Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Ήμουν συνδρομητής forthnet νομίζω από το 2007. Στις 13 Ιουνίου 2014 το συμβόλαιο μου έληγε με την forthnet. Λίγες μέρε πριν, στις 7-8 Ιουνίου με κάλεσαν από την Wind και μου κάνανε καλύτερη προσφορά από το πακέτο που είχα. Δέχτηκα την προσφορά και προχωρήσαμε σε συμβόλαιο. Στις 11/06/2014 με καλούνε από την forthnet και μου προτείνουν την ίδια προσφορά με της wind την οποία και δέχτηκα (Σταθερά+300κινητά+24mbps 20ευρώ) προκειμένου να αποφύγω την διαδικασία της φορητότητας. Μου ζήτησαν μάλιστα από την forthnet και μια φωτοτυπία της ταυτότητας μου προκειμένου να ακυρώσουν εκ μέρους μου την φορητότητα προς την wind όπως και έστειλα. Στις 20/06/2014 και παρά την ακύρωση που είχα στείλει η διαδικασία της φορητότητας ξεκίνησε. Έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ από εχθές καθώς έγινε μπλέξιμο με τις γραμμές. Συγκεκριμένα όταν καλώ από το σταθερό μου εμφανίζεται άλλος αριθμός συνδρομητή τον οποίο από ότι μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη τον χρεώνω κιόλας όταν καλώ! Δεν λαμβάνω κλήσεις στο σταθερό μου όταν το καλώ, ενώ όποιος με καλεί ακούει κανονικά τον τόνο και φυσικά ίντερνετ δεν έχω, παρόλο που υπάρχει συγχρονισμός στο ρουτερ. Μετά από αρκετά τηλέφωνα προς την wind μου είπαν πως πραγματοποιούν μετρήσεις στη γραμμή μου και πως κάποια στιγμή μέσα στη μέρα θα γίνει ενεργοποίηση. (2 μέρες μετράω σήμερα και βλέπουμε). Καλώ την φορθνετ να δω γιατί προχώρησε το αίτημα και αν μπορούνε να ακυρώσουνε έστω τώρα το αίτημα φορητότητας και μου είπανε πως δεν γίνεται αυτό και πως νομικά φταίω εγώ και πως θα πληρώσω κιόλας πέναλτι 75€ στην φορθνετ για την διακοπή! Υπνθυμίζω 11/06 μου κάνανε ανανέωση για να μην πάω στην wind, χωρίς όμως να έχει ολοκληρωθεί η ακύρωση του αιτήματος φορητότητας. Πείτε μου σας παρακαλώ αν γνωρίζετε τι ενέργειες πρέπει να κάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socstamatiou : 21-06-14 στις 17:20.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.569
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ότι μας λες φιλε εδώ πες τα και στο Forthnet Support.

    http://www.adslgr.com/forum/forums/217-Forthnet-Support

    Θα βγαλεις ακρη μαζι τους γιατι τα παιδια βοηθουν πραγματικα.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ειπα ηδη. Ειπαν θα επικοινωνησει το αρμοδιο τμημα μαζι μου. Ακομα περιμενω.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    παντως τα παιδια εδω ειναι πολυ εξυπηρετικα

  5. #5
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν αντιλέγω. Το θέμα δεν είναι υπαλλήλων αλλά πολιτικής της εταιρείας. Πιστεύω πως η ανανέωση του συμβολαίου μου πριν την οριστική ακύρωση της φορητότητας ήταν παράνομη και καθαρό σκοπό είχε τον εγκλωβισμό στην forthnet. Τώρα που προχώρησε το αίτημα φορητότητας μου λένε, ανανεώσατε στις 11, δεν μας νοιάζει αν δεν ακυρώθηκε το αίτημα που είχατε κάνει για την φορητότητα νωρίτερα, θέλουμε 75 ευρώ, εκτός και αν ξανακάνετε φορητότητα προς το δίκτυο μας, με το που πάτε στην wind και πληρώσετε ουσιαστικά σε αυτούς το τέλος διακοπής. Νομικά μπορεί και να έχουν δίκιο (πχ σε ένα δικαστήριο). Αυτό είναι που με τσαντίζει. Ότι δεν τους έβαλα ρήτρα ότι ανανεώστε μετά την οριστική ακύρωση του αιτήματος φορητότητας!

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Peristeri Attikis
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 4.6(dB)
    Οπως τα περιγραφεις περισσοτερο σφαλμα ειναι της wind παρα της forthnet. Την ακυρωση στην wind εσυ επρεπε να την στειλεις και οχι η forthnet... εγω ειχα ενεργοποιηθει σε νεα εταιρια και ηταν ενεργη ακομα η παλια μου (δουλευα οι κωδικοι!) Παντως το 75ρι λογικα θα το γλυτωσεις, ουσιαστικα θα γινει ενεργοποιηση στην wind υπαναχωρηση και επιστροφη στην προηγουμενη εταιρια!
    Otenet -> Netone -> ON -> Wind -> Forthnet -> Cyta - Vodafone -> Cosmote -> Nova

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    εδω http://www.eett.gr/opencms/export/si...os_145x230.pdf

    στην σελιδα 26 λεει οτι εχεις 14 μερες δικαιωμα υπαναχωρησης.δεν ξερω με ποιο τροπο εκανες αιτηση.Διαβασε τα λιγο.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό διάβαζα και εγώ σήμερα το απόγευμα. Περί υπαναχώρησης. Το πρόβλημα είναι ότι στις 15 Ιουνίου με πήραν από την wind και μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει δεκτό το αίτημα υπαναχώρησης γιατί δεν έφερε την υπογραφή μου. Τώρα θα ξανακάνω προκειμένου να επιστρέψω στην forthnet και να γλυτώσω το 75αρι. Αν και πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου για την διαδικασία που ακολουθήθηκε. Δηλαδή το ότι ανανέωσε η forthnet άμεσα το συμβόλαιο, πριν καν ακυρωθεί το αίτημα της φορητότητας.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό διάβαζα και εγώ σήμερα το απόγευμα. Περί υπαναχώρησης. Το πρόβλημα είναι ότι στις 15 Ιουνίου με πήραν από την wind και μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει δεκτό το αίτημα υπαναχώρησης γιατί δεν έφερε την υπογραφή μου. Τώρα θα ξανακάνω προκειμένου να επιστρέψω στην forthnet και να γλυτώσω το 75αρι. Αν και πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου για την διαδικασία που ακολουθήθηκε. Δηλαδή το ότι ανανέωσε η forthnet άμεσα το συμβόλαιο, πριν καν ακυρωθεί το αίτημα της φορητότητας.
    το αν θα γινει δεκτο ευτηχως δεν εξαρταται απο αυτους.ειναι νομιμη ενεργεια που μπορεις να κανεις εσυ σε περιπτωση που για καποιο λογο το μετανιωσες.πες να στα στειλουν πισω να τα υπογραψεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκανα αιτημα υπαναχωρησης στη wind σε συνεννοηση με forthnet για να παει πισω η γραμμη μου. Απο την wind ειπαν πως επειδη ενεργοποιηθηκε η γραμμη δεν μπορω να κανω αιτημα υπαναχωρησης και πως πρεπει να ζητησω φορητοτητα παλι για forthnet, πληρωνοντας σε αυτους 150€ για την διακοπη συμβολαιου. Τους ειπα οτι εγω θα το κανω και εσεις απορριψτε το γραπτως. Επισης ρωτησα την υπαλληλο αν δεχεται να την ηχογραφησω να τα λεει αυτα και φυσικα αρνηθηκε! Το συμπερασμα ειναι οτι και οι 2 εταιρειες χρησιμοποιουν αθεμιτες μεθοδους και πανε νομοτυπα να παραπλανησουν πελατες. Θα καθησω τον χρονο στη forthnet και μετα θα παιξει voip μεσω omnivoice απο ιντερνετ φιλου γειτονα.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15800/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Level One WBR-6600
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα αιτημα υπαναχωρησης στη wind σε συνεννοηση με forthnet για να παει πισω η γραμμη μου. Απο την wind ειπαν πως επειδη ενεργοποιηθηκε η γραμμη δεν μπορω να κανω αιτημα υπαναχωρησης και πως πρεπει να ζητησω φορητοτητα παλι για forthnet, πληρωνοντας σε αυτους 150€ για την διακοπη συμβολαιου. Τους ειπα οτι εγω θα το κανω και εσεις απορριψτε το γραπτως. Επισης ρωτησα την υπαλληλο αν δεχεται να την ηχογραφησω να τα λεει αυτα και φυσικα αρνηθηκε! Το συμπερασμα ειναι οτι και οι 2 εταιρειες χρησιμοποιουν αθεμιτες μεθοδους και πανε νομοτυπα να παραπλανησουν πελατες. Θα καθησω τον χρονο στη forthnet και μετα θα παιξει voip μεσω omnivoice απο ιντερνετ φιλου γειτονα.
    Με το αίτημα της υπαναχώρησης δεν ξέρω τι παίζει. Είτε δεν ενημερώνουν τους τηλεφωνητές τους, είτε είναι εντελώς άσχετοι. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ αλλά ήταν για την δουλεία του πατέρα μου που είχε νομίζω Wind και έβαλε HOL αλλά το πρόβλημα δεν ήταν για σταθερή αλλά για κινητό επειδή η HOL είχε συμφωνία με την Vodafone για μικρότερο πάγιο με κινητό κλπ. Στην τελική αποφάσισα να ακυρώσουμε την φωρητότητα για το κινητό αλλά όπως φαντάζεστε δια μαγείας δεν ακυρώθηκε. Οπότε και η Wind ζητούσε τα λεφτά για την ακύρωση του συμβολαίου αλλά και η Vodafone για την ακύρωση του δικού τους. Στην τελική μετά απο πολλούς άσχετους τηλεφωνητές βρήκα άκρη και το γύρισα απλά σε καρτοκινητό Wind αφού την ακύρωση του συμβολαίου της Wind δεν μπορούσα να το αποφύγω οπότε λέω f@ck off και το έκανα καρτοκινητό. Το γέλιο είναι ότι η Vodafone μετά ζητούσε το πάγιο του 1ο μήνα ενώ έκανα υπαναχώρηση μέσα σε 3 μέρες και χωρίς καν να βάλω την κάρτα τους. Στην τελική πλήρωσε ο πατέρας μου ένα ποσό νομίζω €10 ενω το πάγιο ήταν 30+ και ενώ βέβαια μας είχαν πει ότι δεν θα πληρώναμε τίποτα μετά απο πολλά τηλεφωνήματα με Vodafone. Στην τελική δεν ξέρω καν γιατί πλήρωσε αυτά τα €10 αλλά μετά απο τέτοια ταλαιπωρία έδωσα τόπο στην οργή.

    Το ηθικό δίδαγμα είναι να μην μπλέκεται με τις εταιρίες και μην τους αφήνεται να κάνουν κάτι εκ μέρου σας. Καλό θα είναι για ακυρώσεις κλπ να το κυνηγήσετε μόνοι σας είτε σε κατάστημα είτε στα κεντρικά τους που τουλάχιστον θα έχετε και ένα χαρτί στο χέρι να λέει ότι ακυρώσατε την φορητότητα.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η ακύρωση συμβολαίου έπρεπε να γίνει στην Wind. Δεν ξέρω τι επικοινωνία υπάρχει όταν είναι θέμα φορητότητας, σίγουρα όμως να αποφεύγεις τέτοιου είδους διαπλεκτισμούς τηλεφωνικά. Όπως είπαν πιο πάνω τα παιδιά, επικοινώνησε με το support και ενημέρωσε τους αναλυτικά για το τι έχει συμβεί. Συνήθως οι εταιρίες που σε κυνηγάνε (βλέπε wind στην συγκεκριμένη περίπτωση) θα πουν αρκετά και θα περάσουν από αρκετά στόματα τα όσα είπες, μέχρι να γίνει η τελική ακύρωση. Για περισσότερα μπορείς να επικοινωνήσεις και εδω https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-14, 13:11
  2. Φορητότητα από HOL σε Forthnet
    Από lavelle2 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 16:15
  3. Από Forthnet σε HOL ή Wind 2Play?
    Από srfval στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 18:16
  4. Απο Forthnet σε Wind
    Από sportg στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-13, 19:09
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-13, 20:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας