηση του παγιου απο τα 40€ στα 80€ (δεν εχει σημασια αν πχ τωρα ειναι μονο 1.5€ η αυξηση)
    β) ή καταγγελει την συμβαση και πρεπει να επιστρεψει τα 500€ επιδοτηση που πηρε(μειον ενα μηνα που πληρωσε παγιο και μειωθηκε η επιδοτηση).


    Αν κανει το β), προκυπτουν πολλα προβληματα:
    - που θα βρει τα ~500€; Μιας και δεν ζητανε πισω το κινητο, αλλα ζητανε πισω την επιδοτηση.
    - ακομα και ανα απλα ζητησουν το κινητο πισω, ο πελατης νιωθει εξαπατημενος, μιας και επελεξε και συμφωνησε στη συμβαση με τους τοτε ορους και τωρα ή του ζητανε λεφτα για να την καταγγειλει (χωρις δικια του ευθυνη, μιας και αυτος δεν αλλαξε τους ορους) ή του ζητανε μεγαλυτερο παγιο.
    Αν ηξερε απο πριν οτι θα τον εξαπατησουν, ισως να μην διαλεγε αυτην την εταιρια και να πηγαινε σε μια ανταγωνιστικη προσφορα που τωρα πιθανως να μην υπαρχει.


    -----------------------------------------------

    Γενικοτερα, απο την στιγμη που η εταιρια αποφασιζει να αλλαξει μονομερως τους ορους συμβασης, τοτε δεν μπορει να εχει απαιτησεις απο τον πελατη για επιστροφη επιδοτησης.
    Ας μην αλλαζε μονομερως τους ορους συμβασης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 27-03-14 στις 16:28.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2004
    Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΔΑ
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    89
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    6.00(dB) / 51,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν καταλαβα καλα η αυξηση του παγιου 1,5 ευρω είναι μονο για τα προγράμματα cosmote απεριόριστα παλαιο?

  14. #14
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STARJOHN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβα καλα η αυξηση του παγιου 1,5 ευρω είναι μονο για τα προγράμματα cosmote απεριόριστα παλαιο?
    Ουσιαστικα ναι.

    Με μια προχειρη ματια, δεν ειναι για κανενα απο αυτα που υπαρχουν αυτην την στιγμη στην ιστοσελιδα της:
    http://www.cosmote.gr/cosmoportal/co..._Unlimited_Prs


    Αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την καταγγελια της συμβασης. Καταγγελια μπορεις να κανεις οχι μονο λογω αλλαγης στο παγιο , αλλα και λογω αλλαγης αλλαων χρεωσεων οπως η αυξηση χρεωσης "για εθνικες κλησεις ομιλίας και video-κλησεις μετά την κατανάλωση της δωρεάν χρησης από 0,0055€/δευτ. σε 0,0062€/δευτ."

  15. #15
    Εγγραφή
    10-12-2007
    Περιοχή
    Οταν το μάθω θα σας το πώ
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2395 - 27132 kbps
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZXDSL 931VII over ISDN
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 0/0(dB)
    Άλλη μιά ιστορία για άγρια άλογα.Οπως ήδη αναφέρθηκε κοψανε κατι ψιλά και ακριβηνανε κατα 1.50 ευρω τον μηνιαίο λογαριασμό συν τον ΦΠΑ.Μπορουνε και τα κάνουνε αφου οι εταιρίες πάνε παρεουλα σε πολλά θεματα συν του οτι το κινητό εχει γίνει πλεον αναγκαίο κακό.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-14, 11:19
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 19:05
  3. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 19:25
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 00:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας