Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 7490
    Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα για ενημέρωση των ενδιαφερομένων:

    στο Πολύδροσο ο ΟΤΕ (με διαφορά μίας ημέρας και η Wind) εμφανίζει πλέον ότι υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL τουλάχιστον για την σύνδεση μου.
    Η οποία σύνδεση (Wind Adsl 24) είχε πάντα τα χάλια της με Αtt=30 και συχνές αποσυνδέσεις, και όπως ίσως φανταστήκατε έκανα αμέσως αίτηση για αναβάθμιση σε VDSL.

    (Για τις υπάρχουσες συνδέσεις WIND δεν υπάρχει τρόπος μέσω internet για αίτηση αναβάθμισης και ούτε οι προσφορές που αναγράφονται για τις νέες συνδέσεις ισχύουν.

    Για τις προσφορές να το καταλάβω ότι προωθούν νέες πωλήσεις αλλά να μήν υπάρχει στο site της WIND καμμία πληροφορία για τις υπάρχουσες συνδέσεις και το τί αγοράζει κανείς είναι απαράδεκτο, π.χ. στο τηλέφωνο η κοπέλλα ήταν απόλυτη ότι η γραμμή θα είναι 50/10 όταν η απόσταση μου από ΑΚ είναι 1500μ. και για αυτό τον λόγο μέχρι προχθές δεν μου έδιναν VDSL, και απο ΚV η WIND δίνει 50/5 νομίζω...

    Επίσης ενώ στις νέες συνδέσεις αποφασίζεις άν θέλεις να πληρώσεις εξοπλισμό, στις παλιές το στέλνουν λέει "δώρο" χωρίς να μπορείς να το αφαιρέσεις .

    Τέλος πάντων αποφάσισα να ρισκάρω και το τί πραγματικά θα ενεργοποιήσουν θα σας το πω όταν σε 10 εργάσιμες κατά την τηλεφωνήτρια θα με συνδέσουν)

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 7490
    Update:

    Ακόμα σήμερα 24-6-14 (με αίτηση από 8-6-14) δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου.
    Σε ερώτηση μου τηλεφωνικά δεν πήρα καμμία απάντηση επί της ουσίας, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
    Η γνωστή WIND από τα παλιά?

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 7490
    Update 2:

    Δεν πρόλαβα να γκρινιάξω και έγινε σήμερα η αναβάθμιση!

    Προς το παρόν πάει σφαίρα..(Επισυνάπτω screenshot)Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (43).png 
Εμφανίσεις:  101 
Μέγεθος:  91,7 KB 
ID: 141274
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mourgos : 25-06-14 στις 16:09.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Αδικαιολόγητη ήταν η γκρίνια σου. Από 8/6 (αν υποθέσουμε κιόλας ότι καταχωρήθηκε η αίτηση 10/6 και γιατί 9/6 ήταν Αγ. Πνεύματος) ως 24/6 ήταν μετά βίας 11 εργάσιμες. Καλορίζικη.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 7490
    Όταν δεσμεύονται ότι σε maximum 10 εργάσιμες ημέρες θα σε συνδέσουν και δεν το κάνουν εγώ παίρνω τηλέφωνο, και όταν στο τηλέφωνο σου λένε άρες μάρες και τίποτα επί της ουσίας προτιμώ να γκρινιάζω και να ενημερώνω τους υπολοίπους από το να περιμένω πότε θα δεήσουν να με συνδέσουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Καλά κάνεις, απλά λέω ότι δεν υπήρχε λόγος να ανησυχείς. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων μεταβήκαμε σε vdsl , χρειαστήκαμε 10 μέρες ακριβώς (ας λένε αυτοί maximum) γιατί οι ενδιάμεσες διαδικασίες που χρειάζονται παίρνουν τόσο χρόνο ακριβώς. Ε αν δεν σταλεί και η αίτηση την ίδια μέρα που εσύ έδωσες την εντολή ή αν κάτι στραβώσει και φάει έστω μια φορά απόρριψη το αίτημα, αμέσως οι 10 μέρες γίνονται π.χ. 13.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 7490
    Και ξαφνικά από χθές το πρωί δεν παίρνω πλέον IP...
    Το ρούτερ συνχρονίζει κανονικά 50/5 αλλά ΙΡ γιόκ.

    Πήρα το 1212 όπου όπως πάντα μου έσπασαν τα νεύρα απλώς και μόνο για να δηλώσουν την βλάβη...
    Απαίτησαν να ξεθάψω και να βάλω στην γραμμή το -άθλιο- ΖΤΕ που δίνουν και όχι το δικό μου ρούτερ γιατί "αλλιώς δεν παρέχουν τεχνική υποστήριξη" να περάσουμε μαζί όλη την διαδικασία ελέγχου του setup και ποιά λαμπάκια ανάβουν και ποιά όχι και στο τέλος φυσικά δήλωσαν βλάβη.

    Σε ερώτηση μου ποιός είναι ο χρόνος που εκτιμούν ότι θα είμαι χωρίς ιντερνετ μου απάντησαν ότι ο maximum χρόνος για να επικοινωνήσει τεχνικός τους μαζί μου είναι 24 ώρες ανεξαρτήτως σαββατοκύριακου το οποίο με εντυπωσίασε μέν, δεν ίσχυσε στην περίπτωση μου δε, μιάς και πέρασαν οι 24 ώρες χωρίς να επικοινωνήσει μαζί μου κανείς και φυσικά χωρίς να έχει λυθεί το πρόβλημα.

    (Για τους βιαστικούς να σημειώσω ότι απλώς ενημερώνω για την δική μου εμπειρία με το VDSL της WIND στο Χαλάνδρι και δεν θεωρώ εξορισμού ότι είναι οι χειρότεροι μιας και σε αντίστοιχο πρόβλημα με ΟΤΕ ADSL είχα μείνει χωρίς σύνδεση αρκετές ημέρες και χρειάστηκε καταγγελία σε ΕΕΤΤ για την άρση της βλάβης.)

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mourgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαφνικά από χθές το πρωί δεν παίρνω πλέον IP...
    Το ρούτερ συνχρονίζει κανονικά 50/5 αλλά ΙΡ γιόκ.

    Πήρα το 1212 όπου όπως πάντα μου έσπασαν τα νεύρα απλώς και μόνο για να δηλώσουν την βλάβη...
    Απαίτησαν να ξεθάψω και να βάλω στην γραμμή το -άθλιο- ΖΤΕ που δίνουν και όχι το δικό μου ρούτερ γιατί "αλλιώς δεν παρέχουν τεχνική υποστήριξη" να περάσουμε μαζί όλη την διαδικασία ελέγχου του setup και ποιά λαμπάκια ανάβουν και ποιά όχι και στο τέλος φυσικά δήλωσαν βλάβη.

    Σε ερώτηση μου ποιός είναι ο χρόνος που εκτιμούν ότι θα είμαι χωρίς ιντερνετ μου απάντησαν ότι ο maximum χρόνος για να επικοινωνήσει τεχνικός τους μαζί μου είναι 24 ώρες ανεξαρτήτως σαββατοκύριακου το οποίο με εντυπωσίασε μέν, δεν ίσχυσε στην περίπτωση μου δε, μιάς και πέρασαν οι 24 ώρες χωρίς να επικοινωνήσει μαζί μου κανείς και φυσικά χωρίς να έχει λυθεί το πρόβλημα.

    (Για τους βιαστικούς να σημειώσω ότι απλώς ενημερώνω για την δική μου εμπειρία με το VDSL της WIND στο Χαλάνδρι και δεν θεωρώ εξορισμού ότι είναι οι χειρότεροι μιας και σε αντίστοιχο πρόβλημα με ΟΤΕ ADSL είχα μείνει χωρίς σύνδεση αρκετές ημέρες και χρειάστηκε καταγγελία σε ΕΕΤΤ για την άρση της βλάβης.)
    Update: Σε σημερινό μου τηλέφωνο προς το 1212 με ενημέρωσαν ότι έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ από χθες.
    Έχει κανείς ιδέα όταν η γραμμή συνχρονίζει κανονικά αλλά δεν παίρνει ΙΡ αν μπορεί να είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και όχι του παρόχου?
    Ρωτάω για την περίπτωση να μου λένε σαχλαμάρες και να μείνω χωρίς Ιντερνετ καμμιά βδομάδα μέχρι να βγεί άκρη...

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritzbox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mourgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Σε σημερινό μου τηλέφωνο προς το 1212 με ενημέρωσαν ότι έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ από χθες.
    Έχει κανείς ιδέα όταν η γραμμή συνχρονίζει κανονικά αλλά δεν παίρνει ΙΡ αν μπορεί να είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και όχι του παρόχου?
    Ρωτάω για την περίπτωση να μου λένε σαχλαμάρες και να μείνω χωρίς Ιντερνετ καμμιά βδομάδα μέχρι να βγεί άκρη...
    Update No2: Και επιτέλους από σήμερα το απόγευμα έχω πλέον ΙΡ άρα και Internet!
    Η γραμμή είναι όπως πάντα καρφωμένη 50/5 και ελπίζω να μην έχω ξανά "θεματάκια".

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mourgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update No2: Και επιτέλους από σήμερα το απόγευμα έχω πλέον ΙΡ άρα και Internet!
    Η γραμμή είναι όπως πάντα καρφωμένη 50/5 και ελπίζω να μην έχω ξανά "θεματάκια".
    Καλοτάξιδη
    Μια χαρά θα είσαι - απολαμβάνουμε και εμείς τη Wind, χωρίς οποιοδήποτε θέμα, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα ,

    Εχει κανείς WIND VDSL στο Κάτω Χαλάνδρι ? Βλέπω οτι εχουν αντικαταστήσει τις παλιές καμπίνες με καινούριες ωστόσο από τον ΟΤΕ δεν δίνει ακόμα διαθεσιμότητα στη περιοχή. Εχει κανείς υπ'οψη του ?
    Ευχαριστώ

  12. #12
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeroaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα ,

    Εχει κανείς WIND VDSL στο Κάτω Χαλάνδρι ? Βλέπω οτι εχουν αντικαταστήσει τις παλιές καμπίνες με καινούριες ωστόσο από τον ΟΤΕ δεν δίνει ακόμα διαθεσιμότητα στη περιοχή. Εχει κανείς υπ'οψη του ?
    Ευχαριστώ
    Έχω γνωστό που έχει Wind VDSL στο Κάτω Χαλάνδρι και μάλιστα είναι πολύ ικανοποιημένος. Δοκίμασες για έλεγχο διαθεσιμότητας εδώ;

  13. #13
    Εγγραφή
    25-01-2004
    Περιοχή
    Κ. Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Στην οδό που μένω (Κ. Χαλάνδρι) η Wind και η HOL δείχνουν διαθεσιμότητα vdsl (λογικά από καμπίνα γιατί η απόσταση από το Α/Κ Ψυχικού είναι απαγορευτική για vdsl από A/K) ενώ ο ΟΤΕ δε δείχνει ακόμα διαθεσιμότητα. Ποιον να πιστέψω;

  14. #14
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cadworx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην οδό που μένω (Κ. Χαλάνδρι) η Wind και η HOL δείχνουν διαθεσιμότητα vdsl (λογικά από καμπίνα γιατί η απόσταση από το Α/Κ Ψυχικού είναι απαγορευτική για vdsl από A/K) ενώ ο ΟΤΕ δε δείχνει ακόμα διαθεσιμότητα. Ποιον να πιστέψω;
    Κάλεσε τους να σου πουν οι ίδιοι. Επίσης ρώτα αν θα παίρνεις από αστικό κέντρο ή καμπίνα.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-01-2004
    Περιοχή
    Κ. Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Υπολογίζω να κάνω κίνηση για vdsl μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων, οπότε βλέποντας και κάνοντας...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11
  2. Wind Vdsl...Αξίζει ?
    Από Machete στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 11:56
  3. nas (wind vdsl) -> pc δουλειας (forthnet adsl)
    Από paparen στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 12:08
  4. Πρόβλημα με WIND VDSL στο Ελληνικό
    Από pevla στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-13, 21:13
  5. Απο HOL ADSL σε WIND VDSL
    Από maestros82 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-13, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας