Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ειναι η ιδεα μου ή τα παγωτα πλεον (αναφερομαι κυριως σε αυτα των ψυγειων) δεν εχουν την ιδια γευση με παλια?
    οι ιδιες 'μεγαλες' μαρκες ειναι πλεον σχεδον ανοστες... αυτο το εχω παρατηρησει εδω και αρκετα χρονια. τι συνεβη αραγε? το εχετε παρατηρησει? μηπως ειναι η ιδεα μου?

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Δεν ξέρω, ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα τα συσκευασμένα, αλλά έτσι κι αλλιώς πλέον τρώω μόνο χύμα από ζαχαροπλαστεία που ξέρω (ή ανάμεικτο από everest λόγω τιμής και γεύσης)

    - - - Updated - - -

    Σόρι για το hijack του νήματος. Για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος πάντως, ούτε εμένα μου αρέσουν όσο παλιότερα τα συσκευασμένα. Βέβαια αλλάξανε και οι απαιτήσεις μας μεγαλώνοντας και δεν χαιρόμαστε τόσο εύκολα με μικρές στιγμές, οπότε ποιος ξέρει...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχουν μειώσει την ζαχαρη και τα λιπαρά για λιγότερες θερμίδες, αντικατάσταση ζωικών λιπών με φυτικά, κυριαρχία αγελαδινου γάλακτος βαρέως επεξεργασμένου αλλά και οσο περναν τα χρονια οι γεύση και η όσφρηση εξασθενούν σε πολλούς ανθρώπους - ας ειναι καλά οι ιώσεις και οι αλλεργίες που επηρρεάζουν τον βλενογόνο της μύτης.
    Συν ο ψυχολογικός παράγοντας, τιποτα δεν ειναι σαν την πρώτη φορά...
    Παντως δεν εμπιστεύομαι και τοσο το χυμα παγωτο, πιστευω πως ειναι πολύ πιο ανθυγιεινά γιατί δεν ελεγχονται απο κανένα.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Σωστό, επίσης είμαι σίγουρος ότι το παγωτό (ή όποιο άλλο γλυκό) που τρώγατε στα νιάτα σας αν το δοκιμάζατε τώρα δεν θα σας άρεσε.

    Είναι καλύτερα όλα, τα υλικά, οι μέθοδοι παραγωγής...
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #5
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sprog111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν μειώσει την ζαχαρη και τα λιπαρά για λιγότερες θερμίδες, αντικατάσταση ζωικών λιπών με φυτικά, κυριαρχία αγελαδινου γάλακτος βαρέως επεξεργασμένου αλλά και οσο περναν τα χρονια οι γεύση και η όσφρηση εξασθενούν σε πολλούς ανθρώπους - ας ειναι καλά οι ιώσεις και οι αλλεργίες που επηρρεάζουν τον βλενογόνο της μύτης.
    Συν ο ψυχολογικός παράγοντας, τιποτα δεν ειναι σαν την πρώτη φορά...
    Δεν παίζει στέβια στα παγωτά;

  6. #6
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φυσικά και χρησιμοιοιούν διάφορα γλυκαντικά και υποκατάστατα λιπαρών αλλά νομίζω χάνουν τουλ στην υφή.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sprog111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και χρησιμοιοιούν διάφορα γλυκαντικά και υποκατάστατα λιπαρών αλλά νομίζω χάνουν τουλ στην υφή.
    Α, οκ. Όντως, την υφή δεν τη λογάριασα καθόλου.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    μακριά από τα παγωμένα γλυκίσματα που πουλάνε σε φθηνές τιμές τα sm και τα lidl
    Δεν περιέχουν το φυσικό λίπος του γάλακτος αλλά φυτικούς κατιμάδες όπως το καρυδέλαιο που βάζουν στα αντηλιακά
    Από τα κανονικά παγωτά τα μόνα αξιόλογα είναι τα κρι κρι στα κίτρινα ψυγεία και τα άλτζιντα. Τα νεστλέ είναι απίστευτα λιπαρά με την λίγδα να κολλάει στον ουρανίσκο και να θάβει την γεύση
    Δοκιμάστε από τα κρι κρι τα παγωτά που γίνονται σε συνεργασία με την ΙΟΝ, δοκιμάστε το twix, mars, snickers, το κυπελακι master με την καλύτερη βανίλια ever και πείτε μου

  9. #9
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Αν βρεθείτε ποτέ προς Άλιμο μεριά πάρτε παγωτό απο το Pallet, δεν εχω φάει ωραιότερο παγωτό ποτέ μου.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sprog111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και χρησιμοιοιούν διάφορα γλυκαντικά και υποκατάστατα λιπαρών αλλά νομίζω χάνουν τουλ στην υφή.
    όταν ένα παγωτό αναγράφεται ως τέτοιο στην συσκευασία, ταμπέλα δεν μπορεί να έχει υποκατάστατα λιπαρών σύμφωνα με τον κώδικα τροφίμων και ποτών

    όταν έχει υποκαταστατα λιπαρών είναι παγωμένο γλύκισμα

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενας από τους λόγους της αλλαγής είναι η αλλαγές ιδιοκτησίας, π.χ. η πρώην ΔΕΛΤΑ (Boss, Nirvana Κλπ) είναι πλέον Nestle εδώ και λίγα χρόνια, η πρώην ΕΒΓΑ είναι Algida. Προφανώς οι νέοι ιδιοκτήτες πείραξαν και τις συνταγές, είτε για λόγους κόστους, είτε πιστεύοντας ότι τα βελτιώνουν, είτε...

    Προσοχή σε αυτό που γράφει ο no_logo από πάνω, ισχύει. Κατ'αναλογία, άλλο η πραγματική σοκολάτα, και άλλο το σκεύασμα με γεύση σοκολάτα. Οι ετικέτες λένε πολλά σε όποιον τις διαβάζει.

    Και κάτι που λίγοι ξέρουν, μια και αναφέρθηκε το θέμα της υφής: εκτός από τα υλικά, η υφή επηρρεάζεται τα μέγιστα και από το ποσοστό του αέρα. Ως γνωστόν το παγωτό χτυπιέται πριν παγώσει, αλλά και κατά τη διάρκεια το παγώματος, προκριμένου να μην κάνει κρυστάλλους πάγου και να μην γίνει πέτρα. Στη διαδικασία εισάγεται αέρας στο μείγμα, και το ποσοστό του ποικίλλει πολύ! Ενας εύκολος τρόπος να το καταλάβει κανείς είναι η αναλογία βάρους όγκου (και τα δύο αναγράφονται υποχρεωτικά στη συσκευασία). Π.χ. η κλασσική αναλογία σε ένα φτηνό private label των super market είναι 2 λίτρα όγκος με 1 κιλό βάρος. Στο άλλο άκρο, ένα ακριβό παγωτό σε κύπελλο μισού λίτρου έχει βάρος γύρω στα 450 γραμμάρια. Η διαφορά προφανής.
    Η πλάκα είναι ότι πριν κάποια χρόνια μία εταιρεία "πλάκωσε τα παγωτά στο φόύσκωμα" και το διαφήμιζε και σαν πλεονέκτημα, soft serve!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έκλεισε και η ΑΓΝΟ με το θρυλικό παγωτό σύκο.

    Κρι-κρι και πάλι κρι-κρι, αλλά είναι δυσεύρετα. Και δεν έχω ιδέα κατά πόσο επηρεάστηκε η παραγωγή των παγωτών από την πρόσφατη περιπέτεια της εταιρείας (πυρκαγιά στο εργοστάσιο και τα γιαούρτια ειδικά τα έχουν δώσει φασόν σε άλλο εργοστάσιο αφού είχαν μεγάλη ζήτηση - προσωπικά προτιμώ τα κρι-κρι και το στραγγιστό Όλυμπος).

    Σε αυτά που περιγράφει ο Νίκος (το έχω παρατηρήσει στα σκαφάκια οικογενειακά με γεύσεις της Δελτα/Nestle αλλά και στο carte d'or της algiga) η υποβάθμιση της γεύσης λόγω του φουσκώματος είναι τρομερή.

    Η αλήθεια είναι πως θυμάμαι κι εγώ με νοσταλγία που έπαιρνα ένα απλό ξυλάκι σοκολάτα και είχε μια τρομερή γεύση, τώρα έχω σχεδόν κόψει το παγωτό σοκολάτα με τις βλακείες που κυκλοφορούν κι ας τρελαίνομαι για τη σοκολάτα γενικά. Και φέτος ανακάλυψα ότι η ΕΒΓΑ βγάζει ακόμα εκείνο το τρινιτά που το τσάκιζα, απογοήτευση μεγάλη, σαν πλαστικό ήταν. Σίγουρα είναι κι αυτό που λέει κι ο sprog111, γερνάμε.
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης!

    Spoiler:

    ΑΔΑ: Β498Η-ΘΥΕ
    Σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 1390/Β/27-04-
    2012) η αριθ. 369/2011 απόφαση του Ανωτάτου Χημικού Συμβουλίου (Α.Χ.Σ.) με θέμα:
    «Αντικατάσταση του άρθρου 137 “Παγωτά” του Κώδικα Τροφίμων και Ποτών (ΦΕΚ
    788/Β΄/31.12.87) όπως ισχύει και τροποποίηση του άρθρου 141 “Γλυκίσματα” του
    Κώδικα Τροφίμων και Ποτών (ΦΕΚ 788/Β΄/31.12.87) όπως ισχύει», με την οποία
    τροποποιείται το εθνικό θεσμικό πλαίσιο για το παγωτό.
    Η ανωτέρω τροποποίηση προωθήθηκε από τον Ενιαίο Φορέα Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ) σε
    συνεργασία με το Γενικό Χημείο του Κράτους, μετά από σχετικά αιτήματα των παραγωγικών
    κλάδων για την επικαιροποίηση του εθνικού θεσμικού πλαισίου για το παγωτό, με στόχο:
    τη ρύθμιση της αγοράς με τη δημιουργία ίσων όρων ανταγωνισμού, που να ενισχύουν και να
    προάγουν την ορθή λειτουργία της και την προστασία των συμφερόντων των καταναλωτών
    με την παροχή καλύτερης πληροφόρησης ως προς την φύση και τη σύνθεση των προϊόντων αυτών.

    Οι σημαντικότερες αλλαγές που εισάγονται είναι οι εξής:
    - Διευρύνεται ο ορισμός του παγωτού και πλέον μπορούν να επισημαίνονται ως παγωτά και
    προϊόντα που για την παρασκευή τους έχουν χρησιμοποιηθεί και αλλά συστατικά (φυτικά
    λιπαρά) πλέον αυτών του γάλακτος. Τα προϊόντα αυτά πωλούνταν έως τώρα ως παγωμένα
    γλυκίσματα.
    - Καθορίζονται ορισμένες κατηγορίες παγωτού στις οποίες μπορούν να χρησιμοποιούνται
    αποκλειστικά συστατικά προερχόμενα από το γάλα (παγωτό γάλακτος, παγωτό κρέμας και
    παγωτό καϊμάκι).
    - Διευκρινίζονται οι κατηγορίες παγωτών και καθορίζονται κριτήρια περιεκτικότητας στα
    διάφορα συστατικά για την διάκριση τους σε κατηγορίες.

    Η ισχύς της απόφασης 369/2011 αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της
    Κυβερνήσεως, δηλ. από τις 27/4/2012, προβλέποντας μεταβατική περίοδο 12 μηνών για την
    προσαρμογή της αγοράς στις απαιτήσεις που εισάγονται με την ανωτέρω απόφαση.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακριά από τα παγωμένα γλυκίσματα που πουλάνε σε φθηνές τιμές τα sm και τα lidl
    Δεν περιέχουν το φυσικό λίπος του γάλακτος αλλά φυτικούς κατιμάδες όπως το καρυδέλαιο που βάζουν στα αντηλιακά
    Από τα κανονικά παγωτά τα μόνα αξιόλογα είναι τα κρι κρι στα κίτρινα ψυγεία και τα άλτζιντα. Τα νεστλέ είναι απίστευτα λιπαρά με την λίγδα να κολλάει στον ουρανίσκο και να θάβει την γεύση
    Δοκιμάστε από τα κρι κρι τα παγωτά που γίνονται σε συνεργασία με την ΙΟΝ, δοκιμάστε το twix, mars, snickers, το κυπελακι master με την καλύτερη βανίλια ever και πείτε μου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν ένα παγωτό αναγράφεται ως τέτοιο στην συσκευασία, ταμπέλα δεν μπορεί να έχει υποκατάστατα λιπαρών σύμφωνα με τον κώδικα τροφίμων και ποτών
    όταν έχει υποκαταστατα λιπαρών είναι παγωμένο γλύκισμα
    +1 σε όλα όσα γράφεις.
    Και κυρίως στο ότι δεν πληρούν τις προυποθέσεις και δεν είναι παγωτά (απαγορεύεται αυστηρά να λέγονται "παγωτα") αλλά παγωμένα γλυκίσματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ακρως τρελλά και ασπρόμαυρα
    Από alfisti στο φόρουμ Aθλητικά θέματα και γεγονότα
    Μηνύματα: 10907
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-24, 20:38
  2. Router HOL ZXHN H108N V2.3 και torrents
    Από fragiskos89 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:14
  3. Περίεργη γεύση σε γνωστό αναψυκτικό
    Από HackFreak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 13:46
  4. Θάνατος ανηλίκου στη Βέροια- ΜΜΕ και λοιπά
    Από maik στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 19:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας