Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    01-05-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15.000/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλοι και φίλες διαβάστε προσεκτικά...
    Είμαι πελάτης forthnet εδώ και 4 χρονιά και στα 4 αυτά χρόνια η ταχύτητα συγχρονισμού ήταν πάντα ίδια στα 15mb λόγω απόστασης (24 attenuetion).
    Ένας φίλος λοιπόν που μόλις νοίκιασε στα 150 μέτρα από το δικό μου σπίτι, έκανε αίτηση για internet από ΟΤΕ και επειδή δεν υπήρχαν γραμμες ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ και σκάψαν για να περάσουν καινούριες γραμμες. Μόλις τελείωσαν οι κύριοι αυτοί το έργο τους η ταχύτητα συγχρονισμού μου έπεσε στα 12-13 mb με snr6 και ο φίλος μου κλειδώνει στα 18 με snr 10.
    Φυσικά μιλώντας με το τεχνικό τμήμα της Forthnet δεν βοήθησε καθόλου και ακολουθώντας την γελοία τους ρουτίνα "restart-reset modem" μου λένε στα ίσια ότι δεν μπορούνε να κάνουν τίποτα. Την κοροϊδία αυτήν δεν θα την αφήσω να περάσει έτσι όμως, τους έχω στείλει ήδη email στο οποίο και υποχρεούνται να απαντήσουν και σε 20 μέρες μιλάω με E.E.T.T..
    Αν δεν αλλάξει πάλι τίποτα πάμε σε πιο δραστικά μέσα. Δυστυχώς σε αυτήν την χώρα πρέπει να το κυνηγήσεις για να βρεις το δίκιο σου και ΑΝ το βρεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλύτερα να τους στέλνεις στο forthnet support ότι θες για τεχνικά της forthnet

  3. #3
    Εγγραφή
    01-05-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15.000/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχω στείλει ήδη και απάντηση καμιά. Για να καταλάβεις έχω μιλήσει πάνω από 5 φορές στο τηλ με διάφορους "τεχνικούς" και έχω στείλει και mail στο support. Τηλεφωνική απάντηση ήταν ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα, που σημαίνει οτι δε μπορούν να συνεργαστούν με ΟΤΕ και να διορθώσουν την βλάβη.Για την ώρα περιμένω γραπτή απάντηση και πάω στο επόμενο βήμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    εννοώ στο forthnet support (thread adsl) που εδώ τα παιδιά απαντάνε αμέσως και δίνουν λύσεις

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς οσο αυξάνονται οι γείτονες με adsl, η ταχύτητα συγχρονισμού θα πέφτει. Ίσως το ZTE σου δώσει 1~2 Mbps σε σχέση με το v7 που έχεις τώρα.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  6. #6
    Εγγραφή
    01-05-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15.000/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται σπίτι στα 100 μέτρα απόσταση να έχει 2-3 attenuation και να κλειδώνει στα 18 και εγώ να έχω 24 και να κλειδώνω στα 13. είναι κοροϊδία.
    Γι αυτό και θα το κυνηγήσω όσο μπορεσω

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thedj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται σπίτι στα 100 μέτρα απόσταση να έχει 2-3 attenuation και να κλειδώνει στα 18 και εγώ να έχω 24 και να κλειδώνω στα 13. είναι κοροϊδία.
    Γι αυτό και θα το κυνηγήσω όσο μπορεσω
    Για να έχει τέτοια διαφορά στο attenuation, σημαίνει οτι τα καλώδια δεν πάνε απο την ίδια όδευση

  8. #8
    Εγγραφή
    01-05-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15.000/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχει τέτοια διαφορά στο attenuation, σημαίνει οτι τα καλώδια δεν πάνε απο την ίδια όδευση
    Δεν ξέρω τι γίνεται με τα καλώδια αυτό που ξέρω είναι ότι 4 χρόνια ήμουν στα 15 τώρα είμαι στα 13.Δε γίνεται να πληρώνω και να με κοροϊδεύουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ κάποτε ήμουν με 17 όταν οι συνδέσεις στη γειτονιά ήταν μετρημένες στα δάκτυλα και μετά έπεσε στα 14. Με περίπου το ίδιο attenuation που έχεις τώρα έχω 11mbps. Ο φίλος σου όπως είπε και ο sdikr μπορεί να παίρνει γραμμή από άλλο ΚΑΦΑΟ και άλλη όδευση. Επίσης μπορεί να έχει πάρει ζεύγος με λιγότερο crosstalking. Δες τι στατιστικά γραμμής έχει αυτός και με τι router.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-05-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15.000/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κάποτε ήμουν με 17 όταν οι συνδέσεις στη γειτονιά ήταν μετρημένες στα δάκτυλα και μετά έπεσε στα 14. Με περίπου το ίδιο attenuation που έχεις τώρα έχω 11mbps. Ο φίλος σου όπως είπε και ο sdikr μπορεί να παίρνει γραμμή από άλλο ΚΑΦΑΟ και άλλη όδευση. Επίσης μπορεί να έχει πάρει ζεύγος με λιγότερο crosstalking. Δες τι στατιστικά γραμμής έχει αυτός και με τι router.
    το δικό του από οτε
    thomson tg585 v8
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  67,4 KB 
ID: 140780

    και το δικό μου από Failnet (forthnet)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  12.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  61,2 KB 
ID: 140781

  11. #11
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν αυτο σου φαινεται παραξενο τοτε το δικο μου τι ειναι? Στο ιδιο σπιτι σε δυο τηλεφωνα που ειχα, στο ενα επιανα 12 στην αρχη της wind που την ειχε η δεη με τα μυρμηγκακια! Tellas. Στο αλλο εντελως τυχαια το δοκιμαζω και επιανα 16! Κουφο????? Κι ομως. Βεβαια οσο εβαζαν οι γειτονες adsl, τοσο επεφτε η ταχυτητα και τοσο εκανε αποσυνδεσεις. Μεχρι που "σταματησε" στα 10 παρα κατι ψιλα. Οσο τους επαιρνα τηλεφωνο, τοσο προσπαθουσαν να το ανεβασουν αλλα... ματαια λογω πυκνοτητας συνδρομητων στην περιοχη μου. Τοτε δεν ηξεραν να μου το πουν. Το καταλαβα πολυ αργοτερα.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως σου είπαν, όσο ενεργοποιούνται στην περιοχή σου καινούργιοι συνδρομητές adsl ανεβαίνουν οι παρεμβολές από τα σήματα των γειτόνων σου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, την πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού. Εγώ πριν 5-6 χρόνια είχα ξεκινήσει με συγχρονισμό 22,4 τώρα είμαι στα 17,9.

    Τώρα το εάν είναι περίεργη σύμπτωση το ότι έγινε αυτή η αλλαγή με τις εργασίες του ΟΤΕ; Ίσως είναι.
    Απο εκεί και πέρα με καταγγελίες δεν πρόκειται να κάνεις κάτι. Όπως λέει το συμβόλαιο σου και έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ, η ταχύτητα που σου προσφέρετε είναι η καλύτερη δυνατόν που μπορεί να σου προσφέρει ο πάροχος σου.
    Και σε γενικές γραμμές κατά πάσα πιθανότητα αυτό, θα σου απαντήσει η forthnet και το ίδιο θα απαντήσει και στην ΕΕΤΤ σε ενδεχόμενη καταγγελία σου.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-05-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15.000/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου είπαν, όσο ενεργοποιούνται στην περιοχή σου καινούργιοι συνδρομητές adsl ανεβαίνουν οι παρεμβολές από τα σήματα των γειτόνων σου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, την πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού. Εγώ πριν 5-6 χρόνια είχα ξεκινήσει με συγχρονισμό 22,4 τώρα είμαι στα 17,9.

    Τώρα το εάν είναι περίεργη σύμπτωση το ότι έγινε αυτή η αλλαγή με τις εργασίες του ΟΤΕ; Ίσως είναι.
    Απο εκεί και πέρα με καταγγελίες δεν πρόκειται να κάνεις κάτι. Όπως λέει το συμβόλαιο σου και έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ, η ταχύτητα που σου προσφέρετε είναι η καλύτερη δυνατόν που μπορεί να σου προσφέρει ο πάροχος σου.
    Και σε γενικές γραμμές κατά πάσα πιθανότητα αυτό, θα σου απαντήσει η forthnet και το ίδιο θα απαντήσει και στην ΕΕΤΤ σε ενδεχόμενη καταγγελία σου.
    Κρίμα γιατί πίστευα ότι μπορεί να αλλάξει κάτι.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να πεις στον φίλο σου ότι συγχρονίζει χαμηλά. Με 1,5 Attenuation είναι σχεδόν πάνω στο DSLAM και θα έπρεπε να πιάνει πάνω από 22mbps. Προτείνω να κάνει άμεσα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Να μην τα πολυλογώ, δεν ξέρω αν στην περιοχή υπάρχουν mini dslams η υπάρχει Α/Κ. Είναι πάντως κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι είτε υπάρχει mini dslam, είτε εντελώς διαφορετική καλωδιακή όδευση.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-03-2014
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φίλε μου καλό κουράγιο!! Εγώ είμαι 9 χρόνια στην Forthnet. Από τον Φεβρουάριο η γραμμή έχει βλάβη, κάποιες στιγμές τρελαίνεται και αρχίζουν οι αποσυνδέσεις!! Έχω μιλήσει 78 φορές με την τεχνική υποστήριξη, έχουν έρθει 5 φορές τεχνικοί της εταιρείας και άλλες τόσες του ΟΤΕ και ακόμα ταλαιπωρούμαι. Η γραμμή κλείδωνε στα 19000 περίπου όταν δούλευε καλά. Τώρα με κλειδώνουν στα 9000 και πάλι έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις. Όπως μου λένε και η ταχύτητα αυτή είναι αποδεκτή(!!!) και ας είμαι 650μετρα από το Α/Κ. Πρίν 2 μήνες τους έκανα επιστολή και ζήταγα να μην πληρώνω για κάτι που δεν έχω και ζήταγα την επισκευή και αυτοί μου στέλνουν μηνύματα να πληρώσω γιατί θα βάλουν φραγή. Επίσης αν θέλω να αλλάξω εταιρεία πρέπει να τους πληρώσω και 80 ευρώ και ας μην μπορούν να το επισκευάσουν. Μερικές πληροφορίες ακόμη, έχω αλλάξει 5 ρουτερ διαφορετικούς, μου στείλαν και έβαλα και VDSL ρουτερ, από την αρχή κατήργησα όλα τα μπριζάκια και έβαλα καλώδιο από τον κατανεμητή κατ΄ ευθείαν στον ρούτερ,500€ έξοδα, ο συναγερμός είναι ασύνδετος αρα δεν έχω ασφάλεια, και το μπαλάκι συνεχίζεται. Ο ΟΤΕ λεει δεν έχει πρόβλημα η γραμμή, η Forthnet λέει ότι φταίει ο ΟΤΕ και ας είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet, το οποίο όμως δεν είναι ιδιόκτητο αλλά το διαφημίζει ως ιδιόκτητο, και το κουβάρι συνεχίζεται. Ελπίζω βέβαια μέχρι να περάσουν οι οπτικές σε 20-30 χρόνια έξω από το σπίτι μου θα έχει λυθεί το πρόβλημα ή θα έχω πάρει σύνταξη. Η ταχύτητα που μετρησα μόλις τώρα είναι 5bs(!!!) με συμβόλαιο 24Mbs. Καλή τύχη και στους δυό μας.
    Γεννήθηκα γιατί ο μπαμπάς μου χρησιμοποίησε γενόσημο Durex

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:46
  2. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 16:25
  3. Μηνύματα: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 20:53
  4. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-13, 12:59
  5. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-13, 20:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας