Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχω χρησιμοποιήσει ήδη 2 τέτοιες κεραίες σε φίλους και δουλεύουν τέλεια

    Ήρθε η σειρά μου, όμως και θέλω μια για μένα.. Έχουμε και λέμε:

    Σπίτι σε ύψωμα 500-750m από παραλία.. Πλήρη οπτική επαφή και σκοπός να μπω σε κάποια ασύρματα είτε φίλων που έχουν beachbar είτε του Δήμου όταν το ανοίξουν..

    Έχει βγει κάτι καλύτερο στην αγορά από αυτή την κεραία?

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα! εγω προτεινω αυτο http://computers.xpatit.gr/14-diktya...uterOS-L3.html εχει και mikrotik και κανεις παπαδες! δες http://i.mt.lv/routerboard/files/RBSXT-5HnD.pdf και http://routerboard.com/RBSXT

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ψηνομουν απο καιρο να δοκιμασω κατι σε microtik..

    Τεχνικα οι 2 κεραιες σε ισχυ ειναι ιδιες; Γιατι με τις ubiquiti επαθα πλακα.. Απο πρωτο ποδι χαλκιδικης πιασαμε θερμη κτλ..

    Επισης ενα αλλο θεμα ειναι να μπορει η κεραια να ρυθμιζεται ευκολα απο σχετικα ασχετο γιατι πιθανον να χρειαστει να την δουλευουν οι γονεις μου.. Στην ubiquiti που τους ειχα δωσει τα καταφεραν με ετοιμα screenshots που τους εδωσα και οδηγιες.. Ειναι ευκολη αυτη που στειλες;

    Ευχαριστω!!

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tnt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψηνομουν απο καιρο να δοκιμασω κατι σε microtik..

    Τεχνικα οι 2 κεραιες σε ισχυ ειναι ιδιες; Γιατι με τις ubiquiti επαθα πλακα.. Απο πρωτο ποδι χαλκιδικης πιασαμε θερμη κτλ..

    Επισης ενα αλλο θεμα ειναι να μπορει η κεραια να ρυθμιζεται ευκολα απο σχετικα ασχετο γιατι πιθανον να χρειαστει να την δουλευουν οι γονεις μου.. Στην ubiquiti που τους ειχα δωσει τα καταφεραν με ετοιμα screenshots που τους εδωσα και οδηγιες.. Ειναι ευκολη αυτη που στειλες;

    Ευχαριστω!!
    Πρωτο ποδι και θερμη να βγηκε λινκ λιγο δύσκολο ... εχει ενα βουνο αναμεσα πως το πέρασε...


    Τα μικροτικ ειναι πιο αξιόπιστα απο τα ubiquiti ...
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Συμφωνω με Κωστα! οι αλλες τι λειτουργικο ειχαν ; αν ηταν με Air os πως λεγεται δεν ξερω....openwrt και mikrotik ξερω. Εμενα ευκολο μου φαινεται για απλες χρησεις μονο. Γιατι κανει και παπαδες...
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ubiquiti η δικια μας.. Η αλλη κεραια δε ξερω.. Η μια κεραια βρισκεται καλλικρατεια και στη σαρωση επιανε θερμη.. 100% ισχυει αυτο..

    Το προβλημα μου ειναι στην ισχυ.. Η μια λεει 20db (ubiquiti) και η αλλη δεν ειναι ξεκαθαρο.. Αλλου λεει 10, αλλου 2x10..

    Οι 2 δεκαρες ισουνται ομως με μια 20αρα ή παιζει τιποτα αλλο;
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  7. #7
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Να επαναφέρω λίγο το θέμα.. Ακόμη δεν έχω καταφέρει να αποφασίσω..

    Ένα νέο δεδομένο είναι πως στην παραλία έχει μαγαζί θείος μου και έβαλε την κλασσική tplink 5210 (νομίζω) και έχει πολύ δυνατό σήμα απότι είπε..

    Εγώ είμαι ακόμα ανάμεσα σε ubiquiti airgrid m2 hp και σε mikrotik RBSXT-2nDr2..

    ΕΠίσης είδα και καλά λόγια για την Metal2SHPn η οποία με εντυπωσίασε ότι έχει 1600mw.. Βέβαια αυτή βγαίνει 85Ευρώ + κεραία έξτρα απότι κατάλαβα..

    Καθαρά από θέμα ισχύς ποιό είναι το δυνατότερο από αυτά? Ρυθμίσεις, interface, δυσκολία δεν με ενδιαφέρουν.. Θα τα κατάφερω με τις mikrotik..

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν εχω δουλέψει με τετοια για να σου πω, σε μια συνδεση μου στα 446 μετρα εχω ενα Panel 14dbi (N single polatiry) με RB 411 N με καρτα minipci R52n mikrotik OS και ολες οι αλλες συνδεσεις μου ειναι με πιατα δορυφορικα 80cm και χειροποιητα feeder για A ή Ν (dual polatiry) στα 5ghz και δινουν απολαβη καπου 28dbi. Δεν εχω δοκιμασει καμια αλλη κεραια σε ασυρματη ζευξη στα 5ghz, εχω δοκιμασει και μια yagi 13dbi στα 2,4ghz απλα αυτη ειναι για συγκεκριμενες δουλεια οχι μονιμο link. Παντως σου προτεινω να δοκιμασεις Mikrotik OS.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στη θέση σου θα πήγαινα στην Airgrid.
    Από τη στιγμή που το άλλο σημείο έχει εκπομπή μόνο σε 11b/g , τότε το 11n είναι ανώφελο.
    Η Airgrid έχει κέρδος κεραίας 20dBi έναντι των 10 dBi του RBSXT. Στο Metal εξαρτάται από την κεραία που θα του βάλεις.
    Η απόσταση είναι μικρή (έως 1 χλμ) άρα και με την μικρότερη ισχύ της Airgrid βγαίνει άνετα άριστο link.
    Τέλος γνωρίζεις τις δυνατότητες, τα χαρακτηριστικά και τις ρυθμίσεις του AirOS.

    Αν ωστόσο θέλεις να πας σε Mikrotik, ώστε να γνωρίσεις και αυτή την πλατφόρμα, σου προτείνω το Metal.
    Είναι ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής, αντοχή και ισχύ από το RBSXT, που πλεονεκτεί μόνο στο οικονομικό σκέλος.
    Η μεγάλη διαφορά όμως είναι στην άδεια χρήσης, όπου το RBSXT (Level 3) κάνει μόνο ως Client (δέκτης) και ΑΡ σε bridge PtP, δηλαδή σύνδεση μόνο μεταξύ 2 σημείων.
    Η άδεια του Metal (Level 4) επιτρέπει να δουλέψει σε όποια ζεύξη ή κατάσταση λειτουργίας επιθυμούμε, ακόμη και hotspot.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τελικα πηρα το airgrid.. Στην πραξη θα φανει σε λιγες μερες αν θα δουλεψει.. Το πηρα γιατι ανοιξε και το ασυρματο του δημου με ubiquiti κεραιες.. Το οποιο δεν ξερω τι εχουν κανει αλλα δινει 27mbps download και 3-4mbps upload σε μερος που ο οτε δινει απλη γραμμη 4mbps..

    Επισης αλλη καφετερια φιλου εβαλε ubiquiti panel..

    Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια κι οταν επιτελους στησω το μηχανημα θα ενημερωσω!!
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

Παρόμοια Θέματα

  1. TP-LINK TL-WA5210G 2.4GHz Προβλημα
    Από petros1967 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-14, 22:31
  2. Video editing PC καλύτερο από Pavilion dv6
    Από whitecat στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 20:25
  3. υπάρχει κάτι καλύτερο?
    Από zoran στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 17:09
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 20:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας