Σελ. 267 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 247257262265266267268269272277287 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.991-4.005 από 8481
  1. #3991
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ ta hap που προοριζοντε για AP δε κανουν για ρουτερ? Οσα φορανε το Ros ολα την ιδια δουλεια κανουν με μικρες θεωρητικες λεπτομερειες που οσων αφορα τη λειτουργια σε μικρα οικιακα ή small office setups δεν ειναι καν αντιληπτες. Ε και τι εγινε αμα το switch παιζει απο το cpu αν εχεις 10-20 clients? Να πεις οτι εχω 70-100 clients ισως εκει να βλεπεις τις διαφορες που συζηταμε.

    Αυτο δε σημαινει οτι αυτοματως κατατασσονται και εξειδικευονται σαν switches, routers, κ.λ.π.

    Εδω κυκλοφορει hap, δε θυμαμαι ακριβως το μοντελο με τα ιδια χαρακτηριστικα με το 951G, στοιχιζει κανα 55 ευρω και βαζει κατω αμα λαχει επωνυμα home ρουτερς τυπου draytek που στοιχιζουν πανω απο 200 ευρω.

    Εσυ τι θαπαιρνες λοιπον? Εγω θα επαιρνα το hap και θα ελεγα οτι εχω γαματο ρουτερ.
    Ναι φίλε μου στην ουσία μπορεί να λέμε και το ίδιο.
    Από την αρχή αυτής του κουβέντας εξέφρασα την άποψη ότι σε οικιακό περιβάλλον και σε κάποιες περιπτώσεις και σε εταιρικό θα τα πάνε πάρα πολύ καλά.
    Οι διαφορές αρχίζουν όταν μεγαλώνουν οι απαιτήσεις.

    Κι εγώ έβαλα ένα hap lite στο χωριό γιατί όταν μαζευόμασταν όλοι (8 κινητά, 3 τάμπλετ, 2 λάπτοπ, 1 σταθερό και ένα kodi) πάθαινε εγκεφαλικό το zte του οτε. Το οποίο έχει πάνω περίπου 20 mangles και τα πάει τέλεια.
    Αλλά το έβαλα επειδή μου είχε ξεμείνει από το MUM που τα μοίραζαν τζάμπα. Αν αγόραζα θα έβαζα κάτι λίγο καλύτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2911 : 29-08-17 στις 20:51.

  2. #3992
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αρα το hap lite ειναι οτι πρεπει για δωματια μικρου ξενοδοχειου. ενα στο καθε δωματιο.
    με 30ε που εχει το καθενα εχεις ap σε καθε δωματιο με full σημα wifi.

  3. #3993
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    πάντως να προσέχετε τα licence levels.

    παρά τρίχα να αγοράσω το απλό groove για access point ενώ είναι L3!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  4. #3994
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbus Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα το hap lite ειναι οτι πρεπει για δωματια μικρου ξενοδοχειου. ενα στο καθε δωματιο.
    με 30ε που εχει το καθενα εχεις ap σε καθε δωματιο με full σημα wifi.
    Έχω πετύχει σε δωμάτια ξενοδοχείου και mAP lite

  5. #3995
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    η διαφορα με το map lite για μενα ειναι οτι το hap lite η hap mini εχει και switchaki πανω του και μπορεις να καρφωσεις πχ laptop η tv με lan cable.

  6. #3996
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παλικαρια εχει δοκιμασει κανεις mikrotik rbs με φωτοβολταικα - ανεμογεννητρια - μπαταριες και τα σχετικα?
    εχουμε ενα θεμα σε ενα βουνο με διακοπη ρευματος απο εκει που ειχαμε και πρεπει να δουμε τι θα κανουμε.
    Αμα ξερει κανεις οτιδηποτε ας γραψει, ειδικα αν εχει δοκιμασει κατι τετοιο.
    Thanks!

    με ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα και αυτο https://wiki.mikrotik.com/wiki/Solar_Power_HOWTO
    και αυτο https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=57601

    εχει και καποιες ενδιαφεροντες φωτος εφαρμογων στο forum.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-09-17 στις 22:24.

  7. #3997
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με τέτοια ευρεία τάση εισόδου που δέχονται, είναι ιδανικό να το τροφοδοτήσεις με ΑΠΕ. Στο link απο το Wiki, ο άνθρωπος τα υπολόγισε σωστά 100%. Εμείς κιόλας έχουμε περισσότερες ώρες ηλίου απο αυτές που αναφέρει, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά του νούμερα ώστε να έχεις extra.

  8. #3998
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Υπάρχουν πολλές παρόμοιες υλοποιήσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #3999
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλικαρια εχει δοκιμασει κανεις mikrotik rbs με φωτοβολταικα - ανεμογεννητρια - μπαταριες και τα σχετικα?
    εχουμε ενα θεμα σε ενα βουνο με διακοπη ρευματος απο εκει που ειχαμε και πρεπει να δουμε τι θα κανουμε.
    Αμα ξερει κανεις οτιδηποτε ας γραψει, ειδικα αν εχει δοκιμασει κατι τετοιο.
    Thanks!

    με ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα και αυτο https://wiki.mikrotik.com/wiki/Solar_Power_HOWTO
    και αυτο https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=57601

    εχει και καποιες ενδιαφεροντες φωτος εφαρμογων στο forum.
    Εννοεις διακοπηκε τελειως η ηλεκτροδοτηση ή απλα ειναι προβληματικη με blackout ?

  10. #4000
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490

  11. #4001
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις διακοπηκε τελειως η ηλεκτροδοτηση ή απλα ειναι προβληματικη με blackout ?
    καλησπερα, για τον ΑΒ λογο που δεν μπορουμε να γνωριζουμε μια εταιρια κινητης που μας εδινε ρευμα διεκοψε με την ΔΕΗ και δουλευει με γεννητρια, εμεις ειμασταν στον πινακα και ετσι μειναμε εκτος.
    Πλέον δεν υπαρχουν τα κονε του τοτε και δεν υπαρχει λυση αλλη, ή καταργουμε τον κομβο και τα κατεβαζουμε ολα κατω και τελος, ή βαζουμε Φ/Π, ανεμογεννητρια κτλ.
    Το θεμα ειναιι οτι ειναι κομβικο σημειο της περιοχης και παρα πολυ σημαντικο και δεν εχουμε αλλη διαδρομη προς τα εξω χωρις αυτο το σημειο.
    Προσωπικα εχω βολευτει με κινητη (παγια συνδεση cosmote 4g internet on the go) οπως εχω πει στο θεμα που εχω κανει και βλεπω ολο το AWMN απο εκει μεσω openvpn (συνδεση μεσω ιντερνετ κινητης με την Αθηνα το σπιτι μου δλδ) αλλα και απο Αθηνα φτανω ολα τα μηχανηματα μου κανονικα με τις awmn ips τους.

    Δλδ αμα βαλουμε μονο Φ/Π χωρις ανεμογεννητρια θα εχουμε παντα ρευμα ή οποτε δεν εχει ηλιο για μερες πχ χειμωνας, βροχες κτλ θα μενουμε εκτος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ειχα δει πολυ καλη τιμη θεωρω οτι ειναι, εχε χαρη που δεν μου χρειαζεται καπου, μεγαλη ταχυτητα, διπυρινη cpu αλλα και μεγαλη RAM!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τέτοια ευρεία τάση εισόδου που δέχονται, είναι ιδανικό να το τροφοδοτήσεις με ΑΠΕ. Στο link απο το Wiki, ο άνθρωπος τα υπολόγισε σωστά 100%. Εμείς κιόλας έχουμε περισσότερες ώρες ηλίου απο αυτές που αναφέρει, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά του νούμερα ώστε να έχεις extra.
    για θυμησε μου τι σημαινει ΑΠΕ!
    βασικα φοβουμαστε κλεφτες εκει πανω, οτι και να κανεις ειναι επικυνδυνα, ειχαμε διαφορα περιστατικα διαρηξης αλλα χωρις να μας κλεψουν εξοπλισμο, βεβαια ειχαμε ζημια σε πλεγματα, πορτα, κλειδαρια κτλ.

  12. #4002
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, για τον ΑΒ λογο που δεν μπορουμε να γνωριζουμε μια εταιρια κινητης που μας εδινε ρευμα διεκοψε με την ΔΕΗ και δουλευει με γεννητρια, εμεις ειμασταν στον πινακα και ετσι μειναμε εκτος.
    Πλέον δεν υπαρχουν τα κονε του τοτε και δεν υπαρχει λυση αλλη, ή καταργουμε τον κομβο και τα κατεβαζουμε ολα κατω και τελος, ή βαζουμε Φ/Π, ανεμογεννητρια κτλ.
    Το θεμα ειναιι οτι ειναι κομβικο σημειο της περιοχης και παρα πολυ σημαντικο και δεν εχουμε αλλη διαδρομη προς τα εξω χωρις αυτο το σημειο.
    Προσωπικα εχω βολευτει με κινητη (παγια συνδεση cosmote 4g internet on the go) οπως εχω πει στο θεμα που εχω κανει και βλεπω ολο το AWMN απο εκει μεσω openvpn (συνδεση μεσω ιντερνετ κινητης με την Αθηνα το σπιτι μου δλδ) αλλα και απο Αθηνα φτανω ολα τα μηχανηματα μου κανονικα με τις awmn ips τους.

    Δλδ αμα βαλουμε μονο Φ/Π χωρις ανεμογεννητρια θα εχουμε παντα ρευμα ή οποτε δεν εχει ηλιο για μερες πχ χειμωνας, βροχες κτλ θα μενουμε εκτος?



    το ειχα δει πολυ καλη τιμη θεωρω οτι ειναι, εχε χαρη που δεν μου χρειαζεται καπου, μεγαλη ταχυτητα, διπυρινη cpu αλλα και μεγαλη RAM!



    για θυμησε μου τι σημαινει ΑΠΕ!
    βασικα φοβουμαστε κλεφτες εκει πανω, οτι και να κανεις ειναι επικυνδυνα, ειχαμε διαφορα περιστατικα διαρηξης αλλα χωρις να μας κλεψουν εξοπλισμο, βεβαια ειχαμε ζημια σε πλεγματα, πορτα, κλειδαρια κτλ.
    ΑΠΕ=Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας
    Προφανώς τα φωτοβολταϊκά δίνουν ενέργεια μόνο όταν έχει ήλιο. Για να έχεις ενέργεια και τις υπόλοιπες χρειάζεσαι είτε εναλλακτική πηγή ενέργειας είτε να αποθηκεύεις αρκετή σε μπαταρίες για να καταναλώνεις από εκεί. Στην πράξη, και ανεμογεννήτρια να βάλεις, θα υπάρχει περίπτωση που δεν θα έχει ούτε ήλιο, ούτε αέρα, οπότε πάλι θα χρειάζεσαι (μικρότερη) μπαταρία.
    Εάν το βάλεις μπροστά, προτείνω να ανοίξουμε χωριστό θέμα, γιατί μπορεί να τραβήξει αρκετά η κουβέντα

  13. #4003
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ωραια καταλαβα, δεν ξερω τι θα κανουμε ανακατευονται πολλα ατομα οποτε δεν ειναι δικια μου υποθεση μονο.
    Προσωπικα δε νομιζω οτι αξιζει δεδομενου οτι εχω βολευτει μεσω κινητης τωρα και μεχρι να ληξει το συμβολαιο μαλλον θα υπαρχει και διαθεσιμοτητα σε VDSL!
    Aμα ειναι να παιξει και ανεμογεννητρια ανεβαζει πολυ το κοστος και την επικυνδυνοτητα για κλοπη θα ελεγα κατακορυφα μιας και κανει μπαμ απο παρα πολυ μακρια!

  14. #4004
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δές πόση κατανάλωση έχεις.
    Υπολόγισε πόσες μπαταρίες χρειάζεσαι για μία μέρα χωρίς καθόλου ήλιο/αέρα και βλέπουμε

  15. #4005
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δυσκολο καθως δεν ξερω ολα τα μηχανηματα που θα ειναι πανω.
    Υπολογιζω ομως 4 εξωτερικα rbs και 1 εσωτερικο (750GL) σιγουρα, τα εξωτερικα ολα σε N dual polarity με ενσωματωμενο wlan.
    Πρεπει κανα switch, ενα wifi adsl router για AP, αντε και καμια ip camera.
    Πρεπει να υπολογιστει κατι παραπανω γιατι μπορει να γινουν μελλοντικες ζευξεις.

Σελ. 267 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 247257262265266267268269272277287 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας