Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    World
    Oι χρήστες του ασύρματου Internet εμφανίζουν υψηλά επίπεδα εξάρτησης με το διαδίκτυο σύμφωνα με τα ευρήματα έρευνας της Pew Internet and American Life Project.

    Όπως προκύπτει από τα στοιχεία της έρευνας, το 72% των χρηστών του ασύρματου Internet ελέγχει την ηλεκτρονική του αλληλογραφία σε καθημερινή βάση, έναντι του 54% των χρηστών με παραδοσιακές συνδέσεις. Tο 80% όσων χρησιμοποιούν το ασύρματο Internet διαθέτουν ευρυζωνικές συνδέσεις, γεγονός που, σύμφωνα με την εταιρεία, επιβεβαιώνει την άποψη ότι το κύριο ζητούμενο για τους χρήστες είναι η ποιότητα της διασύνδεσης και όχι η ελευθερία κινήσεων. Tα ασύρματα δίκτυα χρησιμοποιούνται ευρέως και σε οικιακή βάση, καθώς το 88% των χρηστών φορητών υπολογιστών έχει πρόσβαση σε ανάλογα δίκτυα από το σπίτι του.

    H χρήση του ασύρματου Internet είναι εξαιρετικά διαδεδομένη στις ηλικίες κάτω των 30 ετών, καθώς το 40% αυτών διαθέτουν laptop και το 26% ασύρματη πρόσβαση από το σπίτι τους. Eντυπωσιακό είναι επίσης το γεγονός ότι τέσσερις στους δέκα διαθέτουν κινητά τηλέφωνα με δυνατότητα σύνδεσης στο Internet.

    Σε ανάλογο μήκος κύματος κινούνται και τα ευρήματα έρευνας της Point Topic, σύμφωνα με τα οποία οι χρήστες είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί από τις νέες δυνατότητες, σε σημείο που οι προσδοκίες τους να μην ανταποκρίνονται συχνά στην πραγματικότητα.


    Ημερησία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aesir : 06-03-07 στις 16:12.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Δεν το θεωρώ πια ώς εξάρτηση αλλα ώς αρρώστια. Πλέον όταν δεν έχω adsl διαθέσιμη , πανικοβάλομαι και μιζεριάζω. Δεν νομίζω οτι είμια ο μόνος

    Παρόλα αυτα δεν καταλαβαίνω γιατι αναφαίρεται μόνο σε ασυρματους χρήστες. Γιατι θεωρεί οτι μόνο αυτοί είναι εξαρτημένοι. Δεν νομίζω ότι διαφέρουν απο τους ενσύρματους

  3. #3
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Μηνύματα
    831
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster IAD 2
    Εγώ να δείτε τί παθαίνω, τώρα που δεν έχω adsl και περιμένω την On να με συνδέσει... Σκέτο πρεζόνι έχω καταντήσει... Κάντε κάτι γρήγορα να συνδεθώ... δεν την παλεύω...

  4. #4
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    το 80% όσων χρησιμοποιούν το ασύρματο Internet διαθέτουν ευρυζωνικές συνδέσεις, γεγονός που, σύμφωνα με την εταιρεία, επιβεβαιώνει την άποψη ότι το κύριο ζητούμενο για τους χρήστες είναι η ποιότητα της διασύνδεσης και όχι η ελευθερία κινήσεων.
    Νομίζω πως εκεί είναι το όλο θέμα. Προφανώς δεν υπάρχουνε και πολλοί χρήστες που στήνουνε wireless δίκτυο για να μπαίνουνε στο internet με pstn/isdn σύνδεση. Οπότε κατα κάποιο τρόπο είναι σα να αντιμετωπίζει τους wireless χρήστες σαν broadband χρήστες γενικότερα. Ουσιαστικά και μόνο επειδή όπως λέει όσοι έχουνε wireless έχουνε και broadband απο πίσω, ενώ οι "ενσύρματοι" μπορεί να έχουνε ακόμα και pstn.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aesir : 06-03-07 στις 16:12.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malloc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως εκεί είναι το όλο θέμα. Προφανώς δεν υπάρχουνε και πολλοί χρήστες που στήνουνε wireless δίκτυο για να μπαίνουνε στο internet με pstn/isdn σύνδεση. Οπότε κατα κάποιο τρόπο είναι σα να αντιμετωπίζει τους wireless χρήστες σαν broadband χρήστες γενικότερα. Ουσιαστικά και μόνο επειδή όπως λέει όσοι έχουνε wireless έχουνε και broadband απο πίσω, ενώ οι "ενσύρματοι" μπορεί να έχουνε ακόμα και pstn.
    Νομιζω οτι το αρθρο αναφερεται στους wireless χρηστες απο κινητη τηλεφωνια και οχι σε οσυς εχουν wi fi δικτυο.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aesir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως προκύπτει από τα στοιχεία της έρευνας, το 72% των χρηστών του ασύρματου Internet ελέγχει την ηλεκτρονική του αλληλογραφία σε καθημερινή βάση, έναντι του 54% των χρηστών με παραδοσιακές συνδέσεις.
    Εμείς που την ελέγχουμε σε 15λεπτη βάση τι είμαστε γιατρέ μου;
    Το χειρότερο είναι όταν ξεχνάω τα ηχεία ανοιχτά και εκεί που κοιμάμαι αρχίζει να φωνάζει το pc για incoming email!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    USR9108 - Zyxel 660HW-63
    παιδιά το δηλώνω.. είμαι εξαρτημένος και εγώ.

    60 μέρες+ χωρίς νετ μέχρι το Zisto... έκανα χειρότερες σπατάλες για shopping therapy βόλτες κλπ.

    Το πάλεψα ... αλλά καλύτερα Νετ και με φράγκα στη τσέπη παρά χωρίς νετ και φορτωμένος σα γαιδούρι με ψώνια και gadgets που μου είναι άχρηστα ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nickpgr : 06-03-07 στις 16:11.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SpeedTouch 585
    SNR / Attn
    13(dB) / 16(dB)
    Εγώ έχω μόνιμα ανοικτό του Outlook και έρχονται συνέχεια (thank god for spam filters)...
    ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

  9. #9
    Εγγραφή
    19-05-2002
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Vodafone TV
    Λιωμένοι του internet ενωθείτε! Μηδενός εξαιρουμένου παρακαλώ... Count me in

  10. #10
    Εγγραφή
    20-06-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    604
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    Vivodi
    Τι παράξενο που είναι το internet.
    Eπιδρά στη ψυχολογία πολύ περισσότερο από την τηλεόραση.Και αυτό λόγο της διαδραστικότητας
    και της ευελιξίας.
    Εγώ το θέλω κοντά μου.Ακόμη και αν δεν το χρησιμοποιώ!.
    Είναι κατά κάποιο τρόπο ένα ΑΙ στοιχείο στον υπολογιστή.
    Δηλαδή με το ιντερνετ ο υπολογιστής γίνετε αυτομάτος μία διαδραστική Αrtificial Intelligence κατά άποιο τρόπο.
    Που δεν είναι ο ίδιος ο υπολογιστής αλλά η παρουσία των άλλων χρηστών.
    Σκεφτήτε τι θα είναι το ιντερνετ σε 10 -20 - 50 ! χρόνια.Θέλω να το δω τότε.
    Πάντως υπάρχουν άπειρες δυνατότητες επέκτασης της λειτουργικότητας του.
    Στην ουσία είναι ένας ζωντανός οργανισμός που συνεχώς αναπτύσετε.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το χάλι είναι, όταν σκέφτεσαι τι έκανες με τον υπολογιστή όταν δεν υπήρχε σύνδεση στο Internet, αφού πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται:

    Γιατί θεωρώ σήμερα ότι ο υπολογιστής μου είναι άχρηστος, χωρίς σύνδεση στο Διαδύκτιο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yianniscan : 07-03-07 στις 00:11.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    οταν πηρα υπολογιστη τον εκλεινα απο το κουμπι και οχι απο τον τερματισμο!!!<<1995-96>>
    εβαλα ιντερνετ..................
    οταν κοιμομουν εκλεινα τον υπολογιστη.
    οταν ξυπναγα ανοιγα τον υπολογιστη.
    Τωρα κοιμαμαι και ο υπολογιστης μενει ανοιχτος.Ξυπναω και ο υπολογιστης ειναι ανοιχτος.
    το laptop και αυτο ανοιχτο στο σαλονι σε ασυρματο δικτυο.
    το κινητο μου εγινε pda.Το pda πηρε και αυτο τη θεση του στο ασυρματο δικτυο.To gprs δουλευει οταν δεν ειμαι σπιτι.ο dreambox και αυτος στο δικτυο.3 πιατα στην ταρατσα.
    το σπιτι οπου κοιταξεις καλωδια.κατω απο το γραφειο καλωδια.κατω απο το κρεβατι καλωδια.
    φανταζομαι τι θα γινει οταν το ασυρματο δικτυο γινει προσιτο.
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν ειναι τρελα.ΔΕΝ ξερω αν ειναι αρρωστεια.
    Αλλα οταν φανταζεσαι τι μπορεις να κανεις με το ιντερνετ τρελενεσαι.εμαθα απο το ιντερνετ οσα δεν εμαθα πουθενα αλλου....
    μπορει να μην ειμαι καλα...Δεν θελω να γινω καλα....
    οι περισσοτεροι με καταλαβαινουν...

    <<ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ χωρις adsl για 3 εβδομαδες..και θα παρει τουλαχιστον 3 ακομα.>>
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dream-maniac : 07-03-07 στις 00:53.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badboy9372000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν ειναι τρελα.ΔΕΝ ξερω αν ειναι αρρωστεια.
    Αλλα οταν φανταζεσαι τι μπορεις να κανεις με το ιντερνετ τρελενεσαι.εμαθα απο το ιντερνετ οσα δεν εμαθα πουθενα αλλου....
    μπορει να μην ειμαι καλα...Δεν θελω να γινω καλα....
    οι περισσοτεροι με καταλαβαινουν...
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  14. #14
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Να το πω κι ανάποδα: τώρα που μου πέρασε το κόλλημα του dld, δε με νοιάζει να έχω μεγάλη ταχύτητα. ΑΛΛΑ: θέλω Νετ 24/7, γι' αυτό και το PC δεν κλείνει ποτέ (λογικά, αυτό πρέπει να ονομάζεται οικολογική μπόμπα). Σαν το νεράκι της βρύσης, να είναι έτοιμο όποτε το χρειάζεσαι. Κάποτε ήταν εξωτικό, τώρα πρώτη ανάγκη.

    ...Αλλά θα πρέπει να αλλάξει ριζικά η τιμολόγηση. Η στοιχειώδης πρόσβαση, ένα 128up/256dn ας πούμε, θα έπρεπε να είναι "δωρεάν" πια, με κόστος ενσωματωμένο π.χ. στα δημ. τέλη, σαν τον ηλεκτροφωτισμό των δρόμων. Και δεν αμφιβάλλω ότι έχουμε να δούμε πολλές μορφές ενσωμάτωσής του στην καθημερινότητα...

  15. #15
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbit/200Mbit
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m+TpL AX10
    Το PC χωρις νετ ειναι σαν ψυγειο αδειο... το ανοιγεις και δεν εχει τπτ να φας...
    Παντως ισως το αρθρο να αναφερεται σε αυτους που πανε στην τουαλετα με τον φορητο... αντι για περιοδικα (εγω δεν εχω φορητο! ουτε καν WIFI )!
    AMD Ryzen 5 5600, ASUS X570 TUF Gaming Wi-Fi, 2x16Gb G.Skill DDR4 @3600 CL16, XFX RX 6700XT, Corsair RM 650, 2x1Gb NVMe, 15 TB HDD, Όλα αυτά μέσα στο CoolerMaster Cosmos RC-1000 Monitor: Samsung C27FG73 ]

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-08, 11:52
  2. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-07, 03:05
  3. Usr 9108 και χρήστες ασύρματου δικτύου
    Από apostolispk στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-07, 21:03
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-06, 12:17
  5. Η ακρίβεια του Internet διώχνει τους χρήστες
    Από KyR-X στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-05, 12:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας