Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Την καλησπέρα μου σε όλους και όλες.
    Μιας και πλησιάζει το καλοκαίρι και η θερμοκρασία θα πάρει την ανηφόρα λέω φέτος μετά από πολλά χρόνια να στήσω το κουτί και να έχει φυσιολογικές θερμοκρασίες αλλά να γίνει και πιο ήσυχο. Δεν θέλω να πάω σε υδρόψυξη μιας και το φοβάμαι λίγο το θέμα με τα υγρά αλλά δεν παίζει και οικονομικό μπάτζετ για προς τα εκεί.

    Οπότε πάμε σε αυστηρά αερόψυξη και προτιμώ να κοιτάξω κάτι value for money χωρίς αυτό να σημαίνει πως άμα αξίζει κάτι δεν θα δώσω παραπάνω. Λίγες πληροφορίες για το σύστημα μου:
    Κουτί: https://www.google.gr/search?source=...%20ATX%20BA-01
    Επεξεργαστής : AMD Athlon 64 X2 6000+
    Ψύκτρα επεξεργαστή: Thermalright 120 https://www.google.gr/search?source=...ell=1&tbm=isch
    Μητρική: Asus M2R32-MVP

    Με βάση το κουτί και την ψύκτρα που έχω πού και ποιους ανεμιστήρες να βάλω? Δεν με απασχολεί αν είναι οι πιο άσχημοι ανεμιστήρες που υπάρχουν, θέλω απλά να κρυώνουν επαρκώς το σύστημα μου και να είναι όσο γίνεται πιο αθόρυβοι.

    Αυτήν την στιγμή με ανοιχτά τα πλαινά οι θερμοκρασίες είναι οι εξής:
    Core0 Temp:62
    Core1 Temp:58
    CPU Temp:54
    Motherboard Temp: 46

    Οι σκληροί δίσκοι είναι 2 στους 50 βαθμούς, 2 στους 37 βαθμούς και ένας στους 44 βαθμους.
    Οτιδήποτε άλλο θέλετε ρωτήστε με. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Οι θερμοκρασίες σου είναι πολύ ψηλές και μέσα στο κουτί και στην cpu. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις ψύκτρα και να πας σε μια κλασική και οικονομική λύση όπως αυτή https://www.skroutz.gr/s/418744/Cool...rase=Hyper+212. Για ανεμιστήρες αν θέλεις την καλύτερη δυνατή απόδοση και με χαμηλό θόρυβο θα πας σε Noctua. No1 στο θέμα που σε αποσχολεί. Επίσης, αν το κουτί σου χωράει 14άρηδες ανεμιστήρες (δεν έχω χρόνο να κοιτάξω τα specs του), τότε άριστη λύση overall είναι αυτοί οι ανεμιστήρες της Phanteks: http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f14...e-p-PER.811419

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Δεν ψήνομαι να αλλάξω ψύκτρα την είχα αγοράσει και αρκετά λεφτά και θεωρούνταν κορυφή. Η αλήθεια όμως είναι πως τελευταία φορά έβαλα μούφα πάστα και γι αυτό λογικά αυτές οι θερμοκρασίες.
    Η ψύκτρα αυτήν παίρνει 2 ανεμιστήρες 12άρηδες. Να της φορέσω 2 ανεμιστήρες ή είναι υπερβολή? Να σημειώσω πως ακριβώς πίσω της έχει υποδοχή για ανεμιστήρα να βγάζει έξω τον αέρα.

    Συνολικά το κουτί έχει θέσεις για 2 ανεμιστήρες 12άρηδες πίσω και μια θέση στο αριστερό πλαϊνό αλλά δεν μπορεί να μπει γιατί θα βρίσκει πάνω στην ψύκτρα και δεν θα κλείνει.
    Ορίστε μια φωτογραφία (δεν είναι δικιά μου)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  srv2_900.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  206,3 KB 
ID: 140019
    Μπορώ να κάνω κάτι για να ψύξω τους δίσκους? Γενικά θα ήθελα συμβουλές για όσο καλύτερο airflow γίνεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, τα κουτιά της Chieftec έχουν σχεδιαστεί για να δουλεύουν με υποπίεση, δηλαδή με τη λειτουργία του πίσω ανεμιστήρα και του τροφοδοτικού. Απαραίτητη συνθήκη όμως για να δουλέψει αυτό είναι τα πλαινά να είναι κλειστά και να υπάρχει σχετική τάξη στα καλώδια για να μην εμποδίζεται η ροή του αέρα.

    Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται ένας ισχυρός αλλά ήσυχος 12άρης ανεμιστήρας στην πίσω πλευρά, στο κάτω "διάζωμα" και δύο 12άρηδες με πολύ λιγότερα cfm μπροστά από το κλουβί των δίσκων για να τους ψύχουν ενεργητικά αλλά χωρίς να σπρώχνουν με μεγάλη δύναμη τον αέρα μέσα στο κουτί. Δηλαδή ο πίσω + το τροφοδοτικό να βγάζουν προς τα έξω περισσότερο αέρα από αυτόν που θα βάζουν οι δύο μπροστινοί.

    Εννοείται πως χρειάζεται και σχολαστικά προσεκτική τοποθέτηση της ψύκτρας με καλή θερμοαγώγιμη, όχι με διπλούς ανεμιστήρες αλλά με έναν μόνο καλό και κατάλληλο για ψύκτρες, όπως ο Noctua που αναφέρεται πιό πάνω.

    Θέλει πάντως ψάξιμο και μελέτη, είμαι σίγουρος πως το κουτί σου είναι μπουκωμένο με καλώδια και ακατάλληλους ανεμιστήρες, γι'αυτό και το πρόβλημα. Βγάλε και ανέβασε φωτογραφίες του κουτιού σου όμως για να μπορέσουμε να δώσουμε πιό συγκεκριμένες συμβουλές, δεν βοηθάει μιά φωτό από άδειο κουτί...

    - - - Updated - - -

    Αυτός πχ είναι ιδανικός για πίσω, ενώ αυτός είναι ο σωστός για την ψύκτρα σου.

    Για μπροστά στους δίσκους θα μπορούσες να βάλεις αυτούς που είναι ήσυχοι, αποδοτικοί και φτηνοί.

    Αν μετά απ'όλα αυτά ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού σου βγάζει πολύ ζεστό αέρα και βλέπεις πως σταδιακά οι θερμοκρασίες έχουν την τάση να ανεβαίνουν, ίσως να χρειάζεται άλλος ένας ανεμιστήρας εξαγωγής στο πάνω "διάζωμα" του κουτιού. Ένας σαν τους δύο μπροστινούς θα είναι επαρκής.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Το ότι έχω ακατάλληλους ανεμιστήρες είναι το μόνο σίγουρο γιατί δεν ψάχτηκα ποτέ, απλά βρήκα με 3-4 ευρώ και πήρα 2-3 12άρηδες.
    Τα καλώδια είναι όντως ένα θέμα αλλά θα τα πάω από πίσω ή άμα δεν με παίρνει θα τα συγυρίσω όσο γίνεται. Πήρα την απόφαση να συμμαζέψω το κουτί όσο μπορώ. Θέληση και χρόνο ευτυχώς έχω και για μελέτη και για το συμμάζεμα. Το θέμα είναι να με κατατοπίσει κάποιος μιας και δεν έχω ιδέα.

    Στις φωτογραφίες θα δείτε πως είναι το κουτί αυτήν την στιγμή. Μπροστά δεν μπορώ να βάλω ανεμιστήρες μιας και δεν έχει χώρο. Για τους δίσκους έχει στο δεξιά πλαϊνό 3 υποδοχές και είναι 92mm.
    Για τους πίσω 2 12άρηδες αν θα ωφεληθώ μπορώ να κάνω τρύπες για 14αρηδες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  QeeenGr.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  277,0 KB 
ID: 140023
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  QeeenGr.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  277,0 KB 
ID: 140023
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TJrMz7b.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  404,1 KB 
ID: 140024
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zsnDQGt.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  266,1 KB 
ID: 140025

  6. #6
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Τι βλέπω σαν πρόβλημα: Το τείχος των δίσκων που δεν ψύχονται και εμποδίζει τον αέρα να μπει μέσα στο κουτί αλλά και θερμαίνει υπερβολικά όσον αέρα καταφέρει να μπει. Πρώτα απ'όλα λοιπόν και πριν αγοράσεις οτιδήποτε αραιώνεις τη διάταξη των δίσκων αφήνοντας κενό ενός δίσκου ανάμεσά τους. Τοποθετείς τέρμα επάνω τον θερμότερο και κάτω κάτω τον ψυχρότερο. Τακτοποιείς τα καλώδια όσο καλύτερα γίνεται.

    Έπειτα, το πλαστικό κάτω μπροστινό καπάκι αφαιρείται. Υπάρχει χώρος για να τοποθετηθεί ανεμιστήρας από την πίσω πλευρά του που να φυσάει τους δίσκους; Λογικά αν γίνεται θα υπάρχουν τρύπες στήριξης στη μπροστινή μεριά του ατσάλινου πλαισίου του κουτιού. Είναι σημαντικό να περάσει ο αέρας από εκεί και να μην τον εμποδίζει η διάταξη των δίσκων και τα καλώδια, αλλιώς η υποπίεση των πίσω ανεμιστήρων θα τραβάει μονίμως καυτό αέρα πάνω στην ψύκτρα.
    Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις δύο 92άρηδες ανεμιστήρες στα πλάγια των δίσκων, εκεί που προβλέπονται δηλαδή. Δεν είναι η ιδανική λύση αλλά ...

    Νέος ανεμιστήρας ψύκτρας σίγουρα, δες πιό πάνω ποιόν. Είναι ακριβός όμως αλλά ζητάς αποδοτικό και αθόρυβο, αυτά πληρώνονται.
    Το αυτό και για τον πίσω ανεμιστήρα. Φυσικά τα πλαινά καπάκια πρέπει να τοποθετηθούν αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα απολύτως. Η ροή του αέρα πρέπει να έχει φορά από εμπρός κάτω προς πίσω και επάνω, και χωρίς τα πλαινά αυτό είναι ακατόρθωτο.

    Δες το και το συζητάμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Δυστυχώς μπροστά δεν υπάρχει χώρος για ανεμιστήρα. Υπάρχει μόνο ένα φίλτρο για την σκόνη..
    Για τους σκληρούς έχει μέρος για τρεις 92αρηδες ανεμιστήρες στο δεξί πλαϊνό και τρύπες στο αριστερό πλαϊνό στο ύψος των δίσκων (λογικά για να βγαίνει ο ζεστός αέρας).

    Σήμερα έκατσα και τακτοποίησα τα καλώδια και καθάρισα από σκόνη το κουτί. Επίσης έβαλα τους σκληρούς όπως ανέφερες δλδ πάνω πάνω τον θερμότερο και προς τα κάτω τους ψυχρότερους. Επίσης έβαλα σε λειτουργία των 12αρη στο πίσω κάτω διάζωμα. Μπορώ να πω πως είδα τρελή διαφορά. Αυτήν την στιγμή οι θερμοκρασίες είναι οι εξής:

    CPU: 32 από 54
    Core0: 38 από 62
    Core1: 28 από 58
    Motherboard: 40 από 46
    HHD1: 40 από 50
    HHD2: 42 από 50
    HHD3: 36 από 44
    HHD4: 32 από 37
    HHD5: 34 από 37

    Επόμενη κίνηση θα αγοράσω τον ανεμιστήρα ψύκτρας καθώς και θερμοαγώγιμη πάστα.
    Για ανεμιστήρα θα πάρω τον noctua nf-f12 αλλά για πάστα ποια προτείνετε?

  8. #8
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πάστα ποια προτείνετε?
    Της Noctua. Είναι από τις καλύτερες της αγοράς.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Βάλε 'ήσυχους' 92άρηδες στους δίσκους και πιστεύω είσαι κομπλέ.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς μπροστά δεν υπάρχει χώρος για ανεμιστήρα. Υπάρχει μόνο ένα φίλτρο για την σκόνη..
    Για τους σκληρούς έχει μέρος για τρεις 92αρηδες ανεμιστήρες στο δεξί πλαϊνό και τρύπες στο αριστερό πλαϊνό στο ύψος των δίσκων (λογικά για να βγαίνει ο ζεστός αέρας).

    Σήμερα έκατσα και τακτοποίησα τα καλώδια και καθάρισα από σκόνη το κουτί. Επίσης έβαλα τους σκληρούς όπως ανέφερες δλδ πάνω πάνω τον θερμότερο και προς τα κάτω τους ψυχρότερους. Επίσης έβαλα σε λειτουργία των 12αρη στο πίσω κάτω διάζωμα. Μπορώ να πω πως είδα τρελή διαφορά. Αυτήν την στιγμή οι θερμοκρασίες είναι οι εξής:

    CPU: 32 από 54
    Core0: 38 από 62
    Core1: 28 από 58
    Motherboard: 40 από 46
    HHD1: 40 από 50
    HHD2: 42 από 50
    HHD3: 36 από 44
    HHD4: 32 από 37
    HHD5: 34 από 37

    Επόμενη κίνηση θα αγοράσω τον ανεμιστήρα ψύκτρας καθώς και θερμοαγώγιμη πάστα.
    Για ανεμιστήρα θα πάρω τον noctua nf-f12 αλλά για πάστα ποια προτείνετε?
    Ωραίος!

    Και πολύ ωραία γενικότερα, αφού η διάγνωση ήταν μάλλον σωστή. Αυτό που έκανε τη μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία της cpu ήταν πως έβαλες μπροστά τον πίσω ανεμιστήρα (που δεν μας είχες πει πως τον έχεις κλειστό! ). Φαντάζομαι πως τώρα έβαλες και τα πλαινά καπάκια.

    Αν σε ικανοποιεί το επίπεδο του θορύβου, μην αλλάξεις πίσω ανεμιστήρα. Στην ουσία δεν χρειάζεται να πειράξεις ούτε τον ανεμιστήρα της ψύκτρας, οι θερμοκρασίες σου είναι καλές. Χρειάζεσαι όμως έναν τουλάχιστον καλό και ήσυχο 92άρη για τους δύο-τρείς επάνω δίσκους (ανεμιστήρας εισαγωγής, θα σπρώχνει αέρα πάνω στους δίσκους). Αν τον συνδέσεις στη μητρική, πάρε αυτόν.
    Αν τον συνδέσεις κατευθείαν πάνω στο τροφοδοτικό, πάρε αυτόν. Θα βάλεις τον αισθητήρα του ανάμεσα στους δύο πιό ζεστούς δίσκους.

    Αν τυχόν θέλεις να αλλάξεις θερμοαγώγιμη, αν και δεν θα δεις διαφορά πιστεύω στις θερμοκρασίες, πάρε την Noctua που σου δείχνουν παραπάνω, ή την ΜΧ2 ή ΜΧ4.
    Θα πρέπει όμως να καθαρίσεις σχολαστικά τη βάση της ψύκτρας και τον επεξεργαστή με ισοπροπυλική αλκοόλη, αλλιώς θα το κάνεις χειρότερο.

    Ξαναβλέπεις θερμοκρασίες μετά και όσο μπαίνουμε στο καλοκαίρι κι αν κάτι δε σε ικανοποιεί
    α) βάζεις δεύτερο απλό ανεμιστήρα πίσω επάνω ή
    β) βάζεις έναν Noctua πίσω κάτω και μετακινείς τον τωρινό στην επάνω θέση.

    Θυμήσου, το κουτί είναι σχεδιασμένο να δουλεύει με υποπίεση, δηλαδή με τον αέρα που τραβάνε οι πίσω ανεμιστήρες. Θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα με καλούς ανεμιστήρες πίσω παρά αν βάλεις καλό ανεμιστήρα στην ψύκτρα!

  11. #11
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Ναι είχα ξεχάσει να πω πως ήταν κλειστός. Επίσης τώρα έχω βάλει και τα πλαινά καπάκια.
    Παράγγειλα την πάστα της noctua καθώς και τον ανεμιστήρα noctua nf-f12 μιας και δεν είμαι ικανοποιημένος με αυτούς που έχω όσο αφορά τον θόρυβο.
    Θα δω πως θα πηγαίνει το σύστημα και θα δούμε για τον πίσω. Θα αγοράσω και για τους δίσκους. Είναι αρκετός ένας ή θα χρειαστώ και δεύτερο?

    Επίσης κάτι ακόμα. Οι τρύπες στο κουτί στην θέση του ανεμιστήρα μειώνουν τον θόρυβο η είναι έτσι για λόγους ομορφιάς και για να μην έρθεις σε επαφή με τον ανεμιστήρα?
    Ρωτάω γιατί το έχω κόψει στο πίσω κάτω και ναι μεν παρατηρώ πως βγάζει περισσότερο αέρα έξω αλλά σαν να έχω την αίσθηση πως κάνει παραπάνω θόρυβο. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είχα ξεχάσει να πω πως ήταν κλειστός. Επίσης τώρα έχω βάλει και τα πλαινά καπάκια.
    Παράγγειλα την πάστα της noctua καθώς και τον ανεμιστήρα noctua nf-f12 μιας και δεν είμαι ικανοποιημένος με αυτούς που έχω όσο αφορά τον θόρυβο.
    Θα δω πως θα πηγαίνει το σύστημα και θα δούμε για τον πίσω. Θα αγοράσω και για τους δίσκους. Είναι αρκετός ένας ή θα χρειαστώ και δεύτερο?

    Επίσης κάτι ακόμα. Οι τρύπες στο κουτί στην θέση του ανεμιστήρα μειώνουν τον θόρυβο η είναι έτσι για λόγους ομορφιάς και για να μην έρθεις σε επαφή με τον ανεμιστήρα?
    Ρωτάω γιατί το έχω κόψει στο πίσω κάτω και ναι μεν παρατηρώ πως βγάζει περισσότερο αέρα έξω αλλά σαν να έχω την αίσθηση πως κάνει παραπάνω θόρυβο. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια.
    Ξεκίνα με ένα ανεμιστήρα δίσκων, για τους πιό ζεστούς που είναι επάνω. Όσο περισσότερους βάζεις, τόσο περισσότερο θόρυβο και τριξίματα/συντονισμούς θα έχεις.
    Οι τρύπες πίσω έχουν πολλαπλό ρόλο, κακώς το έκοψες. Τώρα όμως είναι αργά...

  13. #13
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Αν μπορείς να πεις με 2-3 λόγια την σκοπιμότητα των τρυπών θα σου ήμουν υπόχρεος. Ή έστω να μου υποδείξεις κάποιο site να διαβάσω (ας είναι και στα αγγλικά δεν έχω θέμα).
    Στο θέμα θορύβου υπάρχει κάποια επίπτωση?
    Δλδ άμα βάλω κανένα κομμάτι σίτα με τρύπες με παρόμοιο μέγεθος δεν το σώζω καθόλου?

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παίζεο ρόλο στην ακαμψία του κουτιού στην περιοχή του ανεμιστήρα, στη χροιά του ήχου του ανεμιστήρα, στη σκόνη αν είναι στη θέση εισαγωγής και φυσικά στην ποσότητα του αέρα που εισάγεται/εξάγεται. Σίγουρα το τελευταίο το βελτίωσες τέρμα!

    Για τα άλλα δε μπορώ να σου πω, αλλά κι εσύ υποκειμενικά ακούς περισσότερο θόρυβο. Ίσως να το διορθώσεις με κάτι τέτοιο.

    Διάβασε και το σχετικό άρθρο αν θέλεις, είναι διαφωτιστικό.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasma_tis_nixtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να πεις με 2-3 λόγια την σκοπιμότητα των τρυπών ...
    για να περναει ο αερας ,αλλα να μην περνανε βρωμιες οπως τριχες και κορδονακια απο υφασματα (τις σκονες δεν τις γλυτωνεις ) .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Conn-x και χαμηλές ταχύτητες
    Από KostasBal στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-14, 22:27
  2. "αθόρυβο" και ασύρματο πληκτρολόγιο
    Από djastral232 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-13, 12:05
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-13, 00:10
  4. κουτί και τροφοδοτικό
    Από nothingspecial στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-13, 10:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας