Σελ. 3 από 564 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 8451
  1. #31
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_thess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουμε .

    Α) Μπορείς να το εχεις στο ιδιο δίκτυο με το 192.168.88.0/24 αλλα θα πρέπει να του κλείσεις κάποια services dhcp / upnp / firewall αν θελεις να το εχεις . Ναι γίνεται και ετσι απλα δεν ειναι σωστο τεχνικα .

    Β) Κανενα service δεν ειναι άχρηστο . Καλύτερα να αλλάξεις πορτες παρα να τα κλεισεις ή ακομα καλύτερα βαλτου να απαντάει σε ips απο το εσωτερικό δυκτιο . Μου εχει τυχει πολλές φορες να μεινω απο εξω και να μπω απο καπου αλλου .

    Γ ) Απάντησα στο Β

    Δ) Ναι αν και δεν ειανι και το ποιο ασφαλές γιατί αν εχεις καποιο script για ελεγχο λάθος password θα μεινεις απο εξω ... και μετα πως θα μπεις ?


    Ε) Απευθύνεται στον εκάστοτε logged in χρήστη που ειναι συνδεμενος .


    ΣΤ) Ναι μπορεις απο την καρτε λα FILES . Εχει κουμπι backup / restore . Απλα δεν ειναι αρχείο που μπορεις να δεις τι εχει μεσα . Αν θες να μπορεις να δεις πρεπει να ανοιξεις τερμιναλ και να γραψεις

    Κώδικας:
    export file=givesomename
    Αυτα ....
    α) Αν ήξερα από την αρχή ότι θα πρέπει να κλήσεις το fw δεν θα το συζητούσα καθόλου.
    β-γ) Αν μπορώ να ρυθμίσω τα services να απαντάνε μόνο από το εσωτερικό δίκτυο δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα αφήσω όλα ανοικτά.
    Αλλά από που ρυθμίζεται αυτό;
    δ) Μια που μου το θύμισες...
    Αν κλειδωθείς από έξω, υπάρχει τρόπος για hw reset;
    ε) Ούτε που το σκέφτηκα...
    στ) Το βρήκα μετά το post που έκανα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    β-γ) Πας από winbox στο ip-services και εκει εχει να βάλεις ip range. Ας πουμε εγω εχω δώσει προσβαση στο 10.0.0.0/8 δλδ απο το awmn, ενω ειχε 0.0.0.0/0 δλδ και απο το internet και εχω κλησει και το telnet εχω μονο ssh, δεν χρειάζονται και τα δυο το ssh ειναι ποιο ασφαλες. Το winbox το αφησα ως ειχε γιατι οταν το πειραξα κλειδωθηκα απεξω και δεν εμπαινε ουτε με MAC search τοπικα! Τωρα για το subnet το 1ο απο το ip-firewall-filters μπορω να κοψω οποιον θελω, ειτε ip, ειτε subnet range στο να εχει προσβαση σε καποιες εσωτερικες μου ips. Δες την φωτο παρακατω :
    δ) φυσικά! αναλογα το RB, σε μερικα πατας στην πλακετα ενα σημειο με το κατσαβιδι οπως στο 411, σε αλλα εχει ενα reset button και το κρατας απλα πατημενο οπως και στα adsl routers δες εδω για το 951 : http://i.mt.lv/routerboard/files/rb9...0219101044.pdf Σελίδα 2 πάνω πάνω. Μετά την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ξαναπερνας πισω το backup, από το files-restore και εισαι έτοιμος, οσα backups έχεις κάνει δεν χάνονται.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης - 06112014 - 10:49:45 PM.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-06-14 στις 22:57.

  3. #33
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    β-γ) Πας από winbox στο ip-services και εκει εχει να βάλεις ip range. Ας πουμε εγω εχω δώσει προσβαση στο 10.0.0.0/8 δλδ απο το awmn, ενω ειχε 0.0.0.0/0 δλδ και απο το internet και εχω κλησει και το telnet εχω μονο ssh, δεν χρειάζονται και τα δυο το ssh ειναι ποιο ασφαλες. Το winbox το αφησα ως ειχε γιατι οταν το πειραξα κλειδωθηκα απεξω και δεν εμπαινε ουτε με MAC search τοπικα! Τωρα για το subnet το 1ο απο το ip-firewall-filters μπορω να κοψω οποιον θελω, ειτε ip, ειτε subnet range στο να εχει προσβαση σε καποιες εσωτερικες μου ips. Δες την φωτο παρακατω :
    δ) φυσικά! αναλογα το RB, σε μερικα πατας στην πλακετα ενα σημειο με το κατσαβιδι οπως στο 411, σε αλλα εχει ενα reset button και το κρατας απλα πατημενο οπως και στα adsl routers δες εδω για το 951 : http://i.mt.lv/routerboard/files/rb9...0219101044.pdf Σελίδα 2 πάνω πάνω.
    Ωραία... Ευχαριστώ.
    Εγώ θα τα βάλω όλα πχ 192.168.88.0/24 για να έχω πρόσβαση μόνο από το τοπικό.

    ok και με το hw reset το βρήκα.

    Έχω βρει και κάποιες ρυθμίσεις για fw.
    Θα τις δοκιμάσω μόλις μου σετάρω το ρούτερ και θα σας τις ποστάρω.

    Από qos δεν χρησιμοποιείτε τίποτε;
    Δεν μπουκώνει σε torrent ή πολλαπλά dw;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #34
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά, ποσα χρόνια ασχολούμε με δίκτυα δεν χρειάστηκα QoS. Ξέρω ομως ότι άλλοι το δουλεύουν στο δίκτυο (όταν λέω δίκτυο εννοώ στο awmn) γιατί πχ αν πιάνουν όλο το b/w πχ με downloads τότε τα VOIP απλά υποφέρουν. Από αυτήν την άποψη ναι είναι χρήσιμο. Μου έχει τύχει πολλές φορές να μην μπορώ να μιλήσω που περνάω το σταθερό μου στο εξοχικό επειδή δεν εχουν όλοι QoS και πνίγεται το VOIP και είναι λες και μιλάς από κινητό. Αλλά δεν είναι από εμένα αυτό το πρόβλημα οπότε δεν έχω ασχοληθεί κιόλας. Με internet σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα, εγω μιλαω για το δικτυο που περνανε τρελα mbps. Oι μεγαλοι κόμβοι ειδικα δεν θα την παλευουν χωρις QoS. Aλλα μιας και το ανέφερες ευκαιρία για διάβασμα : http://mum.mikrotik.com/presentations/US08/janism.pdf πάρα πολύ καλό pdf. Mπορείς ακόμα και περιορισμούς σε καποια interfaces να βαλεις για την ταχυτητα πχ σε VPN, AP κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-06-14 στις 23:18.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά, ποσα χρόνια ασχολούμε με δίκτυα δεν χρειάστηκα πότε QoS πουθενά. Ξέρω ομως ότι άλλοι το δουλεύουν στο δίκτυο (όταν λέω δίκτυο εννοώ στο awmn) γιατί πχ αν πιάνουν όλο το b/w πχ με downloads τότε τα VOIP απλά υποφέρουν. Από αυτήν την άποψη ναι είναι χρήσιμο. Μου έχει τύχει πολλές φορές να μην μπορώ να μιλήσω που περνάω το σταθερό μου στο εξοχικό επειδή δεν εχουν όλοι QoS και πνίγεται το VOIP και είναι λες και μιλάς από κινητό. Αλλά δεν είναι από εμένα αυτό το πρόβλημα οπότε δεν έχω ασχοληθεί κιόλας. Με internet σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα, εγω μιλαω για το δικτυο που περνανε τρελα mbps. Oι μεγαλοι κόμβοι ειδικα δεν θα την παλευουν χωρις QoS. Aλλα μιας και το ανέφερες ευκαιρία για διάβασμα : http://mum.mikrotik.com/presentations/US08/janism.pdf πάρα πολύ καλό pdf.
    Ναι το έχω και εγώ αυτό το αρχείο.
    Πρέπει να μου το έδωσες εσύ σε προηγούμενο μήνυμα ή ήταν από αυτά που βρήκα μόνος μου.
    Έχω βρει και άλλα πιο αναλυτικά.
    Σίγουρα θα τα δοκιμάσω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #36
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αν σου χρειάζεται δοκιμασε το. Μακαρι να ειχαν ολοι και να εδιναν προτεραιότητες στα VOIP. Μια σελιδα δεν πειραζει και να ανοιξει να αργησει, ή στα downloads να πας λιγο ποιο αργα, το VOIP ομως απλα δεν μιλας.... Αντε ποτε θα το παραλαβεις να κανεις αυτα που θες να στησεις και κανα asterisk στο openwrt? μεσω Mikrotik metarouter πάντα. Το 951 που έχεις παραγγείλει είναι αρκετά δυνατό να σηκώνει όλα καράνετα!

  7. #37
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου χρειάζεται δοκιμασε το. Μακαρι να ειχαν ολοι και να εδιναν προτεραιότητες στα VOIP. Μια σελιδα δεν πειραζει και να ανοιξει να αργησει, ή στα downloads να πας λιγο ποιο αργα, το VOIP ομως απλα δεν μιλας.... Αντε ποτε θα το παραλαβεις να κανεις αυτα που θες να στησεις και κανα asterisk στο openwrt? μεσω Mikrotik metarouter πάντα. Το 951 που έχεις παραγγείλει είναι αρκετά δυνατό να σηκώνει όλα καράνετα!
    voip χρησιμοποιώ κάπου-κάπου μέσω skype.
    Αλλά όταν κατεβάζεις με torrent, αν δεν έχεις qos, δεν μπορείς να έχεις αξιοπρεπή σύνδεση.
    Πρέπει να ρίξω και μια ματιά στο αρχείο με το qos που είχα από στον tg585v7.
    Από όλα τα modem/ρούτερ που πέρασαν από τα χέρια μου αυτό το "ταπεινό" ρουτεράκι είχε μακράν το καλύτερο qos.
    Κατέβαζα torrent, dw, σερφαρε ο αδελφός μου και μιλούσα στο skype και δεν χαμπάριαζε τίποτε.
    Φυσικά τον περισσότερο χρόνο δεν τυχαίνει να παίζει το παραπάνω σενάριο, αλλά όταν τυχαίνει είναι μη λειτουργικό χωρίς qos.
    Στο dw χρησιμοποιώ ff με dta που τερματίζει την γραμμή μου σχεδόν πάντα.
    Την ώρα εκείνη, με το htc που έχω αυτή την στιγμή, όλα τα υπόλοιπα σέρνονται.
    Μπορείς στο htc να δηλώσεις προτεραιότητες αλλά είναι πολύ περιορισμένες.

    ΥΓ
    Μου άρεσε πολύ το dns server που έχει το routeros και η επιλογή για dns cache.
    Σίγουρα θα βοηθήσει πάρα πολύ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #38
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα! ναι αν το ιντερνετ σου εχει φτασει στο τελος του την ταχυτητα πχ κατεβαζω FTP LINUX 5GB και εχει παει τερμα, τοτε αν παω να μιλησω με skype θα πρεπει να περιμενω να τελειωσει αυτο που κατεβαζω. Στα p2p εχει σημασια και το upload, αν πχ εχεις μεγαλο upload ακομα και με μικρη ταχυτητα κατεβαζεις εχεις προβλημα, ομως μπορεις να ρυθμισεις το προγραμμα σου να εχει αλλες ταχυτητες αντι να κανεις QOS γιαυτο τον λογο. Γιαυτο ειπα οτι δεν μου χρειαστηκαν, αλλα την συνδεση μου την δουλευω μονο εγω και κανεις αλλος! αν καποιος μοιραζετε την συνδεση του με αλλους τοτε ναι θες QOS υποχρεωτικα! το DNS server του ΜΤ ειναι αρκετα καλο και κραταει και cache και βλεπεις και τι σελιδες εχουν ανοιχτει, αλλα υπόψην σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα τα καλα DNS servers που μπορουν να στηθουν σε linux πχ. Kαι το web proxy ειναι ωραιο στο ΜΤ και κανει κολπακια πολλα, δεν συγκρινεται με SQUID αλλα ειναι ευκολο στο στησιμο και πολυ παραμετροποιησιμο.

  9. #39
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα! ναι αν το ιντερνετ σου εχει φτασει στο τελος του την ταχυτητα πχ κατεβαζω FTP LINUX 5GB και εχει παει τερμα, τοτε αν παω να μιλησω με skype θα πρεπει να περιμενω να τελειωσει αυτο που κατεβαζω. Στα p2p εχει σημασια και το upload, αν πχ εχεις μεγαλο upload ακομα και με μικρη ταχυτητα κατεβαζεις εχεις προβλημα, ομως μπορεις να ρυθμισεις το προγραμμα σου να εχει αλλες ταχυτητες αντι να κανεις QOS γιαυτο τον λογο. Γιαυτο ειπα οτι δεν μου χρειαστηκαν, αλλα την συνδεση μου την δουλευω μονο εγω και κανεις αλλος! αν καποιος μοιραζετε την συνδεση του με αλλους τοτε ναι θες QOS υποχρεωτικα! το DNS server του ΜΤ ειναι αρκετα καλο και κραταει και cache και βλεπεις και τι σελιδες εχουν ανοιχτει, αλλα υπόψην σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα τα καλα DNS servers που μπορουν να στηθουν σε linux πχ. Kαι το web proxy ειναι ωραιο στο ΜΤ και κανει κολπακια πολλα, δεν συγκρινεται με SQUID αλλα ειναι ευκολο στο στησιμο και πολυ παραμετροποιησιμο.
    Στο σενάριο που περιέγραψες, για την ακρίβεια, δεν θα περιμένεις να τελειώσει το αρχείο απλά με κάποιον αλγόριθμο προτεραιότητας θα πάρεις και εσύ σειρά αλλά θα έχεις μεγάλες καθυστερήσεις.
    Το qos εφαρμόζει τέτοιους αλγορίθμους ώστε οι καθυστερήσεις αυτές να είναι όσο γίνεται μικρότερες.
    Ακόμα και με έναν ΗΥ πάλι θα έχεις πρόβλημα αν τερματίζεις με κάποιον τρόπο την σύνδεσή σου και ταυτόχρονα θέλεις να κάνεις και κάτι άλλο.
    Το up είναι το πιο εύκολο να σου μπουκώσει λόγο του περιορισμένου bw.
    Ακόμα και με περιορισμό που του έχω κάνει στο utorrent αν πας να στείλεις ένα mail με συνημμένο... τελείωσες.
    Φαντάσου τι γίνεται αν έχεις και άλλους ΗΥ στο δίκτυο (όπως εγώ πχ και πολλοί άλλοι φαντάζομαι).

    Το DNS cache μου φαίνεται πολύ χρήσιμο.
    Τα web cache, στην ουσία proxy servers, δεν τα είδα ποτέ με καλό μάτι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #40
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εχεις δικιο για το QOS ξερω τι κανει, απλα επειδη μονο εγω χρησιμοποιω την συνδεση μου και δεν κατεβαζω συχνα απο το Internet δεν μου χρειάζεται, σε οποιον χρειαζεται εννοειτε να βαλει!
    το DNS στο MT παντα το δουλευω για μενα ειναι must και παρα πολυ χρησιμο! μαλιστα δινεις ονοματα στα μηχανηματα του δικτυου σου και μπαινεις ευκολα, πχ εχω τo desktop μου με ονομα archdesktop.nikiforos.awmn εχω domain ετσι εγω οπως και ολοι στο δικτυο, απλα λεω ενα παραδειγμα.
    Web proxy εχω στημενο για τον εξης λογο. Αν ειμαι πχ εξοχικο μερικες φορες το PPTP VPN ειναι επιρεπες με προβληματα και αποσυνδεσεις οταν αλλαζουν διαδρομές στην δρομολογηση, ή οταν απο αλλου παει και απο αλλου ερχεται, κανει διαδρομες απο 13-20hops αναλογα τα προβληματα κομβων. Ετσι σε ωρα αναγκης εχω ιντερνετ μεσω του proxy μου που παιζει ποιο ευκολα οταν εχουμε προβληματικες διαδρομες. Εννοειτε οτι δεν βαζουμε να cacharei στην μνημη του ΜΤ αλλα στην RAM μονο, αν θελουμε μπορουμε σε καποια μοντελα να εχουμε καρτα SD ή USBSTICK γιαυτο. Το καλυτερο ειναι το OPENVPN το λενε στο Mikrotik ΟVPN αλλα δεν υποστηριζει ακομα καποια πραγματα και ειναι σπαστικο, θα το προτιμουσα αν ειχα linux server πχ στο Rspro με openwrt. Παντως εχω στημενο και Eoip tunnel που παιζει καλυτερα απο το PPTP VPN αλλα επειδη εχω παντου αυτο προτιμω αυτο προς το παρον. Openvpn Mikrotik ----> http://wiki.mikrotik.com/wiki/OpenVP...n_Step_by_Step και http://wiki.mikrotik.com/wiki/OpenVPN
    Unsupported UDP, LZO compression απαράδεχτο πάντως 100% απο τοτε με το Mikrotik 4.2 ακομα στην 6.14 και δεν εχουν υποστηριξη πληρως στο openvpn, κριμα....
    Εδω πολλάν ωραίαν πράγματα : http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:TOC και εδώ : http://wiki.mikrotik.com/wiki/MikroTik_RouterOS εδω που ειναι από χρήστες μερικά από τα tutorials οπως και το παραπανω για Openvpn είναι από winbox και όχι κονσόλα.
    WOL : http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Tools/Wake_on_lan το έκανα απομακρυσμένα για να ανοιγω το pc μου και επιανε! μετα εμπαινα μεσω SSH στο pc και απο εκει μπορουσα φυσικά να το ξανακλείσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 12-06-14 στις 09:49.

  11. #41
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Νικηφόρε αυτό με τα ονόματα στο dns από που το κάνεις στο winbox;
    Επίσης αυτό που λες για cachάρισμα στην RAM και όχι στην μνήμη του ΜΤ δεν το κατάλαβα.
    Τι εννοείς μνήμη ΜΤ και τι RAM;
    Ισχύει και για το dns cache;
    Από που το ορίζεις αυτό;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #42
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα.ειδα το θεμα και ειπα να γραψω και να ζητησω την βοηθεια σας.ασχολουμαι γενικα με ρουτερς αλλα ποτε με routerboard οποτε ειπα να μπω λιγο στο σπορ.παρελαβα χθες το 951G-2HnD με την λογικη οτι θα το παρω και θα ξεκινησω να "παιζω" μαζι του ωστε να εχω μια ιδεα για τα συγκεκριμενα ρουτερακια και τις δυνατοτητες τους αλλα απογοητευτηκα εντελως.ειναι πρωτη φορα που πιανω στα χερια μου τετοια συσκευη και δεν εχω την παραμικρη εμπειρια.το μονο που καταφερα ηταν να κανω αναβαθμιση στο λογισμικο του στην τελευταια εκδοση.οποτε ενας οδηγος για εντελως αρχαριους ξεκινωντας απο το μηδεν θα ηταν ευπροσδεκτος και κατα προτιμηση με winbox για αρχη.ειλικρινα το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να μπει στην λιστα με τις "αχρηστες" αγορες.ευχαριστω προκαταβολικα και να με συγχωρειτε αν εγινα κουραστικος

  13. #43
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφόρε αυτό με τα ονόματα στο dns από που το κάνεις στο winbox;
    Επίσης αυτό που λες για cachάρισμα στην RAM και όχι στην μνήμη του ΜΤ δεν το κατάλαβα.
    Τι εννοείς μνήμη ΜΤ και τι RAM;
    Ισχύει και για το dns cache;
    Από που το ορίζεις αυτό;
    Βασικά αυτό έχει να κάνει με τον web proxy, Πας Ip-webproxy και general και δες εκει εχει επιλογη cache on disk, το αποφευγουμε γιατι γραφει στην μνημη δεδομενα εννοω στην εσωτερικη του μηχανηματος, ας πουμε αν ειναι σε καρτα CF κανει πολλαπλες εγραφες και την χαλαει γρηγορα. Καλο ειναι να μην το τικαρουμε εγω ποτε δεν το εχω κανει. Μπορουμε ομως να εχουμε αποθηκευτικο μεσο και να γραφει εκει με καποιο τροπο (δεν το εχω δοκιμασει). Στο DNS κραταει cache στην ram φανταζομαι γιατι αν κανεις reboot χανονται τα δεδομενα εκει. Οποτε οχι δεν ισχυει στο DNS. Δες τις φωτογραφιες απο κατω,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrea966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.ειδα το θεμα και ειπα να γραψω και να ζητησω την βοηθεια σας.ασχολουμαι γενικα με ρουτερς αλλα ποτε με routerboard οποτε ειπα να μπω λιγο στο σπορ.παρελαβα χθες το 951G-2HnD με την λογικη οτι θα το παρω και θα ξεκινησω να "παιζω" μαζι του ωστε να εχω μια ιδεα για τα συγκεκριμενα ρουτερακια και τις δυνατοτητες τους αλλα απογοητευτηκα εντελως.ειναι πρωτη φορα που πιανω στα χερια μου τετοια συσκευη και δεν εχω την παραμικρη εμπειρια.το μονο που καταφερα ηταν να κανω αναβαθμιση στο λογισμικο του στην τελευταια εκδοση.οποτε ενας οδηγος για εντελως αρχαριους ξεκινωντας απο το μηδεν θα ηταν ευπροσδεκτος και κατα προτιμηση με winbox για αρχη.ειλικρινα το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να μπει στην λιστα με τις "αχρηστες" αγορες.ευχαριστω προκαταβολικα και να με συγχωρειτε αν εγινα κουραστικος
    Καλησπέρα! καλως ήρθες στην παρέα των Mikrotik Users, όπως βλέπω για να μην γράφουν και άλλοι είτε δεν είμαστε πολλοί, ειτε δεν έχουν διαβάσει ακόμα το θέμα. Το Mikrotik κάνει παπάδες στην κυριολεξία, αλλά θέλει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ διάβασμα και ΠΟΛΥ ψάξιμο. Τα εσωτερικά RB's ούτε εγώ τα ήξερα πάντα δούλευα εξωτερικά (πλακέτες χύμα) για ασύρματα δίκτυα στα 5ghz. Το 951 αυτό που είχα πει το πήρα για το εξοχικό γιατί επειδή είχα ένα 911 και ένα 411 εκεί και έχουν licence 3 δεν γίνεται λόγω περιορισμού της άδειας και να ρουταρουν μεταξύ τους αλλα και με το εξωτερικό δίκτυο (awmn). Ετσι το 951 κάνει αυτή την δουλεια και επιπλέον είναι και AP 2,4ghz N (150mbps δλδ). Το μηχανάκι είναι απο τα καλύτερα RB's EVER αλλά για εσωτερική χρήση και αν δεν είχα ήδη να κάθονται ένα 711 με καμμένη WLAN και ένα επισκευασμένο 411 (έχω αλλάξει όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές γιατί το έκαψε κευραυνός) θα είχα πάρει άλλο ένα 951 γιατί το θεωρω κορυφαια αγορα και VALUE FOR MONEY καθως κανει παρα παρα πολυ φτηνά για αυτά που προσφέρει. Για αρχή διάβασε καλά από την αρχή τι έχουμε γράψει εδώ καθώς και τι οδηγούς έχουμε δείξει όπως τα αρχεία pdf. Αν δεις στο ποιο πριν ποστ μου #40 εχω δειξει επισημες σελιδεςτης MIKROTIK WIKI καποιοι οδηγοι ειναι με winbox, επισης πρεπει να μαθεις και κονσολα γιατι απλα εναι MUST. Μετά πες μας τι ακριβώς θες να κάνεις με το 951 γιατί επειδή μπορεις να κανεις παρα πολλα πράγματα, νομιζω τα εχουμε αναφερει τα περισσότερα για να σε βοηθήσουμε παραπάνω πρέπει να μας πεις τι θες να κάνεις ακριβώς. Γενικά όμως αυτά τα μηχανήματα θέλουν αρκετές γνωσεις από δίκτυα όπως και το mikrotik. Οτι θες εδώ ειμαστε να σου απαντήσουμε. Παντως το ιδιο με το δικο σου εχω στο εξοχικο και ειμαι απολυτως 100% ευχαριστημενος. To θεωρω απο τις καλυτερες αγορες μου. Ομως και εγω οταν το αγορασα δεν μπορουσα να σε σεταρω τιποτα εκτος το AP καθως δεν ειχα εμπειρια σε κατι σαν αυτό, δεν φανταζεσαι τι νευρα ειχα! αλλοι με βοήθησαν και εμενα να τα μαθω! Σε περιπτωση όμως που δεν το θες πες το εδω να σου βρουμε αγοραστη χαμενο δεν θα παει!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης - 06122014 - 08:08:07 PM.png  

    Στιγμιότυπο οθόνης - 06122014 - 08:10:50 PM.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 12-06-14 στις 20:28.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrea966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.ειδα το θεμα και ειπα να γραψω και να ζητησω την βοηθεια σας.ασχολουμαι γενικα με ρουτερς αλλα ποτε με routerboard οποτε ειπα να μπω λιγο στο σπορ.παρελαβα χθες το 951G-2HnD με την λογικη οτι θα το παρω και θα ξεκινησω να "παιζω" μαζι του ωστε να εχω μια ιδεα για τα συγκεκριμενα ρουτερακια και τις δυνατοτητες τους αλλα απογοητευτηκα εντελως.ειναι πρωτη φορα που πιανω στα χερια μου τετοια συσκευη και δεν εχω την παραμικρη εμπειρια.το μονο που καταφερα ηταν να κανω αναβαθμιση στο λογισμικο του στην τελευταια εκδοση.οποτε ενας οδηγος για εντελως αρχαριους ξεκινωντας απο το μηδεν θα ηταν ευπροσδεκτος και κατα προτιμηση με winbox για αρχη.ειλικρινα το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να μπει στην λιστα με τις "αχρηστες" αγορες.ευχαριστω προκαταβολικα και να με συγχωρειτε αν εγινα κουραστικος
    Με την πολύτιμη βοήθεια του @Nikiforos και @kostas_thess έχω ετοιμάσει έναν οδηγό για ρύθμιση του ρούτερ σε ppo3 client mode.
    Έχω βρει και επιπλέον ρυθμίσεις για fw και qos από διάφορα manuals.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι δύσκολο να το σετάρεις.
    Απλά υπάρχει πολύ υλικό στο δίκτυο που ο καθένας ποστάρει την δική του υλοποίηση, που σίγουρα δεν ταιριάζει με αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ.
    Για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση που το θέλω σε ρόλο ρούτερ με σύνδεση modem βρήκα μόνο δύο οδηγούς που εξηγούσαν βήμα-βήμα τα όσα έγραψε με εντολές ο @kostas_thess.
    Όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα, το παρήγγειλα από εξωτερικό και δυστυχώς δεν μου ήρθε ούτε σήμερα.
    Ελπίζω αύριο για να μην χάσω το ΣΚ.
    Θα ποστάρω αναλυτικό οδηγό με winbox.
    Πάντως αν διαβάσεις λίγο τις εντολές του @kostas_thess και έχεις στοιχειώδεις γνώσεις δικτύων δεν θα σου είναι καθόλου δύσκολο να καταλάβεις πως θα τις περάσεις στο winbox.

    - - - Updated - - -

    RouterOS 6.15
    Κώδικας:
    What's new in 6.15 (2014-Jun-12 12:25):
    
    *) fixed upgrade from v5 - on first boot all the optional packages were disabled;
    *) fixed problem where sntp server could not be specified in winbox & webfig;
    *) metarouter - make openwrt work on ppc metarouter again;
    - - - Updated - - -

    metarouter για τους φανατικούς του openwrt...
    Τι άλλο να ζητήσει κανείς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Μιλάει για PPC είναι άλλη αρχιτεκτονικη αυτη. Στα Rb's μας δουλευει το metarouter με το openwrt παρα πολλες εκδοσεις πριν. Το ειχα δοκιμασει σε 711 και επαιζε μια χαρα αλλα οταν εστεισα asterisk οταν με καλουσαν εριχνε γραμμη γιατι γεμιζε το cpu usage τερμα. Στο 951 θα παιζει αψογα ομως. Δες http://www.mikrotik.com/download τι λεει στο PPC, τα αλλα ειναι τα MIPSBE. Oπως τα 4ΧΧ,7ΧΧ,9ΧΧ κτλ κτλ. Αντε παλι αναβαθμιση ενα καρο RB's!!!

Σελ. 3 από 564 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας