Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα

    Το γεγονός ότι δεν έχω γνώσης σχετικά με τις υποχρεώσεις ενοικιαστή - ιδιοκτητη σε συνδυασμό με το ότι έχει μπλέξει με μια παμπόνηρη ιδιοκτήτρια με οδήγησε στο forum σας για βοήθεια.

    Έχω πολλά θέματα όμως τα δυο είναι τα άμεσα.

    1) Ενοικιάζω ένα δυαράκι στον πρώτο όροφο 57 τετραγωνικά. Το σπίτι έχει ξύλινα παράθυρα και είναι περιτριγυρισμένο (βασικά όλη η περιοχή) από δέντρα. Επίσης στην περιοχή υπάρχει και ποταμός συνεπώς τα έντομα είναι άφθονα.

    Πρέπει να τοποθετηθούν σίτες ώστε να μπορώ να ανοίγω τα παράθυρα όμως η σπιτονοικοκυρά ισχυρίζεται πως αυτό είναι δικό μου έξοδο.

    Και ερωτώ, ποιος χρεώνεται το κόστος για τις σίτες? Εγώ η η ιδιοκτήτρια?

    2) Η ενοικίαση του σπιτιού έγνε πολύ γρήγορα διότι έπρεπε να φύγω άμεσα από το σπίτι που συγκατοικούσα πριν. Όταν είδα το σπίτι παρατήρησα ότι δεν ήταν βαμμένο, για την ακρίβεια οι μισοί τοίχοι ήταν καφέ. Δεν τις είπα τίποτα γιατί υπέθεσα ότι θα το έβαφε το σπίτι όταν όμως τις έκανα νύξη να το βάψει μου είπε "αααα ... δεν συμφωνήσαμε τίποτα".

    Και ερωτώ, είναι υποχρεωμένη να βάψει το σπίτι?
    Προσοχή εδώ..δεν συμφωνήσαμε ότι δεν θα το βάψει..? απλά δεν συζητήθηκε..και όταν ήρθε η ώρα μου είπε ότι δεν το συμφωνήσαμε. Αυτό το τονίζω διότι αν όντως είναι υποχρεωμένη να το βάψει τότε δεν χρειαζότανε να συμφωνήσουμε κάτι.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αφου ειδες το σπιτι και το νοικιασες χωρις να πειτε τιποτε, σημαινει οτι το αποδεχτηκες ως εχει. Το βαψιμο επρεπε να το ειχες ζητησει ξεκαθαρα απο πριν.
    Οι σιτες δεν ειναι υποχρεωτικος εξοπλισμος. Αν υπαρχει δυνατοτητα συνεννοησης, μπορεις να ζητησεις να τις βαλεις και να τις πληρωσεις εσυ και να αφαιρεθουν απο το ενοικιο, αλλα μονο αν συμφωνησει κι η ιδιοκτητρια. Αν δεν συμφωνησει, τοτε τις βαζεις και τις πληρωνεις εσυ και δεν τις αφαιρεις απο το ενοικιο ή δεν τις βαζεις καθολου.
    Η ιδιοκτητρια ειναι υποχρεωμενη να σου επισκευασει με δικα της εξοδα βλαβες σε υποχρεωτικο εξοπλισμο, πχ βλαβη στο θερμοσιφωνα, στα υδραυλικα, ηλεκτρολογικα, κλπ. Αν εσυ θες εξτρα πολυτελειες, δεν ειναι υποχρεωμενη να τις πληρωσει εκεινη.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ειδες το σπιτι και το νοικιασες χωρις να πειτε τιποτε, σημαινει οτι το αποδεχτηκες ως εχει. Το βαψιμο επρεπε να το ειχες ζητησει ξεκαθαρα απο πριν.
    Οι σιτες δεν ειναι υποχρεωτικος εξοπλισμος. Αν υπαρχει δυνατοτητα συνεννοησης, μπορεις να ζητησεις να τις βαλεις και να τις πληρωσεις εσυ και να αφαιρεθουν απο το ενοικιο, αλλα μονο αν συμφωνησει κι η ιδιοκτητρια. Αν δεν συμφωνησει, τοτε τις βαζεις και τις πληρωνεις εσυ και δεν τις αφαιρεις απο το ενοικιο ή δεν τις βαζεις καθολου.
    Η ιδιοκτητρια ειναι υποχρεωμενη να σου επισκευασει με δικα της εξοδα βλαβες σε υποχρεωτικο εξοπλισμο, πχ βλαβη στο θερμοσιφωνα, στα υδραυλικα, ηλεκτρολογικα, κλπ. Αν εσυ θες εξτρα πολυτελειες, δεν ειναι υποχρεωμενη να τις πληρωσει εκεινη.
    αν είναι πολυτέλεια το να μπορείς να ανοίγεις τα παράθυρα για να αερίζεται το σπίτι σου χωρίς να σε τρώνε οι μύγες και οι ακρίδες τότε μαζί σου......

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μην πυροβολεις τον αγγελιοφορο, επειδη δεν σου αρεσει το μηνυμα!! Ρωτησες τι ισχυει και σου απαντησα.
    Κι εμενα θα μου αρεσε να βαλει πχ ηλιακο θερμοσιφωνα ο ιδιοκτητης στο σπιτι μου (κι αυτο σιγουρα δεν ειναι πολυτελεια, ειναι οικονομια και οικολογια), αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος να το κανει, και αρα δεν εχω και πολλες επιλογες: ή το βαζω εγω με δικα μου λεφτα ή δεν το βαζω και ζω χωρις ή αλλαζω σπιτι.
    Ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να σου αλλαξει αυτα που συμφωνησατε ξεκαθαρα και αυτα που ειναι απαραιτητα για την διαβιωση και που το σπιτι τα ειχε αλλα στην πορεια χαλασαν απο φυσιολογικη φθορα. Πχ ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας που υπηρχε αλλα ξαφνικα χαλασε, το καζανακι που ξαφνικα αρχισε να τρεχει, το πατζουρι που ξεχαρβαλωθηκε κλπ.
    Αλλωστε, μην ξεχνας το μεγαλο σου πλεονεκτημα ως ενοικιαστης: αν δεν σου αρεσει το σπιτι σου ή δεν τα βρεις με τον ιδιοκτητη, εισαι ελευθερος να φυγεις οποτε θες και, με την κριση που υπαρχει, υπαρχουν αφθονες ευκαιριες ενοικιασης στην αγορα.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν είναι πολυτέλεια το να μπορείς να ανοίγεις τα παράθυρα για να αερίζεται το σπίτι σου χωρίς να σε τρώνε οι μύγες και οι ακρίδες τότε μαζί σου......
    Οτι σου γραφει ο ntoremi αυτα ακριβως ισχυουν. Και νομικα κυριως αλλα και ηθικα.

    Εφοσον δεχτηκες, συμφωνησες και προχωρησες σε υπογραφη συμβολαιου αρα και ολων των υποχρεωσεων, ολες οι μετεπειτα απαιτησεις σου, ειτε πληρωνονται απο εσενα ειτε συμφωνεις απο κοινου με τον ιδιοκτητη. Δεν μπορεις ομως να τον υποχρεωσεις σε κατι. Και σε δικαστηριο να πας δηλαδη, θα σου πουν οτι υπαρχουν παμπολλες εντομοαπωθητικες μεθοδοι και οτι οι σιτες ειναι μια απο αυτες.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι μόνο δεν έχεις δίκιο, αλλά και ο τίτλος που έδωσες στο θέμα είναι άδικος. Εφόσον ρωτάς αν έχεις δίκιο - που σημαίνει ότι ούτε εσύ είσαι σίγουρος - πώς κάνεις χαρακτηρισμούς εκ προοιμίου; Προπέτεια...

  7. #7
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τις σίτες υπάρχει φτηνή λύση. Η έξυπνη σίτα.
    Πέρα ότι την διαφημίζει η τηλεόραση την πουλάνε πλέον παντού, σε λαϊκές, σε είδη εξοπλισμού, στα Jumbo στο ιντερνετ με 10€ καθάρισες.

    Όσο για το βάψιμο έπρεπε να φροντίσεις πριν μπεις μέσα.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πυροβολεις τον αγγελιοφορο, επειδη δεν σου αρεσει το μηνυμα!! Ρωτησες τι ισχυει και σου απαντησα.
    Κι εμενα θα μου αρεσε να βαλει πχ ηλιακο θερμοσιφωνα ο ιδιοκτητης στο σπιτι μου (κι αυτο σιγουρα δεν ειναι πολυτελεια, ειναι οικονομια και οικολογια), αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος να το κανει, και αρα δεν εχω και πολλες επιλογες: ή το βαζω εγω με δικα μου λεφτα ή δεν το βαζω και ζω χωρις ή αλλαζω σπιτι.
    Ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να σου αλλαξει αυτα που συμφωνησατε ξεκαθαρα και αυτα που ειναι απαραιτητα για την διαβιωση και που το σπιτι τα ειχε αλλα στην πορεια χαλασαν απο φυσιολογικη φθορα. Πχ ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας που υπηρχε αλλα ξαφνικα χαλασε, το καζανακι που ξαφνικα αρχισε να τρεχει, το πατζουρι που ξεχαρβαλωθηκε κλπ.
    Αλλωστε, μην ξεχνας το μεγαλο σου πλεονεκτημα ως ενοικιαστης: αν δεν σου αρεσει το σπιτι σου ή δεν τα βρεις με τον ιδιοκτητη, εισαι ελευθερος να φυγεις οποτε θες και, με την κριση που υπαρχει, υπαρχουν αφθονες ευκαιριες ενοικιασης στην αγορα.

    αγγελιοφόρε αν ήθελα να ακούσω αυτό που μου άρεσε δεν θα ερχόμουνα εδώ να ρωτήσω. Για αυτό ακριβώς ζήτησα βοήθεια για να δω τελικά τι ισχύ και τι όχι. Διαφώνησα μονο στο ότι το να βάλεις σίτες δεν είναι πολυτέλεια άσχετος αν θα τις βάλω εγώ η ο ιδιοκτητης

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι μόνο δεν έχεις δίκιο, αλλά και ο τίτλος που έδωσες στο θέμα είναι άδικος. Εφόσον ρωτάς αν έχεις δίκιο - που σημαίνει ότι ούτε εσύ είσαι σίγουρος - πώς κάνεις χαρακτηρισμούς εκ προοιμίου; Προπέτεια...
    ο τίτλος είναι άδικος σε σχέση με αυτά που έχουν ειπωθεί μέxρη τώρα. Αν ξεκινήσω να σας γράφω το τι μου έχει κάνει αυτή η γυναικα 7 μήνες που μένω θα τραβάτε τα μαλλιά σας αλλα ο σκοπός μου δεν είναι να έρθω να κράξω την ιδιοκτήτρια αλλα να μάθω τι διεκδικώ και τι όχι.

    - - - Updated - - -

    Σε "δικαστιρο" να παω για δυο σίτες είναι λίγο χλομό. Απλά το θεώρησα λαμακία να βάλω σίτες και όταν φύγω να τις βγάλω και να τις έχω σε μια αποθήκη. Η συγκεκριμένη κυρια ψάχνει τον "λαμάκα" που θα τις φτιάξει το σπίτι με τα δικά του λεφτά χωρίς να βάλει δραχμή τσακιστή στο σπίτι τις.

    Όπως και να έχει αυτά θα έπρεπε να τα είχα πει από πριν.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τοτε τι ακριβως ψαχνεις να μαθεις ;

  10. #10
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγγελιοφόρε αν ήθελα να ακούσω αυτό που μου άρεσε δεν θα ερχόμουνα εδώ να ρωτήσω. Για αυτό ακριβώς ζήτησα βοήθεια για να δω τελικά τι ισχύ και τι όχι. Διαφώνησα μονο στο ότι το να βάλεις σίτες δεν είναι πολυτέλεια άσχετος αν θα τις βάλω εγώ η ο ιδιοκτητης

    - - - Updated - - -



    ο τίτλος είναι άδικος σε σχέση με αυτά που έχουν ειπωθεί μέxρη τώρα. Αν ξεκινήσω να σας γράφω το τι μου έχει κάνει αυτή η γυναικα 7 μήνες που μένω θα τραβάτε τα μαλλιά σας αλλα ο σκοπός μου δεν είναι να έρθω να κράξω την ιδιοκτήτρια αλλα να μάθω τι διεκδικώ και τι όχι.

    - - - Updated - - -

    Σε "δικαστιρο" να παω για δυο σίτες είναι λίγο χλομό. Απλά το θεώρησα λαμακία να βάλω σίτες και όταν φύγω να τις βγάλω και να τις έχω σε μια αποθήκη. Η συγκεκριμένη κυρια ψάχνει τον "λαμάκα" που θα τις φτιάξει το σπίτι με τα δικά του λεφτά χωρίς να βάλει δραχμή τσακιστή στο σπίτι τις.

    Όπως και να έχει αυτά θα έπρεπε να τα είχα πει από πριν.
    Προφανως και δεν θα πας στο δικαστηριο για μια σιτα ή για ενα βαψιμο, γιατι και δεν θα σου δωσει δικιο, και θα κανεις 200 χρονια να εκδικαστεις και θα ξοδεψεις ενα σωρο λεφτα σε δικηγορους.
    Αρα λοιπον, αφου η συγκεκριμενη ιδιοκτητρια και σε ταλαιπωρει με τοσα αλλα θεματα και δεν δειχνει διαθεση συνεννοησης και δεν σου κανει τα χατηρια που της ζητας και σου νοικιαζει ενα σπιτι σε κακη κατασταση εχοντας τον πονηρο σκοπο να σε αναγκασει να το ανακαινισεις εσυ με δικα σου εξοδα, τοτε απλα σηκω και φυγε! Ψαξε βρες φτηνα και ωραια σπιτια που να εχουν ολες τις ανεσεις που θες (σιτες, βαψιματα κλπ). Σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις και σε καλη τιμη! Μην ασχολεισαι παραπερα με την κυρια αυτη.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    εγω παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι δεχτηκες αρον-αρον να νοικιασεις αυτο το διαμερισμα,ακομα και αν βιαζοσουν να βρεις στεγη.

    εχει "βρωμισει" ο τοπος ξενοικιαστα διαμερισματα,για ολα τα βαλαντια,για ολα τα γουστα. σε 1 μερα μεσα θα μπορουσες λογικα να βρεις αυτο ακριβως που ηθελες.

    οπως σε ειπε και ο ntoremi, νοικιασε αλλου και ξεγνοιασε. την σημερον ημερα ο σωστος ιδιοκτητης ψαχνει τον νοικιαρη με το δικανο,και φροντιζει το διαμερισμα να ειναι το τουλαχιστον ανακαινισμενο σε λογικα πλαισια.

    και ειδικα εναν καλο νοικιαρη (καλοπληρωτη,να μην κανει φθορες,να μην κανει -συχνα- φασαρια σε ωρες κοινης ησυχιας) δεν τον αφηνει να φυγει με τπτ.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εχει ακουσει κανεις, ενα πραμα που λεγεται συμβολαιο ;

  13. #13
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    εξυπνη σιτα και βαψτο μονος σου,πιο φθηνα θα σου βγει και θα ειναι στα γουστα σου
    VAMOS ARIS

  14. #14
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις σίτες υπάρχει φτηνή λύση. Η έξυπνη σίτα.
    Πέρα ότι την διαφημίζει η τηλεόραση την πουλάνε πλέον παντού, σε λαϊκές, σε είδη εξοπλισμού, στα Jumbo στο ιντερνετ με 10€ καθάρισες.

    Όσο για το βάψιμο έπρεπε να φροντίσεις πριν μπεις μέσα.
    προσοχή στις απομιμήσεις
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσοχή στις απομιμήσεις
    Δυστυχώς έληξε και η προσφορά για την αρχή της σεζόν που έτρεχε απο 5 Μαΐου μέχρι 31 Μαΐου.
    2 σίτες για 2 πόρτες και ένα ρολόι μόνο με 14,99€!

    Η original:
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας